Primeira Liga - souhrn 21. kola

26.02.2021, 23:22, aktualizováno 01.03.2021, 23:09
Pizzi (© AFP)
Vedoucí Sporting se rozešel bez gólu s Portem, které záhy na druhém místě vystřídala Braga, která vyhrála na půdě Nacionalu. Benfica zvládla pondělní dohrávku s Rio Ave. Vitória SC Guimarães zvýšila svou šanci na účast v Evropské lize, když doma porazila Boavistu, Santa Clara překvapivě snadno zdolala Paços Ferreira...

SL Benfica - Rio Ave FC 2:0

01.03.2021 20:00

Góly: 59. Haris Seferović, 78. Pizzi

Benfice se jaksi podařilo skousnout nedávné hořké vypadnutí z Evropské ligy s Arsenalem, a byť v prvním dějství v ligovém měření sil s Rio Ave neodvedla vyloženě povedenou práci, v tom druhém přece zabrala a získala povinné vítězství. V průběžném pořadí Ligy NOS se tak zase dostala aspoň do jakéhosi kontaktu s top trojkou, na třetí Porto stáhla manko na tři body.

Hosté poměrně velmi dobře zvládli první poločas, v němž byli střelecky aktivnější než favorit tohoto střetnutí. Ačkoli v 9. minutě jako první zahrozil lisabonský výběr, a to prostřednictvím Évertona, který naštěstí pro ně trefil jen brankovou konstrukci. Jinak si ovšem vedlo mužstvo kouče Miguela Cardosa v útoku nebezpečněji, brankář Helton Leite musel být v pohotovosti.

V 16. minutě se ho pokoušel překonat Rafael Camacho, nicméně domácí muž v rukavicích si připsal v tu chvíli již svůj druhý zákrok, neboť ve 2. minutě vyřešil také příležitost Aderllana Santose. Ve 21. minutě spálil velkou šanci Gelson Dala, který rozezvonil pouze jednu z tyček, a ve 43. minutě nerozvlnil síť opětovně Rafael Camacho, jenž zakončoval pouze vedle brány.

Po přestávce však Benfica opravdu zabrala, zlepšila svou celkovou výkonnost a nakonec se radovala ze vstřeleného gólu. Už v 55. minutě se ozval Seferović, v tu chvíli každopádně gólman Kieszek ještě využil své schopnosti ke zlikvidování této možnosti, jenomže o čtyři minuty později švýcarského forvarda, který zužitkoval přihrávku Évertona, zkrátka nezastavil.

Svěřenci trenéra Jorgeho Jesuse se následně snažili najít cestu za pojištěním svého náskoku. V 71. minutě se ve výhodné pozici objevil střídající Pizzi, levačkou ale netrefil chtěný prostor mezi třemi tyčemi. Tento počin se mu povedl až v 78. minutě, to když mu merunu narazil za vápno Éverton, a pohotová dělovka pak skončila za zády neúspěšně reagujícího Kieszeka.

CD Nacional - SC Braga 1:2

28.02.2021 21:00

Góly: 69. Brayan Riascos - 25. Fransérgio, 29. Abel Ruiz

Důležité vítězství zaznamenala Braga na půdě Nacionalu, který porazila 2:1. Tříbodový zisk a postup tabulkou na druhé místo zajistili svými slepenými góly v prvním poločase Fransérgio a Abel Ruiz. K vítězství Bragy velkou měrou přispěl italský brankář ve službách Nacionalu Riccardo Piscitelli, jehož chyby vedly k oběma gólům.

Arsenalistas díky dělbě bodů ve včerejším šlágru mezi Portem a Sportingem věděli, že v případě vítězství půjdou na druhé místo zajišťující přímý postup do základní skupiny Ligy mistrů. Tento cíl je pro klub o to důležitější, že v letošním roce slaví sto let své existence.

S touto motivací na svého soupeře od úvodního hvizdu vletěli, a že tento termín není použit přehnaně dokázala šance hostů již po půlminutě hry. Ruiz zatáhl míč do pokutového území, zasekl a jeho střelu musel z brankové čáry odhlavičkovat pryč skvěle postavený kapitán Correia.

Po úvodním vzruchu se ale hra spíše uklidnila a Braga trpělivě čekala na své příležitosti. Až ve 25. minutě domácí svému soupeři gól v podstatě darovali. Domácí brankář Piscitelli nedokázal zkrotit Hortův jednoduchý centr a srazil míč přímo před nohy Fransérgia, jenž jej v klidu uklidil do prázdné brány - 0:1.

Sedmadvacetiletý italský brankář neměl svůj den a o čtyři minuty později chyboval podruhé. Piscitelli sice vyběhl proti nakopnutému míči, ale nedokázal jej před Ruizem odehrát a španělský mladík vstřelil svůj první gól v portugalské lize.

Bragu dvě rychlé branky povzbudily a Ruiz mohl v samostatném úniku přidat další gól, ale orazítkoval pouze tyč. Úplně stejné místo pak trefil z voleje i pět minut před koncem první půle.

Po změně stran už se Braga chtěla hlavně vyvarovat jakéhokoliv zaváhání a utkání ztratilo své tempo. První větší šanci si vypracoval až v 68. minutě Horta, ale tentokrát byl Piscitelli připraven zasáhnout.

Hned vzápětí ale na druhé straně předvedl obrovskou rychlost domácí Riascos, jenž v honbě za nakopnutým míčem uprchl obráncům a přesnou střelou kolem Matheuse dal domácím naději - 1:2.

Byla to ovšem ze strany Nacionalu šance ojedinělá a o jediný vzruch se do závěrečného hvizdu postaral v nastaveném čase střídající Oliveir. Jeho zakončení z první však mířilo pouze nad. Braga si tak z Madeiry odvezla tři body a postoupila na důležitou druhou pozici Primeira Ligy.

FC Porto - Sporting CP 0:0

27.02.2021 21:30

Góly: -

Zcela za očekáváním zůstal velký ligový šlágr mezi Portem a lisabonským Sportingem. Nad fotbalovou krásnou zvítězila taktická svázanost a souboj prvního s druhý skončil bez branek. Sporting si tak udržel před obhájci titulu desetibodový náskok.

Oba celky přistoupily k utkání od úvodní minuty zodpovědně a z přístupu všech hráčů šlo vycítit, že hlavně nechtějí udělat chybu. Ani jeden z týmů příliš nenapadal, a proto není divu, že první velká šance byla k vidění až ve 27. minutě. Na levém kraji hostující obrany propadl Mendes, a až ke střelecké pozici v pokutovém území se dostal bek Manafá, jehož prudkou střelu skvělým zákrokem vyrazil Adán.

Porto potřebovalo tříbodový zisk rozhodně více než jeho soupeř a v úvodní půli bylo aktivnějším týmem. Obrana Sportingu však potvrdila svou pověst nejlepší ligové defenzívy nedovolila nejlepšímu ligovému útoku mnoho šancí. V 34. minutě to ještě zkusil zpoza pokutového území Taremi, ale míč proletěl nad břevnem.

Bezbrankový stav nedonutil ani jednoho z trenérů ke změnám o poločasové pauze a oba celky vstoupily do druhého dějství i se stejnou taktikou, jakou předváděly v úvodní půli. Přesto se na první šanci druhého poločasu nečekalo ani dvě minuty. Mladé články obrany Sportingu Inácio s Porrem zaváhaly při rozehrávce, čehož využil rychlý Sanusi, jenž svou střelou donutil Adána k druhému klíčovému zákroku v zápase.

Porto se hnalo za vítězstvím usilovněji než v prvním poločase a v 57. minutě si vypracovalo největší šanci utkání. Otávio zamotal obranu hostů a našel přesným centrem na zadní tyči Coronu, který předložil míč na hranici malého vápna do stoprocentní šance Taremimu, íránský útočník ale kulatý nesmysl vůbec nedokázal trefit.

Sporting se útoku příliš nehnal, snažil se kontrolovat míč a výrazněji se do zakončení hnal hlavně, když vyrážel do otevřenější obrany domácích. V 73. minutě nastartoval své rychlé nohy střídající Nunes, který utekl obráncům a po samostatném úniku pálil těsně nad Marchesínovu bránu.

Vzápětí měl opět gól na kopačkách Taremi, ale nejlepší střelec Porta v sezóně nenazul správné kopačky. Manafá po dalším vydařeném ofenzivním výpadu po pravé straně hřiště předložil Taremimu míč do jasné šance, ale domácí útočník nezamířil mezi tři tyče.

Porto s přibývajícími minutami stupňovalo svůj tlak, ale Sporting o to zodpovědněji přistupoval ke svým defenzivním povinnostem. Kromě Taremiho zakončení nůžkami si tak již domácí žádnou větší šanci nevypracovali, se Sportingem se rozešli bez branek a na svého rivala nadále ztrácí deset bodů.

Další výsledky

01.03. 21:15
Moreirense
2:2
Belen. SAD
Góly: 11. Rafael Martins, 37. Rafael Martins - 17. Gonçalo Silva, 72. Mateo Cassierra