Bundesliga - souhrn 21. kola: Dortmund za zády Bayernu, St. Pauli konečně vyhrálo

Borussia Dortmund do úspěšného konce dotáhla i utkání ve Wolfsburgu a minimálně do neděle se posunula tři body za vedoucí Bayern Mnichov, který má k dobru zápas s Hoffenheimem. St. Pauli ukončilo čekání na tříbodový zápis proti Stuttgartu a oživilo šance na záchranu. Freiburg porazil Brémy, které se propadly na barážovou pozici. Mohuč slaví další triumf.
VfL Wolfsburg - Borussia Dortmund 1:2
Góly: 52. Konstantinos Koulierakis - 38. Julian Brandt, 87. Serhou Guirassy
Dortmund zvítězil v 21. kole Bundesligy na hřišti Wolfsburgu 2:1. Favorit zápasu se ujal vedení ve 38. minutě, kdy se prosadil Julian Brandt. Domácí však nesložili zbraně a srovnali sedm minut po změně stran zásluhou Konstantinose Koulierakise. Dortmund nakonec utkání opět překlopil na svou stranu, v 87. minutě udeřil ostrostřelec Serhou Guirassy. Hosté tak dokázali zvítězit již popáté v řadě a nadále dotírají na vedoucí Bayern. Wolfsburg naopak zapsal již třetí prohru v sérii a balancuje na hraně sestupu.
Dortmund v minulém kole využil zaváhání Bayernu Mnichov a cítil šanci ještě více zatlačit na lídra Bundesligy, pokud by se mu dnes povedlo zvítězit. Přesto to byli domácí, kdo v první půli působil nebezpečněji. Vlci měli obrovskou šanci otevřít skóre v 25. minutě, když se Mohamed Amoura ocitl sám před brankářem hostů. Alžírský útočník ovšem poslal míč vysoko nad branku.
Hosté sice častěji drželi míč, ale první vážnější šanci si vytvořili až po půlhodině hry. V pokutovém území se protlačil do zakončení nikým netísněný Julian Ryerson, ale jeho zbrklý pokus zamířil pouze nad bránu. Ryerson byl v akci i o minutu později, tentokrát oslovil zpětnou přihrávkou Maximiliana Beiera, jehož tečovaná střela skončila na břevně.
Dortmund začal s blížícím se koncem poločasu tlačit na pilu a ve 38. minutě svou aktivitu přetavil ve vedoucí gól. Na rohový kop Ryersona si na přední tyči naskočil Brandt a přesnou hlavičkou poslal Dortmund do vedení.
Před výkopem platilo, že v 11 z posledních 12 zápasů Wolfsburgu skórovaly oba týmy, a tato série byla prodloužena. Vlci srovnali skóre již sedm minut po změně stran. Koulierakis si naskočil na přímý kop Christiana Eriksena a prudkou hlavičkou vyrovnal.
Svěřenci Nika Kovače se ve druhé půli těžko dostávali do tempa a byli to domácí, kteří byli blízko druhému gólu. Amoura se znovu ocitl tváří v tvář Gregoru Kobelovi, ale opět svou šanci nevyužil a trefil pouze gólmana. Wolfsburg se snažil strhnout vedení na svou stranu a v 80. minutě Dortmund po hlavičce střídajícího Lovra Majera zachránilo břevno.
Trenér Wolfsburgu Daniel Bauer musel být po zápase velmi frustrovaný, protože jeho tým ve druhé půli dominoval, ale přesto v závěru utkání inkasoval. Fábio Silva vyslal do šance Guirassyho, který svou první střelou na branku v utkání zakroutil míč do vzdálenějšího rohu a zajistil svému týmu cenné vítězství.
Tento rozhodující gól v závěru utkání je pro Wolfsburg velkým zklamáním, protože domácí se snaží vyhnout pádu do druhé ligy, což se jim stalo naposledy v roce 1997. Dortmund nyní ztrácí už jen tři body na vedoucí Bayern a stále živí naději na první ligový titul od sezony 2011/12.
SC Freiburg - Werder Brémy 1:0
Góly: 13. Jan-Niklas Beste
Freiburg si ve 21. bundesligovém kole doma poradil s Brémami, které porazil 1:0. Jedinou branku utkání obstaral už ve 13. minutě Jan-Niklas Beste. Domácí sice dohrávali skoro celou druhou půli bez vyloučeného Johana Manzambiho, přesto utkání dotáhli do vítězného konce. Freiburg tak na vlastním hřišti neprohrál už 14 soutěžních zápasů po sobě. Kdežto hosté, které poprvé vedl Daniel Thioune, si připsali už 11. utkání bez výhry v řadě.
Navzdory silné domácí bilanci Freiburgu to byly Brémy, kdo měl první šanci v první půli, když spektakulární nůžky Justina Njinmaha musel vyrazit Noah Atubolu. Brzy poté však hosté inkasovali. Beste vstřelil svůj první gól za Freiburg krásnou ranou do horního rohu branky poté, co ho Igor Matanovič vyslal do brejku.
Matanovič sám pak málem zdvojnásobil vedení Freiburgu prudkou hlavičkou, kterou však Mio Backhaus dobře zachytil. Njinmah měl před přestávkou šanci na vyrovnání, ale Atubolu tomu v souboji jeden na jednoho zabránil. Brémy tak v první půli prohrávaly, což se jim stalo už po 21. v této sezoně, což je více než kterýkoli jiný bundesligový tým.
Hosté dostali povzbuzení na začátku druhého poločasu, když Manzambi inkasoval svou druhou červenou kartu v této sezoně za nebezpečný faul na Oliviera Demana. Werder se snažil využít početní převahy, ale jeho snaha byla z velké části marná, když Romano Schmid dvakrát prověřil Atubolua z dálky a jeho druhá rána si vyžádala obzvláště působivý zákrok.
Není překvapením, že Freiburg s 10 hráči nebyl v útoku tak nebezpečný, ale přesto se mu podařilo skórovat po brejku díky pěkné střele Yuita Suzukiho. Branka ale nebyla kvůli faulu v předchozí fázi hry uznána.
Brémy pokračovaly v tlaku i v závěru zápasu, když Njinmah opět donutil Atubolua k zákroku, ale nakonec se mu ani v osmém zápase nepodařilo skórovat. Hosté jsou nyní bez výhry v 11 utkáních (4 remízy, 7 porážek) a nový trenér Daniel Thioune má před sebou spoustu práce, protože jeho tým je nyní na barážovém místě. Vítězství Freiburg přiblížilo k evropským pohárům a tým Juliana Schustera se vyhnul první sérii dvou ligových porážek od úvodních dvou víkendů sezony.
1. FSV Mainz 05 - FC Augsburg 2:0
Góly: 8. Nadiem Amiri (pen.), 80. Nadiem Amiri (pen.)
Mohuč porazila v 21. kole Bundesligy v domácím prostředí Augsburg 2:0. Vyrovnaný souboj celků z dolní poloviny rozhodly dva pokutové kopy, které zužitkoval domácí kanonýr Nadiem Amiri. Poprvé se prosadil již v osmé minutě a další zásah přidal po změně stran v 80. minutě. Mohuč tak dokázala navázat na dvě předchozí vítězství a prozatím opustila sestupové pásmo. Augsburg si připsal první prohru po čtyřech zápasech a na svého soka má již jen jednobodový náskok.
Mohuč od příchodu nového kouče prohrála pouze jednou v devíti zápasech, což ji vyneslo mimo sestupové příčky. Domácí dokázali navázat na předchozí výkony a i tentokrát začali skvěle. Už po osmi minutách se ujali vedení díky penaltě Amiriho, kterou rozhodčí nařídil po faulu Elvise Rexhbecaje na Stefana Bella.
Po úvodní brance se domácí dostali pod tlak a Augsburg držel míč častěji na svých kopačkách. Hosté však měli problémy překonat pevnou obranu Mohuče a spoléhali hlavně na dalekonosné pokusy. Největší šanci měl Alexis Claude-Maurice, jehož střelu mířící k levé tyči ale Daniel Batz vyrazil. První poločas pokračoval v podobném duchu a hosté byli čím dál frustrovanější. Mohuč si nakonec do kabin odnesla těsný náskok.
Frustrace byla na hráčích Augsburgu znát i po změně stran. Mohuč znovu převzala iniciativu a už po pěti minutách druhé půle dostala velkou šanci zvýšit náskok, jenže Silas Katompa Mvumpa trefil pouze Finna Dahmena.
Veškeré naděje hostů na bodový zisk zhasly 10 minut před koncem, když Amiriho fauloval ve vápně Anton Kade. Amiri se opět ujal penaltového kopu a podruhé překonal Dahmena, čímž zajistil Mohuči důležité tři body v boji o záchranu.
Díky tomuto výsledku se Mohuč posunula na 13. místo v tabulce, dva body před Brémy, které jsou na barážové příčce, a jen jediný bod za dnešního soupeře. Augsburg i přes dvě výhry z posledních tří zápasů nadále riskuje pád do sestupových vod.
FC St. Pauli - VfB Stuttgart 2:1
Góly: 35. Manolis Saliakas, 55. Danel Sinani (pen.) - 90. Jamie Leweling
St. Pauli porazilo ve 21. kole Bundesligy na domácím hřišti Stuttgart 2:1 a udělalo zásadní krok v boji o záchranu. Hosté se celý zápas trápili a nemohli se dostat do tempa, čehož po půlhodině hry využil Manolis Saliakas. Na jeho trefu navázal po pauze z penalty Daniel Sinani. Švábi se chytli až v závěru duelu a dokázali pouze snížit zásluhou Jamieho Lewelinga. Domácí tak zaznamenali teprve druhou výhru ve 14 vzájemných ligových duelech a vůbec poprvé v této sérii vstřelili více než jeden gól. Stuttgart naopak přišel o ligovou šňůru sedmi zápasů bez porážky.
Přestože bylo před utkáním bez výhry v šesti ligových zápasech od svého dosud jediného vítězství v sezoně, vstoupilo St. Pauli do utkání proti rozjetému Stuttgartu s velkým odhodláním. Výraznou postavou byl Sinani, byť své příležitosti využil jen částečně.
Nejprve se při samostatném úniku rozhodl pro zpětnou přihrávku, kterou zablokoval Maximilian Mittelstädt, a následně výrazně podstřelil technický pokus na vzdálenější tyč, se kterým si Alexander Nübel bez potíží poradil. Mezitím se málem role obrátily, když Mittelstädt poslal míč na zadní tyč, kde Chris Führich donutil Nikolu Vasilje k zákroku jednou rukou.
St. Pauli odpovědělo agresivním tlakem a kolem půlhodiny hry byl Sinani znovu u všeho důležitého. Jeho centr na zadní tyč Martijn Kaars minul, načež Josha Vagnoman dvakrát skvěle zablokoval střely číhajícího Arkadiusze Pyrky.
Právě polský obránce však o minutu později sehrál nechtěnou roli u vedoucí branky domácích. Sinani chytře nechal přihrávku z levé strany projít mezi nohama a zmatená obrana Stuttgartu už nedokázala zabránit Saliakasovi, aby razantní ranou do pravého horního rohu otevřel svůj gólový účet v sezoně.
Švábové byli do poločasu jasně horším týmem, ale s vědomím pěti výher z předchozích šesti venkovních zápasů a 16 vstřelených gólů věřili po změně stran v obrat. Po úvodním tlaku Stuttgartu ve druhém poločase se si však domácí vytvořili dvoubrankový náskok. Saliakas se znovu zapojil, když při napadání donutil Führicha k chybě - ten si v pokutovém území nešťastně sáhl na odražený míč rukou. Po zásahu VAR byla nařízena penalta, kterou Sinani s klidem proměnil střelou k pravé tyči.
Vzhledem k tomu, že v sedmi z předchozích devíti bundesligových zápasů St. Pauli skórovaly oba týmy, stále panoval pocit, že Stuttgart může utkání zdramatizovat. Přestože hosté neměli svůj den, mohli po přestávce snížit - Deniz Undav, hrdina minulého kola proti Freiburgu, však pouze překopl břevno. Na opačné straně pak James Sands hlavičkoval vedle, když se dostal k prudkému centru Sinaniho.
Od tohoto momentu si St. Pauli vedlo víc než obstojně a v samotném závěru musel Nübel vytáhnout reflexivní zákrok na bližší tyči, když se Martijn Kaars prodral do pokutového území a zakončoval z bezprostřední blízkosti.
Zápas Stuttgartu by se ale neobešel bez pozdního gólu, a tak hosté v 89. minutě udrželi svou stoprocentní bilanci skórování ve venkovních ligových utkáních této sezony. Po sérii přihrávek kolem pokutového území St. Pauli se míč dostal k Lewelingovi, který nízkou střelou na přední tyč snížil. Na vyrovnání však už Stuttgart čas nenašel, a to i přesto, že měl k dispozici šest minut nastavení.
Tento výsledek navíc znamená, že Švábové mohou přijít o své místo v první čtyřce - a skutečně o něj přijdou, pokud Lipsko zvítězí v Kolíně nad Rýnem. St. Pauli mezitím zůstává na 17. místě tabulky, ale díky výsledkům na ostatních stadionech nyní ztrácí na jistou záchranu už jen dva body.
1. FC Heidenheim - Hamburger SV 0:2
Góly: 45+3. Ransford-Yeboah Königsdörffer, 78. Rayan Philippe
Až na začátku února, ve 21. bundelsigovém kole, se Hamburk dočkal první výhry v tomto roce, když venku porazil Heidenheim 2:0. K vítězství ho nasměrovaly trefy ze závěrů obou poločasů. V nastavení první půle se prosadil Ransford Königsdörffer a tříbodový zisk na konci druhého dějství zpečetil Rayan Phillippe. Díky tomu Hamburk přerušil sérii šesti utkání bez výhry, kdežto domácí ji protáhli už na osm zápasů.
Heidenheim, který se chtěl odpoutat ode dna tabulky, začal aktivněji. Arijon Ibrahimovič se rozběhl po levé straně a našel Niklase Dorsche, který se otočil a vystřelil na branku, ale Daniel Heuer Fernandes skočil doleva a míč vyrazil na roh.
Kromě této šance byla první půlhodina překvapivě klidná, vzhledem k tomu, že pouze v jednom z posledních 11 zápasů Heidenheimu v Bundeslize padly méně než tři góly. Nicméně bylo znát, že tyto dva týmy stále v roce 2026 čekají na ligové vítězství.
To platilo až do chvíle, kdy Diant Ramaj brilantně vyrazil prudkou ránu Alberta Sambiho Lokongy a Fábio Vieira vystřelil z vápna nad branku. V závěru prvního poločasu se zdálo, že akce vyprchala, což vedlo k uspokojení domácích.
To umožnilo Hamburku jít v nastaveném čase do vedení. Debutant Philip Otele přihrál Königsdörfferovi na levé straně a místo toho, aby se stáhl dovnitř, obešel ghanský hráč obránce zvenku a poslal levačkou prudkou, nechytatelnou ránu k tyči.
Po změně stran se hrálo poměrně vyrovnaně, ale až v posledních 15 minutách se opět začalo něco dít před brankami. Heuer Fernandes předvedl dva brilantní zákroky, když zneškodnil hlavičky Patricka Mainky a Erena Dinkciho, než Hamburk potrestal svého soupeře druhým gólem.
Vieira se vrhl do protiútoku po pravé straně a přihrál před branku střídajícímu Philippovi, který zblízka nezaváhal. A aby toho nebylo málo, o pár minut později byl domácím odebrán potenciální gól útěchy, když byl při přípravě střely Stefana Schimmera zjištěn ofsajd.
Heidenheim nedokázal ani během posledních minut najít recept na Hamburk, se kterým tak padl potřetí v této sezoně. První vítězství Hamburku ze sedmi ligových zápasů je možná klíčové v boji o udržení v lize, ale stále je jen tři body od barážového místa. Heidenheim se propadá stále hlouběji na špatnou stranu tabulky a pro Franka Schmidta je možná nejvíce znepokojující, že jeho tým nyní prohrál čtyři domácí ligové zápasy v řadě, což je jeho nejdelší série v této sezoně.
Union Berlín - Eintracht Frankfurt 1:1
Góly: 87. Leopold Querfeld (pen.) - 84. Nathaniel Brown
Eintracht Frankfurt prodloužil sérii bez vítězství napříč všemi soutěžemi už na devět zápasů, když s Unionem Berlín v úvodním zápase 21. kola Bundesligy remizoval 1:1. Dlouho to vypadalo, že zápas skončí bezbrankovou remízou, v závěru ale poslal Orly do vedení Nathaniel Brown. Union však vzápětí dostal možnost kopat penaltu po faulu Oscara Höjlunda, který vyfasoval druhou žlutou kartu v zápase a byl vyloučen. Leopold Querfeld poté s pořádnou dávkou štěstí pokutový kop proměnil a dal skóre konečnou podobu. Debut kouče Alberta Riery na lavičce Eintrachtu tak kýženou výhru nepřinesl. Do zápasu na straně Berlína zasáhl i Alex Král, který se na hřiště dostal v 88. minutě.
Frankfurt v roce 2026 inkasoval ve všech sedmi zápasech alespoň dva góly, takže na bouřlivém berlínském stadionu potřeboval začít lépe. Utkání bylo brzy přerušeno kvůli pyrotechnice domácích fanoušků, hosty to ale nijak nerozhodilo - drželi míč a hrozili průnikem, když Arnaud Kalimuendo poslal prudký centr napříč malým vápnem.
Union, který chtěl ukončit sérii osmi zápasů bez gólu v první půli, postupně zvyšoval tempo. Aljoscha Kemlein vyslal střelu z dálky, kterou Kaua Santos vytlačil nad břevno. To byla největší šance úvodní opatrné části, protože obě defenzivy byly až do přestávky velmi pevné.
Podobně jako v první půli Frankfurt po změně stran dominoval v držení míče a měl jít do vedení, Höjlund ale po skvělém přistrčení od Kalimuenda z osmi metrů minul branku. Rierovi svěřenci dál tlačili v útočné třetině, blízko překvapení byli ale domácí, když Derrick Köhn napálil ostrou střelu z úhlu do bližší tyče.
Die Adler byli za tuto šanci vděční a nakonec v 84. minutě proměnili tlak ve vedení. Brown zachytil odražený míč ve vápně a levačkou ho poslal nechytatelně do rohu branky za Frederika Rönnowa. Vedení Frankfurtu ale netrvalo dlouho - Höjlund v pokutovém území narazil do Raniho Khediry a dostal druhou žlutou kartu. Querfeld převzal zodpovědnost a z penalty šťastně prostřelil po zemi Santose, čímž srovnal skóre.
Union posílený početní výhodou se snažil urvat vítězství, ale střídající Andrej Ilič po přihrávce Krále zblízka minul branku, takže tým z hlavního města prodloužil sérii bez vítězství v roce 2026 už na šest zápasů. Frankfurt poprvé pod Rierou vítězství neurval a momentálně čeká na výhru devět soutěžních zápasů.
Tabulka

Komentáře (10)
Přidat komentářChápu, že se to nikomu nechce dělat a je to nevděčná práce a tak, ale tohle jako vážně?
Nadpis: Bundesliga - souhrn 21. kola: Král byl u remízy Unionu s Frankfurtem
Článek: Do zápasu na straně Berlína zasáhl i Alex Král, který se na hřiště dostal v 88. minutě.
Král se definitivně rozloučí s Unionem Berlín. Český reprezentant odejde do Řecka.
Tak když je tohle poslední titulek na EF… tak ta zmínka tady informační hodnotu má… sice ví člověk hovno, ale že není v Řecku si teda domyslí
Ten dopadl
Teď bude další půlrok vysedávat a dostávat gametime po dvou minutách. Před MS bych teda čekal, že bude mít on i agent větší zájem na tom aby našel něco kde bude pravidelně nastupovat, ale buď to mají na háku nebo je Kisel dement a všechny naděje upínali k Panathinaikosu (což je ta pravděpodobnější varianta).
No včera to byla lahůdka. To bylo jak kdybych se díval na naši ligu. Škoda, že Union po další chybě Santose neotočil, to by si chudák šel už asi hodit.
Atmosféra samozřejmě top, ale po pár zápasech, co jsem viděl, si přestávám dělat o bundeslize iluze
A co jsi čekal? Zápasy v pátek bývají divné a nudné. Union hraje účelný nezáživný fotbal a řekl bych, že hrají nad svoje současné možnosti. Frankfurt je zase velké krizi.
Ked chyta Santos, clovek caka goly
Union je nejnudnejsi tym v BL, nevim kdo by se na ne dival dobrovolne
Tak jasně, ale furt je to Bundesliga, tak čekám nějaký standard
Cože ? Já myslel že v Panathinaikosu
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele