Primeira Liga - souhrn 17. kola: Gil Vicente je na páté příčce

07.01.2022, 21:29, aktualizováno 10.01.2022, 23:13
Gil Vicente zvládlo dohrávku s Vitórií a posunulo se na páté místo. Benfica po výhře nad Paços Ferreira dál drží kontakt s čelem, naopak Braga ztratila. Porto otočilo zápas na půdě Estorilu a bez porážky se osamostatnilo na čele tabulky o tři body před Sportingem, jenž tentokráte nezvládl roli favorita se Santa Clarou. Boavista remizovala s Tondelou...

SL Benfica - Paços Ferreira 2:0

09.01.2022 19:00

Góly: 45+5. João Mário, 75. Alex Grimaldo

Lisabonská Benfica po dvou předchozích neúspěších s Portem vykročila tou správnou nohou do nového roku a tentokráte i kvůli nedisciplinovanosti svého nedělního soupeře zvítězila po výsledku 2:0. V tabulce Primeira Ligy se udržela na třetí pozici a za druhým Sportingem zaostává pouze o čtyři body, na vedoucí Porto má stále manko sedmi bodů. Paços naopak nenavázal na předchozí dvě výhry a patří mu jedenáctá příčka se sedmnácti body.

Domácí favorit byl aktivnější od úvodního hvizdu a první větší možnost si vypracoval přesně po deseti odehraných minutách, kdy se ve stoprocentní pozici zjevil švýcarský kanonýr Seferovič, ale ten v rozhodující chvíli selhal a balón poslal vedle pravé tyče. Krátce po odehrané půlhodině byl blízko ke skórování Gilberto, avšak svou dalekonosnou ranou netrefil prostor tří tyčí o několik decimetrů.

Ihned na to znovu zahrozil Seferovič, nicméně po přímém volném kopu hlavičkoval o kousek vedle pravé tyče. SL s koncem prvního poločasu výrazně zvýšilo svůj tlak a ve 40. minutě mohl skórovat Gonçalo Ramos, ovšem z deseti metrů jen orazítkoval břevno. Klub z Ferreiry si zkomplikoval svou situaci ve druhé nastavené minutě první půle, neboť Denílson nešetrně kopl do ramene Álexe Grimalda. Rozhodčí Vitor Ferreira nejprve vytáhl žlutou kartu, po přezkoumání videozáznamu však změnil své rozhodnutí a tasil přímou červenou kartu.

Svěřenci trenéra Nélsona Veríssima otevřeli gólový účet ještě do přestávky, když se po hezké akci středem hřiště dostal k dorážce João Mário a po zemi snadno zamířil do poloprázdné branky. Oslabení hosté mohli nečekaně srovnat v 57. minutě, jenomže Mohamed Diaby nepřekonal brankáře Leiteho z mírného úhlu.

Benfica se mohla definitivně uklidnit necelých dvacet minut před závěrečným hvizdem. Álex Grimaldo napřáhl z hranice pokutového zemí a parádně usměrnil balón do vzdálenější šibenice. Následně mohl ještě skórovat uruguayský ostrostřelec Núñez, ale napoprvé nebyl jeho zásah uznán kvůli ofsajdovému postavení a poté ze tří metů nepochopitelně napálil jen spodní okraj horní tyčky.

SC Braga - FC Famalicão 2:2

Góly: 13. Ricardo Horta, 90. Mario González - 31. Rúben Lima, 81. Ivo Rodrigues

Braga nenavázala na vysokou výhru s Aroucou a tentokráte nedokázala přehrát zachraňující se Famalicão, se kterým pouze remizovala v poměru 2:2. V tomto nedělním utkání hrála téměř sedmdesát minut v oslabení a zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem její soupeř vývoj otočil, ovšem nakonec díky trefě Maria Gonzáleze z 90. minuty zachránila alespoň bod. V tabulce portugalské ligy se stále nachází na čtvrté pozici s dvaatřiceti body.

SC v tuto chvíli zaostává za třetí Benficou o osm bodů, na vedoucí Porto již ztrácí propastných patnáct bodů. Pro hosty má tento bodový zisk cenu zlata, nicméně i tak jsou předposlední sedmnáctí s dvanácti body. Jasný favorit přitom začal skvěle a už po necelé čtvrthodině hry vedl. Na pravé straně se hezky uvolnil Miguel Falé a míč předložil pro volného Ricarda Hortu, jenž po zemi s přehledem nasměroval míč do prázdné branky.

Tým vedený trenérem Carlosem Carvalhalem si značně zkomplikoval situaci ve 24. minutě. Bruno Rodrigues totiž hodně nešetrně přišlápl kotník Banzy a rozhodčí Fábio Melo ho nekompromisně vyloučil. FC srovnalo stav krátce po odehrané půlhodině, kdy se Rúben Lima opřel do balónu z voleje po zpětném pasu Iva Rodriguese a svou levačkou nádherně zavěsil k protější konstrukci mimo dosah bezmocného gólmana Matheuse.

V následujícím průběhu byly k vidění šance na obou stranách a brankáři se několikrát vyznamenali, Famalicão převrhlo misky vah na svou stranu v 81. minutě. Do senzačního vedení ho poslal aktivní Ivo Rodrigues, jenž sám utekl po levém křídle, obešel i Matheuse a z mírného úhlu přeci jen rozvlnil síť. Braga se ale nevzdala a za dalších devět minut vsítila druhý gól, neboť střídající Mario González využil obrovského nedorozumění Riccieliho s Batubinsikou a bez větších potíží pokořil brazilského strážce Luize Júniora.

CD Santa Clara - Sporting CP 3:2

07.01.2022 19:30

Góly: 30. Jean Patric, 51. Lincoln, 78. Ricardinho - 10. João Palhinha, 50. Pablo Sarabia

Po sedmnáctizápasové sérii bez ligové prohry nestačil lisabonský Sporting na v této sezóně trápící se Santa Claru a z Azorských ostrovů odlétá bez bodů. Obhájci titulu hned dvakrát v zápase ztratili vedení a nakonec přišli i o šanci na zisk alespoň jednoho bodu.

Sporting vstoupil do utkání, jak už bývá zvykem, proti opatrnému obrannému bloku a od úvodních minut bylo jasné, že nebude snadné pro ofenzivní hráče Amorimovy družiny dostat se do příležitosti. V 10. minutě se ale do míče ze střední vzdálenosti opřel Palhinha a přesnou střelou k tyči otevřel skóre zápasu.

Hráči Sportingu bez hlavního trenéra na lavičce nebyli ve své kůži a brazilský prapor v čele s Lincolnem a Patricem o sobě dal po necelé půlhodině hry poprvé vědět. Druhý jmenovaný brazilský útočník se protáhl mezi obránci a sám před Ádanem jen těsně minul branku.

O pár minut později už se rychlý křídelník radoval z gólu, když jej na zadní tyči nepohlídal ani Esgaio, ani Neto, a Patric po přesném Sagnově centru hlavou rozvlnil síť, čímž i určil poločasový nerozhodný výsledek.

Neuběhlo ani pět minut po změně stran a opět se radovali hosté, kteří chtěli potvrdit roli favorita a odvézt si tři body. Pedro Goncalves v poslední době převzal roli přihrávače a nejinak tomu bylo i na půdě Santa Clary, kdy přesným centrem z hloubi hřiště našel v pokutovém území Sarabiu, který přesnou střelou z voleje vrátil vedení na stranu Sportingu.

Takový stav však netrval ani dvě minuty a už bylo zase vyrovnáno. Lincoln si na levém křídle rychle vyměnil míč s Patricem a na hranici pokutového území pohotově vystřelil k tyči, čímž překonal bezmocného Ádana.

Kdo očekával po dalším vyrovnání ofenzivní hody v podání hráčů Sportingu, tak musel být zklamaný. Lvi nedokázali dostat domácí celek pod tlak a další velkou šanci měli až v 69. minutě, kdy Sarabia nedokázal zopakovat vydařenou střelu z voleje.

Skvěle hrající Lincoln byl u většiny nebezpečných situací Santa Clary a nejinak tomu bylo také v 77. minutě. To zavelel k rychlému protiútoku, přihrál míč z pravé strany dobíhajícímu Ricardinhovi, a ten krásným angličanem zcela opařil hostující celek.

Dílo zkázy pro Sporting dokonal Braganca, který neunesl tíhu okamžiku, přišlápl na zemi ležícího Ricardinha a zaslouženě viděl od sudího Costy červenou kartu. Když se pak v nastaveném čase ve velké šanci mezi tři tyče netrefil Paulinho, bylo jasné, že se Lvi vrátí do Lisabonu bez bodů.

Další výsledky

10.01. 21:15
Gil Vicente
3:2
Vitória SC
Góly: 23. Fran, 53. Fran, 75. Antoine Leautey - 79. Nélson Luz, 87. Marcus Edwards (pen.)
FC Porto
Góly: 38. Arthur Gomes, 43. André Franco - 49. Mehdi Taremi, 84. Luis Díaz, 89. Francisco Conceição