Niké liga - souhrn 1. kola: Hattrick Kováčika v Banské Bystrici

28.07.2023, 22:25, aktualizováno 30.07.2023, 20:02
Christophe Kabongo (© FK Železiarne Podbrezová)

Peter Kováčik byl hlavním strůjcem úvodního duelu nové sezóny slovenské nejvyšší soutěže, jeho hattrick pomohl Podbrezové k hladké výhře v Banské Bystrici. Žilina si poradila s Ružomberokem, zatímco Trenčín veze body z Trnavy...

MŠK Žilina - MFK Ružomberok 3:1

30.07.2023 18:00

Góly: 38. Henry Addo, 70. Henry Addo, 83. Mario Sauer - 58. Kristóf Domonkos

V prvom kole nového ročníka Niké ligy slovenský pohárový zástupca zo Žiliny obral o body Ružomberok pomerom 3:1 (1:0).

V 38. minúte sa vedenia ujal domáci celok. Addo získal loptu na ľavej strane. Predral sa cez dvojicu hráčov z Liptova až do pokutového územia a jeho prudká krížna strela sa od ľavej žrde odrazila do siete - 1:0. V 41. minúte Kaprálik vydoloval loptu takisto na ľavej strane. Vošiel do pokutového územia Ružomberka, no jeho rázne zakončenie k pravej tyči gólman Krajčírik vyrazil. V 43. minúte Jambor dobre prihral rozbehnutému Kaprálikovi. Napriek tomu bol Krajčírik, ktorý vybehol ďaleko zo svojej bránky, pri lopte o máličko skôr a dokázal ju poslať do bezpečia. V 45. minúte z veľkej diaľky nepríjemne vystrelil Šefčík. Jeho pokus o málo minul pravú tyč Belkovej bránky. Do kabín na polčasovú prestávku schádzali tímy za jednogólového vedenia Žiliny.

V 49. minúte zakončil z veľkej diaľky Jambor, no najlepší domáci strelec v prípravných zápasoch nemieril presne. "Šošoni" stupňovali tlak, ale zatiaľ bez gólovej koncovky. V 58. minúte nabil Šefčík z rohu pred Belka. Maslo sa k zakončeniu nedostal. Stojčevski loptu odkopol priamo pred Domonkosa, ktorý volejom prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:1. V 68. minúte Javorček zľava našiel Ďuriša, ktorému po vydarenej strele pokazil gólovú radosť Krajčírik. V 70. minúte hráči spod Dubňa pretavili tlak do presného zásahu. Pekne sa trafil Addo, ktorý tak pridal svoj druhý gól v zápase - 2:1. V 80. minúte predviedli Liptáci rýchlu akciu. Spoza 16-ky sa do toho oprel Domonkos, a jeho tvrdá rana skončila tesne vedľa ľavej tyče Belkovej bránky. V 83. minúte sa lopta odrazila pred Sauera a ten ju bez problémov poslal do ružomberskej siete. V nadstavenom čase Sauerovu "gólovku" brankár hostí vyrazil na rohový kop. Žilina zdolala ambiciózny Ružomberok 3:1.

Spartak Trnava - AS Trenčín 1:2

Góly: 59. Marco Djuricin - 36. Njegoš Kupusović, 90+6. Taraš Bondarenko

V dohrávke prvého kola nového ročníka najvyššej slovenskej súťaže s novým názvom Niké liga pohárový zástupca Spartak Trnava na štadióne Antona Malatinského prekvapujúco podľahol mužstvu AS Trenčín 1:2 (0:1).

Od úvodu zápasu pôsobil lepším dojmom prekvapujúco hosťujúci Trenčín. Viac držal loptu, no gólové príležitosti zatiaľ absentovali. V 25. minúte Soares prenikol cez stred ihriska. Gorosito pred ním cúval a Soares už hľadal Gajdoša, ktorý bol vo veľmi dobrej pozícii, ale Trnavčania prihrávku hosťujúceho hráča v poslednej chvíli zachytili. V 36. minúte Soares presne prihral Kupusovićovi. Ten zabehol za chrbát Štetinu a z približne desiatich metrov z prvej skóroval do bližšieho pravého horného rohu brány - 0:1. Išlo o veľmi pekný zásah. V 38. minúte odpovedal prudkou strelou Štefánik. Vozinha vytlačil nad brvno na rohový kop.

Hneď po obrátke zostal na zadnej žrdi úplne nepokrytý Kmeť, no dokázal hlavičkovať iba do ľavej žrde. V 59. minúte sa Zeljkovič zbavil brániaceho hráča a kolmou prihrávkou našiel Djuričina. Posledný menovaný sa nachádzal na šestnástkovom oblúku. Zakončil z otočky pohotovo z prvej a jeho strela zapadla presne k pravej žrdi Vozinhovej brány. Trnava týmto počinom vyrovnala na 1:1. V 80. minúte prišla spoza pokutového územia nečakaná prudká rana Mikoviča. Martin Vozinhovi poriadne vyprášil rukavice, ale neprestrelil ho a skóre sa tak nemenilo. Zápas sa pomaly chýlil k záveru a domáci fans netušili, aké nepríjemné prekvapenie im pripraví. V 86. minúte Spartak ubránil štandardku. Po nej však spoza šestnástky vypálil Kozlovský. Lopta v jeho podaní letela pod brvno, no Vantruba ju dokázal vyraziť na roh. O všetkom rozhodla až šiesta nadstavená minúta duelu, v ktorom herne milo prekvapil Trenčín. Hosťujúci AS získal príležitosť exekúcie rohového kopu. Brankár Vantruba pri ňom zaváhal, lopta mu vypadla a od Sebastiána Kóšu sa odrazila do siete. Viac sa už stať nestihlo, a tak mužstvo z Považia prekvapujúco ozbíjalo o všetky body domácu Trnavu, ktorú zdolalo o gól 2:1.

FC Košice - Slovan Bratislava 0:0

29.07.2023 20:30

Góly: -

FC Košice vo svojom prvom zápase medzi slovenskou elitou otvoril nový ročník Niké ligy bezgólovou remízou so Slovanom Bratislava.

V šiestej minúte vypálil z 20-tich metrov Pačinda a Borjan iba boxoval. V siedmej minúte Golikov z pravej satrany nabíjal na malé vápno, kde Medved veľmi nepríjemne zasiahol hlavu Borjana. Brankár Slovana musel byť ošetrený a vyzeralo to vážnejšie. V 16. minúte donútil Borjana k zákroku Faško. Kopal sa roh. V 17. minúte mohol loptu pri tyči usmerniť do siete Greššák. V 33. minúte chyboval pri rozohrávke Pačinda. Obral ho Marcelli a posunul na Zmrhala, ktorý sa ocitol zoči-voči Kirovi. Košický brankár dobre čítal hru a šancu zlikvidoval. Dodatočne mu ešte pomohol Šindelář. V 43. minúte hlavičkoval Krivák mimo brány. Bola to veľká šanca asi z desiatich metrov.

V 54. minúte Kucka hlavou nenarobil Kirovi problémy, išlo však o prvú väčšiu šancu v druhom polčase. V 55. minúte Marcelli vycvičil Golikova a z uhla to poslal presne k tyči. Zasiahol Kira. V 72. minúte Abubakari zostal nepokrytý pred malým vápnom, no hlavičkoval ďaleko od brány. V 74. minúte Barseghjan našiel z prvej Toliča, a Chorvát spolu s brankárom obstrelil i ľavú tyč. V 82. minúte si belasí pýtali pokutový kop za ruku v 16-ke. Hlavný arbiter však po kontrole VAR-om penaltu nenariadil. V 86. minúte sa Sharani na ľavej strane predral cez troch hráčov. K lopte sa dostal Barseghjan a spoza 16-ky minul ľavú žrď. Nováčik v najvyššej súťaži FC Košice remizoval s úradujúcim majstrom pred takmer šesťtisícovou diváckou kulisou bez gólov 0:0.

Zemplín Michalovce - DAC Dunajská Streda 0:0

29.07.2023 18:00

Góly: -

V prvom kole jesennej časti nového ročníka Niké ligy sa na východe rozišli domáce Michalovce a DAC Dunajská Streda bez gólov.

Vo ôsmej minúte Bednár minul loptu, a Trusa sa vďaka pohotovému Szárazovi nedokázal presadiť. V 19. minúte Krstović tesne minul ľavú tyč brány, keď zakončil po otočke. V 32. minúte odcentroval sprava Gavrić. Risvanisova hlavička bola dobrá, no Száraz sa nedal prekvapiť. V 38. minúte Žofčák nasmeroval Marcinovu nahrávku do stredu bránky, kde stál pripravený brankár Petráš.

V 67. minúte Száraz hádzanárskym zákrokom vyrazil nepríjemnú loptu súpera. V 78. minúte zlyhala pred bránou Michaloviec trojica Andzouana, Krstović a Gavrić. V 84. minúte Krstović nerozvlnil sieť michalovskej svätyne zvnútra pokutového územia. V 90. minúte prudko pálil Ramadan. Száraz smer jeho zakončenia vystihol a lopta obišla pravú žrď. V piatej nadstavenej minúte Kalmár vypálil volej spoza 16-ky a rozozvučal žrď. Lopta vzápätí od chrbta domáceho brankára opustila plochu. V siedmej minúte pridaného času MFK ubránil center Dunajskej Stredy. Rohový kop, ktorý mal nasledovať, sa však už nezahrával. Michalovce remizovali s DAC-om na úvod novej sezóny 0:0.

MFK Skalica - FC Zlaté Moravce 2:0

Góly: 58. Roman Haša, 83. Denis Baumgartner

MFK Skalica potvrdil úlohu mierneho favorita a v prvom kole nového ročníka Niké ligy zdolal FC ViOn Zlaté Moravce na Záhorí 2:0 (0:0).

V 21. minúte po rohovom kope zakončil z hranice 16-ky Nagy. Lopta bola tečovaná a preletela tesne vedľa hosťujúcej bránky. V 41. minúte mal veľkú príležitosť na otvorenie skóre Brenkus. Zoči-voči brankárovi Lukschovi však veľmi špekuloval a napokon netrafil bránku. Naviac si pri danej situácii zrejme privodil zranenie. Hlavný arbiter nadstavil prvý polčas o tri minúty.

V 58. minúte Yao z pravej strany posunul loptu na ľavú. Haša si síce dal na čas, ale napokon vystrelil a trafil presne - 1:0. V 81. minúte sa Baumgartner rútil sám na hosťujúcu bránku. V priamej konfrontácii zvíťazil gólman Slávik. V 83. minúte Nagy prišiel o loptu v defenzívnom súboji. Smékal ju posunul na pravé krídlo, kde sa dobre zorientoval Baumgartner - 2:0. Druhý polčas sa nadstavoval štyri minúty. MFK Skalica vyhral nad Zlatými Moravcami 2:0 a do nového ročníka najvyššej súťaže tak vstúpil trojbodovým zápisom.

Dukla Banská Bystrica - Železiarne Podbrezová 1:4

28.07.2023 20:30

Góly: 29. Róbert Polievka - 34. Peter Kováčik, 41. Peter Kováčik, 90+2. Christophe Kabongo, 90+5. Peter Kováčik

V prvom kole nového ročníka Niké ligy prehral na Štiavničkách v súboji minuloročných nováčikov najvyššej súťaže domáci MFK Dukla Banská Bystrica so Železiarňami Podbrezová vysoko 1:4 (1:2).

V tretej minúte Kováčika v 16-ke vychytal Hruška. V 20. minúte sa zakývala horná sieť brány Podbrezovej. Stalo sa tak potom, čo pálil Polievka. Bartoš loptu tečoval a Ludhu takmer prehlavičkoval Acosta. V 29. minúte po prihrávke brankára Ludhu veľmi zaváhal Grešák. Spoza neho bol presný Acosta, ktorý dal šancu kanonierovi Polievkovi a ten rozvlnil sieť hneď v prvom kole nového ročníka - 1:0. V 30. minúte mohol vyrovnať Kuzma, no loptu mal trafiť lepšie. V 31. minúte druhému gólu Polievku v zápase zabránil Ludha. V 34. minúte sa Kováčik natlačil k ľavej žrdi a nekompromisne napálil pod brvno - 1:1. V 42. minúte sa "železiarom" podaril obrat. Galčík posadil center na hlavu Kováčika, ktorý sa presadil k bližšej žrdi - 1:2. V poslednej minúte prvého polčasu zavaril svojmu tímu Galčík, a jeho čáry-máry ubránil Ludha.

V 47. minúte nepremenil veľkú príležitosť Masaryk. Bystricu v tomto okamihu podržal Hruška. V 49. minúte chýbalo Talakovmu pokusu viac razancie. V 53. minúte sa pri snahe Dukly zapotil Ludha. Boxerské rukavice vzápätí musel na opačnej strane ihriska predviesť i Hruška. V 54. minúte Migaľa nezabránil Galčíkovmu prieniku do pokutového územia a Hruškovi sa prášilo z rukavíc. V 55. minúte znova hviezdil Hruška a do týchto chvíľ držal domácich nad vodou. V druhom súboji na neho nevyzrel striedajúci Talakov, keď pálil do bližšej žrde. V 62. minúte to skúsil Galčík. V 68. minúte Ludha vyrazil nepríjemnú delovku "vojakov". V 71. minúte sa čerstvý Kabongo predral do príležitosti, ale gól mu z kopačky ukradol obetavý Willwéber. V 90. minúte Kováčik pálil zvnútra pokutového územia a nechal vyniknúť Hrušku, čím musel oslavy hetriku o pár minút odložiť. Potom Blahút spracoval loptu hlavou a bol krôčik od úspešného zakončenia, no zastavil ho ofsajdový verdikt. V druhej nadstavenej minúte Kabongo uzavrel protiútok s Kuzmom strelou do prázdnej bránky - 1:3. Domáci tak prehrávali o dva góly. V piatej nadstavenej minúte parádne trafil Kováčik a predsa len skompletizoval hetrik. Banská Bystrica na úvod sezóny prekvapujúco vysoko prehrala s Podbrezovou 1:4.