Primeira Liga - souhrn 30. kola

03.07.2020, 22:14, aktualizováno 07.07.2020, 00:06
Benfica si po změně kouče poradila s Boavistou, ale ztrátu na Porto nesnížila, protože Dragoes rozstříleli doma Belenenses. Braga nezaváhala proti poslednímu Aves a drží čtvrté místo, navíc snížila manko na třetí Sporting, který jenom remizoval v Moreirense...

FC Porto - Belenenses SAD 5:0

05.07.2020 22:30

Góly: 30. Tiquinho Soares, 57. Moussa Marega, 75. Alex Telles (pen.), 82. Fábio Vieira, 90+2. Luis Díaz

Porto sice po poločase vedlo jen o jednu branku, nicméně v poslední třetině zápasu proti Belenensesu výrazně navýšilo obrátky, přidalo na své konto další čtyři a upevnilo si s přehledem svou vedoucí příčku v tabulce. Utkání nabídlo hned pět různých střelců, a to Tiquinha Soarese, Moussu Maregu, Alexe Tellese, Fábia Vieiru a Luise Díaze.

Domácí potřebovali zareagovat na sobotní vítězství Benficy, aby znovu na prvním místě odskočili na pohotový bodový rozdíl, a bez větších obtíží svůj úkol splnili. K tomu, aby s definitivou mohli oslavit mistrovský titul, jim stačí ve zbývajících čtyřech kolech dvakrát zvítězit. A nemusejí se pak vůbec ohlížet na výsledky svého lisabonského rivala.

Hosté naopak potvrdili, že po koronavirové přestávce nejsou v nejlepším rozpoložení, a čeká je zřejmě ještě strastiplná cesta za pojištěním ligové záchrany. Aktuálně disponují na sestupovou sedmnáctou příčku vachrlatým čtyřbodovým náskokem. Vysoká porážka na Estádio do Dragao po ně byla už celkově třetí po dlouhé pauze způsobené epidemií.

Chvilku trvalo, než se favorit tohoto měření sil zahřál do optimální teploty. A zprvu byl nebezpečnější jeho soupeř. Skórovat se snažil například Edi Semedo už ve 13. minutě, když nikým nehlídaný z šestnáctky hlavičkoval, ovšem portskou bránu o kousek minul. André Santos již napřímo ohrozil domácího gólmana Marchesína, ten si ale dokázal poradit.

Až po půlhodině hry se ozvali více taktéž svěřenci kouče Sérgia Conceicaa a hned ukázali, jak se proměňují gólové šance. Otávio z pravé strany poslal dlouhý pas do pokutového území, tam měl nestrážený Tiquinho Soares dostatek času a prostoru na to, aby svou hlavou zamířil ke vzdálenější tyčce, a umístil míč přesně tam, kam chtěl a kam hlavně potřeboval.

Ve 35. minutě mohl náskok navýšit Uribe, jenže jeho vstřelené brance předcházela jeho vlastní hra rukou, a tak jí po konzultaci s VAR, který tenhle prohřešek poodhalil, sudí Rui Oliveira nemohl jednoduše uznat. Ve 39. minutě ještě mohlo Porto zaúřadovat zásluhou Sérgia Oliveiry, jenž vypálil tvrdě po zemi, jenže balón nakonec skončil těsně mimo.

V 57. minutě se průběžný stav měnil znovu. Corona poslal ve správný moment přihrávku dopředu na Maregu, a protože zmatená hostující defenzíva si ho dobře nehlídala a spíše se soustředila na to, aby ho vystavila do ofsajdu, mohl reprezentant Mali prostřelit brankáře Koffiho. A v 74. minutě následně bylo pro Belenenses ještě daleko, daleko hůře.

Ve vápně si totiž počínal bránící Phete nedovoleně vůči pronikajícímu Díazovi, nařízena byla penalta, a tu proměnil hravě Alex Telles. V 82. minutě inkasoval tým kolem kouče Petita počtvrté, neboť Fábio Vieira ukázal, že rozehrávání přímých kopů mu jde parádně. Pátý přesný zásah Porta zaznamenal po brejku Díaz, jehož pumelice zaplula pod břevno.

SC Braga - CD Aves 4:0

04.07.2020 22:30

Góly: 49. Rui Fonte, 54. Ricardo Horta, 83. Abel Ruiz, 90+3. Paulinho

Braga dokázala potvrdit úlohu jasného favorita proti sestupujícímu Avesu a díky skvěle zvládnutému druhému poločasu nakonec zvítězila hladce v poměru 4:0. Alespoň částečně tak napravila nedávné zaváhání s Rio Avem (3:4) a pojistila si čtvrté místo v tabulce, na kterém má šestibodový náskok. Hosté doposud posbírali jen čtrnáct bodů a čtyři kola před koncem mají jistotu, že definitivně skončí na posledním osmnáctém místě.

Hosté přitom odolávali celý první poločas a do kabin se překvapivě odcházelo za nerozhodného stavu, avšak SC krátce po změně stran dvakrát skórovalo a soupeře prakticky k ničemu nepustilo. Hned v úvodu obdržel krásnou kolmici na levou stranu pokutového území Paulinho, ovšem mířil jen do připravené náruče brankáře Aflala. CD si vytvořilo svou největší možnost nedělního střetnutí v 5. minutě, kdy mělo k dispozici přímý volný kop.

Po jeho zahrání se dostal k hlavičce Diakhite a z dvanácti metrů orazítkoval vnitřní část pravé konstrukce, ke skórování mu vskutku scházely jen centimetry. Vzápětí to stejný hráč zkoušel po rohovém kopu, ale v tomto případě hlavičkoval příliš vysoko. Braga si vytvořila dvě dobré možnosti krátce po odehrané čtvrthodině, kdy nejprve Rui Fonte zakončil svůj únik jen do Aflala a pak hostující strážce zkrotil ve svých rukavicích pokus ze čtrnácti metrů.

Přesně v polovině první půle napřáhl Trincão z obrovské vzdálenosti a hostující strážce dokázal vyrazit míč před sebe ke zcela volnému Paulinhovi, jenž zblízka rozvlnil síť, jenomže se nacházel v jasném ofsajdu. Domácí vlétli do druhého dějství ještě aktivněji a z vedení se radovali ve 49. minutě. Trincão rozehrál rohový kop z pravé strany a přesně našel hlavu Fonteho, jenž zblízka pokořil marně se natahujícího Aflala.

Neuběhlo ani dalších pět minut a do černého zamířil i Ricardo Horta, jenž po zpětné nahrávce od Paulinha vystřelil z hranice šestnáctky a nezištně zakroutil balón do pravého spodního rohu. Braga se mohla definitivně uklidnit deset minut před závěrečným hvizdem, kdy po skvělé práci Amadora a ukázkové patičce Paulinha obstřelil Aflala rozběhnutý Abel Ruiz. V nastaveném čase se ještě dočkal zasloužené trefy nejaktivnější muž na trávníku Paulinho, když ve zmatku před brankou Avesu doslova dotlačil míč mezi tři tyče.

SL Benfica - Boavista FC 3:1

04.07.2020 22:15

Góly: 13. André Almeida, 31. Pizzi, 42. Gabriel - 64. Gustavo Dulanto

Benfica po sérii špatných výsledků konečně zabrala a pod vedením nového kouče Nélsona Veríssima přehrála Boavistu v poměru 3:1. Díky tomu ještě oživila svou naději na obhajobu mistrovského titulu, za vedoucím Portem zaostává o tři body a jeho jediný rival disponuje utkáním k dobru. Hosté naopak po třech výhrách ze čtyř předchozích případů svého favorizovaného rivala nepřekvapili a s osmatřiceti body jsou stále desátí.

Lisabonský klub v minulých dvou duelech nestačil na Santa Claru (3:4) ani Marítimo (0:2) a sám trenér Bruno Lage nabídl svou rezignaci, které vedení klubu nakonec přijalo. Veríssimo dodal Benfice nový impuls a na trávníku to bylo znát, neboť SL odcházelo do kabin s tříbrankovým náskokem. První větší možnost si vypracovalo po necelé čtvrthodině hry a hned z toho byla úvodní branka, kterou vsítil André Almeida.

Devětadvacetiletý obránce obdržel dlouhý pas za obranu soupeře z poloviny hřiště, přelstil ofsajdovou past a po srážce s brankářem Leitem ho i obešel, pak v pádu z mírného úhlu nasměroval míč ke vzdálenější konstrukci. Krátce na to se ve velké možnosti zjevil Seferović a jeho prudkou přízemní ránu dokázal Leite famózně jednoruč odvrátit na rohový kop. Švýcarský reprezentační útočník opět zahrozil po necelé půl hodině hry.

Tentokráte po ponechané výhodě obdržel ukázkovou kolmici za defenzívu Boavisty a pokusil se přelobovat Leiteho, jenomže ten jeho úmysl přečetl a balón vytěsnil do zámezí. Hostující strážce si ihned na to poradil také s dělovkou Chiquinha, avšak ve 31. minutě přeci jen inkasoval podruhé. Gabriel vymyslel úžasný pas k zadní tyči, Leite tentokráte situaci trochu podcenil a rozběhnutý Pizzi ho pokořil hlavou s pomocí levé konstrukce.

Hosté mohli vykřesat naději na bodový zisk pět minut před přestávkou, jenže gól hlavou od Gustava Dulanta nebyl nakonec uznán kvůli těsnému ofsajdu. Domácí naopak udeřili ve 42. minutě potřetí, když si Gabriel vyměnil své role s Pizzim a svůj skákavý pokus z dvaadvaceti metrů usměrnil do levého spodního rohu. Benfica dominovala také ve druhém dějství a po třinácti minutách chtěl protrhnout svou střeleckou smůlu Seferović, nicméně zblízka trestuhodně nepropálil Leiteho.

Hosté přeci jen snížili zásluhou Dulanta, jehož hodně nenápadná střela z netypické pozice zaplachtila k zadní konstrukci nad překvapeného gólmana Vlachodimose. Boavista se však ve zbývajícím průběhu na nic dalšího nezmohla a naopak asi čtvrthodinu před závěrečným hvizdem inkasovala počtvrté, po trefě střídajícího kanonýra Viníciuse ji zachránila až porada rozhodčího Veríssima s VAR, protože se Vinícius nacházel v ofsajdu.

Ferreira
Góly: 27. Mathiola, 45+4. Bruno Pires - 46. Douglas Tanque, 61. Maracás, 71. Denílson