Primeira Liga - souhrn 29. kola: Porto ztratilo s Moreirense

25.04.2021, 18:03, aktualizováno 28.04.2021, 00:44
Mehdi Taremi (© AFP)
Porto pouze remizovalo s Moreirense a na vedoucí Sporting, jenž nezaváhal s Bragou, má šestibodové manko. Benfica zvládla pondělní dohrávku se Santa Clarou a upevnila si třetí příčku. Poslední Nacional oživil naději na záchranu výhrou nad Vitórií SC Guimarães a na Farense, které remizovalo s Portimonense, ztrácí dva body...

Moreirense FC - FC Porto 1:1

26.04.2021 22:15

Góly: 37. Nahuel Ferraresi - 86. Mehdi Taremi (pen.)

Jasně se ukázalo, že Moreirense na portugalské giganty zahrát jednoduše umí. Už v únoru dokázalo remizovat s Benficou, zkraje dubna taktéž proti Sportingu a zcela shodný výsledek se mu podařilo uhrát také proti Portu. To tak po tomto kole zase navýšilo svou ztrátu na první příčku, jeho deficit na ni činí nepříjemných šest bodů a šance na triumf se mu znovu snížily.

Urostlý Marega se pokoušel hosty dostat do vedení v 8. minutě, na bližší tyčce hlavičkoval ze slušné pozice, avšak bránící Ba vyrazil soupeřovo zakončení do zámezí. Domácí každopádně obecně nepouštěli Porto do nějakých větších příležitostí, ba naopak mohli oni ve 34. minutě měnit nerozhodný stav, nicméně Yanova střela se odrazila od stopera Mbemby mimo bránu.

Ve 37. minutě se již Moreirense přece jenom ujalo průběžného vedení. Rozehrálo rohový kop nakrátko, centr Davida Simaa doplachtil do šestnáctky na volného Ferraresiho, který dělovkou z voleje propálil gólmana Marchesína. Dragoes mohli reagovat hned zkraje druhého poločasu, Taremi však v tutovce selhal a z blízkosti nepřekonal bravurního brankáře Mateuse Pasinata.

V 51. minutě se naopak snažil náskok celku z Minha navýšit Rafael Martins, cílil ovšem příliš pozdě, a tak pouze trefil vyběhnuvšího Marchesína. V 57. minutě zahodilo velkou možnost Porto, Maregu vychytal reflexivně Mateus Pasinato a z dorážky pak orazítkoval tyčku. Pořád se přitom ani Moreirense nemínilo vzdát své naděje na to definitivně rozhodnout o vítězství.

A vážně velkou možnost na to skórovat měl v 76. minutě André Luis, který byl na hřišti po svém střídání sotva pár desítek vteřin. Už balón pomalu a jistě mířil za brankovou čáru, než ho stačil zastavit vracející se Uribe. A tak nakonec došlo k vyrovnání v 86. minutě, to když penaltu, nařízenou za faul Rosiče na Toniho Martíneze v šestnáctce, proměnil zdárně Taremi.

SC Braga - Sporting CP 0:1

25.04.2021 21:00

Góly: 81. Matheus Nunes

Lisabonský Sporting nenabídl svým pronásledovatelům další možnost na stažení jeho náskoku na čele ligy a odváží si z Bragy cenné vítězství 0:1. Vítězný gól vstřelil stejně jako v derby s Benficou Matheus Nunes. Hosté na tři body dosáhli navzdory tomu, že velkou část utkání odehráli bez vyloučeného Inácia.

Hostující trenér Rubén Amorim se vrátil do známého prostředí, neboť do svého současného působiště přišel právě z Bragy, a neváhal do základní sestavy postavit nejlepšího střelce posledních sezón v Braze Paulinha, který do Sportingu přišel v posledním přestupovém období. V minulé sezóně navíc na severu hostoval Palhinha - opora současného Amorimova týmu.

Proti svému bývalému chlebodárci chtěl osmadvacetiletý Paulinho prolomit střeleckou smůlu, která se jej zatím v novém klubu drží. V osmi zápasech skóroval pouze jednou a úvodní události zápasu naznačily, že se tato série může protáhnout. Už v 10. minutě Inácio ztratil při rozehrávce míč a zatáhl za dres Piazóna, což sudí Soares Dias ocenil žlutou kartou. O osm minut později pak devatenáctiletý stoper podobným způsobem zastavil Galena, po čemž následovala i druhá žlutá karta a předčasný odchod mladého hráče do sprch.

Sporting v oslabení změnil taktický přístup ke hře a spoléhal se hlavně na zodpovědnou obranu a rychlé protiútoky, které však nedokázal přetavit ve větší šance. Tvořila tak hlavně Braga, která však měla problémy dostat se přes kompaktní obranný blok.

Nebezpeční byli domácí až v závěru první půle, kdy po Castrově centru nebezpečně hlavičkoval Fransérgio a Adán měl co dělat, aby jeho střelu vytlačil nad bránu. Po následném rohovém kopu pak musel španělský brankář zasahovat proti Galenově střele z voleje.

Po změně stran domácí ještě navýšili tlak a takřka nepustili Sporting k míči. "Lvi" ale dostáli své přezdívky a zodpovědně vyplňovali prostory, a i v oslabení do mnoha šancí svého soupeře nepouštěli. V 61. minutě ovšem obrana hostů propadla a po Sequeirově centru z levé strany se k zakončení hlavou dostal Galeno, ale Adán na brazilského útočníka opět vyzrál.

Sequeira zásoboval své spoluhráče a po jeho přistrčení v 75. minutě zakončoval v pokutovém území Ricardo Horta, ale jeho prudká střela mířila pouze do boční sítě. V 80. minutě po centru Esgaia opět hlavičkoval Fransérgio, ale Adán si s jeho střelou poradil.

O minutu později se do té doby nijak nebezpečný Sporting dočkal své příležitosti a využil ji dokonale. Porro zahrál standardní situaci ze středu hřiště po zemi po pravé straně hřiště na Nunese, který míč zatáhl do pokutového území a střelou na bližší tyč prostřelil nerozchytaného Matheuse - žádná věda, 0:1.

Zbytek svých sil Sporting soustředil jen a pouze na obranu, což se mu vyplatilo a Bragu do žádné nebezpečné situace až do samotného závěru nepustil. Dvaadvacetiletý Matheus Nunes tak po derby s Benficou rozhodl svým gólem další důležitý zápas. Sporting má nyní sedmibodový náskok na druhé Porto, které ale ještě zápas v tomto kole čeká. Braze naopak hrozí, že se její ztráta na třetí Benficu navýší na pět bodů.

CD Tondela
Góly: 10. Ivo Rodrigues, 28. Leonardo Campana - 45+2. Mario González, 45+3. Jhon Murillo