20.07.2019, 19:55, aktualizováno 21.07.2019, 21:01
Mistrovský Slovan Bratislava vyhrál na půdě Pohronie, venku uspěla i Dunajská Streda, která přetlačila Zlaté Moravce. Úlohu favorita na začátek sezóny potvrdila i Žilina, která porazila Michalovce. Senica zvládla utkání s Trenčínem, tři body mají rovněž Trnava a Ružomberok...

MFK Ružomberok - FC Nitra 1:0

21.07.2019 19:00

Góly: 90+3. Dalibor Takáč

Prvý duel v novej sezóne Ružomberok zvládol proti Nitre len tesne. Jediný gól zaznamenal až v nadstavenom čase Takáč, ale keďže tri body sa počítajú aj za takúto výhru, domáci môžu oslavovať.

Pred sezónou zdecimovaná Nitra súperovi odolávala prekvapujúco mimoriadne dlho. Prvá šanca prišla po štvrťhodine hry, po rohu mal šancu hlavičkou Qose, no nemieril presne. Ďalšie minúty veľa vzruchu nepriniesli, domáci sa snažili niečo vymyslieť, ale hostia odolávali. Až na konci polčasu mal MFK šancu, ale Hašek iba nechal vyniknúť svojou strelou brankára a neskôr po rohovom kope Mojžiš mieril iba do brvna. Veľkú šancu mal aj Gerec, ale Magda vykopol z bránkovej čiary.

Nitra sa v prvom polčase len bránila a bránu súpera vôbec neohrozila. Aj preto sa do toho druhého nastupovalo s rovnakými kartami. Obraz hry sa príliš nezmenil, pretože domáci stále hľadali cestu k prvému gólu do siete Nitry a tá len odolávala a čakala na brejky. S blížiacim sa záverom už Nitra iba bránila a všetko podriadila, aby si vzadu udržala nulu. No i tak sa to nepodarilo, pretože v nadstavenom čase rozhodol zápas Takáč - 1:0. Ruža mohla vyhrať aj o dva góly, ale v závere nedal Kostadinov čistú šancu.

Spartak Trnava - ŠKF Sereď 2:0

Góly: 19. Emir Halilović, 59. Bogdan Mitrea (pen.)

Tri body vydolovala v prvom zápase Fortuna ligy aj Trnava. Vrátila tak Seredi nepríjemnú prehru v boji o prvú šestku minulého ročníka, v nedeľu zvíťazila 2:0.

Smerom dopredu začali lepšie domáci, pretože po únavnom zápase v EL chceli čím skôr zápas strhnúť na svoju stranu. Prvý náznak šance sa neujal, neskôr musel po zranení striedať Sobczyk. Skóre sa však menilo o pár minút, priamy kop Lovata usmernil do siete Halilovič - 1:0. Plynula asi polhodina hry, keď po prihrávke Záhumenského netrafil Dangubič. Na strane hostí sa v útoku veľa akcií nezrodilo, Spartak pohrozil ešte centrom Kelemena, no záver patril Rusovovi, ktorý kryl center Adekuoroyeho a aj preto skončil polčas tesne 1:0.

Po prestávke mieril hlavičkou Ba vedľa a Halilovič na druhej strane z brejku nedal. Po hodine hry sa menilo skóre, Trnava mala výhodu penalty. Slaninka fauloval a bezpečne ju premenil Mitrea - 2:0. V 75. minúte zahral priamy kop hosťujúci Adekuoroye, ale brankár Rusov efektným zákrokom vyrazil loptu smerujúcu do ľavého horného rohu. Iliev mal potom šťastie, šanca Oršulu skončila len na žrdi. Viac sa toho neudialo a Spartak si tri body už ustrážil.

FC Zlaté Moravce - DAC Dunajská Streda 1:2

Góly: 21. Denis Duga - 69. Zsolt Kalmár, 89. Zsolt Kalmár

FC ViOn Zlaté Moravce nevyužil predpokladanú únavu hráčov DAC Dunajská Streda po ťažkom pohárovom dueli v Krakove a hoci po polčase viedol 1:0, podľahol napokon 1:2.

Hosťom patril úvod zápasu. V 20. minúte po akcii Kalmára mieril tesne vedľa Vida. Vzápätí center Ďubeka po štandardke predĺžil Asanovič na Denisa Dugu a ten hlavou otvoril skóre - 1:0. Hostia potom mali loptu častejšie na kopačkách, ale museli si dávať pozor na zadné vrátka. V 34. minúte Kovaľovu strelu Jedlička vytesnil na brvno. Rovnako dopadol na druhej strane pokus Vidu. Brankár DAC-u zahviezdil aj na konci polčasu po šanci Tkáča. V druhom polčase mali opäť veľké šance domáci, ale skóre sa v ich prospech nemenilo. Tri nevyužité pokusy ViOn veľmi mrzeli. V 68. minúte Zsolt Kalmár vyrovnal na 1:1. V 88. minúte sa k tomu istému hráčovi dostala lopta po prihrávke od Kružliaka a maďarský reprezentant nemal problém dopraviť loptu do siete. DAC Dunajská Streda zvíťazil na pôde Zlatých Moraviec 2:1.

"DAC ukázal svoju silu a kvalitu. Škoda, že sme nepremenili šance, ktoré sme si vypracovali. Snažili sme sa hrať aktívne od začiatku stretnutia, po prestriedaní išiel náš výkon dole. Hostia boli naopak po prestriedaní lepší. Nakoniec dali dva góly, a preto vyhrali," povedal po zápase Karol Praženica, tréner Zlatých Moraviec. "Prvý polčas bol z našej strany veľmi zlý, domáci výborne napádali. Polčasový rezultát bol zaslúžený. Potom sme urobili dve zmeny. Bol to futbal ako z divokého západu. Domáci mohli rozhodnúť, čo sa im však nepodarilo. Naopak, my sme dali dva góly, a preto odchádzame spokojní," uviedol tréner hostí Peter Hyballa.

FK Pohronie - Slovan Bratislava 1:3

20.07.2019 20:00

Góly: 65. Patrik Abrahám - 9. Aleksandar Čavrić, 53. Andraž Šporar (pen.), 85. Andraž Šporar

Historicky prvý duel v najvyššej súťaži má za sebou FK Pohronie, majstrovi z Bratislavy však podľahol 1:3. Dva góly vsietil najlepší strelec minulého ročníka Andraž Šporar.

Oba tímy nastupovali na zápas s rôznymi pocitmi. Kým nováčik sa tešil z prvého duelu a nevedel sa ho dočkať, pre Slovan začala ďalšia dlhá cesta za Ligou majstrov, ktorú zahodili len pred pár dňami tento týždeň. Prvý zásah Šporara neplatil pre ofsajd, ale hostia sa aj tak dostali do vedenia veľmi rýchlo. Čavrič využil akciu práve útočníka zo Slovinska a pohodlne upravil na 0:1. Pochopiteľne sa hralo viac pred bránou Pohronia, Slovan dominoval a vytváral si ďalšie šance. Dražič o pár minút mieril tesne vedľa žrde, nepochodil ani Suchockij. Domáci pohrozili až na konci polčasu, vystrelil Zachara, no Greif neinkasoval.

Aj po prestávke padol gól celkom rýchlo, Tesák zavinil penaltu a Šporar sa narozdiel od duelu v LM z penalty presadil - 0:2. Pohronie už nemalo čo stratiť a preto vrhlo sily dopredu, no najprv Abrahám po teči nedal a tak na druhej strane mieril nebezpečne Čavrič. Po hodine hry a nejakej tej nepremenenej akcii hostí nováčik znížil. Peknú akciu využil Abrahám gólom na 1:2. Ani v ďalších minútach nechýbali šance na oboch stranách. Slovan mohol zvýšiť, ak by mali presnejšiu mušku Dražič, Abena a Čavrič, Pohronie mohlo vyrovnať po rohu Zacharom, ktorý hlavičkoval tesne vedľa žrde. Nováčik už vrhol sily do útoku vabankom, ale ten sa mu nevyplatil. Šporar sa presadil po jednom z brejkov aj druhýkrát a spečatil tri body pre majstra.

FK Senica - AS Trenčín 3:1

20.07.2019 19:00

Góly: 67. Peter Eneji, 81. Peter Eneji, 89. Frank Castañeda (pen.) - 45. David Depetris

Jesenná ouvertúra vyšla skvele domácej Senici, ktorá privítala AS Trenčín. Záhoráci otočili nepriaznivý stav a zdolali Považanov 3:1 (0:1).

Od začiatku mali loptu viac hostia a domáci vsadili na protiútoky. Vo ôsmej minúte spoza šestnástky netrafil bránu Castaneda. Do sľubnej pozície sa dostal v dvanástej minúte Yenne, ale dlho váhal so zakončením. Jeho strelu napokon zblokovala trenčianska obrana. V 22. minúte z priameho kopu Roguljičovu strelu domáci brankár vyrazil na roh. Na druhej strane sa v 31. minúte po centri Yenneho hlavou presadil Košút, ale lopta išla tesne vedľa Šemrincovej bránky. V 45. minúte sa na pravej strane obohral Otrísala Bukari a jeho center na gól premenil Depetris - 0:1.

Druhý polčas bol živší ako prvý. Do 55. minúty mohli dať Trenčania ďalšie dva góly. V 52. minúte po prihrávke Bukariho bol v čistej šanci Depetris, ale nastrelil len brvno. O dve minúty po chybe Záhorákov zakončil Bukari, avšak lopta po jeho strele opäť obtrela brvno. Takisto striedajúci senický Eneji Moses obtrel pravú žrď trenčianskej bránky. V 68. minúte Záhoráci vyrovnali po spolupráci dvoch Nigérijčanov. Center Yenneho našiel na päťke Mosesa a ten tvrdou strelou prestrelil Šemrinca - 1:1. V 81. minúte sa v šestnástke hostí presadil Moses, keď jeho strelu ešte tečoval Kleščík - 2:1. Kleščík v 90. minúte fauloval v pokutovom území Yenneho a nariadenú penaltu premenil Castaneda. Senica po druhopolčasovom obrate zdolala Trenčín 3:1 a získala v novej sezóne Fortunaligy prvé tri body.

Zemplín Michalovce - MŠK Žilina 0:3

20.07.2019 18:00

Góly: 4. Besir Demiri, 20. Ján Bernát, 45. Martin Králik

Až prekvapujúco hladký priebeh mal zápas domácich Michaloviec so Žilinou. Východniari podľahli "Šošonom" vysoko 0:3, keď všetky góly padli už v prvom dejstve.

Žilinčania otvorili skóre už po štyroch minútach. Premiérový ligový zásah zaznamenal Severomacedónec Demiri. Nová akvizícia hostí číhala na zadnej žrdi a zakončila rýchly protiútok hostí - 0:1. Na konci druhej desaťminútovky sa pridal ďalší gólový debutant Ján Bernát. Ten predviedol krásny volej zvnútra šestnástky, ktorým Kirovi nedal šancu - 0:2. Do prestávky stihol rozvlniť sieť ešte stopér žltozelených Martin Králik, keď odrazenú loptu po rohovom kope zblízka poslal do siete. Po zmene strán Zemplínčania prestriedali, zvýšili ofenzívnu aktivitu, ale gól nedali. Žilina z posledných siedmich súťažných zápasov prehrala s Michalovcami jediný. Dnes na východe Slovenska zvíťazila vysoko 3:0.

"Do zápasu sme vstúpili aktívne. Mali sme sľubnú šancu, ale súper nás potrestal z efektivity. Polčasový rozdiel troch gólov bol pre nás krutý, ale futbal sa hrá na góly. Keby sme skórovali na 1:3, možno by sme sa do zápasu vrátili. Súper si náskok ustrážil. Mňa teší, že sme sa dostali do šancí, musíme však zlepšiť efektivitu. Máme svoje problémy a verím, že sa postupne začnú riešiť," povedal tréner domáceho Zemplína Anton Šoltis. "Za víťazný vstup do sezóny sme veľmi vďační. V zápase sme mali pasáže, keď sme boli silní na lopte aj nebezpeční v ofenzíve. Chlapcov musím pochváliť aj za prácu bez lopty. Ukázali dobrú mentalitu, ale máme priestor na zlepšovanie. Sme radi za víťazstvo, máme na čo nadviazať a verím tomu, že sa budeme zlepšovať," uviedol tréner víťazného tímu Jaroslav Kentoš.