12.06.2008 20:45 CET
1 : 1
(0:1)

Rakušané překonali skvělého Boruce až z penalty. Mají bod

Rakousko s Polskem získaly první bod na Euru. Domácí měli skvělý úvod, jenže vynikajícího Artura Boruce nedokázali překonat. Naopak skóroval soupěř, když rozhodčí přehlédli ofsajd. Rakušanům zařídil bod z penalty v nastavení Vastic, který se stal nejstarším střelcem Eura.

První poločas byl ve znamení obrovský šancí Rakouska a jednoho vstřeleného gólu ze strany Polska. Domácí Rakušané na svého soupeře doslova vlétli. Po šesti minutách hry vyslal nepříliš nebezpečnou střelu Andreas Ivanschitz, tentýž hráč za čtyři minut prověřil z přímého kopu brankáře Artura Boruce podruhé, ale bez úspěchu.

Ve 12. minutě měl první stoprocentní příležitost Martin Harnik, rakouský záložník běžel sám na branku po velké chybě Wasilewskiho, jenomže brankář Artur Boruc míč famózně vyrazil na rohový kop. Ve 14. minutě spálil další obrovskou tutovku Martin Harnik. Tentokrát se skvěle prohnal mezi Poláky Korkmaz, ten naservíroval přihrávku přímo na nohu Harnika, jenomže Artur Boruc i v protipohybu znovu čaroval.

V 16. minutě přišla v krátké době již třetí zahozená šance. Leitgeb se řídil stejně jako Harnik sám na brankáře, a stejně jako jeho kolega proti Borucovi neuspěl. Poláci na sebe upozornili až po sedmnácti minutách, Smolarek přesně nacentroval na Dudku, který ale míč v dobré pozici nezpracoval. Vzápětí opět útočili Rakušané, Garics se uvolnil na pravé straně a střelou z úhlu nechal vyniknout Boruce.

Lekci z produktivity uštědřili polští fotbalisté Rakousku přesně po půlhodině hry. Jacek Krzynowek odcentroval na Saganowského, polský záložník se zbavil obránce a střelou našel v ofsajdu stojícího Rogera Guerreira – 1:0 pro Polsko. Pro dosud lepší Rakušany to byla tvrdá rána. Poláci se po vstřelené brance vzchopili a začali být aktivnější. Ve 38. minutě prověřoval brankáře Macha Krzynowek. V nastaveném čase prvního poločasu zahrávalo Rakousko standardní situaci, na centrovaný Leibgetův míč naskakoval Stranzl, ale netrefil. Poláci vedli po pětačtyřiceti minutách 1:0.

Hned v úvodu druhého poločasu se měl kopat pokutový kop. Andrea Ivanschitz byl v souboji s Golanskim přídržen, jenomže rozhodčí situaci špatně viděl, a navíc Ivanschitz pád ještě přifilmoval, což nakonec hrálo velkou roli v posuzování. I Poláci měli šanci na rychle vstřelený gól. Ebi Smolarek si v souboji jeden na jednoho poradil a proti následné střele zakročil brankář Macho.

Po hodině hry to mohlo být pro Poláky ještě lepší, po rohovém kopu se k zakončení dostal nejprve Smolarek a po něm ihned Lewandowski. Proti oběma střelám skvěle zakročil brankář Macho. V 68. minutě vytáhl Jürgen Macho proti přímému kopu z třiceti dvou metrů Jacka Krzynowka zákrok světové extratřídy a udržel Rakušany ve hře. Postupem času muselo Rakousko více otevírat hru, což znamenalo šance pro polské brejky.

Domácí fotbalisté si také vytvořili patřičný tlak, v 83. minutě se k odraženému míči dostal Säumel, ale střelou z první vysoko přestřelil. O minutu později v pokutovém území nebezpečně hlavičkoval Prödl. V nastaveném čase zmrazil polské fanoušky hvizd hlavního rozhodčího, ten nařídil po konfliktu Lewandowskiho s Prödlem pokutový kop, který bez problému proměnil veterán Ivica Vastič. Rakousko tedy remizovalo s Polskem 1:1, oba týmy si tímto výsledkem udržely možnost postupu do čtvrtfinále.

Autor: Ondřej Linhart