28.01.2010 17:00 CET
1 : 0
(1:0)

Ghana se štěstím porazila Nigérii a je prvním finalistou

Nigérie by na to měla být již zvyklá. Do finále afrického mistrovství se totiž opět neprobojuje. Počtvrté během posledních pěti turnajů skončila v semifinále, těsně před branami vysněného posledního zápasu. Dnes pohřbil její naděje ghanský útočník Asamoah Gyan.

Black Stars byli po většinu utkání horším týmem než Nigérie, devadesátiminutovku ale, jak je tomu na africkém poháru již zvykem, rozhodla jedna branka. A dalších několik neproměněných šancí. Asamoah Gyan sice ve 21. minutě svou hlavičkou otevřel skóre utkání, Super Eagles ale měli minimálně několik dobrých šancí na vyrovnání. Všechny ale zahodili.

Zatímco Nigérie, která byla před utkáním považována za mírného favorita, ještě hledala v úvodu své obyčejné hrací tempo, Ghana se již dala do útočení a zkoušela své štěstí v prvních minutách. A po dvaceti minutách jejich aktivita, dal-li se tak tento stav nazvat, přinesla své ovoce. Kwadwo Asamoah centroval z rohového kopu a obránce Obinna Nwaneri udělal osudnou chybu, když si nechal utéct kanonýra Black Stars. Asamoah Gyan si již sám před brankou věděl rady a ve 21. minutě poslal svůj tým hlavou do vedení.

Střelec Rennes, jenž si připsal také jediný zásah v čtvrtfinálovém klání s Angolou, nebyl před semifinále úplně v pořádku. Nakonec to ale na něm nebylo příliš znát, čtyřiadvacetiletý střelec se pokoušel zvýšit vedení již pár okamžiků po první brance - brankář Vincent Enyeama si s jeho střelou poradil.

Jak ale pokračovala první půle, zelení začali přejímat otěže zápasu. Největší šanci Nigérie nejspíš spálil v 27. minutě bývalý kanonýr Newcastlu Obafemi Martins. Jednobrankový střelec turnaje si našel v pokutovém území s míčem dostatek prostoru, stačilo mu pouze přesně vystřelit. Přesně to se mu, jako v poslední době vcelku často, nepodařilo. Míč napálil příliš blízko brankáře Kingstona a ten si s jeho ranou poradil.

O pár minut později hlavičkoval nepřesně Peter Odemwingie. Stejný hráč pokazil i další slibně rozjetou akci - těsně před koncem poločasu se rozhodl ke střele ze značně nevýhodného úhlu. Přitom na druhé straně pokutového území číhal zcela volný parťák Martins.

Nigérie byla lepší i po změně stran. Ani v druhé polovině utkání si ale nedokázala poradit s vcelku pevnou obranou soupeře. Pěknou přihrávkou se blýskl John Obi Mikel, do této chvíle prakticky neviditelný. Po jeho pasu běžel Martins sám na gólmana, ale Kingston na něho opět vyzrál. Svou rychlostí mu ještě dokázal zmenšit střelecký úhel, a znemožnil mu tak přesněji zamířit. Poradil si také s Obasiho akrobatickou dorážkou.

Super Eagles v závěrečné desetiminutovce svého soupeře zavřela před jeho vápnem. Nebylo jim to ale nic platné. Nedokázali najít cestu ke skórování a musí si tak počkat až na konec dnešního druhého utkání. Tam se totiž dozvědí jméno svého soupeře - v boji o třetí místo.

Autor: Anna-Marie Kroupová / orethanthegames.co.uk