Fortuna liga - souhrn 10. kola: Trnava drží krok se Slovanem

01.10.2021, 18:58, aktualizováno 03.10.2021, 18:56
Slovan Bratislava potvrdil roli favorita proti Pohronie a pojistil si vedoucí příčku, rychle se na něj ale znovu dotáhla Trnava. Ružomberok si poradil s Liptovským Mikulášem a zaznamenal třetí výhru po sobě. Michalovce přetlačily trápící se Žilinu a tři body má také Sereď. Dunajská Streda konečně vyhrála doma a odnesly to Zlaté Moravce.

AS Trenčín - Spartak Trnava 0:1

03.10.2021 17:00

Góly: 52. Filip Twardzik (pen.)

V poslednom zápase desiateho kola Fortunaligy podľahol AS Trenčín pred reprezentačnou prestávkou na domácej pôde celku Spartaka Trnava najtesnejším rozdielom 0:1 (0:0).

V prvom polčase sa na Sihoti nehral veľmi pekný futbal. Hra bola plná nepresností na oboch stranách a chýbali tiež šance. Aj keď už v prvej minúte mohlo byť všetko inak. Bamidele potiahol akciu do šestnástky, jeho pokus tečoval Ristovski, no Kukučka loptu reflexívne zachytil. V jedenástej minúte Procházkov priamy kop Kukučka nezachytil dobre a Ristovkému chýbal ku zakončeniu krok. To bolo na dlhý čas všetko zaujímavé. V druhom dejstve Bamidele z krídla našiel nabiehajúceho Twardzika, ale jeho zakončenie Kukučka efektne a efektívne vyrazil. O dve minúty po rohu hostí zahral Pires vo vlastnej šestnástke rukou, čo preukázal VAR a hlavný rozhodca nariadil penaltu. Premenil ju Twardzik a hostia išli do vedenia 1:0. Domáci zvýšili aktivitu v útoku, avšak narážali na dobrú obranu Spartaka. V 84. minúte chceli Trenčania kopať penaltu po údajnej ruke v šestnástke, ale rozhodca bol proti. V nadstavenom čase mohol striedajúci Ikoba vyrovnať hlavou; vo veľkej šanci zlyhal. Trnava zvíťazila v Trenčíne 1:0 a v tabuľke sa bodovo opäť dotiahla na vedúci Slovan.

"Sme radi, výhra je zaslúžená. V prvom polčas sme mali dve šance, v druhom jednu. Nakoniec to rozhodla ruka. Máme systém a siedmu nulu z desiatich kôl. Mám za chlapcov radosť. Nie je to len o Martinovi Škrtelovi, ale jeho príchodom sa zvýšila kvalita," povedal tréner víťazného celku Michal Gašparík. "Škoda výsledku, viac by tomu svedčila remíza 0:0. Inkasovali sme po penalte. Aj taký je futbal. Súperova obrana ma do ničoho nepustila. Od Maťa Škrtela som dostal pár úderov. Som rád, že je reprezentačná prestávka, dám sa dokopy," okomentoval zápas zo svojho pohľadu trenčiansky útočník Erik Jendrišek.

Slovan Bratislava - FK Pohronie 5:1

03.10.2021 15:00

Góly: 24. Samuel Mráz, 40. De Marco Vernon, 42. Ezekiel Henty, 54. Jaromír Zmrhal, 67. Pavel Čmovš (vl.) - 34. Richard Križan (vl.)

ŠK Slovan Bratislava v desiatom kole Fortunaligy stopercentne potvrdil papierové predpoklady a v súboji prvého s posledným Pohroním vyhral jednoznačne 5:1 (3:1).

Brankára Pohronia Hrdličku ako prvý vystrašil Mráz, keď z uhla napálil do bočnej siete. Ešte väčšiu príležitosť mal Križan, ktorý po rohu hlavičkoval, no ani nestrážený nedokázal usmerniť loptu do brány. V 24. minúte Zmrhal s Mrázom peknou kombináciou vyšachovali obranu. Zakončenie Zmrhala Hrdlička vyrazil, ale na dorážku Mráza si nesiahol - 1:0. Pohronie kontrovalo technickou strelou Záhumenského, ktorá dopadla tesne nad brvno. V 43. minúte center Badola z pravej strany prešiel cez Abenu k prekvapenému Križanovi, a ten si dal hlavou vlastný gól - 1:1. Potom centroval Rabiu a De Marco hlavou naklonil misky váh na stranu Slovana - 2:1. Henty, získal odrazenú loptu, prehodil si ju na pravačku a nekompromisne napálil pod brvno - 3:1. Krátko pred prestávkou Scislak nepotrestal nedorozumenie v zadných radoch belasých a zlé vyboxovanie Šullu.

V 54. minúte domáci potrestali nedôraznú defenzívu Pohronia. Henty trafil Pajera. Od toho sa lopta odrazila pred bránku, kde ju za Hrdličku tečoval Zmrhal - 4:1. Po akcii Hentyho pripravil Mráz streleckú pozíciu striedajúcemu Hrnčárovi, ktorý krížnou strelou tesne minul. Na opačnom konci Mazan rovnako krížnym pokusom o málo netrafil priestor troch žrdí. V 67. minúte si loptu po prihrávke Zmrhala zrazil do vlastnej siete striedajúci Čmovš - 5:1. Hostia to sympaticky nezabalili ani za rozhodnutého stavu. Záhumenský potiahol po ľavom krídle a Pajera vychytal Šulla. V závere si Hrdlička poradil s dvoma možnosťami striedajúceho Adlera Da Silvu. Slovan zdolal Pohronie vysoko 5:1.

"Cez polčas som musel zvýšiť hlas. Výsledok je dobrý, ale vieme hrať lepšie. Na novom trávniku sme chceli hrať rýchlejšie. Prvých 20 minút sme začali zle, dostali sme vlastný gól po individuálnych chybách. To sa môže stať; predchádzali tomu nedostúpenia k hráčom. Druhý polčas bol z našej strany trošku lepší. Ťahali to Ibrahim Rabiu v strede poľa a Ezekiel Henty v útoku, ostatní hráči až tak nie. Vždy budem kritickejší, aby sme sa posúvali dopredu. S výsledkom som spokojný, ale s hrou až tak nie," okomentoval dianie tréner lídra tabuľky Vladimír Weiss. "Vedeli sme, že nás čaká náročné stretnutie s kvalitným súperom. Potrebovali sme uskákať a uhrať štandardné situácie. To sa nám nepodarilo, inkasovali sme po nich tri, štyri góly. Plán sa nám rozsypal, súper sa cítil komfortne. Dali sme mu veľa priestoru, a preto odchádzame s debaklom," kontroval tréner Pohronia Štefan Zaťko.

MFK Ružomberok - Tatran Liptovský Mikuláš 4:1

02.10.2021 18:00

Góly: 22. Matej Kochan (pen.), 58. Ján Maslo, 62. Martin Regáli, 64. Martin Regáli - 85. Ľuboslav Laura

MFK Ružomberok zvládol domáci duel s tímom MFK Tatran Liptovský Mikuláš a v desiatom kole Fortunaligy nad nováčikom v najvyššej súťaži zvíťazil presvedčivo 4:1 (1:0).

Domáci hráčom neobyčajne vyšli predchádzajúce dva duely Fortunaligy. V dohrávke odloženého kola zvíťazili na svojej tráve s favorizovaným Slovanom Bratislava 1:0 a na pôde rovnako kvalitnej Žiliny vyhrali dokonca 2:0. A naprázdno nevyšli ani do tretice, pretože pod Čebraťom si v sobotu poradili s nováčikom z Liptovského Mikuláša. Pod Chočskými vrchmi sa hralo prvé historické derby medzi dvomi okresnými mestami Liptova.

V úvode mali chvíľami Mikulášania loptu viac na svojich kopačkách. Vypracovali si tiež prvú sľubnú príležitosť. V 17. minúte zacentroval z pravej strany A. Krčík, ale Pinte zblízka a bez razancie hlavičkoval do Krajčírikových rúk. V 20. minúte hrubú chybu Lauru využil Gerec. Ten sa sám rútil na bránu Tatrana a gólman Luksch ho nekompromisne poslal na zem. Kochan z nariadenej jedenástky otvoril skóre - 1:0. Struhárovci potom mali zápas až do konca vo svojich rukách. V 33. minúte po domácej akcii Luksch vychytal Rymarenka.

V 58. minúte Takáč odcentroval z priameho kopu z pravej strany. Na loptu vyskočil najvyšší muž na ihrisku J. Maslo a hlavou rozvlnil sieť - 2:0. V 62. minúte potiahol individuálnu akciu Takáč. Rymarenkovu strelu hostia zblokovali tak, že Regáli sa ocitol sám pred Lukschom a zvýšil na 3:0. O minútu nato brankár Tatrana vychytal veľkú šancu Regálimu, no menovaný hráč vzápätí brankára hostí preloboval - 4:0. V 85. minúte mal dobrú streleckú pozíciu Pinte, ale mieril len do stredu brány. Liptovský Mikuláš v závere ešte zmiernil prehru a Ružomberok tak zdolal nováčika súťaže napokon 4:1.

Zemplín Michalovce - MŠK Žilina 1:0

Góly: 61. Igor Žofčák

Desiate kolo Fortunaligy prinieslo ďalšiu prehru donedávna úspešnej Žiliny, ktorá na pôde MFK Zemplín Michalovce prehrala 0:1 (0:0).

Domáci si tak predĺžili sériu dobrých výkonov z posledných zápasov. Hostia naopak chceli po štyroch zápasoch naplno bodovať. Práve Žilinčania mali prvú dobrú šancu zápasu, avšak Bičachčjan ani dorážajúci Gono v desiatej minúte brankára Száraza neprekonali. Po štvrťhodine sa k zakončeniu dostali domáci: Trusa hlavičkoval tesne vedľa bránky Žiliny. Rovnaký hráč mohol skóre otvoriť v 30. minúte, no zvnútra šestnástky opäť minul. Najväčšiu šancu prvého polčasu mal domáci Mendez, ale brankár Petráš jeho zakončenie vytlačil na žŕdku.

Po hodine hry Magda odcentroval na Žofčáka, ktorý si pred Petrášom spracoval loptu a chladnokrvne poslal Zemplín do vedenia - 1:0. Domáci sa sústredili na dôsledné bránenie tesného náskoku a Žilinčanov dovnútra šestnástky nepúšťali. Snahu hostí o vyrovnanie mohol v 77. minúte gólom zveľadiť Nemčík, ale brankár Száraz jeho úsilie eliminoval. Hostia sa v závere nedostali do vyloženej šance. Michalovce zdolali Žilinu najtesnejším rozdielom 1:0 a majú tri veľmi cenné body.

ŠKF Sereď - FK Senica 2:1

Góly: 8. Roko Jureškin, 90+4. Roman Haša - 34. Elvis Mashike Sukisa

Desiate kolo najvyššej slovenskej súťaže prinieslo radosť domácemu celku. ŠKF Sereď zdolal na svojej tráve Senicu o jediný gól 2:1 (1:1).

Do druhého polčasu vymenil tréner Jarábek ofenzívnych hráčov. Nepokračovali Yao a Gatarič, na ich miesta prišli Radič a Haša. V 52. minúte fauloval na hranici šestnástky Šimčák a po druhej žltej karte musel odísť predčasne pod sprchy. Z následného priameho kopu zakončoval Jureškin a Ravas vyrazil na rohový kop. Ravas sa vyznamenal aj po strele Karricu v 56. minúte. Sereď neskórovala ani po šanci Radiča - jeho lob ponad Ravasa skončil v 65. minúte nad brvnom. O definitívnom výsledku rozhodol v nadstavenom čase Haša, ktorý z tesnej blízkosti strhol víťazstvo na stranu domácich. Gól na 2:1 bol vyvrcholením veľkého tlaku ŠKF, ktorý tak získal tri body.

DAC Dunajská Streda - FC Zlaté Moravce 4:2

01.10.2021 17:00

Góly: 5. János Hahn, 9. Yhoan Andzouana, 54. Nikola Krstović, 61. János Hahn - 50. Tomáš Ďubek, 90+3. Peter Čögley

V piatkovej predohrávke desiateho kola Fortunaligy zvíťazil domáci FC DAC 1904 Dunajská Streda nad ViOn-om Zlaté Moravce 4:2 (2:0).

Domácemu celku nad očakávanie vyšiel vstup do dôležitého zápasu. DAC otvoril skóre už v piatej minúte. Najprv Hahn poslal veľmi dobrú prihrávku Krstovićovi, ktorý vystrelil z jedenástich metrov. Loptu brankár Lukáč dokázal vyraziť, ale následne ju Hahn z piatich metrov poslal do siete - 1:0. Pre maďarského útočníka to bol prvý gól v drese Dunajskej Stredy. V deviatej minúte sa skóre menilo opäť a DAC išiel do dvojgólového vedenia. Hahn získal odrazenú loptu v pokutovom území. Sklepol ju Andzouanovi, a ten zakončil z dvanástich metrov úspešne - 2:0. V trinástej minúte pohrozil z ľavej strany LamkelZé. Jeho zakončenie Lukáč vyrazil. V 28. minúte Anszouana dostal dobrú loptu na ľavej strane. Spätnú prihrávku poslal na bránu Blackman, ale znova veľmi dobre zakročil Lukáč. V 33. minúte sa prezentovali i hostia, no Čögleyova strela mierila nad. V 38. minúte realizoval jednu zo svojich viacerých akcií Blackman. Jeho loptu Lukáč vyrazil na roh. V nadstavenom čase po dlhom centri od Čonku Yilmaz poslal loptu priamo do Jedličkových rúk. Do kabín schádzali celky za dvojgólového vedenia tímu zo Žitného ostrova.

Po zmene strán sa do streleckej pozície dostal Kyziridis, ale z hranice šestnástky zakončoval nepresne. V 51. minúte ViOn znížil: odrazená lopta prešla k skúsenému Ďubekovi, ktorý bol úspešný z 22 metrov - 2:1. O tri minúty nato však DAC opäť zvýšil vedenie na rozdiel dvoch gólov. LamkelZé postupoval na bránu z ľavej strany a prihral Krstovićovi, ktorý aj s prispením teču upravil na 3:1. V 59. minúte bol DAC opäť blízko ku gólu. Čerstvo striedaný Ciganiks odcentroval na LamkelaZéa, ktorý loptu hlavou poslal na bránu; Lukáč bravúrne chytil. V 61. minúte padol ďalší gól domácich. Do rozohrávky brankára Lukáča skočil Hahn a lopta skončila v sieti - 4:1. V 74. pohrozil ViOn - Yilmazovu strelu z ľavej strany Jedlička vyrazil. Blízko ku gólu bol ViOn aj v 80. minúte, keď po Kyziridisovom centri hlavičkoval Yilmaz tesne nad. V nadstavenom čase sa lopta po priamom kope dostala k Čögleymu, ktorý zakončil zblízka - 4:2. Dunajská Streda získala ďalšie tri body po domácom víťazstve v piatkovej predohrávke desiateho kola nad Zlatými Moravcami pomerom 4:2.