30.07.2011 20:00 CET
1 : 2
(0:1)

Johan Cruijff Schaal znovu ukořistili hráči Twente

Nizozemský Superpohár má stejného vítěze jako loni. Trofej opět zvedli nad hlavu fotbalisté Twente, kteří přehráli Ajax v poměru 2:1. Novou sezónu tak zahájili nejlepším možným způsobem.

Úvod duelu se nesl v duchu velmi opatrného oťukávání bez pořádných šancí. To vše se změnilo v osmé minutě, kdy nebezpečně zaútočil Ajax. Sigthórsson poslal míč do běhu De Jongovi, ten jej přihrál lépe postavenému Sulejmanimu, který sice zakončoval z úhlu, i přesto ale gólmana Michajlova nepříjemně zaměstnal. Následně se navíc dostal k dorážce ještě Eriksen, svou hlavičkou ale orazítkoval pouze břevno.

V nadcházejících minutách sice potvrzoval Ajax roli mírného favorita, vedoucího gólu se ovšem jako první dočkalo Twente. Eriksen v pokutovém území fauloval Luuka De Jonga, a tak hlavní rozhodčí odpískal penaltu. Tu proměnil přesnou střelou k tyči Marc Janko.

Poté ovšem domácí fotbalisté vzali opět otěže zápasu do své moci a výsledkem bylo několik nebezpečných momentů v blízkosti šestnáctky Twente. Nejvážněji vypadala rána Ebicilia, se kterou měl Michajlov nemalé problémy.

Bulharský gólman musel vytasit další pohotový zákrok také v 34. minutě, kdy zlikvidoval tvrdou dělovku Janssena. Ještě blíže brance byl o několik okamžiků později Eriksen, který si udělal prostor ke střele, jenže zakončení mu absolutně nevyšlo a míč poslal vysoko nad.

Ihned po změně stran přišel pro výběr kouče Adriaanseho hodně nepříjemný moment. Už ve 47. minutě totiž viděl mladý záložník Berghuis druhou žlutou za nasimulovaný pád a musel odejít předčasně do sprch. Početní výhody mohl okamžitě využít Eriksen, jenže na Michajlova nevyzrál. O moc lépe nedopadl krátce na to ani Sigthórsson, jemuž pro změnu chyběla přesnost.

V 54. minutě už ovšem mohli domácí fanoušci přeci jen oslavovat. Stoper Toby Alderweireld si potáhl míč až do střelecké pozice a následně vyslal na hostující bránu nechytatelnou ránu, která za pomoci břevna skončila za zády bezmocného Michajlova.

Ajax i po vyrovnání ale pokračoval ve svém drtivém tlaku a defenzívu Twente několikrát pořádně provětral. Nakonec to však byli opět hosté, kteří se radovali ze vstřeleného gólu. Ruiz si před vápnem pohrál s Blindem a následně nádhernou střelou k pravé tyči poslal svůj tým znovu do vedení. Inkasovaný gól sice Ajax nakopl, jenže jeho snaha se s úspěchem nesetkala. Asi největší šanci měl Miralem Sulejmani v 87. minutě, opět ovšem nenašel recept na výborného Michajlova, který měl na konečném vítězství Twente velkou zásluhu.

Autor: Tomáš Honajzer