Primeira Liga - souhrn 14. kola

15.01.2021, 21:30, aktualizováno 18.01.2021, 23:18
Sporting stále čeká na prvního přemožitele, s výsledkem svého duelu ve čtrnáctém kole ale spokojen nebude, lisabonský celek doma jen remizoval s Rio Ave a nabídl šanci konkurenci. Ani ta nevyhrála, FC Porto se ve šlágru kola rozešlo smírně s Benficou, Braga zase prohrála s Ferreirou...

Paços Ferreira - SC Braga 2:0

16.01.2021 16:30

Góly: 57. Bruno Costa, 76. Hélder Ferreira

Braga v Lize NOS prohrála podruhé během uplynulých tří kol, a trochu tak ztrácí půdu pod nohama, co se týče dohánění top trojky v tabulce. Na druhé Porto a třetí Benficu ztrácí nyní pět bodů, protože nevydolovala vůbec nic ze souboje na půdě Paçosu de Ferreira. Ten o své cenné výhře rozhodl ve druhé půli díky přesným zásahům Bruna Costy a Héldera Ferreiry.

Domácí v podstatě pouze potvrdili, že jejich letošní parádní výsledky se nerodí jen vlivem náhodných okolností. A tímhle skalpem jasně vzkázali všem účastníkům Primeira Ligy, že se míní poprat o příčky zajišťující evropské poháry pro příští sezónu. Na svého soka mimo jiné ztrácejí pouhé dva body, výrazně si navíc upevnili své postavení na průběžném pátém místě.

Douglas Tanque byl prvním, kdo ohrozil hostujícího muže v rukavicích Matheuse, jeho střela z přímého kopu však soupeře úplně neprověřila. Na druhé straně pálil z těžkého úhlu Galeno, nasměroval ovšem míč do boční sítě domácí brány. V 18. minutě neskóroval ani Galenův spoluhráč Ricardo Esgaio, který z bezprostřední blízkosti umístil balón hlavou jen do zámezí.

Braga pokračovala v honbě za vstřelenou branku, ve vyložené pozici se objevil ve 25. minutě Fransérgio, nicméně brankář Jordi, naštěstí pro klub z portského regionu, včas vyběhl a šanci protivníka vyřešil. Deset minut před obrátkou mohl skóre změnit Paços de Ferreira, avšak Marco Baixinho hlavičkoval z velmi solidního postavení pouze vedle Matheusovy svatyně.

Oba góly tedy nakonec padly až po přestávce. V 57. minutě Luíz Carlos svým obloučkem našel Bruna Costu, ten si v rohu pokutového území narovnal míč na pravačku a po zemi ho umístil ke vzdálenější tyči. A v 76. minutě se střelecky prosadil taktéž Hélder Ferreira, jenž doklepl merunu za brankovou čáru poté, co předtím Maracás svou hlavou orazítkoval břevno.

FC Porto - SL Benfica 1:1

15.01.2021 22:00

Góly: 25. Mehdi Taremi - 17. Alex Grimaldo

Šlágr první poloviny portugalské nejvyšší soutěže skončil nerozhodně, domácí Porto se totiž rozešlo smírně s mistrovskou Benficou v poměru 1:1. Blíže k výhře měli hosté, kteří se dostali do vedení a v závěrečných dvaceti minutách disponovali početní výhodou, ovšem rozdílovou trefu nakonec vsítit nedokázali. "Draci" jsou stále druzí s dvaatřiceti body o skóre právě před třetím klubem z Lisabonu, oba dva protivníci ztrácejí na vedoucí Sporting čtyři body.

První střelecký pokus mezi tři tyče byl k vidění krátce po sedmi odehraných minutách, kdy ze střední distance napřáhl domácí Uribe, nicméně brankář Vlachodimos snadno ukryl balón ve svých rukavicích. Ihned na to zahrozil na opačné straně Seferović, jelikož po dlouhém úniku na levém křídle obdržel zpětnou přihrávku do volného prostoru, ale bližší konstrukci přeci jen o něco minul. Benfica šla do vedení krátce po odehrané čtvrthodině.

Po krásném centru z levého křídla parádně zpracoval míč aktivní Seferović a okamžitě z první uvolnil rozběhnutého Alexe Grimalda, jenž sám před gólmanem Marchesínem nezaváhal a povedeným obloučkem zblízka ho z mírného úhlu překonal. Neuběhlo však ani dalších osm minut a bylo bleskově srovnáno. Do černého zamířil íránský reprezentační kanonýr Mehdi Taremi, ten se v tomto ročníku portugalské ligy trefil již posedmé.

Corona na levé straně pokutového území přelstil ofsajdovou past a pak odvedl skvělou práci, nakonec zpětnou nahrávkou vyzval ke skórování právě Taremiho. Osmadvacetiletý útočník vystřelil pravačkou po zemi a s mírnou dávkou štěstí zakroutil balón do pravého spodního rohu. Hosté si mohli vzít zpět své ztracené vedení po necelé půl hodině hry, avšak uruguayský ostrostřelec Núñez ve vyložené možnosti selhal a z osmi metrů jen orazítkoval pravou tyč.

Ve 36. minutě se prodral do zakončení Díaz a svou technickou střelou minul vzdálenější tyč zhruba o dva metry. Pak pálil z hodně ostrého úhlu Núñez, jeho projektil se mezi tři tyče o kousek nevešel. Po změně stran byl delší dobu k vidění vyrovnaný průběh, v 62. minutě chtěl vstřelit rozdílovou trefu Rafa Silva, jenže z bezprostřední blízkosti nepropálil famózního Marchesína a vybojoval pouze rohový kop.

O osm minut později hlavičkoval prudce Marega, s fantastickým zákrokem se dokázal vytáhnout Vlachodimos a míč vyrazil jednoruč před sebe. Porto si výrazně zkomplikovalo situaci zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem, kdy Taremi ve středu hrací plochy nevybíravě atakoval Otamendiho a sudí Godinho mu nejprve ukázal žlutou kartu, po přezkoumání videozáznamu však rovnou vytáhl červenou kartu. Benfica ale početní výhodu nezužitkovala a výsledek se proto neměnil.

Sporting CP - Rio Ave FC 1:1

15.01.2021 19:30

Góly: 42. Pedro Gonçalves - 61. Gelson Dala

Fotbalisté Sportingu chtěli vzhledem k nerozhodnému výsledku Porta s Benficou (1:1) zvýšit svůj náskok na čele portugalské ligy a do dalšího průběhu tak mohli vstupovat s šestibodovým náskokem. Jenomže ve svém utkání nepotvrdili jasnou úlohu favoritů a s podceňovaným Rio Ave se rozešli smírně po výsledku 1:1. Doposud posbírali šestatřicet bodů a na prvním místě mají náskok čtyř bodů, hosté jsou i díky cennému úspěchu osmí s patnácti body.

Úvod zápasu spíše probíhal v opatrnějším duchu a ani jeden z týmů si dlouho nemohl vypracovat slibnou příležitost, k prvnímu vzrušení v podstatě došlo až po necelé půlhodině hry. Po prudké přihrávce Pedra Gonçalvese se dostal do zakončení Tiago Tomás, jenže z hranice brankového území mířil hodně nepřesně. Necelých deset minut před přestávkou vystřelil ze střední distance Palhinha, ale mířil jen do připravené náruče brankáře Kieszeka.

Favorizovaný Sporting otevřel gólový účet tohoto střetnutí ve 42. minutě. Plata obdržel míč do volného prostoru na levé křídlo a pak přesně přihrál rozběhnutému Gonçalvesovi, jenž z první usměrnil balón přímo do bližšího spodního rohu kolem bezmocného hostujícího strážce. Za další dvě minuty mohl navýšit vedení svého celku aktivní Tomás, ovšem jeho přízemní projektil vyškrábl skvěle jednoruč do zámezí pozorný Kieszek.

V nastaveném čase spálil obrovskou šanci Nuno Santos, jelikož se opřel do balónu ze sedmi metrů a do své rány dal příliš síly, proto mířil vysoko až na prázdné tribuny. Hosté se ve druhém poločase snažili něco udělat s výsledkem a z ničeho nic srovnali krátce po odehrané hodině. Parádní kolmici za defenzívu protivníka obdržel Carlos Mané a ten pak našel osamoceného Gelsona Dalu, který zcela prázdnou branku neminul.

Sporting v následujícím průběhu postupně zvyšovalo svůj tlak, avšak delší dobu se vůbec k ničemu nemohlo dostat. V 85. minutě mu chtěl vrátit vedení Tomás, nicméně v poslední možnou chvíli byl zablokován. V dlouhém sedmiminutovém nastavení se nic nebezpečného již nepřihodilo a výsledek se tedy nezměnil.

Boavista FC
Góly: 40. Mario González, 56. Salvador Agra, 85. Salvador Agra - 59. Ricardo Mangas