Přátelské zápasy - mezistátní Přátelské zápasy - mezistátní

2 : 0
(1:0)
De Kuip, Rotterdam

Slabučký výkon Holandska proti Slovensku stačil na dvojgólový rezlultát

Prípravné stretnutie medzi Holandskom a Slovenskom sa skončilo dvojgólovou výhrou "oranjes", aj keď tí vďaka myšlienkam na Euro neukázali v podstate absolútne nič a Slovákom myšlienkami na dovolenke chýbalo ako šťastie, tak aj zdravá drzosť a razancia v útoku. O výsledok sa postaral vlastným gólom Saláta a tiež druhopolčasový zásah Van der Vaarta.

Zápas začal zostra, už v prvých sekundách sa prestalo hrať kvôli zrážke holandských futbalistov, lopta po ich súboji skončila za čiarou a Slovensko malo rohový kop. Z neho sa dostal k hlavičke Hamšík a len centimetre chýbali k tomu, aby padol gól. Krásny futbalový moment zastavilo brvno. Vzápätí z rohového kopu hlavičkoval aj De Jong a minul bránu len o kúsok. Z prvého vážnejšieho útoku sa domáci hneď radovali. To sa po ľavej strane uvoľnil Afellay, odcentroval naslepo do vápna, kde nikto nebol, iba Pekarík a Saláta a druhý menovaný loptu nešťastne tečoval do siete - 1:0. Z dobrej pozície potom tesne nad pálil kanonier Van Persie. Po štvrťhodine hry vyskúšal Muchovu pozornosť slabšou strelou Afellay. Neskôr spravil kiks domáci gólman, keď prudšiu malú domov nezvládol a nešťastne loptu zasiahol rukou, z čoho ale nepriamy kop prameniť určite nemal. Rozhodca to ale videl inak a ponúkol Stochovi šancu na vyrovnanie, lenže tomu sa nepodarilo múr prestreliť a napálil len škaredo do bočnej siete. Peknú akciu ale potom ten istý hráč už predviesť vedel, dostal sa cez Van Bommela k centru a napokon vystrašil Stekelenburga, no lopta skončila len na bočnej sieti. V 42. minúte sa potom podarilo pekne odcentrovať aj Šventovi, jeho pokus musel Stekelenburg vyťahovať z brány von. Podarilo sa mu to v poslednej chvíli. V poslednej minúte prvého polčasu mohlo prísť na slovenskej strane vyrovnanie. Do šance sa po pase Pekaríka dostal Bakoš, ale v dobrej pozície tiesnený tesne minul. V prvom dejstve toho Holanďania neukázali toľko, ako by si predstavovali, Slováci mali viac z hry a mohli byť radi, že sa náhodným vlastným gólom dostali do vedenia.

Štyridsaťpätminútovka číslo dva začala peknou akciou slovenských hráčov, to sa po narážačke Pekaríka s Procházkom musel opäť natiahnuť Stekelnburg, spravil to výborne, Hamšíkovi lopta týmto momentom šla len na päty. Hra sa následne aj vplyvom striedaní a myšlienok oboch mužstiev na rozdielne veci typicky spomalila v týchto priateľských meraniach síl a nebolo sa na čo pozerať. Domáci kontrolovali hru, "Hamšíkovci" sa nevedeli poriadne uvoľniť a nevypracovali si žiadnu poriadnu príležitosť. S jedným hráčom na hrote a s absenciou niekoľkých hráčov, ktorí boli navyše riadení slabučkým rozhodcom veľa krásy tento duel nepriniesol. Mucha v bráne prakticky nemal čo riešiť, zapotiť sa mohol akurát v 71. minúte. To mal na kopačke priamy kop Van der Vaart a nechýbalo veľa, aby navýšil náskok svojich. Podobne ako Hamšík na začiatku duelu trafil to isté miesto do brvna. O pár minút sa však "oranjes" už dočkali. Po zmätkoch v našej ale inak spoľahlivej obrane na čele s Hubočanom, sa dostal po odrazenej lopte k strele aktívny Van der Vaart a presnou strelou k žrdi nedal Muchovi šancu - 2:0. Záver duelu sa už len z povinnosti dohral, na ihrisko sa dostali aj ďalší striedajúci hráči, debut zažil Guldan. Nič to však už nezmenilo na tom, že Slovensko s podobným priebehom hry, ako pred dvomi rokmi na MS 2010 v JAR prehralo s Holandskom, tentoraz však 2:0.

Autor: Ľubomír Hudačko