0 : 3
(0:2)
MCH Arena, Herning

Rozjetí Španělé hladce porazili i Ukrajinu a poslali ji domů

Španělé po přesvědčivém výkonu potvrdili v souboji s Ukrajinou roli favorita a zároveň si tak svým triumfem ve skupině zajistili výhodnější startovní pozici pro semifinále, ve kterém se utkají s Běloruskem.

Ukrajinci, kteří zůstávají v dosavadním průběhu turnaje výrazně za očekáváním, nezačali vůbec dobře. Španělé byli od úvodního hvizdu aktivnější, drželi míč na svých kopačkách a bylo jen otázkou času, kdy svou převahu zúročí. První možnost měl v páté minutě aktivní Rosello, ale jeho centr našel pouze připraveného Kanibolockyho.

O pět minut později už svěřenci Pavla Jakovenka takové štěstí neměli, Herrera našel přesným centrem v pokutovém území Matu, kterého v rozhodujícím momentu neuhlídal Kryvcov a útočník Valencie se tak ocitl ve stoprocentní příležitosti, se kterou si zkušeně poradil - 0:1. Španělé se po vedoucí brance uklidnili, tradičně drželi míč na svých kopačkách a nepouštěli soupeře k ohrožení De Geovi svatyně.

Další vážnější šance přišla až ve 27. minutě a pro ukrajinské mladíčky to opět dopadlo nejhůře, jak mohlo. Thiago Alcántara poslal na pravou stranu parádní kolmici pro rozběhnutého Montoyu, jenž následně našel přesným pasem před bránou osamoceného Adriána, který ve skluzu trefil prázdnou branku - 0:2. Ukrajinci se po další inkasované brance snažili konečně něco ukázat i směrem dopředu, ale Konopljankaovu střelu zpoza pokutového území De Gea pohodlně zneškodnil. Těsně před odchodem do kabin ještě centroval do vápna Butko, ale nikoho ze svých spoluhráčů oslovit nedokázal.

Po obrátce hra pokračovala ve stejném duchu z konce prvního dějství. Ukrajinci začali hrát výrazněji směrem dopředu a nutili tak svého soupeře k chybám. Jednu takovou předvedl v padesáté druhé minutě Mata, rychlý protiútok nakonec zakončil zbytečně uspěchanou střelou zpoza vápna Jarmolenko. De Geu takto z klidu vyvést nedovedl.

O tři minuty později se dostal po přesném centru do pokutového území k hlavičce Zozulja, ale mířil hodně nepřesně. I nadále se hrálo podle španělských not, Ukrajinci se snažili neúspěšně hledat cestu k soupeřově brance. V sedmdesáté první minutě pak stáhl Harmaš v pokutovém území Matu a sudí Strahonja nařídil pokutový kop. Harmaš navíc dostal za svůj zákrok druhou žlutou kartu a musel tak předčasně odejít do kabin. Míč si na penaltový puntík postavil sám faulovaný Mata a střelou k pravé tyči překonal Kanibolockyho - 0:3.

Utkání nabíralo na tempu, hned o minutu později fauloval De Gea nabíhajícího Zozulju a během krátké chvíle jsme tak viděli pokutový kop i na druhé straně. K penaltě se postavil Konopljanka, ale udělal to nejhorší co mohl - vystřelil hodně slabě a navíc přímo doprostřed brány, kde stál připravený De Gea. Devět minut před koncem předvedl pěknou individuální akci střídající Krkić, jenž našel svého klubového kolegu Thiaga, který však mířil v ideální pozici vysoko nad branku. V nastaveném čase ještě napřáhl z dálky ke střele nepříliš aktivní Muniain a Kanibolockyj musel jeho bombu vytáhnout mimo tři tyče.

Autor: Jiří Vojík