10.07.2011 21:00 CET
2 : 0
(2:0)

Kolumbie přehrála Bolívii a postupuje z prvního místa

Kolumbie vyhrála na Copě América základní skupinu A. Ve třech zápasech nasbírala sedm bodů, všechny tři soupeře herně přehrála a zaslouženě postupuje dál. Dnešní vítězství zařídil portský kanonýr Falcao, autor obou dvou branek. Bolívie se s šampionátem loučí, o druhé místo si to zítra v noci rozdají Argentina a Kostarika.

Souboj prvního a posledního týmu skupiny A dnes viděl stadion v Santa Fe, kde se střetly týmy Kolumbie a Bolívie. Utkání začalo dost opatrně a úvodní minuty přinesly víc nedovolených zákroků než zajímavých ofenzivních akcí. Desáté minutě se před tři kolumbijské obránce až do pokutového území dostal Arce, jenže v rozhodující chvíli zvolil přihrávku místo střely a z akce nebylo nic.

V patnácté minutě vyslal geniální přihrávku za obranu Moreno, na hranici ofsajdu si na ní počkal Falcao, běžel úplně sám na bolivijského brankáře Ramose a zblízka levačkou nezaváhal. Hostující hráči sice drželi míč převážně na svých kopačkách, daleko nebezpečnější však byli Kolumbijci, kteří těžili ze skvělých pasů Aguilara. Po jedné takové využil velkého nedorozumění mezi dvěma bránícími hráči Bolívie Armero, dostal se až do šestnáctky, kde byl jasně faulován Amadorem a kopala se penalta. Tu i díky zakázanému přerušení rozběhu s přehledem proměnil kanonýr Radamel Falcao a vstřelil svou druhou branku v zápase.

Čtyři minuty před přestávkou z levé strany perfektně odcentroval nejlepší hráč první půle Armero a našel přesně hlavu osamoceného Ramose, jenže ten přestřelil. Jak se pětačtyřicátá minuta měnila v první nastavenou šedesátivteřinovku, kroutil standardní situace z dvaceti metrů levačkou Arce, Martínez byl u míče včas a vyrazil ho.

První gólovou příležitost Bolívie měl devět minut po pauze na kopačce Campos, centr Arceho z pravé strany odvrátil Perea jen k záložníkovi s číslem 21, ovšem jeho skákavá střela skončila nad horní tyčí. Přesně po hodině hry mohl Falcao zkompletovat hattrick, k úspěšné hlavičce mu po skvělém centru střídajícího Rodallegy chybělo pár centimetrů.

Jen o tři minuty později šli Kolumbijci do přečíslení čtyř na tři, Falcao se rozhodl pro střelu a těsně minul. V sedmdesáté druhé minutě si s bolivijskou obranou doslova pohráli Rodallega s Armerem, následovala střela prvního jmenovaného, ta však byla tečována a skončila mimo. Kolumbijci si závěr zápasu užívali, ve středu pole vymýšleli krásné akce na jeden dotyk a svého soupeře prakticky nepouštěli k míči.

Z dobré hry logicky plynuly i některé příležitosti, nejprve Falcao hlavičkoval nad, Aguilara pro změnu vychytal Arias. Dvě minuty před koncem normální hrací doby prokličkoval od půlící čáry až před pokutové území Rodallega, jeho zakončení ale jen olízlo pravou tyč a gólem neskončilo. Kolumbii to přesto nemusí mrzet, porazila v posledním utkání skupiny Bolívii 2:0 a už teď je jasné, že postoupí z prvního místa před Argentinou. Bolívie si sice připsala cenný bod právě s domácím týmem, na tento bodový zisk však již nenavázala a na turnaji končí.

Autor: Michal Hruška