Fortuna liga - souhrn 4. kola nadstavbové části

04.07.2020, 20:03
Slovenská liga už má o mistrovi jasno. Slovan potvrdil dominaci i proti Michalovcům a nastřílel jim čtyři branky. Na druhé místo si dělá naděje Dunajská Streda. Vítězstvím nad Žilinou stáhla rozdíl na jediný bod. Trnava v dalším duelu skupiny o titul porazila Ružomberok. Ve skupině o záchranu spadla na poslední místo Nitra, která prohrála klíčový duel s FK Pohronie. Trenčín porazil Sereď a v zápase Senica - Zlaté Moravce gól nepadl...
O titul

DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina 2:0

04.07.2020 18:00

Góly: 59. Zuberu Sharani, 78. Zsolt Kalmár (pen.)

Šancu na 2. miesto v lige po skončení sezóny Dunajská Streda stále má, pretože doma si poradila s priamym konkurentom 2:0. Žilina tak má len jednobodový náskok pred záverečným kolom.

To, že bude mať DAC útočné chúťky prezentoval hneď na začiatku, pretože už po pár minútach sa do šance dostal Kalmár a mieril tesne mimo, neskôr nemieril presne ani Ďuriš a Kalmár hlavičkou to dával len nad bránu. Hralo sa hore-dole a bolo sa na čo dívať. Po upozorneniach hygienikov a vlády už usporiadatelia zápasu dohliadli na to, aby sa na štadióne dodržiaval odstupy a každý ruhý rad bol podľa všetkého voľný. V závere polčasu mal ďalšiu zaujímavú hlavičku na konte Kalmár, ale opäť mieril iba nad bránu.

Sharani tesne po prestávke mieril hlavičkou do žrde, skóre sa tak nemenilo ani tentoraz. Dôležitý moment tak prišiel až takmer po hodine hry a tešil sa DAC. Opäť sa k slovu dostal Sharani, v šestnástke sa zorientoval najlepšie a po otočke nedal šancu brankárovi - 1:0. O pár minút mohol vyrovnať Bernát, ale mieril tesne vedľa. Po faule na Schäfera sa tucet minút pred koncom duelu dostal k pokutovému kopu Kalmár a bezpečne premenil na 2:0. To znamená, že pred posledným kolom má ešte DAC šancu na 2. miesto. Na šošovno stráca už len bod.

Spartak Trnava - MFK Ružomberok 2:0

Góly: 28. Theofanis Tzandaris, 86. Marko Tešija

Spartak Trnava využil výhodu domáceho prostredia a v nadstavbovej skupine Fortunaligy o titul zdolal MFK Ružomberok 2:0 (1:0).

V 18. minúte poslal Saymon z pravého krídla loptu na Sobczyka. Toho však v poslednej chvíli pred bránou zastavila dvojica brániacich hráčov. V 21. minúte Saymon poslal opäť sprava nebezpečnú prihrávku a znovu hľadal Sobczyka, ktorého hlavičku pokryl Macík. Už o dve minúty nato po súboji Mrvu s prenikajúcim Sobczykom nasledoval pokutový kop Trnavy. Vukojević síce pohybom oklamal ružomberského gólmana, ktorý si vybral opačnú stranu, ale trnavský futbalista minul bránu. Skóre sa nemenilo. V 28. minúte Tzandaris pekne vypálil spoza šestnástky a strelou do horného rohu poslal Spartak do vedenia - 1:0. V poslednej minúte prvého dejstva Dalibor Takáč prudkým strieľaným centrom natiahol svojho menovca v trnavskej bráne Dominika Takáča, ktorý loptu vyrazil.

V 52. minúte po nie práve najistejšej rozohrávke Dominika Takáča sa k lopte dostal Regáli, lenže vo veľkej šanci namieril tesne vedľa. V 78. minúte predviedol v šestnástke hostí nožničky Tesija, avšak ružomberskú bránu minul. V 87. minúte Tesija zakončil protiútok svojho tímu strelou. Tú zblokoval Mário Mrva, ale lopta sa opäť odrazila k trnavskému futbalistovi a ten ju poslal do siete. Spartak Trnava zdolal na domácej tráve MFK Ružomberok 2:0, preskočil ho o dva body a dostal sa na štvrté miesto skupiny o titul.

Slovan Bratislava - Zemplín Michalovce 4:0

Góly: 40. Nono, 43. Dimitrios Konstantinidis (vl.), 49. Rafael Ratão, 61. Rafael Ratão

ŠK Slovan Bratislava napriek slabšej diváckej kulise zdolal vo štvrtom nadstavbovom kole Fortunaligy v skupine o titul na Tehelnom poli MFK Zemplín Michalovce rozdielom triedy 4:0 (2:0).

V 18. minúte našiel Daniel na päťke Strelca. Tomu však chýbal polkrok, aby zblízka zakončil. Pred Strelcom dobre zakročil Kolesár a lopta nakoniec skončila za postrannou čiarou. V 40. minúte sa Nono zbavil hráča a napriahol spoza pokutového územia. Lopta, mieriaca k pravej žrdi, pred Kirom skočila, možno sa aj odrazila od jeho nohy a na prekvapenie všetkých skončila v sieti - 1:0. Už o tri minúty nato zaznamenal pekný gól Konstantinidis, avšak do nesprávnej brány. Pauschekov center usmernil nožničkami. Lopta ešte škrtla o brvno a skončila v bráne - 2:0.

Už tri minúty po obrátke centrovaná lopta prepadla cez Vojtka k Rataovi, ktorý si ju jedným dotykom spracoval a z druhého pravačkou nechytateľne skóroval do šibenice - 3:0. V 51. minúte na viackrát zakončoval Strelec; napokon ho Kira vychytal. V 61. minúte vydarený Lovatov center našiel hlavu Rataa. Kira zasiahol pri ľavej žrdi, no nekrytý Ratao sa dostal aj k dorážke a už sa nemýlil - 4:0. V 77. minúte tvrdo vypálil po zemi Hovhannisyan a natiahol Trnovského. Viac podstatného sa už nestalo, a tak Slovan Bratislava zdolal celok z východu republiky vysoko 4:0.

Góly: 52. Petr Pavlík, 65. Alieu Fadera

Nečakané zakopnutie! Psychicky to Nitra doma s Pohroním nezvládla a nepomohol jej ani návrat trénera Galáda na lavičku. Doma podľahla Pohroniu 0:2 a to znamená, že pred posledným kolom je v tabuľke posledná.

Hocičo, len neprehrať. Také heslo domácim pred zápasom stačilo, ale v zápase sa vyvinuli veci inak. Hostia však hrali o všetko a potrebovali vyhrať, aby sa dostali pred súpera. Tomu sa tímy prispôsobili aj počas prvého polčasu a psychicky to bolo pre oboch náročné. Dlho sa preto na ihrisku nič zásadné nedialo a až v závere polčasu sa udiala dôležitá situácia. Vrábel si pýtal penaltu, ale po druhej žltej išiel len predčasne do sprchy. To Nitru maximálne zrazilo na kolená a zápas dostal nový spád. Prišla aj prvá strela v zápase, Župa ale nenamieril do čierneho.

Ešte stále to Nitra napriek oslabeniu mala vo svojich rukách, ale Pohronie už nemalo čo stratiť a zavelilo do útoku. Matičov center prenikol až na zadnú žrď, kde číhal Pavlík, ktorý aj s obviazanou hlavou, ale predsa, pohodlne otvoril skóre - 0:1. Po hodine hry pridal druhý zásah Fadera a presnou ranou umne upravil na 0:2. Hostia boli na koni, mali aj ďalšie šance, Nitra sa trápila. Päť minút pred koncom nedal šancu Župa, stav v prospech Pohronia tak ostal nezmenený. Existenčný zápas tak vyhralo a pred posledným duelom má pred Nitrou náskok jedného bodu.

AS Trenčín - ŠKF Sereď 3:2

Góly: 11. Jakub Kadák, 38. Hamza Ćataković, 72. Milan Corryn - 28. Dino Špehar, 37. Matej Vuk

Gólovo bohatý zápas videla viac ako stovka divákov v súboji Trenčín - Sereď, domáci totiž porazili súpera 3:2. V zápase síce aj prehrávali, ale len chvíľu. Premiéra Juraja Ančica na lavičke trénera tak vyšla na jednotku.

Najprv sa tímy len oťukávali a potom to prišlo. Krásnu strelu z diaľky namieril Kadák a aj s pomocou žrde viedli domáci 1:0. Zvýšiť mohol neskôr van Kessel, no obrana to napokon zblokovala. Hostia zahrozili len platonicky, to Kadák mohol zvýšiť vedenie z väčšej šance, ale brankár si poradil. Z ničoho nič potom ale vyrovnal Špehar, pretože hoci bol z uhla, prekonal Šemrinca - 1:1. To však nebolo všetko od Serede, Vuk si poradil so zmätkom v obrane AS a nedal šancu gómanovi zásahom na 1:2. Ale Trenčín je známy tým, že v jeho zápasoch padá množstvo gólov a opäť to potvrdil. Už o minútu bolo vyrovnané, Čatakovič namieril presne a bolo 2:2.

Po prestávke sa do lopty oprel najprv Šulek a nemiril najhoršie, bránu Serede ale napokon netrafil. Dlhé minúty sa potom tímy nevedeli dostať do vyloženej šance, viac chuti a síl ale mal Trenčín. Dvadsať minút pred koncom sa to skúsil Corryn z väčšej vzdialenosti a domáci v zápase opäť viedli, tentoraz 3:2. Potom mal šancu ešte aj van Kessel, no vo veľkej možnosti Kanuriča neprekonal. Ghali mieril v závere tesne vedľa a hoci mala Sereď ešte aký taký tlak, víťazstvo si Trenčín už postrážil.

FK Senica - FC Zlaté Moravce 0:0

Góly: -

Dva celky z nadstavbovej skupiny Fortunaligy o udržanie sa v najvyššej súťaži - FK Senica a FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble - si v sobotu rozdelili po bode za bezgólovú remízu 0:0.

Vo ôsmej minúte poslal Orávik z pravej strany center na zadnú žrď, kde sa do vzduchu zavesil Duga. Veľmi dobrý zákrok však predviedol Vorel. Nasledoval roh pre Senicu. V 24. minúte Sloboda rozohral na pravé krídlo. Švec poslal loptu na malé vápno, úplne voľný Cmiljanić však zľuftoval, pričom si takmer odkopol uši. Hneď nato ešte z druhej vlny pálil Ďubek, no dobre zasiahol Vorel.

V 48. minúte mali protiútok Záhoráci. Akinyoola poslal loptu naľavo, odkiaľ si ju Eneji vzal so sebou do vápna a prudko vypálil k žrdi. Dobre zasiahol Chovan. V 53. minúte Yenne dobehol center na pravom krídle. Prihral do šestnástky, kde si priestor urobil Akinyoola a ľavačkou zakončil tesne nad bránku. Po hodine hry sa Akinyoola ocitol v šestnástke pred posledným obrancom, cez ktorého vystrelil do žrde. Druhý polčas sa hral v slušnom tempe a diváci videli aj šance. V 69. minúte získal loptu na krídle Yenne. Dostal sa do pokutového územia, kde si pripravil pozíciu, prekonal Chovana a trafil žrď. Odrazenú loptu prevzal Tóth, ktorý namiesto odkopu vymýšľal a nakoniec trafil protihráča. Od neho sa lopta odrazila tesne vedľa brány. Minútu pred koncom riadneho hracieho času sa do dobrého pokusu Akinyoolu nešťastne postavil Černák. V zápase Senice a Zlatých Moraviec v sobotu podvečer gól nepadol.