18.06.2008 20:45 CET
1 : 2
(1:0)

Obhájci z Řecka neuhráli ani bod, prohráli i se Španělskem

Obhájci mistrovského titulu se s letošním Eurem loučí bez bodu a s jediným gólem. O ten se postaral na konci prvního poločasu Charisteas. V celém zápase jasně lepší rezervní tým Španělska však dokázal otočit brankami De la Reda a Guizy a ze skupiny postoupit bez ztráty kytičky.

Od počátečních minut bylo jasné, že se o nic nehraje, a tak se za celý poločas vyskytla prakticky jediná gólová příležitost, kterou si paradoxně vypracovali a využili Řekové, jež byli po celou dobu tím slabším. Španělé hráli prim, přesto se o ohrožení branky postaral především Xabi Alonso střelami mimo pokutové území. Ve 24. minutě tímto pokusem málem nechtěně zranil Nikopolidise, který míč letící mimo kontroloval natolik rozpačitě, že si přivodil nepříjemnosti nárazem o tyč.

Podobně si abi Alonso vedl i o devět, respektive čtrnáct minut později, když střelami zpoza vápna těsně míjel tyče Nikopolidisovy branky. Tři minuty před koncem dali vědět o své čtyři roky staré úspěšné taktice Řekové. Ojedinělý útok skončil faulem Guizy a k následné standardce se postavil Karagounis. Ten nacentroval na penaltu, kam si seběhl Charisteas a naprosté volnosti využil k prudké hlavičce, proti které toho Reina už moc ukázat nemohl.

Po změně stran zůstal Xabi Alonso věrný střelám z dálky a v 54. minutě nechybělo mnoho, aby mohl konečně slavit. Střelu z pětadvaceti metrů opřel o řeckou tyč. Vyrovnat se tak podařilo až De la Redovi prudkou ranou k bližší tyči po skvělém sklepnutí zpět na vápno od Guizy. Nikopolidis už stačil vyrazit jen na břevno, od kterého míč zamířil do sítě. Vzápětí mohl kontrovat Charisteas, když se předkopnutím míče zbavil Reiny, ale z těžkého úhlu dokázal svou střelu jen otřít o tyč.

Na druhé straně dobře pálil taktéž ze špatné pozice Guiza, střelu ke vzdálenější tyči namířil jen těsně vedle. Po dvou minutách to zkoušel De la Red obdobně jako při svém gólu, tentokráte letěla dělovka z hranice šestnáctky dva metry mimo. Ani Amanatidis si nepočínal lépe, v hloubi vápna si počkal na lehké uklidnění poskakujícího míče a těsně před obráncem vystřelil, ovšem beze snahy zamířit. A tak přišla 88. minuta a zasloužený vítězný gól Španělů, o který se zasloužila náhradní útočná dvojice. García našel centrem na hranici ofsajdu číhajícího Guizu, a ten z malého vápna zamířil hlavičkou pod břevno. Nikopolidis zvedal ruce proti střele pozdě.

Autor: Josef Gvoždiak / eurofotbal.cz