Fortuna liga - souhrn 15. kola

28.11.2020, 15:54, aktualizováno 29.11.2020, 16:57
Dunajská Streda veze body z Trnavy a alespoň dočasně se posunula do čela tabulky, Slovan ale zareagoval triumfem v Senici. Žilina naplnila úlohu favorita proti Pohronie a prodloužila vítěznou sérii na čtyři zápasy. Doma zabral také Ružomberok, jenž si poradil s Nitrou. Duel mezi Zlatými Moravci a Zemplínem Michalovce vítěze nepoznal, zatímco v neděli získal důležité body Trenčín...

FK Senica - Slovan Bratislava 0:3

29.11.2020 15:00

Góly: 41. Dávid Strelec, 66. Rafael Ratão, 85. Dávid Holman

V poslednom, nedeľnom zápase 15. kola Fortunaligy podľahol FK Senica na domácej tráve úradujúcemu majstrovi z Bratislavy vysoko 0:3 (0:1).

V prvom polčase držali loptu na kopačkách prevažne belasí. Do zakončenia sa však dostávali ťažko. Seničania sa usilovali o rýchle protiútoky. Do prvého zakončenia sa dostal Slovan v 16. minúte. Vtedy Rafael potiahol loptu pozdĺž šestnástky, a jeho strelu z asi 20-tich metrov vyškriabal Fryšták na rohový kop. Seničania sa dostali do jedinej, ale zato veľkej príležitosti. Po narážačke s Košťálom sa pred Greifom ocitol Yenne. Hosťujúci brankár vytiahol dobrý zákrok. Loptu vyrazil nohami a tá po následnej Košťálovej dorážke letela nad. V 41. minúte po Nonovom pase vbehol po pravej strane do šestnástky Pauschek. Loptu ešte prihral úplne voľnému Strelcovi, ktorý nemal problém dopraviť ju do siete - 0:1.

Do druhého polčasu nastúpili Seničania aktívnejšie. V 47. minúte Carrillovu hlavičku pokryl brankár. V 49. minúte po Piroskovom priamom kope Asanovič vyrovnal na 1:1. Rozhodcovia po konzultácii gól najskôr uznali, po protestoch hosťujúcich hráčov ho však odvolali. Od tejto minúty sa hra znervóznila. V 56. minúte vypálil Piroska spoza 16-ky vedľa. Slovanisti mali prvú väčšiu šancu v druhom polčase v 66. minúte, a hneď z nej udreli. Rafael prenikol až pred brankára a zoči-voči Fryštákovi nezaváhal - 0:2. Útoky sa striedali na oboch stranách. V 68. minúte Malecovo zakončenie zneškodnil Greif. Na druhej strane si s veľkou príležitosťou na zmenu skóre neporadil Strelec. Fryšták vyrazil. V 80. minúte senický brankár eliminoval aj nebezpečné zakončenie Daniela. V 82. minúte zoči-voči Greifovi neuspel Piroska. V 85. minúte preloboval domáceho brankára Holman - 0:3. V nadstavenom čase si Záhoráci vypracovali ďalšiu tutovku: po prihrávke Dudu prestrelil bránku striedajúci Niarchos. Slovan vyhral na Záhorí 3:0 a opäť sa vrátil na čelo fortunaligovej tabuľky.

Více informací k zápasu

AS Trenčín - ŠKF Sereď 1:0

29.11.2020 14:00

Góly: 35. Richard Križan

V nedeľnej časti programu 15. Kola Fortunaligy zdolal na žilinskom štadióne domáci AS Trenčín ŠKF iClinic Sereď najtesnejším rozdielom 1:0 (1:0).

V úvode zápasu sa v lepšom svetle predvádzali Trenčania. Mali viac z hry a vypracovali si aj prvé šance. Hostia zo Serede sa dopredu často nedostávali. V 35. minúte po rohovom kope Považanov poslal loptu do siete Križan - 1:0. Trenčania však nemuseli viesť dlho. Hneď nato totiž napriahol ku strele Bušnja. Brankár Šemrinec jeho delovku zlikvidoval. V závere polčasu domáci zahrali signál, po ktorom Depetrisovi nesadla lopta na nohu podľa predstáv. Do kabín schádzali celky za jedno gólového vedenia Trenčína.

Do druhého polčasu Sereď poslala čerstvého Tatranského. Hostia boli nebezpečnejší, ako v prvom dejstve. Práve Tatranský mohol v 60. minúte vyrovnať, ale Šemrinca v dobrej pozícii neprekonal. V 78. minúte mali hostia svoju najväčšiu príležitosť skórovať. Adekuoroye po tom, ako mu loptu hlavou po rohovom kope predĺžil Lačný, neposlal v sklze loptu do bránky. Domáci si tesný náskok udržali a po dvoch prehrách sa dočkali trojbodového zápisu. Trenčín zdolal v nedeľu v Žiline Sereď tesne 1:0.

Spartak Trnava - DAC Dunajská Streda 0:2

28.11.2020 16:15

Góly: 56. Eric Ramírez, 60. Ion Nicolaescu

Posledný sobotňajší zápas 15. kola Fortunaligy bol zároveň šlágrom kola. Spartak Trnava v ňom na Štadióne Antona Malatinského prehral s FC DAC 1904 Dunajská Streda 0:2 (0:0).

Pred úvodným výkopom zápasu domáci usporiadatelia zablahoželali k životnému jubileu brankárovi Františkovi Kozinkovi a trénerovi Dušanovi Radolskému. Následne si všetci prítomní minútou ticha uctili pamiatku zosnulého trénera Jána Hucka. Celý prvý polčas sa hral obojstranne útočný futbal. A obom tímom, hoci šance na obodvoch stranách boli, chýbalo vydarenejšie zakončenie. V šiestej minúte tečovala trnavská obrana na roh nebezpečnú strelu Kalmára. O chvíľu strelu Divkoviča kryl Rusov. Identická akcia sa následne zopakovala.

Domáci mali prvú príležitosť v 14. minúte. Vtedy centrovanú loptu Vlaska zneškodnil brankár Jedlička. V 21. minúte po centrovanej lopte sprava hlavičkoval nad bránku DAC-u Pačinda. V 31. minúte po faule na toho istého hráča nevyužili domáci ponúknutú šancu z priameho kopu. Spartak ešte do polčasu dvakrát rýchlo zaútočil, avšak ani v jednom prípade jeho hráči nezvládli koncovku.

V druhom polčase boli hostia futbalovejší a Trnava chybovala. V 49. minúte kryl Rusov priamy kop Kalmára. V 56. minúte vnikol do otvorenej obrany červenočiernych Ramírez. Rusova prekonal strelou po zemi - 0:1. Dunajská Streda viedla a svoj náskok čoskoro navýšila. O štyri minúty po prvom góle zápasu, po centri z pravej strany a zaváhaní brankára Rusova upravil Nicolaescu hlavou na 0:2.

Na opačnom konci ihriska zneškodnil dve hlavičky domácich Jedlička. V 78. minúte autor druhého gólu DAC-u najskôr prestrelil bránu a o dve minúty ju prehlavičkoval. Dunajská Streda vyhrala v Trnave už tretíkrát za sebou, tentoraz pomerom 2:0. Toto víťazstvo ju opäť vyhuplo na čelo ligového pelotónu.

MŠK Žilina - FK Pohronie 2:1

28.11.2020 14:00

Góly: 43. Ján Bernát, 76. Dávid Ďuriš - 89. Patrik Blahút

Pätnáste kolo Fortunaligy prinieslo štvrté víťazstvo v rade pre domáci MŠK Žilina, ktorý si s FK Pohronie poradil o jediný gólik pomerom 2:1 (1:0).

Otvoriť skóre mohli domáci už v dvanástej minúte a úspešným strelcom sa mohol stať Ďuriš. Brankár hostí Jenčo bol však pozorný, dobre čítal hru a dlhým výbehom a sklzom žilinskú šancu zmaril. Potom už mali príležitosti na skórovanie hostia. V 20. minúte Badolo vydarenou pätičkou vysunul do šance Bimenyimanu. Ten bol pred brankárom domácich Petrášom sám, ale domáci gólman ho napriek tomu dokázal vychytať.

O minútu nato sa situácia zopakovala: Petráš vo veľkej šanci Bimenyimanu opäť eliminoval. V 26. minúte Petráš ďalším veľmi dobrým zákrokom zmaril hlavičku striedajúceho Bangalu. Pohronci pykali. V závere polčasu našiel Vallo Bernáta, a ten pekným zakončením otvoril skóre duelu - 1:0.

V druhom dejstve mohol vyrovnať Badolo, no trafil iba brvno. Pohronie sa snažilo, domácu bránu tesne minuli strely Weira, či Petráka. V 76. minúte žltozelení opäť udreli. Kurminowski vysunul Ďuriša, ktorý sám pred Jenčom nezaváhal - 2:0.

Pohronie zlyhalo v efektivite. Dôkazom bola aj veľká šanca Jacka, ktorú opäť zlikvidoval Petráš. Radosť z čistého konta Petrášovi v 81. minúte zmaril peknou krížnou strelou Blahút - 2:1. Žilina stav ustrážila, Pohronie zdolala 2:1 a sériu víťazstiev natiahla na číslo štyri.

MFK Ružomberok - FC Nitra 3:0

Góly: 8. Matej Madleňák, 35. Ladislav Almási, 38. Dalibor Takáč

Ružomberok v 15. kole Fortunaligy svojmu súperovi z Nitry veľa nedovolil. O výsledku rozhodol už v prvom dejstve a Corgoňov zdolal rozdielom triedy 3:0 (3:0).

Lepšie prvé dejstvo si Liptáci ani nemohli priať. V rozpätí 31 minút skórovali až trikrát. Vo ôsmej minúte sa Ružomberčania natlačili do súperovej šestnástky. Od Almásiho prešla lopta k dobre postavenému Madleňákovi, ktorý nekompromisne rozvlnil sieť - 1:0. O dve minúty nato v sľubnej pozícii zvnútra šestnástky prekopol domácu bránu Mustafič.

V 17. minúte našiel Regáli pred bránou FC Kostadinova, ten to mal ale na dlhú nohu. V 35. minúte Almási najprv hlavou trafil pravú žrď a vzápätí odrazenú loptu sám dorazil do siete - 2:0. O tri minúty Regáli potiahol rýchlu akciu po ľavej strane až do šestnástky hostí a Takáč bez problémov zvýšil na 3:0.

Nitrania v druhom polčase útočili a tlačili sa pred bránu. V 52. minúte mal veľmi dobrú príležitosť znížiť Mustafič, lenže lopta mu absolútne nesadla. V 59. minúte Faško mieril do stredu brány MFK, kde stál pripravený Macík. V závere sa vpredu opäť pripomenuli domáci. V 78. minúte Harush vyrazil priamy kop Masla pred seba. Potom zneškodnil Regáliho dorážku. Vzápätí mal tutovku na kopačke Bobček. Hostí na bránkovej čiare ratoval jeden zo zadákov. Ružomberok zdolal Nitru vysoko 3:0.

"Pred nami stála jednoznačná úloha zvíťaziť. Prvý polčas bol jeden z najlepších, aké sme odohrali, čo som pri mužstve. Boli sme rýchli, agresívni, presní, kombinační a aj strelecky úspešní, takže to spĺňalo všetky kritériá. Neviem, či v druhej polovici nebola hlava príliš nahlodaná prvopolčasovým výsledkom; z našej strany to už nebolo, ako v prvom polčase. Celkom sa to ani nedalo, lebo naše tempo do prestávky bolo veľmi vysoké. Napokon sme rozumnou, inteligentnou hrou udržali 3:0 a s predvedeným výkonom som veľmi spokojný," povedal po víťaznom zápase tréner Ružomberka Ján Haspra.

"Do zápasu sme nevstúpili dobre. V prvom polčase mužstvu chýbal pohyb, dôraz. Hlavne v hernom systéme sme sa nevedeli nájsť a súper nám odskočil o tri góly. V druhej polovici prišla zmena herného systému, tiež prístupu hráčov. Klobúk dole, hrali sme veľmi dobre, mali sme šance, aby sme minimálne vyrovnali. V prvom polčase bol jednoznačne lepší súper, druhý hodnotím veľmi pozitívne z našej strany. Len škoda, že šance, ktoré sme si vypracovali, zostali nepremenené. Výsledok je taký, aký je, ale za druhý polčas si chalani zaslúžia pochvalu. Vstupovať do druhého polčasu za stavu 0:3 nie je jednoduché," vyjadril svoj názor na duel tréner hostí Gergely Geri.

FC Zlaté Moravce - Zemplín Michalovce 0:0

Góly: -

V 15. kole Fortunaligy sa medzi domácim FC ViOn Zlaté Moravce a MFK Zemplín Michalovce zrodila bezgólová remíza 0:0.

Od úvodných minút sa hráči ViOn-u tlačili pred pokutové územie Zemplína. V jedenástej minúte Hrnčárova strela z hranice 16-ky tesne minula bránu. Po polhodine hry si na Ďubekov center sprava nabehol Balaj, no jeho hlavičku Markovič kryl. V 35. minúte poslal prízemný center do malého vápna Hrnčár, avšak voľnému Dugovi chýbal pred prázdnou bránou polkrok. V 38. minúte na Ďubekov center po rohovom kope vyskočil Menich, ktorého dobre mierenú hlavičku na dvakrát skrotil Markovič.

Po zmene strán nastal boj o každý meter. Hralo sa medzi šestnástkami a bez streleckých príležitostí. V 70. minúte domáci zakombinovali, a Ďubekovu strelu z 20-tich metrov Markovič kryl. Na opačnej strane v 72. minúte hlavičkoval Tandir tesne vedľa ľavej žrde. V 85. minúte po Orávikom centri hlavičkoval Balaj a trafil ľavú žrď. Zlaté Moravce ani Michalovce gól nestrelili a body si tak podelili.

"Vypracovali sme si dostatok šancí, ale dnes, aj keby sme hrali ďalších 45 minút, gól by sme asi nedali. Hráči išli naplno, nemám im čo vyčítať. Michalovce boli nepríjemný súper," povedal tréner domáceho celku Ľuboš Benkovský.

"Ťažký zápas na ťažkom teréne, kde prevládalo množstvo osobných súbojov. V prvom polčase boli domáci lepší. Naopak, po zmene sme mali navrch my, ale finálna fáza nebola dobrá. Myslím, že remíza je spravodlivá. Verím, že nás tento výsledok nakopne do ďalších zápasov," uviedol lodivod Michaloviec Jozef Majoroš.