Primeira Liga - souhrn 18. kola

07.02.2021, 23:47, aktualizováno 09.02.2021, 23:59
Sporting dvěma góly v závěru otočil zápas na půdě Gil Vicente a upevnil si pozici na čele tabulky, kde má osmibodový náskok na Porto, které se rozešlo s Bragou výsledkem 2:2. Tři body získal i další lisabonský celek Benfica, ta si poradila s Famalicãem. Paços Ferreira se rozešel bez gólu s Portimonense...

SL Benfica - FC Famalicão 2:0

08.02.2021 20:00

Góly: 3. Darwin Núñez, 7. Nicolás Otamendi

Benfica po Novém roce neprožívala nikterak povedené období. Lépe řečeno v Lize NOS až příliš často remizovala a najednou zabředla spíše do bojů o jakési třetí místo v tabulce. Tentokráte však již přece utnula svou sérii čtyř ligových zápasů bez vítězství a poradila si doma s Famalicaem. O jejím tříbodovém výsledku se rozhodlo už v úvodních minutách.

Hosté do Lisabonu nepřijížděli ani náhodou v nějakém solidním rozpoložení. V uplynulých sedmi kolech Primeira Ligy prohráli hned šestkrát a reputaci si vážně nijak nenapravili ani v nynějším klání. I nadále tak zůstávají v sestupovém pásmu, hůře je na tom v průběžném pořadí už jen nováček ligy Farense, ten má každopádně k dispozici ještě jedno utkání k dobru.

Pokud si některý z fanoušků pustil televizi o něco později, přišel vlastně o to nejdůležitější. Už ve 3. minutě protancoval až do šestnáctky odvážně Éverton, ten následně našel u zadní tyčky nikým nehlídaného Núňeze, jenž jeho prudkou přihrávku usměrnil do prázdné brány. Uběhlo přitom jen několik okamžiků a Famalicao inkasovalo během krátké chvíle podruhé.

Taarabtovu dělovku ze střední vzdálenosti ještě stačil brankář Luiz Junior v 7. minutě polapit, balón se nicméně odrazil do cesty Otamendimu, velmi netradičnímu šutérovi, jenž již z dorážky přece jenom zacílil. Náskok se snažil navýšit po centru zleva od Álexe Grimalda sám hlavičkující Taarabt, avšak jeho pokus skončil pouze nad břevnem brány Luize Júniora.

Benfica si ovšem nemohla být úplně jistá v kramflecích, třeba ve 27. minutě velmi dobře napřáhl svou levačkou Gil Dias a jeho zakončení orazítkovalo vzdálenější tyč. V 55. minutě unikl do slušné možnosti Rúben Vinagre, trefil ale jen boční síť. A v 70. minutě neskóroval proti soupeři, který se soustředil hlavně na hájení svého vedení, opět nepřesně mířící Gil Dias.

V 82. minutě mohl zřejmě definitivně zlomit odpor svého protivníka Núňez, jenže ten druhý přesný zásah na své konto nepřidal, poněvadž pálil z blízkosti trestuhodně do zámezí. Naštěstí pro As Águias nebylo Famalicao i nadále produktivní, což se potvrdilo například minutu před koncem, kdy Lukovičovu střelu ze střední vzdálenosti famózně vyčapal gólman Vlachodimos.

Více informací k zápasu

SC Braga - FC Porto 2:2

07.02.2021 21:45

Góly: 87. Fransérgio, 90+4. Nicolás Gaitán - 35. Sérgio Oliveira (pen.), 54. Mehdi Taremi

Utkání plné zvratů nabídla odveta prvního ligového kola mezi domácí Bragou a hostujícím Portem. Hosté ještě pár minut před koncem vedli o dva góly, v závěru však již nedokázali čelit přesilovce a o vedení přišli.

Ani jeden z týmů už od úvodního hvizdu nehrál v rukavičkách a sudí Soares Dias hru pravidelně přerušoval kvůli nedovoleným zákrokům. První ryze fotbalovou akci předvedli domácí v 10. minutě, kdy se na pravém křídle uvolnil Esgaio a poslal centr do pokutového území na Ruize, jenž rybičkou zakončil těsně vedle.

Hosté nechtěli zůstat zahanbeni a o pár minut později o sobě také dali v útoku vědět. Uribeho střelu zpoza pokutového území se ale Esgaiovi povedlo srazit těsně vedle. Hra se poté kvůli mnoha faulům rozkouskovala a příliš fotbalové krásy nenabídla.

K první velké události utkání došlo až v 35. minutě. Domácí stoper Tormena přidržel v pokutovém území Maregu, který se velmi ochotně poroučel k zemi a rozhodčí nařídil pokutový kop. K jeho exekuci se postavil Sérgio Oliveira a razantním zakončením k tyči nedal Matheusovi, který vystihl směr střely, šanci.

Ještě veseleji bylo v táboru hostů necelých deset minut po zahájení druhého poločasu. Corona na levém křídle obešel nedůrazně bránícího Tormenu, zatáhl míč do pokutového území a přesným centrem namazal Taremimu, který ukázkovou střelou z voleje navýšil vedení svého týmu - 0:2.

V 60. minutě ovšem radost v řadách Porta opět pominula. Corona a Esgaio se ve skluzu vzájemně střetli, ale sudí viděl nedovolené počínání na straně Corony a udělil mexickému záložníkovi druhou žlutou kartu, a tedy i kartu červenou. Porto tak čekala minimálně půlhodina bránění dvoubrankového vedení v oslabení.

Braga se ovšem před pokutovým územím zodpovědné bránících hostů dlouho trápila. S přibývajícími minutami si však náročný zápasový program začínal vybírat svou daň a v obraně Porta se začaly objevovat skulinky. V 84. minutě ale Ricardo Horta ve velké šanci neuspěl a jeho technické zakončení odhlavičkoval před brankovou čárou díky skvělému odhadu Pepe.

Domácí se gólu dočkali až o tři minuty později a bylo to po mnohem méně pohledném zakončení. Piazonův přízemní centr z pravé strany záhadně prošel mezi sedmi bránícími hráči na hranici pokutového území k Fransérgiovi, jehož střelu z první doprostřed brány si Marchesín srazil za svá záda.

Fransérgio svým gólem jako správný kapitán vyhecoval své spoluhráče, a ti hned o minutu později opět zahrozili, ale Esgaiovu hlavičku po Gaitánově centru si Marchesín pohlídal. Obrana Porta ovšem čelila stále většímu tlaku a nakonec inkasovala. Míč se po odrazu dostal v pokutovém území k Piazónovi, který svou přihrávkou našel na zadní tyči zcela volného Gaitána, jenž pohodlně trefil odkrytou bránu.

V naprostém závěru strhujícího nastavení mohl ještě strhnout vítězství na stranu Porta Marega, ale jeho střelu z voleje skvěle zlikvidoval Matheus. Na druhé straně se pak po Piazonově dalekonosném pokusu s výborným zákrokem vytáhl Marchesín. Skóre se však již neměnilo a utkání po napínavém průběhu skončilo remízou.