Fortuna liga - souhrn 5. kola nadstavby: Trnava našla recept na Slovan

17.04.2021, 17:26, aktualizováno 18.04.2021, 18:06
Slovan zaznamenal další ztrátu a tentokráte dokonce prohrál, na vlastním trávníku nestačil na Trnavu. Žilina v neděli prohrála na půdě Zlatých Moravců a proto klesla právě za Spartak na čtvrté místo. Sestupovému pásmu se vzdálil Ružomberok...
O titul

FC Zlaté Moravce - MŠK Žilina 1:0

18.04.2021 16:00

Góly: 88. Filip Balaj

FC ViOn Zlaté Moravce si pripísal tri veľmi cenné body, keď jedno z najlepších slovenských mužstiev zdolal v piatom kole nadstavbovej časti Fortunaligy najtesnejším rozdielom 1:0 (0:0).

Prvú vážnejšiu šancu zápasu mala Žilina v jedenástej minúte. Zakončenie Bičachčjana z uhla vyrazil domáci brankár Chovan na rohový kop. ViOn zareagoval strelou Hrnčára z diaľky, s ktorou si hosťujúci brankár Petráš poradil na dva razy. V závere prvého polčasu Paur vysunul Kurminowského. Menovaný sa zbavil obrancu, loptu mu však spod nôh zobral Chovan. Prvý polčas tak priniesol bezgólový rezultát.

Po zmene strán si Chovan udržal čisté konto aj po prudkej strele Kiwiora, ktorú končekmi prstov vyrazil na roh. Potom prišli ofenzívne chvíle domácich. V 70. minúte ešte Balaj neskóroval, keď jeho zakončenie na poslednú chvíľu zblokoval na roh Nemčík. Balaj sa však do streleckej listiny zapísal dve minúty pred koncom riadneho hracieho času. Centrom z pravej strany ho našiel Hrnčár a útočník Zlatých Moraviec rozhodol o výsledku duelu presnou hlavičkou.

ViOn Zlaté Moravce zdolal MŠK Žilina jediným gólom zápasu 1:0 a hostia počas víkendu prišli o tretie miesto v tabuľke. Na ich miesto zasadla Trnava, ktorá na Tehelnom poli zdolala Slovan.

Více informací k zápasu

DAC Dunajská Streda - AS Trenčín 2:0

17.04.2021 17:00

Góly: 8. Eric Ramírez, 21. Marko Divković

FC DAC 1904 Dunajská Streda potvrdil úlohu favorita a na Žitnom ostrove si poradil s AS Trenčín pomerom 2:0 (2:0).

Pred týmto duelom DAC čakal na víťazstvo tri a Trenčín štyri zápasy. Obe mužstvá spájalo aj to, že počas uplynulého týždňa vypadli vo štvrťfinále Slovnaft Cupu. Lepšie začal DAC, ktorý loptu držal viac na kopačkách. Domáci otvorili skóre už vo ôsmej minúte. Ramirez dostal loptu pred pokutovým územím a z hranice šestnástky ju veľmi pekne poslal k tyči - 1:0.

Venezuelský útočník tak strelil už svoj pätnásty gól v sezóne. V 21. minúte Dunajská Streda zvýšila vedenie na dvojgólový rozdiel. Balič zahrával priamy kop z ľavej strany a Divkovič hlavou poslal loptu za chrbát gólmana - 2:0.

Okrem dvoch gólov prvá polhodinka veľa vzruchu nepriniesla. Hralo sa prevažne medzi šestnástkami a s chybami na oboch stranách. V 40. minúte mali svoju prvú šancu aj hostia. Pirinen prešiel po ľavej strane a jeho prízemný center poslal Čatakovič tesne vedľa. V 43. minúte sa dostal k lopte Andzouana. Z hranice šestnástky mieril vedľa.

V 53. minúte po Davisovom centri pohrozil hlavou Beskorovajnyj, keď mieril mimo troch žrdí. V 57. minúte zakončil Da Silva, ale slabú loptu chytil Jedlička. V 62. minúte Davisov pokus z 23 metrov musel kryť Kukučka. Aj v druhom polčase pokračoval futbal medzi šestnástkami. V 81. minúte zahrával Tučný priamy kop z ľavej strany. Loptu z päťky poslal do rúk brankára Corryn.

V 88. minúte vybojoval loptu Divkovič a vysunul Taiwa. Ten mohol postupovať sám na bránu, ale jeho strelu Kukučka veľmi dobrým zákrokom vyrazil. O minútu neskôr bol Taiwo opäť v akcii, a jeho strela tesne minula bránu. DAC zdolal Trenčín 2:0 a znížil náskok Slovana na čele tabuľky na desať bodov.

Slovan Bratislava - Spartak Trnava 1:2

17.04.2021 15:30

Góly: 83. Rafael Ratão (pen.) - 12. Vasil Božikov (vl.), 65. Kyriakos Savvidis

Trnava potvrdila futbalové príslovie, že derby nemá favorita a na pôde favorizovaného Slovana zvíťazila v piatom kole nadstavbovej časti Fortunaligy 2:1 (1:0).

Proti sebe vybehli na trávnik suverénny líder fortunaligovej tabuľky a štvrtý celok. Slovan mal pred týmto zápasom pred druhou Dunajskou Stredou náskok trinásť bodov. Trnava zas strácala na tretiu Žilinu jediný bod. Domáci začali v miernom tempe. Trnavčania boli agresívnejší, aktívnejší a usadili sa na polovici Slovana. V dvanástej minúte center Vlaska z priameho kopu na zadnej tyčke nasmeroval do ohňa Twardzik a tam si dal vlastný gól kapitán Božikov - 0:1. Trnava dobrou organizáciou kazila tvorbu belasých. Neujal sa priamy kop De Marca z nádejnej vzdialenosti, ani strela Hentyho po priklepnutí od Strelca. Henty pridal ďalší pokus už o päť minút, ale znova nepresne. V 29. minúte sa lopta z pravej strany zo Strelcovho priameho kopu dostala k pohotovo reagujúcemu brankárovi Takáčovi, ktorý ju vyboxoval. Následný pokus o dorážku Mohu obranca Trnavy zblokoval. Jednu z chýb Slovana mohol v 37. minúte potrestať Twardzik, ale mieril nad. V nadstavenom čase Greif s prehľadom pokryl pokus Griča.

Hostia aj v druhom dejstve pokračovali v pozornom výkone a nepúšťali Slovan do tlaku. Avšak v 53. minúte urobili v obrane sériu chýb. Henty sa dostal úplne sám na päťku. V stopercentnej šanci trestuhodne zlyhal, keď loptu napálil do Takáča. V 63. minúte zasóloval z vlastnej polovice Strelec, ale na silnejšiu a presnejšiu strelu mu neostali sily. Z následnej akcie sa Trnava dostala k šestnástke domácich a po faule pri jej hranici dostala výhodu priameho kopu z výhodnej pozície. Prvú strelu Savvidisa belasý múr zblokoval, ale vydarená dorážka gréckeho legionára skončila za Greifovým chrbtom - 0:2. Slovan dobýjal šestnástku hostí pomerne platonicky. Napriek štyrom striedaniam po druhom góle sa k momentu prekvapenia nedostal. V 83. minúte zahral Savvidis vo vlastnej šestnástke rukou a nariadenú penaltu premenil Ratao - 1:2. Domáci v závere súpera pritlačili, ale Spartak im viac skórovať nedovolil. Trnava vyhrala na Tehelnom poli 2:1.

Góly: 11. Tomáš Malec (pen.), 24. Dávid Guba, 37. Martin Košťál

FC Nitra prišiel o cenné záchranárske body na domácej tráve, keď pod Zoborom podľahol Senici vysoko 0:3 (0:3).

Už v piatej minúte po ruke Fabiša v šestnástke odpískal hlavný rozhodca pokutový kop pre Senicu. Piroska však ponúknutú šancu nevyužil a následne sa neujalo ani zakončenie Gubu. O šesť minút neskôr odpískal rozhodca ďalšiu penaltu v prospech hostí, a to potom, čo brániaci Celebi fauloval v šestnástke Gubu. Nitrania v tomto roku čelili už deviatemu pokutovému kopu súpera. Loptu si tentoraz na biely bod postavil Malec a nezaváhal - 0:1.

Domáci sa nevedeli dostať do hry. Záhoráci aktívnou útočnou hrou neustále zamestnávali obranu Nitry. V 24. minúte prudký center Maleca z ľavej strany brankár Šípoš vyrazil, čo využil Guba a presnou dorážkou zvýšil na 2:0 pre Záhorákov.

V 37. minúte sa po súboji na pravej strane medzi Celebim a Malecom dostal hosťujúci hráč do šestnástky, kde presnou prihrávkou vyzval na zakončenie úplne voľného Košťála. 25-ročný záložník Senice namieril do šibenice a zverenci trénera Karola Praženicu viedli 3:0. Agilný Guba sa mohol autorsky podpísať pod ďalší gól, no po jeho strele z rohu šestnástky na čiare veľmi dobre zasiahol brankár Šípoš.

Do druhého polčasu urobili domáci dve zmeny, no ich plány už po pár minútach naštrbil Tancík, ktorý sa po dvoch fauloch v rozpätí dvoch minút porúčal s červenou kartou pod sprchy. Senica sa potom napriek trojgólovému vedeniu a početnej výhode dopredu veľmi nehrnula. Šancí bolo pomenej a hra sa odohrávala prevažne medzi šestnástkami.

Za zmienku stoja len príležitosti Pirosku na jednej a Kindsvatera na druhej strane. Senica po veľmi úspešnom prvom polčase vyhrala pod Zoborom nad Nitrou rozdielom triedy 3:0 a odlepila sa z dna tabuľky.

ŠKF Sereď - Zemplín Michalovce 2:0

Góly: 6. Andrej Fábry, 87. Adam Morong

ŠKF iClinic Sereď vydoloval cenné body v skupine o záchranu v najvyššej súťaži, keď na domácom trávniku porazil Michalovce 2:0 (1:0).

Od úvodnej minúty sa hral obojstranne aktívny futbal. Už v šiestej minúte Fábry z priameho voľného kopu z 18-tich metrov poslal loptu ponad múr k žrdi - 1:0.

Na opačnej strane mohol v dvanástej minúte vyrovnať Phillips, ktorého vychytal Yakubu. Následne Žofčákovu gólovú strelu z päťky Slaninka hlavou odvrátil na bránkovej čiare. V 28. minúte Trusovu hlavičku zneškodnil Yakubu. V 30. minúte na Žofčákov center vyskočil Bednár, s ktorého hlavičkou do stredu brány Yakubu nemal problém. V závere polčasu mal šancu Bušnja, a jeho strelu odvrátil jeden z obrancov hostí.

Do druhého dejstva vstúpili aktívnejšie východniari. Tlačili sa pred domácu bránu, ale strelecké príležitosti neprichádzali. V 64. minúte Popovitsov center na prvú žrď Trusa hlavou poslal mimo. V 70. minúte Phillipsov center našiel na hranici malého vápna Solera, ktorý v záklone netrafil bránu. V závere hostia hrali vabank, avšak ku koncovke sa nedostali.

Naopak, po rýchlej kontre v 88. minúte sa presadil Morong, ktorý Markoviča prekonal krížnou pozemnou strelou z pravej strany. V nadstavenom čase mohol vedenie domácich navýšiť Potoma, keď z uhla mieril iba do gólmana. Sereď zdolala Michalovce 2:0 a je na čele tabuľky skupiny o udržanie sa v súťaži.

"Náš cieľ bol pripísať si tri body, a to sme splnili. Aj keď sme prenechali stred poľa súperovi, do nejakej šance sme ho nepustili. Dnes sme boli maximálne efektívni. Ešte nie je nič definitívne, v každom stretnutí musíme byť lepší a lepší," uviedol po zápase tréner domácich Gergely Geri.

"Sme smutní, lebo predvedený výkon bol v poriadku, chýbala nám efektivita. Trošku nás zaskočil prvý gól, po ktorom sa súper stiahol do defenzívy. Dnes sme mali na remízu, ale na to potrebujeme dávať góly. Súper bol dnes absolútne efektívny, z dvoch striel dal dva góly, a preto zaslúžene vyhral. Máme pred sebou ešte päť zápasov, v ktorých budeme chcieť pre Michalovce zachrániť ligu," zhodnotil dianie na trávniku lodivod hostí Anton Šoltís.

MFK Ružomberok - FK Pohronie 1:0

Góly: 63. Alexander Mojžíš

Na Liptove privítal v skupine o udržanie sa vo Fortunalige Ružomberok Pohronie a napokon triumfoval 1:0 (0:0).

Hostia vstúpili do zápasu s odhodlaním, keď v priebehu piatich minút zahrávali štyri rohové kopy. Avšak všetky bez gólového efektu. V 18. minúte sa v šanci ocitol Regáli, a Hrdlička vychytal ranu ružomberského útočníka nohami. V 34. minúte bolo horúco v domácej šestnástke. V gólovej pozícii vypálil Weir a Krajčírik predviedol veľmi dobrý zákrok. V 42. minúte Petrák tvrdo poslal na zem prenikajúceho Gereca a po druhej žltej karte sa porúčal pod sprchy. V nadstavenom čase úvodného dejstva Horehronci prečíslili zadné rady MFK. Vo veľkej šanci po dobrej prihrávke Adlera napriahol zoči-voči Krajčírikovi Fadera, no gólman Liptákov svoj tím opäť podržal.

Po zmene strán mali Ružomberčania jemnú územnú prevahu. V 63. minúte Mazan v blízkosti vlastnej šestnástky fauloval Madleňáka. Kostadinov rozohral štandardku do ohňa a nabiehajúci Mojžiš hlavou otvoril skóre svojím prvým presným zásahom v aktuálnej sezóne - 1:0. V 77. minúte tretíkrát zasahoval Krajčírik, ktorý na bránkovej čiare zneškodnil Chvějovu hlavičku a zabránil tak vyrovnaniu. V závere sa hostia snažili vyrovnať, ale napokon si spod Čebraťa odvážajú najtesnejšiu prehru. Ružomberok zdolal Pohronie 1:0.