Primeira Liga - souhrn 19. kola

01.02.2020, 00:15, aktualizováno 02.02.2020, 23:07
Páteční zápasy byly poměrně bohaté na góly. Benfica na domácí půdě přestřílela Belenenses a pojistila si vedení v tabulce, ve druhém duelu se Rio Ave rozešlo smírně s Famalicãem. Problémy nemělo FC Porto, v Setúbalu zvítězilo jasně 4:0, Braga si poradila se Sportingem...

Vitória FC Setúbal - FC Porto 0:4

01.02.2020 19:00

Góly: 39. Jesús Corona, 44. Alex Telles, 48. Tiquinho Soares, 90. Luis Díaz

Velice poklidné bylo, navzdory předpokladům, utkání Porta na půdě Vitórie Setúbal. Hostující Draci byli od úvodních minut lepším celkem a čtyřmi brankami rozdělenými rovnoměrně do dvou poločasů nedali jinak dobře bránícímu Setúbalu šanci.

Porto kontrolovalo hru od samotného úvodu, ale Setúbal ukazoval svou defenzivní organizovanost a pro hosty bylo složité najít jakoukoliv skulinku. Až po 25 minutách hry vyslal Otávio svého kolegu z útoku Soarese do úniku, ale brazilský střelec z dobré pozice těsně minul bránu.

Hosté se nakonec dočkali v závěru prvního poločasu. Oliveirův centr z přímého kopu dokázala obrana vrátit pouze na hranici pokutového území k připravenému Coronovi, který razantní střelou propálil vše, co mu stálo v cestě a rozvlnil síť Makaridzeho branky.

Obdržený gól rozhodil do té doby fungující obranu Setúbalu a Porto udeřilo podruhé. Oliveira našel na levém křídle Tellese, jehož náběh nedokázal nikdo z domácích hráčů zachytit a brazilský bek zakončil přesně na zadní tyč.

Také po změně stran byla veškerá herní iniciativa na straně hostujícího celku. Už ve 48. minutě poslal Manafa z pravé strany přihrávku do běhu Soaresovi, který sice byl hlídaný Jorgem, ale domácí stoper míč ve skluzu pouze prodloužil k Makaridzemu, jenž nedokázal jej nedokázal udržet a Soares pohodlnou střelou do prázdné brány navýšil vedení svého týmu.

Hosté po třetím vstřeleném gólu omezilo svou ofenzivní činnost a Vitória stále častěji operovala s míčem na obranné polovině Porta. Největší šancí domácích však byl Silviův nepovedený centr, který musel Marchesín vyškrábnout na roh.

V 88. minutě Jorge trestuhodně ztratil míč na vlastní polovině a unikající Otávio střelou zpoza pokutového území trefil spojnici. V nastaveném čase už byli hosté úspěšnější. Díaz měl při protiútoku na levém křídle dostatek prostoru, zatáhl si míč na střed a přesnou střelou stvrdil vítězství Porta.

SL Benfica - Belenenses SAD 3:2

31.01.2020 20:00

Góly: 31. Carlos Vinícius, 38. Adel Taarabt, 78. Chiquinho - 70. Ferro (vl.), 87. Licá (pen.)

Před rokem Belenenses předvedlo na Estádio da Luz fenomenální obrat a na půdě slavnějšího městského rivala se o něco podobného pokoušelo znovu. Benfica však potvrdila skvělou formu a udolala houževnatého soupeře.

Úvodní minuty byly z obou stran opatrné a soupeři se navzájem ohrožovali pouze prostřednictvím standardních situací. Ve 12. minutě překvapil brankáře Moreiru střelou z přímého kopu Grimaldo. Na opačné straně zase musel Vlachodimos zasahovat proti ráně Varely.

Benfica prolomila obranu hostů až po půl hodině. Taarabt šikovně prokličkovali mezi čtyřmi protihráči a vyslal svou přihrávkou dopředu Cerviho, který centrem našel Vinícia. Jeho hlavičku ještě Moreira dokázal vyrazit, ale obrana nedokázala odkopnout míč, ke kterému se opět dostal brazilský útočník a přesně zakončil na zadní tyč.

O pár minut později skvěle kombinovali na levém křídle Grimaldo s Rafa Silvou a druhý jmenovaný střelou ze střední vzdálenosti donutil zasáhnout brankáře Moreiru. Domácí se radovali hned z následného rohu. Grimaldo poslal míč na zadní tyč k Almeidovi, který jej sklepl pro Taarabta, jehož dělovka z voleje zapadla pod břevno.

Hosté vstoupili do druhého poločasu mnohem aktivněji. V 57. minutě prodloužil Coelho rohový kop hlavou na zadní tyč ke zcela osamocenému Licovi, který nedokázal ve skluzu přesně zakončit.

Aktivita Belenenses pokračovala. V 61. minutě měl po dlouhém tlaku velkou šanci Cabezas, ale trefil pouze dobře připraveného Vlachodimose. Hned o pár minut později dokázal německý rodák s řeckými kořeny vyškrábnout i technickou střelu Showa. Až v 70. minutě našel Varela v pokutovém území nabíhajícího Licu, kterého sice Ferro dokázal předskočit, ale zároveň si srazil míč do vlastní brány.

Jednogólový rozdíl ovšem neměl dlouhého trvání. V 78. minutě Vinícius krásně prodloužil Diasovu přihrávku do běhu Chiquinhovi, který nasadil kličku vybíhajícímu Moreirovi a s přehledem zakončil do prázdné brány.

V závěru utkání Rafa Silva podrazil v pokutovém území unikajícího Varelu a sudí Almeida nařídil pokutový kop. K jeho exekuci se postavil Lica a nabídnutou příležitost s přehledem využil. K vyrovnání už se Belenenses nedostalo, a tak Benfica ve strhujícím utkání uhájila svou vítěznou sérii.

Ferreira
Góly: 47. Guilherme Schettine, 80. Guilherme Schettine - 90. Marco Baixinho (pen.)
Moreirense
Góly: 80. Samuel Lino - 5. Filipe Soares, 21. Gabrielzinho, 52. Fábio Abreu, 68. Filipe Soares, 77. Pedro Nuno