15.09.2012 16:00 CET
4 : 0
(0:0)

Manchester United - Wigan Athletic 4:0

Manchester United potvrdil roli jasného favorita a rozdrtil díky vynikajícímu druhému dějství Wigan Athletic. Ačkoliv zpočátku Javier Hernández neproměnil pokutový kop, Red Devills se dokázali oklepat a svému soupeři naprášili čtyři góly od cesty. Vítězství je absolutně zasloužené, Fergusonovy muže pak krom výborného výkonu ve druhém dějství může těšit i ztráta Chelsea proti Queen's Park Rangers.

Inkriminovaný penaltový okamžik přišel již ve čtvrté minutě, kdy Ali Al-Habsi lehoulince zavadil o kopačku Dannyho Welbecka a soudce poněkud přísně odpískal penaltu. Ománský brankář a viník Al-Habsi ovšem na Javiera Hernándeze vyzrál, vystihl stranu a svůj klub na dlouho uchránil.

United nezdar rozhodně nesrazil na kolena, však by byl opak dosti šokující, a tak stále doráželi na obranu Latics téměř minutu co minutu. Defenzíva Wiganu si skutečně neodpočinula, obránci skákali do střel, a když už nějaká dorazila až Al-Habsimu, byla buďto snadno polapitelná, anebo mířila vedle. Druhé charakteristice odpovídají střely agilního Danny Welbecka, jenž hned třikrát mířil těsně mimo branku.

Na opačné straně zahrozil hlavičkou Iván Ramis, jenž pouze těsně minul pravou tyč a Anders Lindegaard by se musel hodně ohýbat, aby případnou střelu směřující do branky zlikvidoval. Osmělení hosté posléze vyrukovali s pozemní kombinací, kterou z hranice vápna zakončoval Emmerson Boyce, i tentokráte mimo. Wigan v pozdních fázích prvého dějství kontroloval hru a nakonec šel do kabin s přívětivým skóre 0:0.

Po obrátce se Manchester rapidně zlepšil, dostal se do laufu a svého soupeře smetl jako lavina. Vše odstartoval zkušený ryšák Paul Scholes, jenž dorazil míč do sítě po chybě Al-Habsiho a vynikající kombinaci svých spoluhráčů kolem a vně vápna. Fergusonovi svěřenci rázem zklidnili herní projev a dovolovali si více a více, dostali se přitom do obrovského tlaku a pouze se čekalo, kdy přijde druhá trefa. Přišla, vlastně přišly - a brzy.

Ve třiašedesáté minutě se prosadil po Büttnerově příhře Javier Hernández a fantastickou čtvrthodinku dokonalo mimořádné sólo Alexandra Büttnera, jenž na levé lajně vstal, chopil se mičudy a přes čtyři obránce a opět nejistého Al-Habsiho jej propasíroval do sítě. Manchester se rozhodně neuklidnil, šlapal dále do pedálů a Robin van Persie byl přibližně půl metru od další branky. Tu nakonec zařídil jiný hráč, a to nádhernou ranou k levé tyči Nick Powell, jenž uzavřel účet na branky bohatého a hezkého utkání.

Autor: Jiří Lapáček