Brazilci jsou mistři světa

Fotbalisté Brazílie se popáté v historii stali mistry světa, když ve finálovém zápase šampionátu v Japonsku a Koreji porazili Německo 2:0. O výsledek se dvěma góly postaral Ronaldo, nejlepší střelec mistrovství.

Preview: Brazílie – Německo

Dohromady se za posledních 72 let oba dnešní soupeři objevili ve 170 zápasech MS, z toho ve 12 z posledních 13 finálových utkání. Až dnes ale poprvé nastupují proti sobě, dva nejúspěšnější státy historie MS, Brazílie a Německo. Obě dvě fotbalové velmoci byly ve finále světového šampionátu šestkrát, Brazilci uspěli čtyřikrát, Němci mají na svém kontě o jeden titul méně.

Předfinálová řeč čísel

Brazílie – Německo. Toto složení finálového zápasu MS by asi nikoho nepřekvapilo, tyto země jsou nejúspěšnější v historii světových šampionátů. Brazilci titul získali čtyřikrát (1958, 1962, 1970, 1994), Němci třikrát (1954, 1974, 1990), obě země byly ve finále šestkrát.

Brazilci si do finále věří

Možná až moc věří brazilští fotbalisté, že se jim ve finále nemůže nic stát a že jim v cestě za titulem vlastně nic nestojí. Tak sebevědomě zní výroky některých fotbalistů, hlavně Ronalda a Roberta Carlose.

Brazílie na finálový gól čeká už 32 let

Brazílie na světovém šampionátu nikdy nechyběla, je čtyřnásobným mistrem světa, dala nejvíce gólů ze všech. Přesto existuje jedna statistika, za kterou by se Brazilci měli stydět. Už 32 let totiž nedokázali ve finále MS vstřelit gól. Před osmi lety v USA se sice díky výhře nad Itálií stali mistry světa, ale až po penaltách, které následovaly po bezgólových 120 minutách. Ani při poslední účasti ve finále, před čtyřmi lety ve Francii kanárci síť nerozvlnili, s domácí Francií prohráli 0:3. Poslední finálový gól Brazilci vstřelili na šampionátu v roce 1970 v Mexiku. A je to asi nejvíce vzpomínaný a nejvíce opakovaný gól celé fotbalové historie, gól, který se stal symbolem brazilské hry. V 86. minutě finále proti Itálii, na Aztéckém stadiónu, se k míči dostal Pelé, krásně přihrál kapitánovi Carlosovi Albertovi a ten ještě krásněji propálil italského gólmana Enrica Albertosiho Jejich finálový soupeř, Německo, je na tom o mnoho lépe. Ve finále byli Němci už šestkrát a pokaždé se alespoň jednou trefili.

"Za všechno může Paraguay," řekl Ballack

Michael Ballack, tahoun německého týmu a autor dvou postupových gólů ve čtvrtfinále a v semifinále, si finále kvůli kartám nezahraje. Je pochopitelně velmi zklamaný a snaží se najít viníka. Také ho našel, pro něj jsou jím hráči Paraguaye. První kartu totiž dostal na konci osmifinále právě proti jihoamerickému soupeři.

Zvolen All-Stars tým

Světový šampionát se chýlí ke konci, na programu jsou poslední dva zápasy. Jako vždy byl skupinou odborníků vybrán šestnáctičlenný výběr těch nejlepších hráčů turnaje, výběr hvězd, tým All-Stars.

FIFA oznámila nominaci na Zlatý míč

Na každém mistrovství světa uděluje FIFA jednomu fotbalistovi prestižní cenu, Zlatý míč. Mezi deseti nominovanými, ze kterých bude vybrán ten nejlepší, je šest finalistů, další dva se představí v utkání o bronzové medaile.

Kahn si na Brazilce věří

Německý brankář Oliver Kahn, který v dosavadních šesti zápasech dostal jeden jediný gól, je připraven ve finále zastavit všechny brazilské střely. "Ronaldo, Rivaldo i Ronaldinho jsou všichni skvělí hráči, budou mě ale muset překonat," řekl zatím nejlepší gólman turnaje a německý kapitán Oliver Kahn.

Finále podle očekávání povede Collina

Řízení finálového zápasu mezi Brazílií a Německem FIFA podle očekávání svěřila asi nejlepšímu rozhodčímu na světě, Italovi Pierluigimu Collinovi. Na čarách mu budou pomáhat Švéd Leif Lindberg a Angličan Philip Sharp, čtvrtým rozhodčím bude Skot Hugh Dallas.

Didi Hamman chce titul vyhrát pro Ballacka

Záložník německého národního týmu Dietmar Hamman prohlásil, že Němci ve finále porazí Brazílii a získají titul mistrů světa pro Michaela Ballacka. Ten dostal v semifinále svou druhou žlutou a do rozhodujícího zápasu nemůže nastoupit.

Collina bude pravděpodobně pískat finále MS

Pierluigi Collina má podle deníku "Gazzetta dello Sport" vést finále mistrovství světa v neděli na stadiónu v Jokohamě. V Itálii nahlížejí na rozhodnutí o rozhodčím jako malé zadostiučinění za vypadnutí italského mužstva, které ztroskotalo stejně jako později Španělsko na chybném rozhodování sudích.

Podle statistiky Němci již prohráli finále

Pokud budeme věřit statistice, tak německé mužstvo proti Brazílii již prohrálo. V 17 zápasech, kdy na sebe soupeři narazili, vyhráli Němci jen třikrát, čtyřikrát se hrálo nerozhodně a desetkrát zvítězili Jihoameričané.

HRDINA: Michael Ballack

Celé čtyři minuty jsou pro Michaela Ballacka rozdílem mezi smutkem s štestím. 25-letý hráč poslal svým gólem v 75. minutě Německo do finále MS, ale právě toto finále zažije jen z lavičky náhradníků.