Fortuna liga - souhrn 3. kola

04.08.2018, 20:57, aktualizováno 05.08.2018, 20:58
Slovan Bratislava veze body z Michalovců a zůstává stoprocentní, stejně je na tom Dunajská Streda, která si pro změnu poradila s Nitrou. Trenčín rozstřílel Sereď a poprvé bodoval. Ružomberok si poradil se Žilinou. Trnava jede s prázdnou z Podbrezové, Senica utrpěla debakl na půdě Zlatých Moravců...

FC Nitra - DAC Dunajská Streda 2:3

05.08.2018 19:00

Góly: 44. Miloš Šimončič, 58. Tomáš Vestenický - 65. Erik Pačinda, 69. Vakoun Issouf Bayo, 90+4. Vakoun Issouf Bayo

Krásny zápas, ale so smutným koncom pre domácich videli diváci v Nitre. Tá sa dostala tesne pred hodinou hry do vedenia 2:0 a na novom štadióne málokto pochyboval, žeby mal nastať obrat. Lenže zaúradoval faktor Pačinda, resp. Bayo a knečný výsledok znel 2:3.

Od začiatku to však nebola tá Nitra, akú by si tréner Galád a fanúšikovia predstavovali. Hrala ustráchane a rozpačito, zrejme znervóznela z nevídanej vyše šesťtisícovej návštevy na zrekonštruovanom štadióne. Preto sa viac smerom dopredu snažila hrať Dunajská Streda, no v koncovke sa jej nedarilo podľa predstáv aj preto, že len na lavičke začal Erik Pačinda. Bez neho je DAC len polovičným tímom. Prvá strela prišla až v polovici polčasu, Bayo však minul bránku. Hroššo potom dvakrát podržal svoj tím, neuspeli Vida ani Herc. V závere prišla štandardka domácich a peknou hlavičkou sa presadil kapitán Šimončič.

Aj po zmene strán sa hralo živo a Nitra už mala väčšiu chuť výsledok ešte prikrášliť. A vyšlo to znovu po rohu, tentoraz nepokrytý Vestenický zvýšil na 2:0. O pár minút ale nastúpil na ihrisko Pačinda a onedlho krásnou strelou k žrdi nedal šancu Hroššovi úpravou skóre na 2:1. Tento stav však netrval dlho, pretože tentoraz mieril hlavičkou presne Bayo - 2:2. V závere oba tímy chceli strhnúť víťazstvo na svoju stranu, skúšali to z každej pozície, dobrú možnosť mal napríklad Vestenický, ale sám pred Jedličkom neuspel. Preto udrel DAC, po poslednom rohovom kope sa presadil aj s pomocou teču a žrde Bayo gólom na 2:3. Hostia sú tak stále stopercentní a majú v tíme aj najlepšieho strelca, Bayo vsietil v lige už 4 góly.

Zemplín Michalovce - Slovan Bratislava 1:2

Góly: 90+2. Sadam Sulley - 6. Filip Hološko, 25. Ricky van Haaren

MFK Zemplín Michalovce podľahol na domácej tráve v treťom kole Fortunaligy podľa očakávaní ŠK Slovan Bratislava 1:2 (0:2).

V úvode sa najprv predviedli Slovanisti, ktorí pohrozili strelou Savičeviča. Kira ju vyrazil na roh. Avšak už o niekoľko desiatok sekúnd po tomto momente sa tešili hostia, keď sa presadil Hološko - 1:0 pre belasých. Po chvíli sa snažil prekonať obranu hostí Vaščák a po kontakte so Salátom spadol. Píšťalka hlavného rozhodcu ale zostala nemá. Slovan bol v prvom polčase opticky lepší a skóre sa jeho aktivitou zmenilo opäť. Po rýchlej kontre nedal Kirovi šancu van Haaren - 2:0. Domáci mohli ešte do prestávky znížiť Carrillom, ale strela michalovského legionára skončila na žrdi brány hostí.

V druhom polčase Slovanisti hrali pragmaticky a udržiavali priaznivý stav. Iniciatívu na svoje kopačky prevzal Zemplín, ale do gólových šancí sa dostávali veľmi ťažko. Príležitosti nastali v poslednej desaťminútovke. Dvakrát si so Sulleyovou koncovkou poradil efektívny Greif. Domáci fanúšikovia sa dočkali aspoň čestného úspechu. V nadstavenom čase znížil na konečných 1:2 Kurminowski. MFK Zemplín Michalovce podľahol ŠK Slovan Bratislava 1:2 a ocitol sa na dne tabuľky najvyššej súťaže. Slovan si naopak upevnil vedúcu priečku s deviatimi bodmi z troch zápasov o skóre pred druhou Dunajskou Stredou.

AS Trenčín - ŠKF Sereď 5:1

Góly: 23. Joey Sleegers, 37. Aschraf El Mahdioui, 54. Emeka Umeh, 89. Hamza Ćataković, 90. Joey Sleegers - 64. Nikola Gatarić

Šesť gólov padlo v zápase Trenčína so Sereďou, no nepresadil sa ani jeden Slovák. Skóre 5:1 je však dobrou fackou pre nováčika, ktorý až v treťom kole Fortuna ligy zistil, o čom najvyššia súťaž je.

Začalo sa zostra už od úvodu, Trenčín bol jasným favoritom a vlastne prvým naozaj ofenzívne silným tímom, ktorému nováčik čelil. Šanca El Mahdiouiho po desiatke minút ešte gólom neskončila, ale v 23. minúte prišiel center na Sleegersa, pričom tvrdou ranou zblízka otvoril skóre - 1:0. Viac sa smerom dopredu tlačil stále AS, Penksa mal čo robiť. Neraz svoj tím ešte podržal, no krátky bol na situáciu z 37. minúty už aj on. Projektil El Mahdiouiho z 20 metrov bol nechytateľný a znamenal aj druhý gól - 2:0. Takto sa skončil aj prvý polčas.

"Domáci" tím hral pri chuti, pretože už proti Zabrze si zaknihovali na svoje konto štyri góly a akoby chceli v tomto trende pokračovať aj proti Seredi. Tá nemala veľa šancí a príliš veľa vody nemútila smerom dopredu. Ubbink v prvej šanci druhého dejstva ešte nedal, ale v 54. minúte sa mu to podarilo na 3:0. Na prekvapenie sa presadili aj hostia a to napriek tomu, že v ofenzívne bola bezzubá. Formu potvrdil striedajúci Gatarič - 3:1. Ten istý hráč mohol ešte raz znížiť, no nepodarilo sa mu to a hoci hostia zacítili šancu, napokon ešte dvakrát kapitulovali. Ešte dvakrát sa do siete presadili Čatakovič - 4:1 a Sleegers uzavrel skóre na 5:1 ďalším zásahom. Nováčik tak pocítil náročnosť najvyššej súťaže až v 3. kole.

MFK Ružomberok - MŠK Žilina 3:1

04.08.2018 19:00

Góly: 4. Peter Gál-Andrezly, 62. Ismar Tandir, 67. Ismar Tandir - 18. Filip Kaša

V prvom zápase nestrelili nováčikovi ani gól, ale v ďalších dvoch rovno sedem. Taká je strelecká bilancia Ružomberka, ktorý sa dostal po výhre 3:1 nad Žilinou na priebežné 1. miesto tabuľky.

Lepšie to ani nemohlo pre domácich začať, z prvej akcie sa na zadnej žrdi po prepadnutom centri pekne hlavičkou presadil Gál-Andrezly a bolo 1:0. Holec mal prácu aj o niečo neskôr, pretože ten istý hráč ho nepríjemne otestoval ďalšou ranou. Dlho však napokon vedenie Liptákom nevydržalo, keďže nechytateľnou hlavičkou zblízka sa presadil Kaša a začínalo sa odznova - 1:1. Macík mal neskôr prácu potom, čo Cociuc mieril z diaľky nebezpečnú jedovku. Kaša ešte v prvom polčase mieril po ďalšom rohu nad a dve minúty pred koncom nepresne mieril Takáč.

Aj preto sa po prestávke začínalo za remízového stavu. Z asi 30 metrov mieril nepríjemne z priameho kopu Holúbek, no skóre sa nemenilo. Potom zaváhal Králik a Kostadinov mieril neúspešne. Okolo hodiny hry si takmer zavaril Holec po strele Takáča, ale nikto jeho vyrazený pokus už nedorazil. V 63. minúte domáci hráči ponúkli peknú akciu a Tandir zužitkoval Danielovu nahrávku na 2:1. Ten istý hráč potom mohol upokojiť MFK, ale zasiahol Holec. No v 67. minúte sa už opäť menilo skóre, pretože aktívny Tandir udrel aj druhýkrát a opäť sa zaskvel prihrávkou Daniel. Ruža pritom nehrala počas zápasu okulahodiaci futbal, ale bola efektívna a hoci sa hostia ešte snažili niečo s výsledkom urobiť a súpera zatlačili, výsledok 3:1 ostal v platnosti. Ruža je tak so siedmimi gólmi a siedmimi bodmi na priebežnom 1. mieste tabuľky.

Železiarne Podbrezová - Spartak Trnava 1:0

Góly: 56. Dávid Leško

V treťom kole nového ročníka najvyššej slovenskej súťaže zdolal domáci FK Železiarne Podbrezová majstra z Trnavy 1:0 (0:0).

V šiestej minúte si Matúš Turňa posunul loptu k hranici šestnástky a z jej rohu poslal technickú strelu k vzdialenejšej žrdi. Bránu minul tesne. Hneď v ďalšej minúte získal Spartak priamy kop. Grendel centrom našiel pripraveného brankára Kuciaka. Ten zas pri výkope trafil Bakoša, od ktorého išla lopta tesne vedľa. Horehronci mali veru šťastie. V 14. minúte Mikuš uvoľnil pred šestnástkou Trnavy Obročníka. Jeho prudkú strelu Rusov s vypätím všetkých síl vytlačil nad bránu. Pred Bernadinom v rodiacej sa šanci odkopol Greššák. V 32. minúte Leško vypálil z krídla. Rusov loptu neudržal a vypadla mu, avšak nakoniec bol pri nej skôr ako Bernadina. V 35. minúte vychytal na čiare Kuciak Bakošov priamy kop.

V 52. minúte Grendelovu strelu spred šestnástky vyrazil Kuciak nad bránu. V 56. minúte udrela Podbrezová rýchlou kontrou. Železiari súpera prečíslili, Baran prihral voľnému Leškovi, a ten zoči-voči Rusovovi otvoril skóre - 1:0. V 72. minúte opäť Dávid Leško z hranice šestnástky neprestrelil hráčov Trnavy. Následne však Magda poslal dobrý pas Wiezikovi, ktorý z ideálnej pozície hlavou minul bránu. V 85. minúte Wiezik sklepol dlhý pas Bartoša na Breznaníka, ktorý zakončil akrobaticky, no lopta išla nad. Podbrezová zaznamenala prvé jesenné víťazstvo, keď po prehrách s Dunajskou Stredou (1:2) a Slovanom (0:3) porazila majstra z Trnavy najtesnejšie 1:0.

FC Zlaté Moravce - FK Senica 4:0

Góly: 3. Ewerton, 52. Peter Orávik (pen.), 58. Tomáš Ďubek, 82. Peter Čögley

Tretie kolo Fortunaligy prinieslo nečakane hladké víťazstvo ViOn-u Zlaté Moravce nad FK Senica 4:0 (1:0).

Už v tretej minúte otvoril za domáci celok skóre Paixao da Silva. Po centri nováčika v drese ViOn-u Čögleya z pravej strany hlavou poslal loptu k pravej tyči gólmana Tabordu - 1:0. Senica pod vedením nového kouča Frederica Ricarda z Portugalska bola kombinačnejšia, dokonca mala i väčšie držanie lopty. Gólové príležitosti si však vypracovať nedokázala. ViOn dobre organizoval hru a čakal na brejky. Ešte do prestávky tak hra upadla do priemeru.

V 47. minúte vyrazil Taborda strelu domácich na roh. Aktivita sa domácim vyplatila. V 51. minúte došlo k nájazdu da Silvu na Tabordu, ktorý ho v šestnástke fauloval. Loptu si na biely bod postavil Orávik a nezaváhal - 2:0. Potom Brašeň prihral Ďubekovi a po necelej hodine hry svietilo na ukazovateli 3:0. Krátko nato po faule Chrena v domácej šestnástke zahrávali pokutový kop Seničania. Casteňada ho v 62. minúte zahodil, keď jeho strelu Chovan zlikvidoval. V 80. minúte mohol znížiť Azankpo, ale Chovan bol úspešnejší. V 82. minúte prvý gól v novom drese zaznamenal Čögley peknou hlavičkou po centri Ďubeka - 4:0. FK ViOn Zlaté Moravce zdolal FK Senica vysoko 4:0.