Niké liga - souhrn 2. kola: Podbrezová v čele

04.08.2023, 22:21, aktualizováno 06.08.2023, 22:24
Christophe Kabongo (© FK Železiarne Podbrezová)

Zatímco Dunajská Streda na druhý pokus uspěla, když porazila Košice, bratislavský Slovan i ve druhém zápase remizoval, a to proti Banské Bystrici. Na čele tabulky byl po druhé výhře Trenčín, ten ale v neděli předskočila Podbrezová. Ružomberok dvěma góly po změně stran otočil nepříznivě se vyvíjející duel se Skalicí a po výhře 2:1 získal první body v sezoně. Hosté ztratili po pěti ligových zápasech a zůstávají rovněž na tříbodovém zisku...

Železiarne Podbrezová - MŠK Žilina 2:0

06.08.2023 20:30

Góly: 58. Roland Galčík, 70. Christophe Kabongo

V nedeľnej dohrávke druhého kola nového ročníka Niké ligy triumfovala Podbrezová aj druhýkrát v sezóne a zdolala Žilinu 2:0 (0:0).

Vo štvrtej minúte bol tesne pred 16-kou faulovaný Talakov a domáca Podbrezová zahrávala priamy kop. Loptu zakrútil k pravej tyči Jambor, no Ludha ju dobrým zákrokom vyrazil. V siedmej minúte Bajo priťukol Grešákovi, ktorý z priaznivej pozície napálil nad brvno žilinskej bránky. V 25. minúte z priameho kopu zakončil k pravej tyči Jambor. Ludha vytiahol úspešnú robinzonádu a vyrazil. Hneď vzápätí musel ten istý gólman vyrážať aj veľmi tvrdú ranu Stojčevského. Severomacedónsky stopér Žiliny sa z pravej strany z veľkého uhla poriadne oprel do lopty. V 30. minúte z pravej strany pálil k ľavej tyči Talakov. Belko loptu usmernil na ďalší rohový kop. V prvom polčase boli futbalovejší hráči Železiarní a loptu mali viac vo svojej moci, no na oboch stranách chýbal moment prekvapenia a viac pekných útočných kombinácií pre divákov.

V 50. minúte Galčíkovu strelu Belko vyrazil na tyč a následne na roh. V 51. minúte Belko opäť vytiahol veľmi dobrý zákrok, keď reflexívne skrotil Parajovu hlavičku. V 55. minúte išiel Galčík sám na Belka a obstrelil ho k vzdialenejšej žrdi. Situáciu musel preverovať VAR a Podbrezová prišla o gól doslova o pár milimetrov: v momente prihrávky mal Galčík pred brániacim hráčom iba rameno. V 58. minúte sa Galčík z pravej strany dostal na hranicu 16-ky a s prispením teču žilinského obrancu prekonal Belka k jeho ľavej tyči - 1:0. V 64. minúte pálil ľavačkou Myslovič a opečiatkoval pravú tyč Ludhovej bránky. V 70. minúte prvú strelu Kabonga "Šošoni" zblokovali. Následne mu nechali priveľa priestoru a český útočník napálil na centimeter presne k vzdialenejšej žrdi - 2:0. Žilina strelila gól, no pre faul pred ním neplatil. Potom veľmi dobre pálil Špyrka a zahviezdil Belko. Žilina od stavu 0:2 zvýšila aktivitu, avšak bez gólového efektu. Tri body teda vzala domáca Podbrezová.

FC Zlaté Moravce - Spartak Trnava 1:1

06.08.2023 18:00

Góly: 87. Richard Nagy - 65. Marco Djuricin (pen.)

FC ViOn Zlaté Moravce získal v druhom kole Niké ligy bod proti slovenskému zástupcovi v Európskej konferenčnej lige z Trnavy za remízu 1:1 (0:0).

V 21. minúte prvý zákrok v dueli predviedol gólman Spartaka Takáč, keď čelil sólovému nájazdu Brenkusa. Domáci stredopoliar mal ale jeho dobrým vybehnutím zmenšený strelecký uhol. V 24. minúte vyrazili do protiútoku Štefánik a Ristovski. Prvý menovaný to vzal na seba a netrafil bránku. V 32. minúte Čerepkai predviedol ďalšie veľmi dobré podržanie a prikrytie lopty. Potom prihral Mondekovi, ktorý išiel do nájazdu na Takáča. Domáci kapitán brankára Trnavy prekonal, netrafil však medzi žrde. V 45. minúte Oseni prudko zakončil z hranice 16-ky. Jeho strelu vyrazil na rohový kop pekným zákrokom gólman Slávik. Prvý polčas tak skončil bez gólov.

V 57. minúte center Brenkusa z rohového kopu mohol pretaviť na gól Švec. Jeho hlavička však tesne neskončila v bráne. V 64. minúte Takáč zmaril veľkú šancu domácich. V rovnakej minúte Moško fauloval unikajúceho Daniela a Spartak dostal výhodu pokutového kopu. Jeho úspešným exekútorom sa prakticky hneď po príchode na hraciu plochu stal Djuričin. Brankár Zlatých Moraviec Slávik sa hodil do opačnej strany ako si vybral strelec a inkasoval - 0:1. V 74. minúte takisto krátko po svojom príchode dvakrát zakončil Mijić. Nebezpečná bola prvá strela, Takáč ale naďalej držal čisté konto. V 86. minúte sa veľmi ostrého zákroku dopustil Zeljković a inkasoval druhú žltú kartu. V zápase tak predčasne skončil. Krátko nato v 87. minúte z ľavej strany odcentroval Duga a hlavou rozvlnil sieť Nagy - 1:1. Hlavný arbiter nadstavil duel o päť minút. FC ViOn Zlaté Moravce získal v novej sezóne Niké ligy prvý bod po tom, čo na vlastnej tráve remizoval so Spartakom Trnava 1:1 gólom v hodine dvanástej.

Slovan Bratislava - Dukla Banská Bystrica 2:2

05.08.2023 18:00

Góly: 37. Marko Tolić, 50. Malik Abubakari - 11. Enzo Arevalo, 87. Timotej Zahumenský

MFK Dukla Banská Bystrica sa po debakli z úvodného kola Niké ligy s Podbrezovou postaral o prekvapenie na trávniku majstra, kde so Slovanom Bratislava remizoval 2:2 (1:1).

V jedenástej minúte Záhumenský z ľavej strany presne našiel v pokutovom území Acostu, ktorý presným volejom prestrelil Borjana a a otvoril skóre stretnutia. Dukla viedla na Slovane prekvapujúco 1:0. V 14. minúte mal veľkú príležitosť vyrovnať Weiss. Po narážačke sa dostal do 16-ky "vojakov", ale jeho prudké zakončenie zlikvidoval veľmi dobrým zákrokom Hruška. V 23. minúte Vojtkov center zľava nedokázal hlavičkovať do brány Abubakari; mieril do priestoru, kde bol Hruška. V 27. minúte prudkou prízemnou strelou vystrašil Hrušku Abubakari. V 31. minúte sa Polievka po veľmi dobrej prihrávke Richtárecha vyhol ofsajdovej pasci, ale vo vyloženej šanci netrafil a jeho obaľovačka k vzdialenejšej tyči nebola presná. V 36. minúte Hruška po rohovom kope boxoval do jedného z hráčov domácich, a tak vzápätí musel loptu vyraziť nad brvno. V 37. minúte domáci využili nepresnú rozohrávku Záhumenského. Loptu na stred potiahol Tolič, ktorého strelu usmernil do vlastnej brány Hlinka - 1:1. V 41. minúte Abubakari v tutovke trafil brvno. V nadstavenom čase prvého polčasu bol po kolmici Weissa vo vyloženej šanci Tolič, ktorý zasekával Hrušku. Ten ho pri tom fauloval a domáci zahrávali pokutový kop. Pri ňom Hruška chybu napravil a vychytal Weissa.

V 50. minúte Barsegjhanovu jedovku Hruška vyrazil k Weissovi, ktorý nabil Abubakarimu a Malik loptu dotlačil do brány - 2:1. V 59. minúte si hostia vytvorili nádejné situácie, no Rymarenkova prihrávka pod seba nebola presná, a potom bolo zblokované zakončenie Migaľu. V 60. minúte bol v poslednej chvíli zastavený Migaľa. V 65. minúte rozvlnil sieť Weiss, avšak iba z ofsajdu. V 75. minúte Polievka v dobrej pozícii veľmi zle zasiahol loptu hlavou. V 84. minúte Čavrič posielal do samostatného úniku Weissa, ktorý loptu zabudol za sebou a hostia mu ju zobrali. V 86. minúte po rohu takmer vyrovnal hlavičkujúci Willwéber, keď Borjan jeho prudké zakončenie vytlačil nad brvno. V 87. minúte po ďalšom rohu vyrovnal hlavou Záhumenský - 2:2. V nadstavenom čase to mal na nohe Slebodník zakončením asi z polovice do prázdnej brány. Borjan situáciu so šťastím zvládol a odkopol do bezpečia. Slovan iba remizoval s Duklou 2:2.

AS Trenčín - Zemplín Michalovce 2:0

Góly: 35. Rahim Ibrahim, 81. Eynel Soares

AS Trenčín potvrdil veľmi dobrý vstup do novej sezóny najvyššej slovenskej súťaže a v druhom kole Niké ligy zdolal MFK Zemplín Michalovce 2:0 (1:0).

V dvanástej minúte Gajdoš napálil priamo na Száraza. V 14. minúte Száraz musel vybehnúť ďalej z brány, pretože hrozil únik domáceho hráča. Michalovský brankár dobre prečítal hru. V 20. minúte bol v priaznivej streleckej pozícii Pavúk, ale jeho rana bola zblokovaná. V 23. minúte si Száraz poradil s Barišovým prízemným pokusom z väčšej diaľky. V 34. minúte odrazená lopta prešla k Bednárovi a Trenčania mali šťastie, že jeho zakončenie zblokoval Ibrahim. V 35. minúte Soares pred 16-kou nabil lepšie postavenému Ibrahimovi, ktorý nemal problém úspešne zakončiť - 1:0. V 42. minúte Gajdoš nepotrestal chybu Bednára. Strelecký pokus mu nevyšiel a lopta smerovala ďaleko vedľa brány.

V 61. minúte Adekunle po pár sekundách na trávniku ohrozil domácu bránu. Úspešný zákrok si pripísal Vozinha. V 72. minúte zakončil spoza 16-ky Danko. Lopta bola tečovaná, no Vozinha to zvládol. V 81. minúte Trenčania podnikli rýchlu akciu. Začal a zavŕšil ju Soares, ktorý šprintoval po ľavej strane a strelou cez dvoch brániacich hráčov rozvlnil sieť - 2:0. V 83. minúte opäť z podobnej pozície strieľal Soares, a Száraz predviedol úspešný zákrok. V 90. minúte mal Akila pred sebou už iba Száraza, ktorý zmenu skóre nedovolil. Zápas nadstavil hlavný arbiter o päť minút. Trenčín má ďalšie tri body po víťazstve 2:0 nad Michalovcami a v novej Niké lige je zatiaľ stopercentný.

DAC Dunajská Streda - FC Košice 5:2

Góly: 9. Nikola Krstović, 26. Yhoan Andzouana, 38. Ammar Ramadan, 61. Nikola Krstović, 82. Zoran Zahradník - 79. Marcel Vasiľ, 83. Erik Pačinda

Vicemajster z Dunajskej Stredy potvrdil na Žitnom ostrove úlohu favorita a ambiciózneho nováčika z Košíc zdolal v druhom kole Niké ligy vysoko 5:2 (3:0).

V tretej minúte Krstovič otočený chrbtom k bráne hlavičkoval nad. V deviatej minúte získal Krstovič roh. Nasledoval signál na prednú žrď. Trusa predĺžil center Gavriča na zadnú tyč. Z uhla zakončil Brunetti. Dobre zasiahol Kira, no z bezprostrednej blízkosti otvoril skóre Krstovič - 1:0. V 26. minúte domáci prehustili pravú stranu. Do pokutového územia odcentroval Káčer. Krstovič vo výskoku loptu netrafil, ale vyšachoval ním aj posledného obrancu. Andzouana zostal nepokrytý na ľavej žrdi a poľahky zvýšil na 2:0. V 38. minúte Ramadan vnikol do 16-ky a suverénne prekonal Kiru - 3:0. V 43. minúte Gallovič pálil z veľkého uhla a súperovi narobil nepríjemnosti. Stopéri DAC-u sa zapotili. V 44. minúte Krstovič spadol v pokutovom území, no penalta sa nepískala. V 45. minúte Krstovič hlavičkoval do náručia Matúša Kiru.

V 50. minúte Krstovič z trinástich metrov trafil iba Kriváka. Bola to stopercentná šanca. V 61. minúte Krstovič z priameho kopu zahral loptu ponad múr smerom k pravej žrdi a prekonal Kiru druhýkrát v stretnutí - 4:0. V 63. minúte Andzouana dostal priveľa miesta po odvrátenom rohovom kope. Vypálil z diaľky a Kira len s vypätím všetkých síl vyrazil na ďalší roh. V 70. minúte vicemajster chyboval v rozohrávke, Vasiľ však z vnútra 16-ky prestrelil. V 72. minúte volejom minul priestor brány Veselovský. V 74. minúte strieľal Qose, a potom z dorážky Mizerák. Popovič musel vyrážať a mal šťastie, že ľavý obranca Košíc nemieril presne. V 78. minúte Brunetti zahodil šancu hlavou zo štyroch metrov. V 79. minúte Sovič iba čo prišiel na ihrisko a hneď zaznamenal gólovú asistenciu. Vasiľ popod nohy Popoviča znížil na 1:4. V 82. minúte Košice otvorili obranu a vzadu ostali s dvomi hráčmi. Domáci východniarov vyšachovali, Záhradník išiel sprava sám na Kiru a nezľakol sa šance - 5:1. V 83. minúte obrancovia Dunajskej Stredy nedokázali skrotiť skákajúcu loptu. Podarilo sa to Pačindovi, ktorý po zemi znížil na 2:5. Zápas so siedmimi gólmi po štyroch nadstavených minútach skončil. DAC Dunajská Streda prevalcoval nováčika z Košíc vysoko 5:2 a po dvoch kolách má na konte štyri body.

MFK Ružomberok - MFK Skalica 2:1

04.08.2023 20:30

Góly: 55. Štefan Gerec, 70. Kristóf Domonkos - 11. Oliver Podhorin

MFK Ružomberok sa poriadne natrápil na prvé body v novej sezóne, no napokon v predohrávke druhého kola Niké ligy porazil MFK Skalica 2:1 (0:1).

V deviatej minúte si na Mášikov center nabehol Haša a hlavou tesne minul horný roh domácej brány. Hneď v ďalšej minúte priestor troch žrdí netrafil ani Kousal. V jedenástej minúte center Mášika našiel Podhorina, ktorý hlavou otvoril skóre stretnutia - 0:1.

V 24. minúte Liptáci zahrávali priamy kop, no Maslo trafil iba múr. V 28. minúte sa Chobot prekľučkoval po ľavej strane a poslal prihrávku pred bránu Záhorákov, kde ju minuli dvaja jeho spoluhráči. V 29. minúte centroval do vápna Chobot a loptu hlavou minul Chrien. V 33. minúte sa Yao rútil stredom ihriska do veľkej šance. Nakoniec ho stihli križovať Maslo s Kotulom. Následnú odrazenú loptu si postrážil Krajčírik. Hostia po polčase prekvapujúcu viedli o jeden gól.

V 49. minúte Šefčíkove zakončenie vyrazil Luksch. V 50. minúte Kotulov krížny pokus z hranice 16-ky usmernil Luksch tesne vedľa žrde. V 51. minúte Lavrinčík z diaľky mieril tesne nad. V 55. minúte si na center nabehol Gerec a hlavou zrovnal na 1:1.

V 60. minúte to po zblokovaných strelách skúsil spoza veľkého vápna Selecký krížnou strelou tesne vedľa. V 64. minúte Chobot pálil nad brvno. V 67. minúte vyrážal domáci Krajčírik. V 74. minúte bol po preskúmaní VAR-om uznaný gól Domonkosa - 2:1.

V 76. minúte chcel vyrovnať Vlasko, lenže jeho strelu odkopol z bránkovej čiary obranca. V 86. minúte Mášikovu strelu vyškriabal spod brvna Krajčírik. Po šiestich nadstavených minútach duel skončil. V predohrávke druhého kola Niké ligy otočil Ružomberok nepriaznivý stav a zdolal Skalicu 2:1.