Fortuna liga - souhrn 22. kola

07.03.2020, 17:30
Slovan gólem ze samého závěru udolal Ružomberok a udržel si náskok před Žilinou, ta přehrála Sereď. Dunajská Streda prohrála s Trnavou a nevyhrála popáté v řadě, Trenčín nestačil na Zlaté Moravce a neprotlačil se do elitní šestky...

ŠKF Sereď - MŠK Žilina 0:3

07.03.2020 15:30

Góly: 38. Dávid Ďuriš, 44. Dawid Kurminowski, 60. Kristián Vallo

ŠKF iClinic Sereď sa so základnou časťou Fortunaligy rozlúčil vysokou prehrou, keď na "domácej" tráve v Nitre podľahol tímu MŠK Žilina 0:3 (0:2).

Sereď nastupovala na zápas na štadióne v Nitre s istotou, že aj po poslednom zápase základnej časti bude hrať len v skupine o záchranu. Žilina tróni na druhej priečke a nič by na tom nebola zmenila ani jej prípadná prehra. Úvod duelu patril Seredi, ktorá nepremenila dve veľké príležitosti. Gólman Holec dokázal zakročiť len pri druhom pokuse, keďže prvá hlavička v čistej šanci mierila tesne vedľa. Najprv vychytal Dina Špehara, ktorý zakončoval zblízka, potom zneškodnil strelu Ivána. Brankár Serede Kanurič prvýkrát zasahoval v 31. minúte, keď to naňho skúšal Jánošík. Hneď nato začala tempo diktovať Žilina. V 38. minúte rozvlnil sieť presnou strelou k žrdi Ďuriš - 0:1. Len minútu pred zmenou strán pridal druhý gól hostí Kurminowski. Žilina si ešte do polčasu vypracovala pohodlný dvojgólový náskok.

Po prestávke žltozelení kontrolovali stav a nedopustili komplikácie. Po hodine hry po individuálnej akcii zvýšil na 3:0 Vallo. MŠK Žilina vyhrala na prepožičanej nitrianskej domácej pôde Serede jednoznačne 3:0 a s iClinicom sa nadobro rozlúčila, keďže odteraz budú hrať celky v rozličných nadstavbových skupinách.

Slovan Bratislava - MFK Ružomberok 1:0

Góly: 88. Rafael Ratão

O prvej šestici je rozhodnuté, dostal sa do nej aj Ružomberok. A to napriek tomu, že pár minút pred koncom inkasoval rozhodujúci gól na pôde lídra z Bratislavy.

Aktívnejšie začal zápas Slovan, vytváral si prevahu, no sympaticky pôsobili aj hostia. Šance Kostadinova či Takáča neboli výrazné a tak väčšinou hrozili belasí. Lichý či De Marco sa však nepresadili a dobré možnosti nevyužil v úvodný gól na viackrát ani aktívny Ratao. Krajčírik si poradil a podržal svoj tím v hre. Neujala sa ani možnosť po spolupráci Abenu s Ožboltom. Aj preto sa prvý polčas skončil bez gólov.

Nič sa na obraze hry nezmenilo ani po prestávke, pretože stále to boli belasí, ktorí sa hrnuli smerom dopredu aktívnejšie. Stále však tomu niečo chýbalo, možno skúsený kanonier ako Šporar, alebo driblujúci Weiss. Vernon skúsil zakončiť efektne nožničkami, ale nedal. Veľkú šancu mal 15 minút pred koncom Kojnok, ale mieril po brejku len vysoko nad. Liptáci napokon nebodovali, hoci dlho nádejný stav držali. Rozhodla však situácia z 88. minúty, keď Rabiu vystrelil a Ratao loptu dorazil do siete na 1:0. Slovan teda vyhral, ale do prvej šestky sa napriek prehre dostal aj Ružomberok, pomohli mu výsledky z ostatných duelov.

FK Senica - FC Nitra 0:3

Góly: 46. Ondrej Vrábel, 50. Milan Ristovski, 90+3. Marian Chobot

Veľké prekvapenie sa zrodili v Senici, kde inak spoľahlivo fungujúca obrana na jar prvýkrát inkasovala. A dokonca nie raz, ale hneď trikrát. Súperom však bola Nitra, ktorá tak nečakane hladko triumfovala rozdielom triedy.

Diváci museli byť z prvého polčasu v Senici poriadne sklamaní, pretože futbalisti toho veľa nepredviedli a hral sa len podpriemerný duel. Išlo síce o veľa, ale populárne korenie nie a nie prísť. Domáci tím pritom bol veľký favorit, ale z tohto aspektu nevedel vyťažiť, hoci sa o zakončenie pokúšal. Strela Baumgartnera v úvode sa neujala a nepochodil vo svojej možnosti neskôr ani Cascardo. Akinyoola sa takisto podujal na zaujímavú strelu, ale Šípoš bol neprestrielný. Vorel na druhej strane nemal prakticky žiadnu prácu.

Ten ale tým, že nebol rozchytaný hneď po začiatku druhého dejstva inkasoval. Prekonal ho po nevydarenej lopte napokon Vrábel a bolo nečakane 0:1. Hneď na to mohol vyrovnať Yenne, lenže brankára neprekonal. To však nebolo všetko pre Senicu, presadil sa aj Ristovski a vo vápne napriahol tak, že Vorel nestačil ani tentoraz - 0:2. Definitívnu bodku dostal domáci celok po červenej karte, ťažko sa im išlo do protiútokov a ešte prišla aj tretia gólová rana, vyrazenú strelu dorazil Chobot na 0:3.

FC Zlaté Moravce - AS Trenčín 2:0

Góly: 22. Anton Sloboda, 50. Jakub Švec

AS Trenčín nevyužil možnosť zahrať si v nadstavbovej skupine o titul a ViOn-u Zlaté Moravce podľahol na jeho tráve 0:2 (0:1).

Domáci zaznamenali počas týždňa úspech v štvrťfinále Slovnaft Cupu a v sobotu dosiahli ďalší. Už v prvej minúte zakončil Ďubek, a jeho mierna strela skončila v náručí hosťujúceho brankára. Na opačnej strane strieľal Roguljič. V 22. minúte vybojoval loptu hlavou Švec a nabil Mészárosovi, ktorý z prvej poslal do koncovky Ďubeka. Toho Bergsen vychytal, vyrazenú loptu však do prázdnej bránky umiestnil Sloboda - 1:0. Po polhodine hry zbehol po pravej strane Švec, na hranici šestnástky našiel Brašeňa a jeho presnú strelu vytesnil brankár na roh.

Aj v druhom dejstve lepšie vyznievalo počínanie domácich. V 50. minúte Švec vyhral súboj s Ligeonom a išiel sám na brankára. Bergsen jeho strelu na dvakrát skrotil. O minútu nato sa aktívny Švec dostal k lopte po zmätkoch v obrane Trenčanov a do prázdnej brány zvýšil na 2:0. V 75. minúte sa ten istý hráč opäť pretlačil do koncovky, ale z uhla mieril do bočnej siete. V 78. minúte sa do prvej vážnejšej šance dostali hostia, keď Depetrisa vychytal pozorný Pindroch. ViOn Zlaté Moravce zdolal AS Trenčín 2:0 a pod hradom Matúša Čáka zavládol veľký smútok.

"Sme radi, že po troch úvodných zápasoch sa nám podarilo naplno bodovať. Nula na konci inkasovaných gólov je pokrok. Dnes sme na ihrisku urobili viac ako hostia, a preto si myslím, že víťazstvo je zaslúžené. Za dnešný výkon si chalani zaslúžia absolutórium," okomentoval duel tréner víťazného celku Karol Praženica. "Z našej strany nezvládnutý zápas. Chceli sme hrať pohodlný futbal, čo sa nevypláca. Moravce vyhrali zaslúžene. Chýbala nám emócia i nasadenie. Dnes sme sa z prvej šestky vybili sami. So synom sme dnes boli súperi, zajtra si dáme spoločný obed a život ide ďalej," povedal po skončené stretnutia tréner hostí Norbert Hrnčár.

DAC Dunajská Streda - Spartak Trnava 0:1

Góly: 14. Alex Sobczyk

Nečakal sa ani výsledok, ktorý sa zrodil v Dunajskej Strede. Žltomodrí skrátka nie sú v poslednej dobe v pohode a prehrali doma s Trnavou 0:1. Hostia si tak definitívne zabezpečili účasť v prvej šestke najlepších tímov Fortuna ligy.

Andeli vedeli, že len výhrou si naisto zabezpečia túto účasť a preto sa v MOL aréne vôbec nebáli a išli za svojím cieľom. Gamboš najprv mieril len nad bránu, po štvrťhodine hry sa však už skóre menilo. Center ešte Yao predĺžil pred bránu a tam Sobczyk dal na 0:1. Po polhodine hry mohol Fábry vyrovnať, ale Rusov sa nedal nachytať a svoj tím podržal. Druhý gól mohol pridať Sobczyk po brejku sám na bránu, ale Száraz to odmietol.

Do hry sa dostal aj Kalmár, ale DAC nebol stále vo svojej koži. Šancu mal tak na druhej strane Tavares, Száraz si však poradil. Neskôr mal možnosť Moenza, ale Száraz opäť kryl a ešte udržiaval svoj tím v hre. Komplikáciou bolo vylúčenie Turňu po druhej žltej. Všetko tak nasvedčovalo, že to Trnava neudrží, bola totiž pod tlakom. To by však v MOL aréne musel dominovať domáci celok, no nestalo sa tak. Asi štvrťhodinu pred koncom Németh hlavičkou nemieril presne a v 82. minúte nevyrovnal v šanci ani Ramirez. Rusov ho parádne vychytal a prispel k tomu, že do prvej šestky sa Trnava predsa len dostala. Spolu s ňou aj Michalovce a Ružomberok.

Zemplín Michalovce - FK Pohronie 1:0

Góly: 56. Issa Sidibé

MFK Zemplín Michalovce si dokonale splnil domácu úlohu, využil zaváhanie konkurenta v boji o prvú šestku a víťazstvom 1:0 (0:0) nad Pohroním sa posunul do bojov o titul.

V prvom polčase sa tempo hry snažili diktovať domáci. Východniari mali loptu častejšie na kopačkách. Avšak brankárovi nováčika Jenčovi privodili na tvár iba minimum vrások. Jenčo si v trinástej minúte poradil s pokusom Begalu. V 27. minúte na opačnej strane hlavou tesne minul bránku Badolo. Zahrmieť mohlo aj v 38. minúte. Vtedy po Dankovej strele nedosiahol na loptu Sidibé. Po prvom polčase schádzalui mužstvá do kabín za nerozhodného a bezgólového stavu.

Sidibé si neúspešnú sľubnú akciu vynahradil jedenásť minút po zmene strán. Vtedy si nabehol na prihrávku Danka a prekonal Jenča - 1:0. V 78. minúte mohol stav zrovnať Mazan, ktorý sa ocitol osamotený za obranou domácich. Jeho strela z voleja však odplachtila ďaleko preč. Posledný celok tabuľky skúšal vyrovnať, ale chýbal mu moment prekvapenia a Michalovce bránili dobre. V závere mohol druhý gól domácich pridať Diarra, ale vo svojej šanci zaváhal. Zemplín Michalovce vyhral nad Pohroním 1:0 a môže sa tešiť na dobrodružstvo, zvané nadstavbová skupina o titul.