Corgoň liga - souhrn 30. kola

11.05.2011, 19:27
Senica nevyužila šance poskočit na první místo, v Banské Bystrici prohrála a zůstává druhá. Naopak se na ní dotahuje Žilina, která v závěru urvala tři body proti Prešovu. Košice uhrály v záchranářském souboji remízu s Dubnicou, která je nadále poslední. Nitra padla s Ružomberokem a Zlaté Moravce rozstřílely Dunajskou Stredu.

FC Zlaté Moravce - DAC Dunajská Streda 3:0

11.05.2011 17:30

Góly: 33. Pavol Majerník, 66. Karol Pavelka, 74. Karol Pavelka

V stredu popoludní sa na pôde nováčika odohral zápas, v ktorom v podstate o nič nešlo. Zlaté Moravce ale dokázali splniť rolu favorita a porazili po skvelom výkone bezzubých hostí zo Žitného ostrova 3:0.

Spočiatku sa hral na pôde nováčika zaujímavý futbal so šancami na oboch stranách. V 3. minúte vyrážal Novota strelu Hrušku. Následne ViOn pohrozil, keď Pavelka z 8 m trafil brvno, onedlho ešte dorážal Hruška, jeho pokus ale obrana hostí zblokovala. O niekoľko minút neskôr zahrával rohový kop domácich Hruška, ktorý síce našiel presne Babica, ten nedokázal prekonať Novotu ani na dvakrát. Hostia prvýkrát odpovedali v 6. minúte, ale Helískova prudká strela trafila iba Chrena. Peknú akciu si domáci vypracovali v 12. minúte, keď po spolupráci Brčák - Pavelka - Babic posledne menovaný zakončil len veľmi slabo. Okamžite z protiútoku sa v dobrej pozícii ocitol Tomčák, no jeho strelu odvrátil Chren do autu. Následne hra mierne upadla a ďalšia šanca prišla až tri minúty po polhodine hry, vtedy Orávikov prudký center zblokoval Hílek riskantne za cenu rohového kopu pred číhajúcimi útočnikmi domácich. Následný roh Orávika našiel Majerníka a ten otvoril strelou z voleja skóre - 1:0. V závere prvého polčasu domáci Orávik poslal prihrávku Brčákovi, ktorý ale proti Novotovi v dobrej šanci neuspel.

Po zmene strán domáci pokračovali vo výraznej aktivite, snažili sa predovšetkým o druhý gól. V 52. minúte po domácej spolupráci Candrák - Orávik zakončoval Brčák, ale jeho hlavička tesne minula cieľ. Po hodine hry skúšal šťastie domáci Tomášek, Novota jeho strelu ale kryl. V 66. minúte sa gólovo presadil domáci, keď Hruška našiel Pavelku, ktorý v páde dokázal prekonať Novotu - 2:0. Skóre sa menilo aj v 74. minúte: Babic kolmou prihrávkou vysunul Pavelku, ktorý sa v nájazde na Novotu presadil aj po druhýkrát - 3:0. V záverečnej päťnásťminútovke sa pokračovalu v tlaku domácich. V 82. minúte vystrelil spoza šestnástky Orávik, ale brankár hostí si s jeho strelou tentokrát poradil. Zlaté Moravce si už do konca zápasu vedenie udržali a zvíťazili nad Dunajskou Stredou 3:0.

MFK Košice - MFK Dubnica 1:1

Góly: 90. Martin Juhar (pen.) - 73. Oliver Augustíni

Dôležitý súboj o záchranu nakoniec nevyhral ani jeden tím, Dubnica bola blízko k tomu, aby ešte vykresala nádejnú pozíciu do posledných troch zápasov. Juhar však penaltu premenil a náskok práve na posledný tím z Považia ostáva štvorbodový.

Obe mužstvá začali pomalšie, viac z hry však opticky mali Dubničania. Nič výrazné sa im však cez pozornú obranu Košičanov nepodarilo vymyslieť. Naopak, v 11. minúte sa to snažil zmeniť Viazanko, ale nemal potrebnú dávku času na poriadne zakončenie. V 20. minúte z priameho kopu pálil Kuzma, Kováč si dal pozor. Domáci v ďalších minútach zavarili pred bránou hostí, ale skóre sa nemenilo. V 30. minúte sa v trme-vrme nezorinetoval nikto z hostí tak, aby skóroval, bola to veľká šanca na zmenu stavu. O minútu mal šancu Kuzma, mieril vedľa. Na druhej strane tiež Kuzma hlavičkoval veľmi dobre, ale brankár Košic ho vychytal. Inak sa však Tofiloski nudil, jeho spoluhráči sa snažili zahroziť z priameho kopu, ofsajd však zastavil gólové oslavy. V prvom polčase tak gól nepadol.

Podobný obraz hry pokračoval aj po zemen strán, stále sa hralo v strede ihriska a domáci len vyčkávali na koniec zápasu. Zo zabezpečenej obrany sa púšťali do ojedinelých útokov, sústredli sa najmä na defenzívu. Hostia sa tak k hre veľmi nedostávali, výnimka je situácia zo 69. minúty, keď sa bomba Ižvolta rútila na Tofiloského. Na druhej strane sa snažil Škutka, ale po dobrej akcii zasiahol iba brankára Kováča. Šok však prišiel v 73. minúte, to sa Dubnica dostala do vedenia. Nemožné bolo veľmi blízko, Kuzma pätičkou našiel Augustíniho a ten obstrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 0:1. Iskierku nádeje na záchranu sa tak tentokrát snažili ubrániť hostia, Košice museli tlačiť. Nedarilo sa, ale v 86. minúte prišla prvá strela na bránu. Aktívny Viazanko si po nej vypýtal aspoň rohový kop. Až nadstavený čas ukázal, ako má vyzerať konečné skóre, to v šestnástke zahral rukou Trousil a ponúkol šancu Juharovi. Ten z pokutového kopu nezaváhal, nekompromisne trafil vinkeľ a vyrovnal na 1:1. V ťažkom záverečnom žrebe tak bude mať Dubnica čo robiť, aby sa ešte zachránila v lige. Istotu ale nemajú ani Košice, či Prešov.

MŠK Žilina - Tatran Prešov 2:1

Góly: 34. Róbert Pich, 90. Stanislav Angelovič - 52. Ľubomír Meszároš

Vložené kolo Corgoň ligy prinieslo zaujímavé priebehy duelov, v Žiline jeden taký určite bol. Domáci rozhodli o troch bodoch až v poslednej minúte, Prešov tak stále nie je definitívne zachránený.

V 2. minúte si Mráz nedal pozor a Papaj z uhlu po peknom pase pálil dosť vedľa. Inak sa v prvej štvrťhodine neudialo absolútne nič, hostia mali viac kombinácií na kopačkách. Po pár centroch, ktoré nič nepriniesli sa Žilina dostala nadostrel v 24. minúte, po Ceesayovom sklepnutí chcel Pláničku prekvapiť Gergel, ostalo pri chcení, pretože lopta šla mimo. Na druhej strane sa už-už do príležitosti dostal po zmätkoch Bernardo, nič z toho však nevyťažil. Po polhodine sa však už domáci viac osmeľovali a prinieslo to vytúžené ovocie. Najprv sa v páde snažil presadiť Lietava, ale Plánička vyrazil. Na smolu pre hostí len ku Pichovi a ten poslal loptu do rohu brány - 1:0. V 40. minúte dobre unikal Heidenreich, po jeho nahrávke zakončoval Baran len tesne vedľa. Z prvého polčasu to bolo všetko.

Úvod druhej časti hry mali v réžii domáci, ale Prešov chcel vyrovnať, po Heidenreichovej lopte dobre strieľal Katona do stredu brány. Vzápätí unikal po pravej strane Belák a jeho center si takmer zrazil do vlastnej siete Šourek. Mierny tlak však domáci neustáli, po rohu sa dostal k hlavičke Farbák, v podstate nahral Meszárošovi a ten sám reflexívne, ale presne, vyrovnal na 1:1. V 56. minúte nepotrestal Pláničkovu chybu po centri Angeloviča Lietava, zívala už len prázdna brána. Obaja aktéri sa snažili strhnúť skóre na svoju stranu, šošoni mali viac z hry. Tatran zase hrozil platonicky, ale dvadsať minút pred koncom stále držal remízový stav. Po ďalšom centri Papaja chcel z voleja páliť Meszároš, ale v dobrej pozícii bola jeho snaha nakoniec zmarená. V 76. minúte centroval zo štandardky Mráz a Vyskočil si takmer dal vlastný gól. Lopta našťastie pre hotí mierila len do brvna. Prešov skazil sľubný brejk, domáci tlačili bez výraznejšej možnosti na gól. Rozhodla tak posledná minúta zápasu. Po vytrvalom tlaku napokon predsa len lopta skončila v sieti, hrdinom sa stal Angelovič. Plánička opäť vyrazil len pred seba, keď hlavičkoval Fótyik. Obranca domácich tak už do prázdnej brány nemal problém upraviť na konečných 2:1.

Dukla Banská Bystrica - FK Senica 3:2

Góly: 6. Matúš Turňa, 56. Viktor Pečovský, 88. Fabián Slančík - 67. Ondřej Smetana (pen.), 90. Martin Poljovka (vl.)

V stredu popoludní Banská Bystrica privítala Senicu. Pred zápasom bol jasným favoritom hosťujúci celok, ten ale nedokázal pod Urpínom presvedčiť a tak si domáci hráči vypracovali zaslúžené víťazstvo.

Banská Bystrica bola od úvodu aktívnejším mužstvom. V 6. minúte už domáci viedli po prvej vážnejšej akcii, keď Johancsik unikol po ľavej strane, následne poslal loptu na voľného Turňu, ktorý pálil presne a prekonal Boleka - 1:0. O dve minúty neskôr mohli domáci zvýšiť svoje vedenia, ale Jakubko hlavičkoval v malom vápne nad bránu. Hostia sa vzápätí veľmi trápili. V podstate Senica v prvom polčase pohrozila len dvakrát, v oboch prípadoch zakončoval Smetana nepresne. Do konca polčasu už domáci svoju prevahu nepremenili do gólu a tak presný zásah Turňu bol doposiaľ jediným v stretnutí.

Senica sa snažila v druhom polčase prekvapiť domácich, síce mali niekoľko minút tlak, ale nedokázali z toho vyťažiť nič a tak prebrala iniciatívu Dukla. V 51. minúte skúsil vystreliť Pečovský, ale mieril nad bránku. O štyri minúty neskôr Jakubko takmer prekonal Boleka, ktorého na bránkovej čiare zachránil stopér Gajdošík. V 56. minúte sa domáci hráči dočkali druhého gólu: Pančík poslal z pravej strany center na Johancsika, ktorý posunul loptu na voľného Pečovského, ktorý strelou pod brvno nedal najmenšiu šancu Bolekovi - 2:0. Senica po inkasovanom góle ožila a onedlho aj znížila stav. Bolo to v 67. minúte, keď Kupčík fauloval v pokutovom území Diviša a následnú nariadenú penaltu premenil Smetana - 2:1. Onedlho sa hra presunula do stredu ihriska, utuhla aktivita hostí, ktorí sa akoby zmierili s prehrou. V 88. minúte domáci dokázali zvýšiť a rozhodnúť definitívne zápas, keď Jakubko pekne našiel Slančíka, ktorý síce nie najlepšie zakončil, ale stačilo to na gól - 3:1. Následne sa hosťujúci tréner Stanislav Griga nevedno hneval na hlavného rozhodcu Trutza, ktorý ho následne vyhnal na tribúnu medzi divákov. Jeho zverenci ešte dokázali v nadstavenom čase skorigovať stav, keď po Gorositovom centri si nešťastne zrazil loptu do vlastnej brány Poljovka - 3:2. Zápasový stav sa už v posledných sekundách hry nezmenil a tak Dukla získala cenné tri body na úkor Senice.

FC Nitra - MFK Ružomberok 0:2

Góly: 62. Marko Blažić, 69. Marko Blažić

V stredu popoludní Pod Zoborom Nitra privítala Ružomberok. Priemerný zápas pred slabou diváckou kulisou skončil výhrou hostí, ktorý zvíťazili 2:0 po oboch góloch Blažiča.

Pod Zoborom sa hralo spočiatku len medzi šestnástkami. Prvá vážnejšia akcia prišla až v 16. minúte, keď hráč hostí Tomáš Ďubek centroval na Ivana Kotoru, ktorý ale z voleja trafil len pred nim brániaceho obrancu. V 21. minúte na druhej strane Kolár pekne potiahol loptu, centrom našiel Mikuša, ktorého hlavička nebola ideálna a neprekvapila Hrdličku. Po polhodine hry domáci Sloboda prudko vystrelil z 25 m, Hrdlička bol opäť pozorný. Onedlho domáci Rák zahrával priamy kop, avšak namieril nad bránu hostí. V 40. minúte domáci Áč vysunul Ráka do výbornej šance, ale domáci kapitán Hrdličku neprekonal. V závere prvého polčasu Mikuš nahral loptu Rákovi, ktorý ju ale následne netrafil ideálne a z dobrej šance nevyťažil nič. Na druhej strane to onedlho ešte skúšal z hranice šestnástky Chovanec, ale minul Hroššovu svätyňu.

Po zmene strán začali aktívnejšie hostia. V 55. minúte ale mali šancu domáci, keď Tóth vyskúšal pozornosť Hrdličku, ale jeho delovka nezasiahla bránu spomenutého gólmana. O niekoľko sekúnd neskôr zakončoval Ďubek po prihrávke Chovanca, ale lopta išla veľmi nepresne. O dve minúty neskôr na druhej strane ani nepresvedčil Sloboda, ktorého pokus z 25 m skončil mimo. O tri minúty neskôr kapitán hostí Tomáš Ďubek mieril strelu k ľavej žrdi, ale Hrošša nedokázal prekonať. V 62. minúte hostia skórovali: ku lopte sa dostal Blažič, ktorý využil chybu domácej obrany a prekonal bezmocného Hrošša - 0:1. O chvíľu sa Hoferica ocitol v dobrej šanci pred nitrianskou bránou, ale nedokázal sa presadiť. V 69. minúte strelil Blažič druhý gól, keď po rohovom kope prízemnou strelou opäť nedal šancu Hroššovi - 0:2. V 75. minúte domáci striedajúci hráč Schulmeister vysunul Gajdošíka, ktorý bol ale v koncovke nedôrazný. V 87. minúte mal Gajdošík opäť dobrú šancu, ale jeho dobrú strelu zblokoval Kostelný. V nadstavenom čase mohol pridať tretí gól kapitán hostí Ďubek, ale Harbuľák dokázal na dvakrát zabrániť aby skóroval tento skúsený záložník. Takže sa pod Zoborom už skóre nemenilo a tak Nitra opäť doma podľahla tentokrát Ružomberku, ktorý vyhral na ich pôde 2:0 gólmi Blažiča.