Preben Elkjær-Larsen - Bizon

15.05.2012 11:40 - Životopisy
 
Toto jméno těm mladším asi moc neřekne, ale pamětníci si snad vzpomenou. Není to tak dávno, co byl postrachem soupeřových obran a největší údernou silou Dánského dynamitu. Říkali mu všelijak - Blázen z Lokerenu, Býk utržený ze řetězu, ale nejčastěji Bizon.

Až do 70. let Dánové ve světovém fotbale nic neznamenali, vždy to byl příjemný soupeř na rozehrání, potažmo získání bodů v kvalifikaci. Když v r. 1977 získal Zlatý míč Dán Allan Simonsen, vyvolalo to údiv, jakkoli byl tento prcek šikovným a poměrně dost ceněným kopálistou. Dánsko platilo za fotbalově druhořadou zemí, ovšem od první půlky 80. let, kdy na lavičku národního týmu seděl Sepp Piontek, původem Polák, započaly na fotbalové mapě velké změny a věta "Hic sunt leones" přestala pro Jutský poloostrov platit.

Kvalifikaci na MS 1982 ještě Dánové nedali, nicméně na francouzské Euro konané o dva roky později už jeli. A tam doslova uhranuli odbornou i laickou veřejnost. O ty výsledky by ani tak nešlo, jako o ten neskutečně pohledný fotbal, jaký předváděli. Kdo si to mužstvo pamatuje, dá mi jistě za pravdu. Co do krásy se jim v té době mohli rovnat snad jen Brazilci se Zicem či Falcaem, hrající asi nejkrásnější fotbal své historie, a báječný tým ze země Galského kohouta, sestavený kolem geniálního Michela Platiniho. Třetím do mariáše byli Dánové, kteří se najednou, zničehonic objevili na světové scéně. S jistou mírou nadsázky to připomenulo jejich dávné vikingské předky, kteří se znenadání objevovali u břehů raně středověkých států a plundrovali jejich osady a města, aby pak zase načas odtáhli a vrátili se po letech, zase překvapivě a zase v ničivých rejdech. Přesně tak ve fotbale vystupují Dánové, vzpomeňme jen ohromující vítězství na ME 1992. Asi vždy záleží na délce zápalné šňůry, než zase dojde k další explozi Dánského dynamitu. Ale zpět k partě Seppa Pionteka. Tomu se z neznámých kluků podařilo vytvořit perfektně fungující tým, který se stal postrachem i těch nejlepších. Vzadu hrál prim Morten Olsen, v záloze maličký Jesper Olsen, potažmo Arnesen a Søren Lerby, vedle pomalu dosluhujícího, leč stále dobrého Simonsena zdařile nastupovali rodící se světová superhvězda Michael Laudrup a především hlavní protagonista tohoto medailonku - Preben Elkjær-Larsen.

Narodil se 11. září 1957 v Kodani. Kariéru začal v klubu Vanløse IF, kde však moc dlouho nepobyl. Sedm gólů v patnácti zápasech přesvědčilo šíbry 1. FC Köln, že tento dvacetiletý boreček může být platným hráčem. 1. FC Köln, to tehdy byla jedna z nejlepších adres Bundesligy, v bráně vládl Toni Schumacher, v poli znamenitě operovali němečtí reprezentanti Flohe, Dieter Müller či Overath, později sem přestoupili B. Schuster nebo výborný Angličan T. Woodcock. Místo aby se od těchto prvotřídních plejerů mladý Elkjær učil, umínil si, že on bude učit je, co znamená v praxi heslo "Pije jak Dán". Není divu, že se neprosadil, fotbalu jako takovému moc nedával a na zisku double pro Kozly měl minimální podíl. Když pak trenérovi vyvracel nařčení z toho, že strávil noc v nočním klubu s flaškou vodky a štětkou po boku tvrzením, že to není pravda, protože ty štětky měl vedle sebe dvě, dostal padáka. Desítky podobných mladých namachrovaných týpků, co na sobě ve dvaceti přestávají makat, poněvadž si myslí, že už umí všecko, končí v zapomenutí. Elkjær měl ale štěstí - ozval se belgický Lokeren. V klubu, který v našich končinách později tak proslavil Dino Koller, se sešla plejáda velkých hráčů, např. Poláci Lato a Lubański, Belgičan Verheyen či náš Karolko Dobiaš. Z věčného otloukánka se najednou stal rovnocenný soupeř, který zmužile vzdoroval belgickým velkoklubům. Druhé a třetí místo, finále Belgického poháru, čtvrtfinále poháru UEFA. Na provinční klub výtečná bilance. Velkou, opravdu velkou zásluhu na tom měl Dán na levém křídle s bilancí 190 zápasů/98 gólů - Preben Elkjær-Larsen.

Kdo si na něj ze starších návštěvníků tohoto serveru upamatuje, bude se mnou snad souhlasit. Podobný typ útočníka se vyskytuje opravdu jen málokdy. Udělaný chlapík, takový mohutný a ramenatý, působil zvláštním robustním dojmem, prostě chlap. Známé klišé, že by šel klidně i hlavou proti zdi, pro něj platilo beze zbytku. Preben byl jak beranidlo, jak rozjetý buldozer, tank, který se nebál vletět kamkoli a proti komukoli, nestalo se snad, že by uhnul soupeři či dokonce ráně, přezdívka "Bizon" plně vystihovala jeho nejviditelnější vlastnost. Navzdory tomu však byl mimořádně technicky vybavený, vážně skvěle, což u těchto typů nebývá zas tak zvykem, navíc rychlý jak blesk, což se ve spojení s jeho jedinečným, přímočarým tahem na branku, agresivitou a důrazem rovnalo smrtící zbrani mužstva, jehož útočnou vozbu vedl. "Jeho akce - to je výbuch," glosoval hru svého spoluhráče Simonsen. S hlavou mezi rameny se rozběhl a pak už ho šlo těžko zastavit či dokonce oddělit od balónu, prošel až nápadně snadno přes sebelepšího beka. Prostě Bizon. Zároveň bezvadně hlavičkoval, měl znamenitý výběr místa v šestnáctce, nejeden novinář v souvislosti s ním užil titulek "Zabiják pokutového území". Velmi dobře měnil rytmus hry i vedení balónu a co je důležité, byl obounohý.

To je sice pro hráče mezinárodní úrovně naprostou samozřejmostí, ono však v jeho případě šlo o takovou "Nedvědovskou" obounohost. Elkjær měl v pravé i levé noze ránu jak hrom, nezřídka pálil z plného běhu po třiceti či čtyřicetimetrovém sprintu a to byly, panečku, šupy, jéje. Jednou dokonce, to hrál už za Veronu, utekl obráncům Juve, ztratil přitom kopačku, z čehož ale nedělal žádnou vědu a překonal brankáře bosou nohou. Přesto všechno působil takovým těžkopádným dojmem, elegance nebo podobné věci pro něj neplatily, byl vyloženě silovým typem hráče, zato však velice důležitým. Na druhou stranu jako týmový hráč nebyl Preben nic moc, spíše šlo o klasického individualistu, jenž si navíc se životosprávou nedělal velkou hlavu ani v Belgii. Zapálil si cigáro bez rozpaků v kabině hned po zápase, sotva přišel ze hřiště, ani dres si nestihl svléct a už spokojeně šlukoval. Na hřišti hrál na sebe, ale mimo ně prý jako věčný hračička miloval hry všeho druhu, od pince po poker. Furt musel být v pohybu, "nesnáším nicnedělání a vše dělám naplno", prohlásil. Ani piva se nezřekl, jakkoli se trošku přece jen uklidnil, ony ženy na chlapy mají přece jen dobrý vliv, i Belgičanky. Jako třeba ta, kterou si vzal.

Přišel rok 1984 a s ním už vzpomínané Euro 1984 ve Francii. Dány nebral nikdo vážně, vlastně je nikdo ani neznal. Sice v kvalifikaci přešli přes Anglii, když ji porazili dokonce i ve Wembley, ale už jen ta skupina, do níž byli nalosováni, měla zaručovat brzký návrat domů - vždy silná Jugoslávie, minulý vicemistr Evropy z Belgie a domácí Francie, možná s nejlepším týmem své historie.

Potomci Vikingů však ve Francii připravili všem úchvatné představení, hodně nahlas se hovořilo o fotbalu snů. Nasazení, rychlost, dravost, technika, krásné akce na jeden dotyk. V oboustranně útočném střetnutí sice domácí Francouzi vyhráli 1:0 Platiniho brankou v samém závěru, ale Jugoslávci dostali pět kousků a to mohli být ještě rádi a v překrásném zápase s Belgií vyhráli Dánové 3:2. Diváci plesali, protože neznámý nováček přiváděl do varu všechny, lhostejno, zda seděli na stadionu či u bedny. V semifinále nastoupili proti Španělům. Opět se hrál parádní fotbal, který po 120 minutách skončil nerozhodně 1:1. Na řadu přišly penalty. K té rozhodující se postavil právě Preben Elkjær-Larsen a... vysoko přestřelil. Dánové jeli domů, provázeni mohutným aplausem fanoušků i expertů celého kontinentu. Je něco skvělého v království dánském, šeptali si mezi sebou fotbaloví fajnšmekři.

Pro nešťastného exekutora to jinak byl ovšem vydařený šampionát. Vstřelil dva góly a v obranách soupeřů řádil skutečně jako býk urvaný z řetězu. Zapůsobil tak silným dojmem, že v anketě Zlatý míč obsadil třetí příčku. Rok na to už skončil dokonce druhý! V obou případech zvítězil tehdy nedostižný Platini. Obě trofeje přebíral dánský forward už v dresu Hellasu Verona, jemuž dal přednost i před Tottenhamem či Arsenalem. Nejprve se mu Taloši pro jeho neohrabaný styl smáli a srovnávali ho s dalšími cizinci, kteří se v té době objevili v Serii A - Zicem, Maradonou, Platinim, Boniekem, Socratem... Ale Preben všem vytřel zrak. Opakoval se podobný scénář jako v Lokerenu či v dánském nároďáku. Opět šlo víceméně o podprůměrný tým, který náhle vyletěl nahoru. V tomto případě pak až na sám vrchol - Bizon vystřílel Montekům a Kapuletům mistrovské scudetto. V Hellasu byl vedle skvělého Němce Hanse-Petera Briegela jedinou hvězdou. I to však stačilo na tento jedinečný úspěch v historii klubu.

A přišlo MS v Mexiku L. P. 1986, na něž svou zemi posunul osmi přesnými zásahy v osmi kvalifikačních duelech Maljkær čili Milovník gólů, jak Prebenovi v jeho domovině říkali. Za Dánsko byl ochoten vypustit duši. "Když hraji Serii A, beru to jako všední den, ovšem když hraji za Národní tým, je to pro mne neděle," nechal se slyšet. Dánové ani tam nejeli v roli favoritů, třebaže přestali být bráni na lehkou váhu. Jejich skupina se silnou Uruguají, se Skoty, kteří tehdy byli na jiné úrovni než dnes a s nimiž patnáct let nebodovali, a s NSR - byla vnímána jako nejtěžší ze všech. Dánové do ní byli nasazeni až ze čtvrtého koše, ale na place se to nikterak neprojevilo.

V Mexiku zapnuli na ještě vyšší rychlostní a kvalitativní stupeň než ve Francii. Tento šampionát byl, co já pamatuji, nejbohatší na krásné zápasy, nejméně patnáct, ale možná i dvacet utkání bylo opravdu přenádherných. Ve svém vstupním turnajovém klání sehráli Dánové fantastickou partii se Skoty, o níž pak Daily Mirror psal v superlativech: "Při strhujícím tempu se divákům tajil dech." Co předvedl v tomto duelu Elkjær, to teda bylo něco. Nejenže po kličce na hranici šestnáctky vstřelil jediný gól utkání, ale ten výkon, co podal... Vydal za tři hráče, byl nezastavitelný, nepolapitelný, ze dvě další obrovské šance spálil. V dalším zápase se hattrickem podílel na demolici Uruguayců. Opět hrál famózně, nabíhal si, nahrával, střílel, deptal jihoamerické hráče svým uměním. Další čtyři velké šance zahodil, přesto však Dánové rozdrtili svého rivala v poměru 6:1. Svět vzal Dány definitivně na vědomí. Jejich hra, to byla óda na fotbal. Samotní uruguayští hráči chvílemi s otevřenou hubou pozorovali, co to s nimi Dánové provádějí. Skutečně, dánské vystoupení na tomto mistrovství, to byla pastva pro oči, snový a až pohádkově krásný fotbal, neskutečně moderní hra s bleskurychlými výměnami míčů, tlakem na balón, krajními obránci neúnavně pendlujícími kolem lajny, střelami ze všech pozic, pohyblivou a pružnou hrou zálohy a to vše ve zběsilém tempu. Poslední zápas ve skupině sehráli Dánové proti Němcům. Bylo jasné, že kdo vyhraje, půjde v osmifinále na silné Španěly, poražený na Maroko. Dánové jakékoli šachy odmítli a vyhráli 2:0. Bizon byl o poločase střídán, Förster mu nedovolil vůbec nic.

Nadšení náhlého černého koně turnaje rázně utnuli Španělé. Přestože po penaltě Jespera Olsena vedli 1:0, přestože útočili, umřeli na krásu. Zatímco "Bizon" Ejkaer zahodil dvě tutovky, "Sup" Butrageño čtyřikrát klovnul přesně a bylo po ptákách. 5:1 a Dánové jeli domů.

Na další ME postoupili Dánové přes naší repre, ale v Německé spolkové republice nezískali ani bod a pakovali se už po bojích ve skupině. Rok 1988 byl konečnou v nároďáku i pro Malkjæra. Vlastně to byl i jeho konec ve městě Romea a Julie. Přestoupil do Vejle BK, jenže série zranění mu vzala možnost ukázat svůj um i v domácí lize. V 31 letech ukončil hráčskou kariéru. Prostě jako pravý Viking - znenáhla se objevil, tři čtyři roky na světových kolbištích řádil, aby se pak v tichosti vytratil. Chvíli pak trénoval Silkeborg, ale vskutku jen chvíli - jeden rok. Stejně tak jeden rok trvala jeho kariéra šéfa sportovního televizního kanálu, který jednoduše zkrachoval. V současnosti působí jako spolukomentátor dánské TV3+.

Úspěchy: Účast na ME 1984 (SF). MS 1986 (OF), ME 1988 (skupina); Vítěz Serie A, Bundesligy, Něm. poháru; V anketě Zlatý míč 1x 2. místo, 1x 3. místo, Fotbalista Dánska 1984.
Reprezentační bilance - 69/38, ligová bilance - 333/143

Autor: články čtenářů / Puskas
Počet zobrazení: 4184
Komentáře (88 / 0 nových)
smazaný uživatel
15.05.2012 11:43
#
nápadně podobný Luboši Kubíkovi
smazaný uživatel
15.05.2012 11:43
#
mladý Al Bundy
Pipo123
15.05.2012 11:55
#
"Když pak trenérovi vyvracel nařčení z toho, že strávil noc v nočním klubu s flaškou vodky a štětkou po boku tvrzením, že to není pravda, protože ty štětky měl vedle sebe dvě, dostal padáka. "
tulen
15.05.2012 11:56
#
toto je frajer proste
smazaný uživatel
15.05.2012 16:12
#
smazaný uživatel
15.05.2012 12:01
#
Neuro
15.05.2012 12:22
#
moc to slovní spojení nepoužívám ale tenhle týpek měl opravdu styl
Largo
15.05.2012 12:47
#
rufus
15.05.2012 14:20
#
REPLIKATOR
15.05.2012 19:52
#
12janjde
16.05.2012 13:43
#
A fotka těch prostitutek by nebyla?
cubinho
15.05.2012 12:02
#
Podle popisu mi dánská reprezentace trochu připomíná tu českou na hrotu s Dinem
Puskas
15.05.2012 12:12
#
To zas ne...
cubinho
15.05.2012 12:29
#
Technický mančaft na hrotu s bijcem - ČR v letech 2002 - 2006
Puskas
15.05.2012 12:33
#
jenže oni měli na hrotu tři, popř, dva boce anehráli stylem vše na Bizona. Jinak třeba co do toho vířivého pohybu a nasazení jo.
smazaný uživatel
15.05.2012 12:05
#
Výborný článek, jako už tradičně. Díky.
Puskas
15.05.2012 12:13
#
A skrze prospera dík za případné další pochvalné komentáře
Largo
15.05.2012 12:19
#
Skrze Prospera se i Shakespeare stal slavným....

Dík za tyhle články Puskasi, vždycky mě to naplní příjemnou nostalgií a to je občas potřeba. Jen tak dál chlapče zlatá
smazaný uživatel
15.05.2012 12:11
#
Sakra, další Puskasův článek a já se musím učit na maturitu a prostě musím od toho počítače.
Gudjohnsen
15.05.2012 12:46
#
Sem na tom podobně, ale dlabu maturitu z článku sem se aspoň něco hodnotnýho dozvěděl
Largo
15.05.2012 12:47
#
Puskas
15.05.2012 12:53
#
Máš tam i něco z historie, divadla, takže ses vlastně učil
smazaný uživatel
15.05.2012 12:19
#
Paradny plejer a symbol fenomenu zvaneho Dansko v tej dobe. Pamat mi sluzi velmi dobre
djiros
15.05.2012 12:44
#
Parádní článek, video a hráč.
cubinho
15.05.2012 12:47
#
+ hudba k videu (teda její původní verze)
adalbertus
15.05.2012 13:08
#
nechápu,proč právě tento hráč?
Puskas
15.05.2012 13:34
#
A proč ne? Měl jsem ho rád. Ještě si vybírej...
adalbertus
15.05.2012 13:43
#
dobre no
smazaný uživatel
15.05.2012 15:06
#
Prečo? Pretože práve tento hráč bol synonymom dánskeho ofenzívneho futbalu, ktorý sa vtedy dostal do povedomia .
Filip12
15.05.2012 13:32
#
Bizon je jen jeden Essien♥
FC Porto FC
15.05.2012 15:10
#
smazaný uživatel
15.05.2012 15:12
#
V dobe , keď dostal tento hráč túto prezývku, Essien ešte ťahal dreveného makaka.
Filip12
15.05.2012 15:59
#
Poklopowski
15.05.2012 13:45
#
Byl to frajer a borec, s touhle generací jsem vyrůstal... no, i s tou předešlou popravdě. Každopádně dík za článek, máš u mně Puskasi pivo až se někde v Ostravě srazíme
Puskas
15.05.2012 13:46
#
To říkáš proto, že víš, že nepiju
Puskas
15.05.2012 14:06
#
Ale jinak rád zavzpomínám na staré časy s njakým pamětníkem. Taky jsem na těchto borcích vyrůstal...
Poklopowski
15.05.2012 14:33
#
Omlouvám se, nějak mi to nedošlo... nebo jsem to spíše ani nevěděl. Třeba se nás pamětníků najde z Ostravska víc...
Cukroušek
15.05.2012 13:57
#
no konečně supr jako vždy
smazaný uživatel
15.05.2012 14:19
#
Parádní článek, super hráč, byl v mé all-stars 86 . A Mexiko mé první MS... Jo to už je let
Puskas
15.05.2012 14:20
#
To je, ale bylo to nejlepší MS. Ty mače Brazílie-Francie, Belgie-SSSR a další...
smazaný uživatel
15.05.2012 14:27
#
Po penaltách Brazílie - Francie jsem myslel, že už nikdy na fotbal koukat nebudu, jak já fandil Brazílii a ona tohle A Belgie se Sověty? Paráda. S výborným koncem.
Puskas
15.05.2012 14:37
#
Já fandil Francii tehdy:) Ta záloha - Fernandez - Tigana-Platini- Giresse, dříve ještě Genghinni, to byla paráda. A proti nim Zico, Socrates, v obraně Josimar, Junior... Asi nejkrásnější zápas, co jsem kdy viděl...
smazaný uživatel
15.05.2012 14:46
#
Neběhala tehdy minimálně v Evropě lepší záloha. Záloha snů. Ale mé srdce patřilo Socratesovi A Julio Cesar Josimar byl objev MS. Naskočil až během skupiny do rozjetýho vlaku díky zranění.
Puskas
15.05.2012 14:48
#
Ta jeho rána proti Severním Irům ze 30 m, kdy Jenings ani nestačil zvednout ruce... A Socrata nezapomenu do konce života, jednak ty penalty z kroku a ty nahrávky patou na 20 mterů...
smazaný uživatel
15.05.2012 14:54
#
Parádní gól. Akorát penaltu Batsovi nedal A taky super byly nůžky Negreteho nebo jak se ten mexičan jmenoval. Ty hráli vůbec dobře. Podnebí a diváci je tlačili daleko...
Puskas
15.05.2012 14:58
#
Jo, Negrette, pak rupli s Němci. Nůžky tak z 16 m, pokud si dobře pamatuji. A když jsme u Batse, tak ta jeho minela s Němci a pak neuvěřitelné tutovky, co Francie zahodila v SF... No, nádherný šampionát to byl...
smazaný uživatel
15.05.2012 15:10
#
Dobrá střela Brehmeho a jestli to podcenil nebo co. Já měl Batse docela v oblibě. Měl jsem plakát z časáku Stadion Paris SG. A Francii mimo jiné fandil mladší brácha. A pak od 90. k tomu přidal Olympique Marseille. Ale tehdy byl můj gólman Pfaff. A dobrá byla i řežba o třetí místo. Prostě nádherný šampionát. To se shodnem... Itálie 90 byla podle mne minimálně o level níž... Ale zase jsme tam byli my, takže to to vyrovnalo.
Puskas
15.05.2012 15:18
#
Jo, papin dva fíky v tom zápase o třetí flek... Pfaffa jsem měl taky rád, ne sice nejvíc, ale v té Belgii tam byli boci jak horm, tehdy - Ceulemans, Gerets, Nick Claesen, Scifo...
smazaný uživatel
15.05.2012 15:36
#
Měli. A Vercauteren. Rudí ďáblové. To ještě fialky byly v Evropě pojem. A Papin hrál myslim tehdy belgickou ligu.
Puskas
15.05.2012 15:44
#
Ještě jsem si vzpomněl na Gruna, takový černovlasý kluk.
smazaný uživatel
15.05.2012 15:56
#
Jo jo, to byla pak stálice v obraně. Za Anderlecht hrál, spolu s v článku uvedeným M. Olsenem, Demolem. A k Dánům, já měl strašně rád Sivabaeka. Sakra, taky mohli přes ty Španěle projít, to mohl být dobrej mač Belgie - Dánsko.
Puskas
15.05.2012 16:01
#
Ten mač pamatuji, Jesper Olsen to tam foukl a už to vypadalo, že je hotovo... Lerby nebo Ivan Nielsen pak zářili v Eindhovenu, spolu s tím vousáčem Geretsem...
smazaný uživatel
15.05.2012 16:15
#
Jo jo, vyhráli PMEZ pak. Taky jsem měl plakát ze Stadionu van Breukelen, Gerets, Nielsen, Lerby, van Aerle, Kieft, Vanenburgh... Vypadalo, ale pak dal do poločasu gól Butragueňo, udělal si z toho střeleckou exhibici a bylo po zápase.
Puskas
15.05.2012 16:22
#
Ten plakát jsem měl nad lůžkem, moc se mi tam líbil maličký Vanenburg. Pak mi poslali van Aerle a Van Tiegelen s Kieftem podepsanou fotku -
smazaný uživatel
15.05.2012 16:35
#
Kieft byl pan střelec, ale pro něj pak bylo "neštěstí", že běhal po trávnících van Basten...
Antientam
16.05.2012 10:00
#
Ano,ano, MS 1986 boli tiež moje prvé-som mal 8 rokov a doteraz najlepšie. Nejde len o Maradonu, ale hlavne kto nevidel zápas Brazília-Franzúsko,nevie čo je to futbal. Zabúdate hoši na vynikajúci Sovietsky Zväz-mužstvo Dinama Kijev v sovietskych dresoch. Vyrovnali sa Dánom a Francúzom.Lenže väčšina z nich mala len 3-4 reprezentačné štarty a s Belgickom dostali 2 goli z ofsajdu. Z týchto MS mám knihu a časopis Štart špeciálne vydanie. Väčšina zápasov sa hrala v úžasnom tempe-napr Belgicko-Paraguaj. Ale čo ma fascinovalo že práve v takých mexických horúčavách.
Puskas
16.05.2012 10:04
#
O SSSR jsem tu psal, pozor, to byl mančaft jak hrom, ještě tam bylBlochin, ale už ti mladí Bělanov, Protasov, Rac, Michajličenko, demjaněnnko, Zavarov.. Skvělý tým ten zápas s Belgií... Nádhera. A máš pravdu, že ten zápas Fr - Br byla neskutečná nádhera. Ono je to i na netu, ale zdráhám se to pouštět, abych třeba nebyl zklamán.
Antientam
16.05.2012 11:01
#
Máš pravdu s tým záznamom, problém je v tom, že na niektorých je to dobre zosnímané a je to vynikajúci zápas a na niektorých zase kamerou brané mizerne že to vypadá ako priemerný zápas.Inak si nespomenul jednu vec. Piontekovo Dánsko bola jedenástka legionárov, čo bol vtedy europsky unikát.
Antientam
16.05.2012 11:05
#
A mimochodom Sovietsky Zväz vlastne na týchto MS naštartoval dodnes trvajúci úpadok Madarov. Tých 6:0 čo im dali na začiatok bol totálne knokaut. A mohli aj viac. Madarsko pritom prišlo ako jeden z favoritov, kvalifikovali sa ako prvý v Europe-vyradili Gullitovo Holandsko a v príprave dali Brazílii 3:0.
Puskas
16.05.2012 11:11
#
Ale Holandsko teprve čekalo na další slavná léta. To o té 11 legionářů jsem nevěděl. Ale myslím, že ti Maďaři šli dolů už déle. Kterýsi novinář prohlásil, že na startu toho úpadku stojí F. Albert - tím, jak vystupoval, že prostě rozvrátil svým počínáním zaběhnutý systém.
Antientam
16.05.2012 11:49
#
Môže byť, ono aj tak nikto nechápal, ako môžu hráči z madarskej ligy, už vtedy slabej, porážať Holandsko a Brazíliu.Inak mrkni sem:
http://en.wikipedia.org/wiki/1986_FIFA_World_Cup_squads#.C2.A0Denmark
Puskas
16.05.2012 11:59
#
Jojo, nostagie...
Antientam
17.05.2012 10:16
#
Myslel som, pozri na tú súpisku Dánov-legionári.
adalbertus
16.05.2012 14:03
#
čo tu trepeš?albert florian a Mexiko?
yarda
16.05.2012 15:20
#
Nebylo to MS 1970 v Mexiku? Nebo OH 1968 v Mexiku?
uff
16.05.2012 12:56
#
Puskasi neviem ci tu este budes, ale vysvetli mi to prosim ta s tym F Albertom. Čo sa pod tým myslí. Ja som svoje prvé MS zažil až o 4 roky neskôr. O tom prečo maďari začali padať.
Puskas
16.05.2012 13:27
#
Co jsem četl, tak kromě toho, že prostě nemají dobré hráče a silné generace jsou tytam, je tu i ta individualita Alberta, který měl právě m. fotbaliu uškodit svou sebestředností a manýrami, kterí´é jednak vrhaly na fotbal špatné světlo, jednak tak nakazil mladé hvězdičky. Více v mém článku o něm, popř. o m. fotbale v článku Zlatá maďarská jedenáctka též na tomto serveru.
adalbertus
16.05.2012 14:07
#
všetko špatne,naši do mexika šli bez nálady,kondičku mali jak chciplý kůň a bez Nyilasiho
Puskas
16.05.2012 15:25
#
a co je špatného na tom mém? resp. souvislost?
Antientam
17.05.2012 10:14
#
Ano Nyilasi bol veľká strata, to je pravda. Ale zato išiel Détari, najdrahší europsky hráč.
uff
16.05.2012 19:10
#
Dík skôr som si to nedal do súvisu správanie a vplyv na mládež.
fabuloso
15.05.2012 15:16
#
opäť parádny článok
smazaný uživatel
15.05.2012 15:36
#
smazaný uživatel
15.05.2012 17:10
#
Milujem tvoje články, Puskas
smazaný uživatel
15.05.2012 20:24
#
jak je nějaká anketa,tak tam naflákám tuhle generaci,protože se hrál nejpěknější fotbal,mladí nemůžou posoudit a je to škoda,hráli pro radost a pro hru
Puskas
15.05.2012 20:36
#
Souhlasím, že v tom bylo vidět takové to bavení se fotbalem.
krleš
15.05.2012 23:02
#
Výborně Puskasi. Super článek . Na Prebena jsem čuměl už i já.
smazaný uživatel
16.05.2012 09:06
#
Chválil jsem fantomase, musím i Puskase
adalbertus
16.05.2012 10:27
#
öcsi je jinej level
yarda
16.05.2012 12:09
#
Útočník mého dětství ME 84 a MS 86
yarda
16.05.2012 12:16
#
Úžasný článek "Sup" Butrageño čtyřikrát klovnul přesně a bylo po ptákách. 5:1 Jen výraz "Taloši", no....
johan14
16.05.2012 16:54
#
Čo sa týka priebojnosti tak to bol najlepší útočník všetkých čias. Keď sme hrali futbal tak ma volali kamoši Preben lebo som ho stále vychvaľoval. Teraz sa mu podobá štýlom len Drogba, toho tiež žeriem
Puskas
16.05.2012 16:57
#
Máme stejný vkus
smazaný uživatel
16.05.2012 18:41
#
Bizon = Essien
yarda
16.05.2012 18:52
#
Datum narození Prebena - 1957
Datum narození Essiena - 1982
smazaný uživatel
16.05.2012 19:11
#
Pěkný článek. http://www.youtube.com/watch?v=AYAOC9VqMQA v článku zmiňovaný zápas Dánsko - Uruguay na MS 86
Antientam
17.05.2012 10:18
#
Puskás- toto ti odporúčam, túto knihu mám doma. Pozri, objednaj si ju za 56 Kč.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.
 
 
 
Karol Dobiaš - Patino
(18.12.2017, 11:46)
 
 
 
Andrea Pirlo - Architekt
(22.11.2017, 20:09)
 
 
 
 
 
 
Další články