Fortuna liga - souhrn 14. kola

21.11.2020, 16:06, aktualizováno 22.11.2020, 17:00
Dunajská Streda vyhrála v Nitře a posunula se na první místo, tříbodovým ziskem následně odpověděl i Slovan. Žilina doma naplnila úlohu favorita proti Trenčínu. Senica nejtěsnějším rozdílem zvítězila na hřišti Zemplínu Michalovce a posunula se v tabulce před svého soupeře. Zápas mezi Pohronie a Trnavou nabídl šest gólů a remízu 3:3, nerozhodně se hrálo také v Sereďi...

Slovan Bratislava - FC Zlaté Moravce 2:1

22.11.2020 15:00

Góly: 17. De Marco Vernon, 66. Dávid Strelec - 56. Tomáš Ďubek

ŠK Slovan Bratislava úspešne zabojoval o čelo tabuľky, keď FC ViOn Zlaté Moravce zdolal na Tehelnom poli 2:1 (1:0).

Slovan sa hneď od začiatku pustil s chuťou do súpera, od ktorého potreboval jediné - tri body, aby sa vrátil na prvé miesto tabuľky. V 17. minúte sa po rohovom kope Nona presadil hlavičkou De Marco - 1:0. ViOn bojoval a nedovolil úradujúcemu majstrovi odskočiť na rozdiel dvoch gólov. V 26. minúte Balajov priamy kop vyrazil Greif na bránkovej čiare a dobiedzajúceho Menicha v poslednej chvíli odzbrojil De Kamps. Vzdorujúci hostia vyrovnali v 56. minúte z kopačky striedajúceho Ďubeka - 1:1.

Aj domáci tréner poslal do hry svojho "žolíka" Strelca, ktorý skóroval po niekoľkých sekundách pobytu na ihrisku - 2:1. ViOn sa v závere pokúšal o vyrovnanie, no viac gólov na Tehelnom poli v nedeľu nepadlo. Slovan zdolal Zlaté Moravce 2:1. Tým sa opäť vyhupol na prvé miest v tabuľke, kým ViOn ostáva na dobrej piatej priečke.

"V prvom polčase sme, až na pár minút po našom góle, keď sme boli pasívni, hrali podľa našich predstáv. Hru sme mali pod kontrolou. Nebolo ľahké vytvoriť si toľko čistých šancí. Dôležité bolo, že sme ako tím boli v zápase, čo sa týka obrannej i útočnej fázy. Zlaté Moravce boli agresívne, snažili sa nás napádať, čo sme dokázali riešiť priamočiarou hrou a dobrými kombináciami. Vstup do druhého polčasu nebol dobrý. Zle sme riešili situáciu pred našou bránou a inkasovali sme. Vyšlo nám striedanie Davida Strelca. Musíme uznať, že kvalita zápasu nebola v druhom polčase taká vysoká, ako v tom prvom. Tieto tri body si však veľmi ceníme. Vo viacerých fázach zápasu sme hrali to, čo chceme, hráči išli na doraz. Naším cieľom musí byť hrať tak nielen v určitých úsekoch, ale počas celých 90 minút. Takéto tesné a vybojované víťazstvá však môžu byť veľmi dôležité a som šťastný, že sme to dnes zvládli," povedal po zápase tréner belasých Darko Milanič.

"Vedeli sme a očakávali sme, že to bude maximálne ťažký zápas. Sme si vedomí kvality Slovana a jeho hráčov. Predpokladali sme, že Slovan bude držať loptu a prihrávať si, čo sme však v tomto zápase nepovažovali za dôležité. Za dôležité sme považovali, že budeme v priestoroch, v ktorých bude aj súper, a budeme tam pripravení získať loptu a vyraziť do brejku. Myslím si, že sa nám darilo nepúšťať Slovan do nejakých vyložených príležitostí. Dokázali sme streliť gól, čo je veľké pozitívum. Spravili sme však pár chýb, ktoré tento zápas rozhodli. Určite sme chceli získať nejaký bod, verili sme si, ale nepodarilo sa nám to," pridal svoj názor na zápas lodovd hostí Ľuboš Benkovský.

FC Nitra - DAC Dunajská Streda 0:1

21.11.2020 17:00

Góly: 50. Marko Divković

Ďalšie veľké prekvapenie sa Nitranom nepodarilo. Na domácej tráve podľahli Dunajskej Strede o jediný gól 0:1 (0:0). Hostia sa tak opäť dostali na čelo ligového pelotónu.

Dunajská Streda začala pod Zoborom aktívnejšie, ako domáci celok. V druhej minúte technicky zakončoval Divkovič. Netrafil však priestor troch žrdí. O osem minút neskôr strieľal už presnejšie k ľavej tyčke Schäfer, avšak reprezentačný brankár Slovenska do 21 rokov Šípoš loptu vytlačil na rohový kop. Po štvrťhodine hry sa zas po rohu Nitry dostal do šance Faško, ale tesne minul.

V 27. minúte Davis vydareným centrom našiel hlavu Ramíreza, ktorý namieril iba do rúk pripraveného Šípoša. DAC mal v prvom polčase viac z hry a krátko pred prestávkou mohol aj skórovať. Ramírez a Divkovič v dobrých pozíciách zaváhali, a tak sa na prestávku odchádzalo za bezgólového stavu.

Začiatok druhého polčasu našiel hostí pripravených. V 50. minúte našiel Blackman na hranici šestnástky voľného Divkoviča, ktorý presnou strelou otvoril skóre - 0:1. O šesť minút nato mohol byť už rozdiel dvojgólový. Na nádejnú strelu Ramíreza reagoval Šípoš veľmi dobrým zákrokom. Onedlho akrobatickým zakončením ohrozil bránu Nitry opäť piatkový narodeninový oslávenec Ramírez. Skóre sa nemenilo.

Domáci útočili len sporadicky. Najväčšiu šancu hráčov spod Zobora mal v druhom polčase Záhumenský. Jedlička nebezpečnú domácu strelu za svoj chrbát nepustil. V zostávajúcom priebehu už ďalšie góly nepadli, a tak si futbalisti DAC Dunajská Streda po tesnom víťazstve 1:0 odniesli domov tri body a dostali sa na priebežné prvé miesto fortunaligovej tabuľky.

MŠK Žilina - AS Trenčín 2:0

21.11.2020 15:00

Góly: 15. Ján Bernát, 59. Dawid Kurminowski

MŠK Žilina potvrdil v 14. kole Fortunaligy úlohu favorita a AS Trenčín zdolal 2:0 (1:0).

Žilinčania nastúpili na zápas proti trápiacemu sa Trenčínu s cieľom dosiahnuť tretie víťazstvo za sebou. V desiatej minúte sa Kurminowski predral cez Slávika, a jeho strelu vyrazil nohou Šemrinec. Onedlho pred žilinským útočníkom v poslednej chvíli zachránil Križan. Silnú štvrťhodinku domácich zavŕšil Bernát, keď zužitkoval veľmi dobrú prihrávku od Gona - 1:0.

Žilinčania v prvom polčase dokázali často dostávať súpera pod tlak. Po delovke Kiwiora sa vyznamenal hosťujúci brankár. Kurminowského hlavička z následného rohu tesne minula cieľ. Trenčín pôsobil bezzubo. V 36. minúte ho nenakopla ani chyba Kiwiora, ktorú nepotrestal Letenay.

Krátko po obrátke nevyužil ďalšiu veľkú šancu hráčov spod Dubňa Minárik. S jeho pokusom si Šemrinec poradil na dvakrát. Trenčania odpovedali šancou Roguljiča. Zlikvidoval ju brankár Petráš. O chvíľu sa v šestnástke presadil Kurminowski - 2:0. Hostí mohol povzbudiť striedajúci Gajdoš, no jeho strelu pred bránkovou čiarou zastavil Sluka. V 81. minúte sa neujala hlavička Križana. V ceste jej stál Petráš. Žilina zdolala Trenčín aj v druhom vzájomnom zápase v tejto sezóne, tentoraz 2:0.

"Boli sme dobre nastavení, behaví, a to dnes asi rozhodlo o našom víťazstve. Výsledky sú teraz lepšie, chlapci sa dali dohromady a dokážu zvládať ťažké zápasy. Chvalabohu, dostávame čoraz menej gólov, čo je veľmi dôležité," okomentoval dianie na trávniku tréner Žiliny Pavol Staňo.

"Útočný futbal z oboch strán, ako už pri zápasoch Trenčína a Žiliny býva zvykom. Žiaľ, dnes to bolo so zlým koncom pre nás. V druhom polčase sme však ukázali kvalitu aj s mladými hráči v zostave. Máme na čom stavať," myslí si lodivod hosťujúceho celku Juraj Ančic.

FK Pohronie - Spartak Trnava 3:3

21.11.2020 14:00

Góly: 17. Peter Chríbik, 69. Bernard Petrák, 80. Bonfilscaleb Bimenyimana - 51. Yann Michael Yao, 61. Ján Vlasko, 90+2. Kyriakos Savvidis

V 14. kole Fortunaligy uhralo Pohronie s trnavským Spartakom gólovo štedrú remízu 3:3 (1:0).

Domáci mali v prvom dejstve viac z hry. Už v prvej minúte po centri Faderu hlavičkoval Audino. Loptu naddvihol hosťujúci Tsaousis do brvna. Po 15-tich minútach v šestnástke Audino priťukol Weirovi, ktorý sa preštrikoval cez troch hráčov a nezadržateľne rozvlnil sieť - 1:0.

Po tridsiatich minútach Yusuf z ľavej strany vyprášil rukavice Jenča. Nebezpečnejšia na opačnej strane bola koncovka Faderu po zemi, no zasiahol gólman Trnavy. V 51. minúte striedajúci Vlasko unikol po pravej strane. Prihral pred bránku, kde sa zjavil rýchly a pohotový Yao - 1:1. O desať minút nato sa ujala nadzemná strela Vlaska k žrdi z vyše dvadsiatich metrov - 1:2.

V 69. minúte po centri Mazana sa lopta odrazila od jedného zo stopérov Spartaka pred Petráka, ktorý šancu neodmietol - 2:2. Domáci mohli pridať tretí gól po centri Mazana, no striedajúci Bimenyimana sa z hranice päťky zoči - voči Rusovovi nepresadil. V osemdesiatej minúte po priamom kope Mazana hlavičkoval Pavlík. Loptu odkopol Savvidis. Rusov ju v súboji s Bimenyimanom nedokázal vytiahnuť od bránky, ale zasunul ju do nej - 3:2.

Dobrú možnosť na strane hostí nevyužil Cabral, ktorého na strane Pohronia napodobnil Badolo. V nadstavenom čase išiel do pokutového územia aj Rusov. Po rohovom kope sa odrazená lopta dostala k Savvidisovi, ktorý z otočky prudko vystrelil a vyrovnal na konečných 3:3. Pohronie si s Trnavou body podelilo.

"Bol to boj na blate. Ak máme hrať mesiac ligu na takýchto terénoch, tak sa o futbale nebavme. Bolo to o súbojoch, odrazených loptách a väčšom šťastí v šestnástke. Nakoniec padlo šesť gólov, čo mohlo byť pre divákov zaujímavé. Som rád, že sme sa boli schopní dvakrát vrátiť do zápasu. Bod je pre nás dobrý, i keď sme v určitej fáze druhého polčasu mysleli na tri. Treba však rešpektovať i silu súpera. Sklamaný som ale z ihriska. Dobrý futbal sa dá hrať len na dobrom ihrisku," vyjadril svoje názory na zápas tréner hostí Norbert Hrnčár.

"Prvý polčas sme hrali dobre. Súpera sme k ničomu nepustili. Boli sme aktívni, napádali sme a strelili sme aj gól. Nerozumiem tomu, čo sa prihodilo v druhom polčase v prvých dvadsiatich minútach, počas ktorých sme dvakrát inkasovali. Musím však svojich hráčov pochváliť, že sa dokázali vrátiť do zápasu, vytvorili si tlak a za stavu 3:2 sme siahali po víťazstve. Prišli sme oň v samom závere zo skrumáže. Chýbal mi hráč, ktorý by loptu dal von zo šestnástky. Na môj vkus hráme príliš futbal pre divákov, pretože inkasovať doma tri góly, to by sa stávať nemalo. Nemáme tím, ktorý by vyhrával 4:3. Musíme sa viac pozerať na defenzívu. Nesúhlasím s trénerom hostí, pretože ihrisko bolo dobre pripravené a bol tam celý rad futbalových situácií. Hovorí napokon za to i konečný stav 3:3," zhodnotil priebeh zápasu tréner Pohronia Jan Kameník.

ŠKF Sereď - MFK Ružomberok 0:0

Góly: -

Štrnáste kolo Fortunaligy bolo v Seredi veľmi chudobné na góly. Domáci ŠKF iClinic v ňom remizoval s Ružomberkom 0:0.

V mrazivom počasí sa hral otvorený futbal. V desiatej minúte vydarená akcia domácich s koncovkou Ivána skončila u brankára Macíka. Na opačnej strane zakončil Takáč, ktorého strela z hranice šestnástky minula cieľ. V 25. minúte peknú kombináciu Liptákov namieril prudko, no tesne mimo Takáč. Po polhodine hry sa dostali hostia do prečíslenia troch na jedného, avšak Almási nezvládol prihrávku Takáča. V 39. minúte Iván rozohral rohový kop, a prudkú strelu Šumského Macík vytlačil na brvno. V závere prvého dejstva hostia umne rozohrali štandardku. Takáč obišiel aj gólmana, ale jeho strelu spred brány odvrátil Čelikovič.

Po obrátke sa bojovalo o stred poľa. Akcie na oboch stranách končili pred veľkým vápnom. V 66. minúte sa v dobrej pozícii ocitol Gerec, ale mrštný Yakubu mu skokom pod nohy loptu zobral. Prvú strelu po zmene strán vyslal v 73. minúte striedajúci Jureškin; Macík ju bez problémov kryl. Vzápätí z protiútoku Regáliho slabú strelu eliminoval Yakubu. V 80. minúte napriahol z vnútra pokutového územia Jureškin. Macík bol pri pravej žrdi skôr, ako lopta. V nadstavenom čase mal rozhodnutie na kopačke striedajúci Regáli, ale Yakubu ho vychytal. Sereď remizovala s Ružomberkom bez gólov 0:0.

"S Ružomberkom hráme vždy veľmi náročné stretnutia. Prvý polčas sme mali dobré náznaky, škoda, že sme to nedotiahli. My sme nastrelili brvno, v závere nás však dvakrát podržal brankár. Myslím, že remízový záver je spravodlivý," zhodnotil po zápase tréner domáceho tímu Peter Lérant.

"Dnes sme chceli zvíťaziť, prispôsobili sme tomu aj taktiku. Vypracovali sme si dobré príležitosti, gól sme však nedali, preto si myslím, že remíza je spravodlivá," súdi lodivod hosťujúceho mužstva Ján Haspra.

Zemplín Michalovce - FK Senica 0:1

Góly: 32. Juraj Piroška

MFK Zemplín Michalovce neuspel na domácej tráve proti FK Senica, ktorému v 14. kole Fortunaligy podľahol gólom v prvom polčase 0:1.

Prvý polčas veľa futbalovej krásy nepriniesol a kombinačné snahy tímov často komplikoval náročný terén. O niečo futbalovejší boli v prvom dejstve hostia, ktorí mali miernu prevahu. Dlhý center Asanoviča zo stredu ihriska hlavou predĺžil Malec na Pirosku, ktorý sa dostal za obranu domácich. Aj keď sa mu strela ľavačkou nevydarila, skončila v bránke Markoviča - 0:1.

Obraz hry ostal podobný aj po zmene strán. Domáci sa snažili vyrovnať. Chýbal im však pokoj pri finálnych prihrávkach. V 80. minúte sa domáci dostali do nebezpečnej vzdialenosti brankára Fryštáka, zakončujúci Trusa však trafil protihráča. Taiwo sa navyše po odrazenej lopte nezorientoval ideálne. Seničania sa snažili držať loptu na súperovej polovici. K tomu hrozili aj nakopávanými loptami. V 85. minúte mohol po rohovom kope Pirosku rozhodnúť Malec, ktorý hlavičkoval len priamo do náručia Markoviča. Michalovce podľahli na východe republiky Senici o gól 0:1.

"Bol to skôr remízový zápas. Na ťažkom teréne sa ťažko kombinovalo. Dostali sme hlúpy gól, pri ktorom sme nezachytili pohyb Pirosku. V druhom polčase sme chceli zjednodušiť hru a vyrovnať, ale na ťažkom teréne bolo náročné nájsť kľúč k senickej defenzíve. Myslím si, že v 79. minúte sme mali kopať penaltu po tom, čo brankár Senice stiahol za dres Taiwa," povedal po zápase tréner domácich Jozef Majoroš.

"Nebol to extra pekný futbal, terén bol ťažký. Prišli sme neprehrať, resp. pokúsiť sa zvíťaziť. Bolo vidieť, že obe mužstvá potrebujú body, v hre bol istý kŕč. Bolo to o prvom góle, našťastie sme ho dali my. V defenzíve sme hrali dobre, súpera sme nepustili do šance; horšie to bolo v útoku. Som však rád, že sa chlapcom toto víťazstvo podarilo a teší ma bojovný a oduševnený výkon," uviedol lodivod hostí Anton Šoltis.