Fortuna liga - souhrn 2. kola: Slovan přehrál Trenčín

30.07.2021, 21:51, aktualizováno 01.08.2021, 19:59
Slovan si poradil s Trenčínem, trefil se i Čech Jaromír Zmrhal. Dunajská Streda přehrála Liptovský Mikuláš a tři body má rovněž Žilina, zklamala naopak Trnava, na půdě Senice přišla o body až v samém závěru.

FK Senica - Spartak Trnava 2:1

01.08.2021 18:00

Góly: 88. Elvis Mashike Sukisa (pen.), 90. Šimon Šumbera - 83. Milan Ristovski

V druhom kole Fortunaligy sa domáci FK Senica postaral o malé prekvapenie, keď gólmi v závere duelu zdolal trnavský Spartak 2:1 (0:0).

V úvode duelu hru viac kontrolovali Trnavčania. Domáci zatiaľ vsádzali na brejky. Hra ale nemala vysoké tempo a pred bránkami bolo málo vzruchu. Prvú strelu do priestoru bránky vyslal vo štvrtej minúte domáci útočník Sukisa, a Takáč si poradil. Najvážnejšiu šancu mal Sukisa v 16. minúte, keď po chybe v rozohrávke Trnavy potiahol loptu a dostal sa až pred pokutové územie. Loptu po jeho prízemnej strele vyrazil Takáč nohami. Trnavčania mali prvé zakončenie v 18. minúte: lopta po Vlaskovej strele išla vedľa. Hra sa postupne vyrovnala. Tesne pred odchodom do kabín zakončil tesne vedľa Goslin.

Trnavčania vystriedali až štyroch hráčov, domáci urobili jednu zmenu. Teraz sa neustále hralo na polovici Senice. V 51. minúte Riskovski hlavou po centri Vlaska namieril nad. O minútu tesne vedľa zakončil Procházka. V 55. minúte mal opäť šancu Ristovski a trafil brvno. V 62. minúte závar pre bránkou domácich vyriešil gólman Ravas. Krátko nato z diaľky tesne mimo vystrelil Bukata. O všetkom sa rozhodlo v poslednej desaťminútovke. V 83. minúte sa po priamom kope dostal k odrazenej lopte Ristovski a poslal ju do siete - 0:1. V 87. minúte po faule v pokutovom území Twardzika na Šumberu z nariadenej penalty vyrovnal Sukisa - 1:1. V 90. minúte brankár Ravas rýchlo rozohral akciu na Niarchosa, ktorý dobre prikryl loptu. Poslal ju do 16-ky nabiehajúcemu Šumberovi a ten prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Senica zaskočila Trnavu a zdolala ju 2:1.

FC Zlaté Moravce - MŠK Žilina 0:1

Góly: 53. Timotej Jambor

V druhom kole Fortunaligy podľahol FC ViOn Zlaté Moravce na domácej tráve celku Žiliny 0:1 (0:0).

Na ťažkom teréne sa v hustom daždi hral obojstranne otvorený futbal. Vo ôsmej minúte Kaprálik spätnou prihrávkou našiel Jambora, a jeho strelu jeden z domácich obrancov zblokoval. V trinástej minúte po Čonkovom centri bol v dobrom postavení Ďubek. Z hranice päťky netrafil žilinskú bránku. V 21. minúte zakončil Yilmaz, avšak Suľa jeho pokus usmernil na roh. Po polhodine hry Myslovičovu obaľovačku z hranice šestnástky Kira vytesnil mimo brány. V 40. minúte Yilmaz posunul loptu Kyziridisovi, ktorý zoči-voči Petrášovi netrafil.

Od úvodu druhého dejstva boli aktívnejší Žilinčania. V 46. minúte striedajúci Rusnák prihral Myslovičovi, a ten trafil Menicha. V 50. minúte Goljanovu prudkú strelu Kira vyrazil pred seba a Chren odohral loptu do bezpečia. V 54. minúte vyslal Sluka z pravej strany polovysoký center pred bránku a Jambor zblízka rozvlnil sieť - 0:1. V 76. minúte vystrelil z veľkej diaľky Slebodník a Kira vyrážal iba s námahou. V 85. minúte Kyziridisovu strelu do prázdnej bránky odvrátil v poslednej chvíli Suľa. V závere neskončila v sieti ani Yilmazova hlavička. Žilina vyhrala na pôde Zlatých Moraviec 1:0 a po dvoch kolách má plný počet bodov, ViOn je naopak stále bez bodu.

DAC Dunajská Streda - Tatran Liptovský Mikuláš 3:1

Góly: 45+1. András Schäfer, 57. Taiwo Abdulrahman, 90+4. Zuberu Sharani - 1. Dragan Andrić

FC DAC 1904 Dunajská Streda sa rehabilitoval za vysokú prehru na Zemplíne. V druhom kole nového ročníka Fortunaligy triumfoval nad MFK Tatran Liptovský Miuláš 3:1 (1:1). Nováčik najvyššej súťaže však dlho kládol odpor.

V prvom kole aktuálnej sezóny cestoval DAC na východ republiky. MFK Zemplín Michalovce využil šancu a vari aj pohárovú vyťaženosť mužstva, ktoré v uplynulej sezóne skončilo na druhej priečke a zdolal Dunajskú Stredu suverénnym spôsobom 4:1. DAC teda na úvod sezóny obišiel bez bodu. Liptovský Mikuláš ako nováčik najvyššj slovenskej futbalovej súťaže hostil majstrovský Slovan Bratislava a v druhom polčase bolo skóre 1:1. Napokon Tatran inkasoval ešte trikrát a prehral podobne ako Dunajská Streda 1:4. Hostia mali v nedeľu večer na pôde vicemajstra parádny štart. Už v prvej minúte sa totiž dlhá lopta odrazila od Kružliaka. Jedlička stál od bránky príliš ďaleko a Andrič umiestnil loptu do siete - 0:1. Vyrovnané mohlo byť už v siedmej minúte. Strelu Divkoviča Luksch vyrazil. Po štvrťhodine spálil tutovku Vera, ktorý bránku hostí prekopol z päťky. V 32. minúte po Laurovej spätnej prihrávke chýbali Stašovmu pokusu centimetre. Hráči DAC-u boli efektívni v nadstavenom čase prvého polčasu, keď z diaľky veľmi pekne trafil Schäfer - 1:1.

V 58. minúte zasiahol vydarenou strelou Divkovič brvno. Odrazená lopta sa dostala k Taiwovi, ktorý z päťky nedal Lukschovi šancu - 2:1. Tempo hry po vedúcom góle domácich upadlo. Zvýšiť náskok tímu zo Žitného ostrova mohol Taiwo, ktorý postupoval na Lukscha. Brankár Liptákov jeho strelu zlikvidoval. V 78. minúte hlavičkoval Njie, keď po rohu tesne minul cieľ. Víťazstvo Dunajskej Stredy v nadstavenom čase ešte zvýraznil Sharani. DAC Dunajská Streda zdolal Tatran Liptovský Mikuláš 3:1 a má v súťaži prvé tri body. Hostia si na prvý bodový zápis budú musieť ešte počkať.

Slovan Bratislava - AS Trenčín 2:0

31.07.2021 20:00

Góly: 61. Vladimír Weiss (pen.), 67. Jaromír Zmrhal

ŠK Slovan Bratislava nepripustil pochybnosti a v druhom kole Fortunaligy zvíťazil na Tehelnom poli nad AS Trenčín 2:0 (0:0). V akcii bol dvakrát VAR i červená karta.

Za Slovan v sobotu večer nastúpil už aj Križan, ktorého prestup práve z Trenčína dotiahol domáci klub iba tento týždeň. Nový stopér mal prvú výraznejšiu príležitosť zápasu, po centri Hrnčára z priameho kopu sa mu však v šestnástke ani na dva razy nepodarilo zakončiť. Belasí okupovali súperovu časť ihriska častejšie, no chýbali im vyložené šance. Rozhýbať sa to snažil Weiss, po ktorého prihrávke sa v pokutovom území uvoľnil Čavrič. Vystrelil nedôrazne a do miest, kde stál pripravený trenčiansky brankár Kukučka. Takmer po polhodine hry rozvlnil sieť Hrnčár, avšak jeho zásah po dlhom preskúmavaní VAR-om neplatil pre ofsajd. Na opačnej strane po autovom vhadzovaní a centri netrafil bránku Slovana Azango. Vzápätí mal veľkú možnosť domáci Strelec, ktorý neusmernil do brány prudkú prihrávku Hrnčára. Do kabín sa schádzalo za bezgólového stavu.

Domáci cez polčas poslali na ihrisko Medveděva s Čavričom. Prvú šancu po zmene strán mali hostia: po Maduovom centri nehlavičkoval presne Ibrahim. Následne sa ku strele dostal Kadák, ktorého eliminoval Šulla. Trenčania boli v druhom dejstve iniciatívnejší. V 51. minúte vypálil Yem a iba tesne minul bránku Slovana. Potom skóroval Strelec, lenže o gólovú radosť ho obral ofsajdový verdikt. V 56. minúte oslabil hostí Lavrinčík, keď za faul videl druhú žltú a červenú kartu. Belasí mohli okamžite udrieť. Weissovu strelu tečoval Yem. Tentoraz však rozhodol VAR v prospech domácich. Yem totiž pri obrannom zákroku zahral rukou a namiesto rohu sa kopala jedenástka, ktorú suverénne premenil Weiss - 1:0.

Potom sa zápas zlomil. Rabiu nabil nabiehajúcemu Zmrhalovi a bolo 2:0. Bratislavčania mohli vedenie rýchlo zvýšiť. Lichý našiel v šestnástke Weissa, ktorému nesadlo zakončenie z prvej. Po rýchlom brejku nezužitkovali prízemný center Čavriča z ľavej strany Henty ani Ratao. V závere strelu striedajúceho Ikobu zlikvidoval Šulla. Slovan vyhral nad Trenčínom 2:0 a po dvoch kolách má na konte plný počet bodov.

FK Pohronie - Zemplín Michalovce 2:0

31.07.2021 18:00

Góly: 9. Ladji Mallé, 17. Miloš Lačný

Pohronie v druhom kole nového ročníka Fortunaligy zdolalo na domácej tráve Zemplín Michalovce 2:0, keď oba góly zaznamenalo už v prvom dejstve.

Pohronie bolo od úvodu aktívnejšie a tlačilo sa pred bránku súpera. Száraz zasahoval v druhej minúte po strele Adlera. V šiestej zas išiel do víťazného súboja s Lačným, ktorý striehol na päťke. V deviatej minúte bol však už krátky na presnú strelu Ladjiho spoza šestnástky - 1:0. Ešte pred štvrťhodinou hry Žofčák po spolupráci s Kanuom rozvlnil sieť krížnou strelou, avšak podľa čiarového rozhodcu z ofsajdu. Domáci zvýšili po prieniku Lačného do stredu pokutového územia, odkiaľ pekne trafil k žrdi - 2:0. Domáci futbalisti dominovali na ihrisku aj v ďalších minútach, ale do vyloženej šance sa viac nedostali. V závere polčasu mohli naopak inkasovať. V 38. minúte sa aktívny Kanu dostal do pokutového územia a dobre vystrelil, ale dobrý zákrok predviedol brankár Slančík.

Pohronie mohlo opäť skórovať hneď na začiatku druhého polčasu. Badolo odcentroval z pravej strany na bližšiu žrď, kde hlavičkoval Adler, no mieril nepresne. Hostia potom pohrozili Kotulom, ktorý spoza veľkého vápna poriadne natiahol domáceho gólmana. Ten už v ďalšom priebehu nemal výraznejšiu prácu, pretože chýbali vyložené šance. Stav v závere nezmenil ani Blahút; jeho tvrdá strela bola zblokovaná. Pohronie vyhralo nad Michalovcami 2:0 a v tabuľke má prvé tri body.

ŠKF Sereď - MFK Ružomberok 2:3

30.07.2021 20:00

Góly: 74. Roko Jureškin, 86. Dominik Radič - 50. Ľubomír Michalík (vl.), 54. Adam Brenkus (pen.), 70. Michal Dopater

ŠKF iClinic Sereď podľahol v druhom kole nového ročníka Fortunaligy na domácej tráve celku MFK Ružomberok 2:3, keď všetkých päť gólov zápasu padlo až v druhom polčase.

Ružomberok porušil v minulej sezóne dobré pravidlo a do nadstavbovej skupiny o titul sa nedostal. V skupine o záchranu v najvyššej súťaži si však počínal presvedčivo a mohol sa tešiť na ďalšiu sezónu vo Fortunalige. Liptáci pred týždňom v prvom kole novej sezóny na domácej tráve nedokázali zdolať FK Senica a so Záhorákmi iba remizovali bez gólov 0:0. Sereď zas prehrala pod Dubňom s domácou Žilinou rozdielom triedy 0:3. Piatková predohrávka druhého kola Fortunaligy medzi týmito súpermi sa hrala na Štadióne Antona Malatinského v Trnave.

Už vo štvrtej minúte duelu mohol otvoriť hlavou skóre Gatarič, no Krajčírik končekmi prstov vytesnil loptu na roh. Na opačnej strane zasahoval v desiatej minúte po strele Brenkusa Iliev. Prvé dejstvo zápasu bolo rušné a prinieslo viacero pološancí na obidvoch stranách. Rozvlnenie siete však stále chýbalo. Neujala sa ani strela Hašu, ktorá v 40. minúte skončila na konštrukcii ružomberskej bránky. Skóre zápasu sa prvýkrát menilo v 50. minúte. Vtedy išli do vedenia hostia. Regáliho pokus si do vlastnej siete zrazil Michalík - 0:1.

Bleskový vstup "Ruže" do druhého polčasu zvýraznil Brenkus druhým gólom, ktorý zaznamenal z pokutového kopu. Penaltu zavinil Michalík faulom na Gereca. Už na rozdiel triedy upravil striedajúci Dopater - 0:3. Seredi však pušný prach nezvlhol úplne. Do konca duelu dokázala ešte dvakrát skórovať a znížiť tak na rozdiel jediného gólu. Avšak to už bolo z jej strany všetko. Sereď podľahla Ružomberku na domácej pôde v Trnave 2:3 a zaznamenala druhú prehru v novom ročníku najvyššej súťaže.