Primeira liga - souhrn 13. kola

07.12.2019, 18:10, aktualizováno 09.12.2019, 23:15
Na čele tabulky portugalské ligy bude rovněž po tomto kole Benfica, lisabonský celek vyhrál na půdě Boavisty, portskému celku nastřílel čtyři branky a pojistil si vedení v tabulce, jelikož FC Porto jen remizovalo s Belenenses. Blamáž naopak zažila Braga, na půdě posledního CD Aves prohrála 0:1...

Belenenses SAD - FC Porto 1:1

08.12.2019 21:00

Góly: 14. André Santos - 32. Alex Telles (pen.)

Fotbalisté FC Porto remizovali 1:1 na půdě Belenenses a jejich ztráta na vedoucí Benficu se navýšila již na čtyři body. Obě branky padly v prvním poločase a favorit dotahoval z pokutového kopu.

Belenenses bylo v úvodních minutách aktivnější a rychle napadalo rozehrávku Porta. Agilnost se jim vyplatila ve 14. minutě, kdy byl u odraženého míče před šestnáctkou nejblíže André Santos a bývalý portugalský reprezentant krásnou střelou překonal Marchesín.

Belenenses pokračovalo v rychlém přechodu do útoku. Po jednom takovém vyprášil Marchesínovy rukavice Lica. No a jednatřicetiletý útočník hrozil i podruhé, kdy si velice snadno zpracoval nakopnutý míč v šestnáctce Porta a rychle vybíhající Marchesín jen tak tak zabránil dalšímu gólu.

Na druhé straně hřiště byl při zasekávačce v pokutovém území skluzem faulován Corona a Alex Telles nařízený pokutový kop poslal do protisměru brankáře Koffiho.

Druhý poločas už tolik zajímavých situací nepřinesl a domácí za cenu mnoha faulů bránili remízový stav. Ten mohl změnit svým přímým kopem Manafa, ale trefil pouze tyč. Neujala se ani Zé Luisova střela pět minut před koncem, kterou vychytal Koffi a Porto tak pouze remizovalo na půdě Belenenses 1:1.

Sporting CP - Moreirense FC 1:0

08.12.2019 18:30

Góly: 70. Luiz Phellype

Pořádně se natrápili ve finální fázi a v zakončení fotbalisté Sportingu, než konečně otevřeli skóre v domácím utkání s Moreirense. O vítězství lisabonského celku rozhodl až v druhém poločase hlavou Phellype.

Z prvního gólu se domácí fanoušci radovali už v 11. minutě, kdy Mathieu vyslal průnikovou přihrávkou po křídle Wendela, který našel na malém vápně Bolasieho, jenž zakončil do prázdné brány. Gól ovšem nebyl uznán pro údajný Wendelův ofsajd.

Ve 20. minutě se po Doumbiově centru dostal do zakončení hlavou Bolasie, ale narazil pouze na dobře připraveného brankáře Pasinata. O několik okamžiků později se na branku domácích hnal z protiútoku Singh, ale přes vyběhnutého Maximiana a dotírajícího Neta nezakončil přesně.

V závěru poločasu mohl otevřít skóre Jesé, ale jeho střela z hranice pokutového území mířila pouze doprostřed brány, kde stál připravený Pasinato. Pouze o několik minut později zakončoval po centru z voleje na zadní tyči Fernandes, ale těsně minul bránu.

I po změně stran pokračoval v herní dominanci Sporting. Už po čtyřech minutách orazítkoval tyč z přímého kopu Mathieu. Moreirense ovšem sázelo na protiútoky. Po jedno centroval zcela sám z pravé strany Machado a Abreuovu hlavičku musel vyrážet Maximiano.

V 70. minutě se domácí konečně dočkali vytouženého gólu. Mathieu poslal do šestnáctky ukázkový rohlík, na který si nejlépe naběhl střídající Phellype, který přesnou hlavičkou překonal netakticky vytaženého Pasinata.

Sporting i po vstřeleném góly kontroloval hru. O dvě minuty později vyslal nebezpečnou střelu ze střední vzdálenosti Bolasie, ale ta nakonec prosvištěla těsně vedle branky. Situace se hostům ještě víc zkomplikovala, když Iago Santos nedovoleně zastavil unikajícího Bolasieho a obdržel druhou žlutou kartu.

Sporting s jedním mužem na hřišti navíc pohlídal své vedení a dokráčel k hubenému jednogólovému vítězství. Doma tým z hlavního města neprohrál od konce září.

Boavista FC - SL Benfica 1:4

06.12.2019 21:30

Góly: 44. Nikola Stojiljković - 34. Carlos Vinícius, 52. Franco Emanuel Cervi, 62. Carlos Vinícius, 90+2. Gabriel

Zlepšený výkon v druhém poločase zajistil fotbalistům Benficy další tři body v ligové soutěži, a ti tak i po dalším kole zůstanou na jejím čele. Dvěma brankami se opět blýskl ve formě hrající Vinícius.

Slušně zaplněný stadión Boavisty viděl vyrovnaný první poločas. Už v úvodu zahrozila Benfica, kdy Ferrův nákop nejlépe zachytil Pizzi a dokázal přehodit vyběhnutého Bracaliho. V momentě centru se však Pizzi nacházel v těsném ofsajdu a gól nebyl uznán.

Poté hra dlouho nic zajímavého nenabídla, pouze Pizziho zahození volného přímého kopu z dobré pozice. Ve 34. minutě už ovšem zaúřadoval momentálně dvorní kanonýr Bruna Lageho. Vinícia skvěle našel přesným centrem Pizzi a brazilský forvard si prvním dotekem bez problému zpracoval míč a druhým propálil vše, co mu stálo v cestě.

Domácí však ještě do konce první půle dokázali kontrovat. Marlon poslal do pokutového území přesný, technický oblouček a Stojiljkovič stihl míč hlavou zasáhnout ještě před vybíhajícím Vlachodimosem - 1:1.

Po změně stran byla Benfica jako vyměněná. Hned v 50. minutě musel Bracali vytahovat Chiquinhovu střelu do šibenice. Hned o dvě minuty později vysunul v šestnáctce Grimaldo Vinícia, který ještě poslal přízemní centr na zadní tyč, a tam míč i s trochou štěstí za čáru dotlačil Cervi.

Uběhlo deset minut a hostující fanoušci jásali potřetí. Grimaldo přihrál na hranici pokutového území naběhnutému Viníciovi, který prokázal velkou formu a umístěnou střelou nedal Bracalimu žádnou šanci.

Benfica potvrdila dobrou formu dalším gólem v nastavení. Na Grimaldův centr z volného přímého kopu si nejvýše vyskočil Gabriel a dobře trefenou hlavou potvrdil jednoznačnou výhru ligového lídra.

Vitória FC
Góly: 51. Mohamed Diaby, 56. Hélder Ferreira - 45+2. Éber, 68. Zequinha, 78. Hildeberto
CD Tondela
Góly: 39. Roderick Miranda, 54. Fábio Martins (pen.) - 6. Pepelu, 19. António Xavier, 90+7. Jhon Murillo
07.12. 16:00
CS Marítimo
2:2
Santa Clara
Góly: 5. Daizen Maeda (pen.), 90+7. Marco Rocha (vl.) - 41. João Afonso, 61. Ukra