Fortuna liga - souhrn 15. kola: Slovan zvýšil náskok na čele

19.11.2021, 19:10, aktualizováno 21.11.2021, 18:54
Slovan Bratislava veze tři body z Michalovců a na druhou Trnavu, která hrála bez gólu ve Zlatých Moravcích, má náskok pěti bodů. Dunajská Streda přetlačila Senici a po dvou zápasech ukončila čekání na bodový zisk. Žilině nestačilo dvougólové vedení proti Liptovskému Mikuláši, s nímž se rozešla smírně po remíze 2:2. Ružomberok v předehrávce vypráskal Trenčín...

Zemplín Michalovce - Slovan Bratislava 1:2

21.11.2021 17:00

Góly: 26. Matej Trusa - 16. Ezekiel Henty, 67. Jaromír Zmrhal

MFK Zemplín Michalovce výsledkovo neprekvapil a v poslednom zápase 15. kola Fortunaligy prehral na domácej tráve s favorizovaným ŠK Slovan Bratislava o gól 1:2 (1:1).

Hosťujúci tím vybehol na trávnik so snahou predĺžiť šesťzápasovú víťaznú sériu. Domáci zas chceli naplno bodovať po štyroch dueloch. Lepší vstup do merania síl mali Slovanisti. V 16. minúte Čavrič odcentroval do šestnástky. Domáci Magda odkopol loptu iba pred Hentyho, ktorý pohotovo prestrelil Száraza - 0:1.

Michalovce to nepoložilo. Favoritovi boli v prvom polčase vyrovnaným súperom a viackrát pohrozili ofenzívnymi akciami. V 26. minúte Ranko vysunul Trusu, ktorý využil nedorozumenie Božikova s brankárom Chovanom a vyrovnal na 1:1. Trusa sa do sľubnej príležitosti dostal aj v 37. minúte, ale jeho pokus jeden z hostí tečoval do žrde.

Hostia ani v úvode druhého polčasu nevedeli chytiť správny rytmus. V 62. minúte bol v sľubnej pozícii Marcin, ale prestrelil bránku. Slovanisti sa dostali k súvislej ofenzívnej akcii v 65. minúte. De Marco trafil do protihráča a Čavrič hlavičkoval vedľa bránky. Krátko nato Hentyho center nezachytili Vaško ani Mendez a Zmrhal usmernil loptu za Száraza - 1:2.

Domáci sa opäť snažili vyrovnať, no tentoraz už boli hostia pri defenzívnej činnosti koncentrovanejší. Hráči majstra v závere, ktorý poznačila aj obojstranná nervozita, hrozili najmä z brejkov. Krížna strela striedajúceho Greena v 90. minúte skončila na žrdi. V nadstavenom čase neprekvapil brankára Chovana pokus Trusu.

Pre belasých to bolo už siedme víťazstvo po sebe. Po ňom majú na prvom mieste tabuľky päťbodový náskok pred Spartakom Trnava, ktorá iba remizovala v Moravciach. Michalovce prehrali štvrtý zápas po sebe a priebežne sú na ôsmom mieste.

DAC Dunajská Streda - FK Senica 1:0

20.11.2021 15:00

Góly: 68. Brahim Moumou

V 15. kole Fortunaligy si domáci FC DAC 1904 Dunajská Streda poradil s celkom FK Senica jediným gólom zápasu 1:0 (0:0).

Domáci nastúpili na svoj stý zápas v MOL Aréne a na lavičke sa predstavil Portugalec Joao Janeiro. Nový tréner v základnej zostave urobil niekoľko zmien, keď nenominoval napríklad najdrahšieho hráča Fortunaligy Lamkel Zéa. V 16. minúte sa po rohu odrazená lopta dostala k Hahnovi, ktorého strelu Ravas vyrazil. V 17. minúte Sukisa prestrelil bránu.

V 28. minúte pred Schäferom zasiahol Ravas. O minútu neskôr Schäfer minul bránu. Na druhej strane poslal loptu do siete Mashike, ale v ofsajdovej pozície sa jej dotkol aj Oršula, a preto gól neplatil. Optickú prevahu mal DAC, avšak Senica hrozila z protiútokov. V 43. minúte zamestnal ešte Ravasa Veselovský.

V 53. minúte po nedorozumení domácej obrany zakončil z ľavej strany Šumbera, ale netrafil bránu. V 63. minúte hlavičkoval vedľa Hahn. O minútu neskôr Egy trafil pravú žrď. V 66. minúte sa gólovo presadil Šumbera, ale predtým stál mimo hry. V 68. minúte poslal loptu do siete z desiatich metrov Moumou - 1:0.

V 71. minúte tesne minul Egy. V 74. minúte Ravas vyrazil prudkú prihrávku a Andzouanove zakončenie odvrátil na bránkovej čiare Twardek. DAC zdolal Senicu tesne 1:0.

FC Zlaté Moravce - Spartak Trnava 0:0

Góly: -

Predposledný ViOn Zlaté Moravce zabojoval a v 15. kole Fortunaligy získal proti druhej Trnave cenný bod po remíze 0:0.

Od úvodných minút mala viac z hry Trnava. Už v piatej minúte vznikol v pokutovom území ViOn-u závar. Najprv Gričovu strelu odvrátil Sloboda a následnú Bukatovu kryl Kira. V 29. minúte kopol Bukata priamy kop na hlavu Griča, ktorého hlavičku Kira zneškodnil.

V 33. minúte zakončili domáci, keď Švecovu strelu zrazil Tumma. Následný Mondekov pokus Takáča neprekonal. Skóre sa mohlo meniť v 40. minúte: Grič mieril z hranice 16-ky k pravej tyči, no opäť veľmi dobre zakročil Kira.

Po zmene strán sa hral obojstranne vyrovnaný futbal. V 51. minúte rozohrali domáci peknú akciu. Po spolupráci Šveca, Kyziridisa a Gamboša zakončil posledne menovaný, a Škrtel odvrátil na roh. Na opačnej strane mohol rozvlniť sieť Bukata, po ktorého strele na bránkovej čiare zachraňoval Menich.

Po hodine hry to spoza veľkého vápna vyskúšal Gamboš. V 80. minúte Ristovskému k zakončeniu chýbal polkrok. Zlaté Moravce remizovali s Trnavou bez gólov 0:0.

MŠK Žilina - Tatran Liptovský Mikuláš 2:2

Góly: 37. Vahan Bičachčjan, 44. Ján Minárik - 81. Adrian Bartoš, 90+2. Dávid Krčík

MŠK Žilina nedokázal strhnúť víťazstvo na svoju stranu a v 15. kole Fortunaligy pod Dubňom iba remizoval s nováčikom najvyššej slovenskej súťaže MFK Liptovský Mikuláš 2:2 (2:0).

Žltozelení sa predstavili na domácej tráve pod Dubňom a už v prvom dejstve získali dvojgólový náskok. Ten však napokon neudržali. Prvou peknou akciou sa predstavili hostia z Liptova. Kanonier Mikuláša Bartoš našiel prihrávkou do behu Pinteho, ktorý loptu posunul lepšie postavenému Stašovi. Staš vystrelil, ale z dobrej pozície minul pravú tyč Petrášovej bránky. Skóre sa tak nateraz nemenilo.

Domáci sa otriasli a prejavili až po polhodine hry, keď sa najprv do veľkej šance dostal Anang. Ten našiel prihrávkou z pravej strany Slebodníka, menovaný hráč ale bránu Sváčeka minul. Žilina sa otváracieho gólu dočkala v 36. minúte: Kopas z priameho kopu našiel Bičachčjana, ktorý príležitosť z veľkej vzdialenosti premenil - 1:0.

Druhý gól padol tesne pred odchodom tímov do šatní. Vtedy Bičachčjan z rohového kopu našiel hlavu Minárika, a ten poslal loptu k pravej tyči - 2:0.

Krátko po začiatku druhého polčasu to mohlo byť po nebezpečnej strele Ďuriša už tri nula pre domácich a bolo by vymaľované. Avšak svoje mužstvo podržal Sváček. V priebehu nasledujúcich desiatich minút "Šošoni" nevyužili ďalšie dve šance. V 81. minúte nepremenil hosťujúci Bartoš penaltu, nariadenú po ruke Kopasa, avšak znížiť sa mu podarilo z dorážky - 1:2.

Hostia zrovnali stav v druhej minúte nadstaveného času. Úspešnú akciu začal brankár Sváček, ktorý prihrávkou z polovice ihriska našiel Bartoša na ľavej strane. Bartoš odcentroval na Dávida Krčíka, ktorý si hlavou otvoril strelecké skóre vo Fortunalige. Žilina remizovala s Liptovským Mikulášom 2:2.

ŠKF Sereď - FK Pohronie 3:1

Góly: 14. Andrej Kadlec, 66. Andrej Kadlec, 81. Bernard Karrica - 11. Miloš Lačný

ŠKF Sereď si na domácej tráve v Trnave postrážil všetky body, keď posledné Pohronie zdolal v 15. kole Fortunaligy 3:1 (1:1).

Úvod zápasu vychádzal lepšie domácim. Z pravej strany odcentroval Radič a Haša nebezpečne hlavičkoval. Následný roh zakončil rovnako hlavičkou Ljubičič; brankár Pohronia opäť zasahoval. Skóre zápasu otvoril v jedenástej minúte Lačný, bývalý hráč Serede. Sieť rozvlnil po rýchlej kombinácii svojich spoluhráčov pred šestnástkou - 0:1.

Domáci odpovedali rýchlo: po tlaku pred bránou sa k prudkej strele zvnútra pokutového územia dostal Kadlec a vyrovnal - 1:1. Aktivita bola na strane Serede, ale viac gólov už v prvom polčase nepadlo.

V 49. minúte centroval Morong a Haša po akrobatickej strele zo vzduchu trafil brvno Hrdličkovej brány. Rovnaký hráč zakončil i odrazenú loptu, avšak bez gólového efektu. V 65. minúte si v šestnástke prebral loptu Kadlec a krížnou strelou pod brvno prekonal Hrdličku po druhý raz v stretnutí - 2:1.

V 69. minúte centroval z ľavej strany Yao. Morong napálil do rúk brankára Pohronia. Neskóroval ani striedajúci Karrica, ktorý po prihrávke Kadleca namieril v 71. minúte do žrde. Pokoj do sereďských radov vniesol Karrica: po prebratí prihrávky z hĺbky poľa nedal v 80. minúte Hrdličkovi šancu - 3:1.

Domáci v úvode zápasu prehrávali, no po troch strelených góloch skóre otočili a získali s Pohroním všetky body. Sereď zdolala Pohronie 3:1.

MFK Ružomberok - AS Trenčín 3:0

19.11.2021 17:00

Góly: 5. Martin Regáli, 45+4. Matej Kochan (pen.), 68. Samuel Šefčík

V piatkovej predohrávke ďalšieho kola Fortunaligy nedali hráči MFK Ružomberok mužstvu AS Trenčín šancu a zvíťazili presvedčivo 3:0 (2:0).

Skóre otvoril domáci celok už v piatej minúte, keď veľké futbalové umenie ukázal Regáli. Popri Piresovi vnikol do trenčianskej šestnástky, nachystal si streleckú pozíciu a ľavačkou prekonal Kukučku - 1:0. Potom sa pred bránami dlhšie nič nedialo. Hostia prvýkrát pohrozili až v 35. minúte, keď mohli aj vyrovnať. Po centri Kmeťa Letenay z prvej tesne minul pravý kút domácej brány. Tesne pred polčasom Pires v šestnástke zložil prenikajúceho Rymarenka. Hlavný arbiter využil systém VAR. Po konzultácii sa bol pozrieť na obrazovku aj sám a nariadil pokutový kop. Kukučka síce smer Kochanovej strely vystihol, ale gólu nezabránil a loptu vyťahoval z ľavého dolného rohu - 2:0.

V 62. minúte Madu po krížnom strieľanom priamom kope v dobrej pozícii netrafil loptu. O sedem minút neskôr padla definitíva. Striedajúci Šefčík, pre ktorého to bol prvý súťažný štart v ružomberskom drese, išiel po dobrej kolmici sám na Kukučku a zvýšil na 3:0. V 85. minúte Regálimu po prihrávke Bobčeka ostalo trafiť voľný priestor, no nepodarilo sa mu to. V nadstavenom čase mohol ešte Bobček potrestať zaváhanie v defenzíve hostí, no skóre sa už viackrát nemenilo. MFK Ružomberok zdolal v predohrávke 15. kola Fortunaligy AS Trenčín vysoko 3:0.