3 : 1
(1:1)

Chorvatská radost (© AFP)

Chorvatsko nasázelo Skotům tři branky a postupuje z druhého místa

Skotsko sice ještě po první půli drželo s Chorvaty nadějnou remízu, jenže po změně stran už hrálo prim jen jedno mužstvo. Díky trefám Modriće s Perišićem postupuje Dalićův tým z druhého místa, Skotsko končí poslední.

Skotsko hrálo o všechno a Chorvati na tom nebyli jinak. Šanci na postup měly oba týmy, byť z této dvojice mohl postoupit jen jeden. A to ještě záleželo na tom, jak dopadne souběžně hrané utkání české družiny s hrdým, byť oslabeným Albionem. Skotsko chtělo prolomit jedno prokletí - na tomto turnaji ve dvou duelech totiž ještě nedalo ani jednu branku.

A dnes Skotové nezačali nejlépe. Favorit z Chorvatska totiž poprvé umlčel slavný Hampden Park už v sedmnácté minutě. Skotský celek se sice od začátku snažil a míč měl v držení rozhodně častěji, ale inkasoval jako první. Chorvatům stačilo jednoduché přenesení hry na křídlo, odkud se snesl míč do vápna k Ivanu Perišićovi. Ten hlavičkoval vedle sebe, míč si našel Nikola Vlašić a napálil jej do dolního rohu brány!

Chorvatská síla se projevovala zejména v záloze, kde tempo hry udával tandem Kovačić - Modrić. Domácí ekipa se v těchto fázích hry na svého soka vůbec nechytala. A když už se někdo z hráčů rozhodl pro střelu, jako třeba John McGinn ve 24. minutě, na místě byl mladý brankář Dominik Livaković.

Dalićův výběr dál diktoval tempo hry a o to větší šok zažil tým ze země tolik vyhledávané českými turisty ve 42. minutě. Obrana chorvatského týmu totiž centrovaný míč odrazila jen těsně za vápno, kam si naběhl nikým nehlídaný Callum McGregor, a nádhernou dělovkou srovnal na průběžných 1:1! Stal se tak prvním Skotem, který se prosadil na finálovém turnaji Eura poprvé od roku 1996.

Pro Chorvaty bylo tohle skóre málo. Jenže mohlo být ještě hůř, protože patnáct minut po změně stran dostal pas za obranu John McGinn a vlastně sám před brankářem Livakovićem zakončoval. Trochu ho ale zaskočila tahle šance a míč napálil vedle.

Chorvatsko na druhé straně podobné lapsy nepromíjelo. Po třech minutách od McGinnovy šance sehrálo Chorvatsko rychlou akci kolem vápna soupeře a krásnou ránu šajtlí poslal k tyči maestro Luka Modrić! Definitivní hřebíček do skotské rakve zatloukl v 77. minutě Ivan Perišić po dalším krásném rohu od Modriće. Záložník Interu Milán se trefil na bližší tyči přesně a pečetil výhru Chorvatů, kteří tak skupinu zakončí na druhém místě.

Autor: Ondřej Pražák / goal.com, onlajny.com