28.01.2010 20:30 CET
0 : 4
(0:1)

Egypt jde za třetím triumfem v řadě. Do finále jasně přešel přes Alžírsko

Alžírsko dnes Egypt porazilo jen v červených kartách, celkově nasbíralo tři. Gólově se ale v semifinále mistrovství Afriky prosazoval pouze Egypt. Nejprve se z penalty trefil Hosny Abd Rabo, následovaly tři branky ve druhém dějství - od Zidana, Shafyho a Geda. Vítězové tak mohou pomýšlet na třetí zlato v řadě, ve finále vyzvou Ghanu.

Egypt se Alžírsku pomstil za vyřazení v kvalifikaci o mistrovství světa, která se mu narozdíl od dnešního zápasu nepovedla.

Hrdinou listopadového klání o mistrovství světa byl brankář Fawzi Chaouchi. V Angole se stal ale brzy viníkem. V první půli hlavičkou napadl sudího, na hřišti ale vydržel až do 88. minuty. To byl po druhé žluté kartě vyloučen. Ještě menší trpělivost mělo ale duo Rafik Halliche, Nadir Belhadj. První jmenovaný se nechal vyloučit již po 38 minutách hry, druhý jmenovaný si svou slavnou chvilku nechal do 70. minuty.

První půle patřil až do Hallicheho vyloučení k obyčejným poločasům turnaje v Angole. Nijaká vážnější šance, nijaké rozptýlení. Snad pouze občasné drzé kličky udržovaly diváka při pozornosti. Vše se změnilo v 38. minutě. A to zásadně. Halliche v pokutovém území nevybíravým zákrokem připravil o míč Motaeba - a jelikož již na svém kontě žlutou kartu měl, mohl se jít předčasně osprchovat. Rozhodčí Codja Koffi navíc nařídil penaltu. S tou si bez větších problémů poradil Hosni.

Faraoni byli pro svého soupeře, navíc o jednoho muže slabšího, prakticky neporazitelní. Egypt si od této chvíle dělal na hřišti co chtěl, nedělaly mu problémy rychlé narážečky ani efektní zpracování. Své šance zkraje druhé půle promarnili Hosni a Sayed Moawad. S jejich pokusy si skvělými zákroky poradil brankář Chaouchi. Na střelu Zidana ze 63. minuty byl ale krátký. Střelec Dortmundu se zbavil svého strážce, přehodil si míč na slabší levačku a přesnou tvrdou ranou překonal bezmocného gólmana.

Druhá inkasovaná branka jako by zacloumala s nervy Alžířanů. Nejlabilnějším se objevil Nadir Belhadj, který zbytečně zajel oběma nohama do stojícího El-Muhammadiho. Zaslouženě byl vyloučen. Do konce zbývalo dvacet minut. Až po deseti minutách ale přišlo definitivní potvrzení nadvlády v tomto utkání. Střídající Abdel-Shafy využil hezké přihrávky Zidana a již potřetí se mohl vysmát gólmanovi soupeře.

Egypťané se ale ani za rozhodnutého stavu nevzdali a nadále tlačili do plných. Dvě minuty před koncem se řítil Geddo sám na brankáře - ten situaci nevyhodnotil úplně nejlépe, když útočníka Egyptu nakopl do kolene a spíše "wrestlingovým" zákrokem ho zbavil míče. Po druhé žluté kartě byl vyloučen. A útočník Al Ittihadu se nakonec dočkal. V poslední minutě překonal náhradního gólmana Zemmamoucheho a dal podobu konečnému výsledku. 0:4.

Egypt se tak ve finále potká s Ghanou, která odpoledne porazila 1:0 Nigérii. Tu v souboji o třetí místo vyzve právě Alžírsko. Chybět mu budou minimálně tři hráči, kteří dnes byli vyloučeni.

Autor: Anna-Marie Kroupová / morethanthegames.co.uk