10.05.2012 20:30 CET
1 : 2
(1:0)

Fortuna se přiblížila návratu mezi elitu. Na Hertě vyhrála

Düsseldorf zvládl první akt barážového dramatu na výbornou, když dokázal zvrátit nepříznivý vývoj utkání proti Hertě na svou stranu. Slibnou výhrou 2:1 si borci Fortuny připravili před odvetou na svém stadionu velmi dobrou pozici, vidina návratu do nejvyšší německé soutěže po patnácti letech získala reálné obrysy.

Po celou sezónu se mohla Hertha spolehnout na vynikajícího gólmana Krafta. Strážce berlínské svatyně své kvality (které nikdo nerozpoznal v mnichovském Bayernu) potvrdil již na začátku desáté minuty, kdy rychlým vyběhnutím proti volném Lambertzovi zmenšil střelecký úhel natolik, že záložník Fortuny první velkou šanci utkání neproměnil. Další nebezpečná situace na sebe nenechala dlouho čekat - za dvě minuty totiž zahrávali hosté přímý kop ze slibné vzdálenosti a Bodzek hlavičkoval jen těsně vedle pravé tyče.

Pověstné "nedáš-dostaneš" se naplnilo v devatenácté minutě, když si na Ben-Hatirou zahrávaný rohový kop počíhal Roman Hubník, jenž trkl míč hlavou do malého vápna, kde se kulatý nesmysl odrazil přesně pod břevno düsseldorfské brány - příliš vysoko pro gólmana Ratajczaka. Vstřelená branka dodala domácím borcům potřebné sebevědomí, a tak Rehhagelovi svěřenci opanovali následující minuty utkání. Další událost hodná zmínky nastala v minutě dvaatřicáté, kdy se po zmatcích v obraně hostů zmocnil balonu Gruzínec Kobishvili, jehož nebezpečnou střelu ze sedmnácti metrů dokázal Ratajczak zastavit.

Posledních deset minut první půle žádnou další zajímavou akci nepřineslo, tempo hry výrazně stagnovalo a zejména Hertha se držela zpět a čekala na tah soupeře. Ten se sice pokoušel o ofenzívu, avšak veškeré snažení F95 se rychle hroutilo po zbrklých odevzdáváních míče. Modrobílí byli v první pětačtyřicetiminutovce fotbalovější a zaslouženě odcházeli do kabin s jednobrankovým vedením.

Do druhého dějství vstoupila aktivněji "Stará dáma" a první vážná šance se urodila před brankou düsseldorfského celku. Výrazně připomínala gólovou situaci - opět šlo o rohový kop zleva, opět byla k vidění nebezpečná hlavička, Ramos však Hubníka nenapodobil. Fortuna si stejně jako v první půli směrem dopředu nevěděla vůbec rady, "pomoci" tak musela berlínská obrana. Ve čtyřiašedesáté minutě se na pravé straně hřiště chopil míče Bröker a směle se vydal na steč berlínské brány. V tomto na první pohled beznadějném počínání měl díky nepochopitelné pasivitě domácích zadáků úspěch - doslova jako nůž máslem proběhl skrz obraný val Herthy a následně z ostrého úhlu prostřelil bezmocného Krafta -1:1.

To však ještě nikdo na Olympijském stadionu netušil, že fanouškům domácího týmu zhořkne nálada ještě více o sedm minut později. Ilsö zahrával přímý kop ze střední vzdálenosti, v šestnáctce opět byl nejvýše Ramos - Kolumbijec však tentokrát střílel nešťastně do vlastní sítě, a na rozdíl od svého prvého hlavičkového pokusu se tentokrát nemýlil. Karta se tak z ničeho nic obrátila jasně ve prospěch letos druholigového mančaftu.

Hertha se následně dle očekávání pokoušela na vedení svého rivala odpovědět minimálně vyrovnáním stavu, avšak kromě zprvu nenápadného Ronnyho přímého kopu, jenž k překvapení všech skončil na tyči, se na nic dalšího nezmohla. Naopak musel na druhé straně vytasit výborný zákrok Kraft, aby vytěsnil nebezpečně kroucený střelecký pokus Brökera. Skvělý Kraft düsseldorfskému útočníkovi druhou branku nedopřál a uchoval při životě naděje svého klubu na záchranu. Ta se berlínskému celku sice dvěma inkasovanými brankami výrazně zmenšila, dobojováno však ještě zdaleka není.

Autor: Jan Mátl