Ministr zahraničí zmínil historii Klokanů

26.02., 11:28
Aktuality
Fanoušek Bohemians (© AFP)

Ministr zahraničí Jan Lipavský při nynější návštěvě Austrálii připomněl památné turné klubu Bohemians v této zemi v roce 1927, z něhož si tým z pražských Vršovic odnesl slavný znak s klokanem i název. Šéf české diplomacie dnes na síti X uvedl, že symbolicky věnoval generálnímu guvernérovi Austrálie Davidovi Hurleymu dres Bohemians podepsaný současnými hráči jako připomínku daru, který před téměř 100 lety dali tehdejší představitelé Austrálie mužstvu pro československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Tehdy hráči po úspěšné čtyřměsíční cestě dovezli do vlasti dva malé klokany.

Zelený klokan v bílém poli se poté stal klubovým znakem a hráčům v zelenobílých dresech se od té doby přezdívá "klokani". Turné u protinožců také změnilo název klubu - původně to byl AFK Vršovice, jehož historie se začala psát v roce 1905. Australští pořadatelé ale chtěli mužstvo, které by svým názvem nějak reprezentovalo zemi původu, podle Lipavského navíc neuměli verbálně složitý název vyslovit. Protože šlo i o reprezentaci Československa, bylo mužstvu propůjčeno jméno Bohemians, tedy Češi, které jim zůstalo i po návratu. Přivezené klokany prezident Masaryk převzal jen symbolicky a věnoval je zvěřinci v Grébovce.

Bohemians najezdili během svého turné do Austrálie přes 50.000 kilometrů, z toho 36.000 km na lodích, 15.000 km vlaky a 500 km autobusy. Na australské půdě sehráli 19 utkání, z nichž ve 14 zvítězili, ve dvou remizovali a pouze ve třech prohráli. Zájezd se stal nejdelším turné v historii české kopané.

"Bohemka byla oslovena ministerstvem zahraničních věcí, aby se její dres stal oficiálním darem České republiky pro guvernéra Austrálie. Je nám ctí, že téměř po sto letech můžeme u protinožců opět reprezentovat naši zemi," uvedl pražský klub.

S Hurleym, který v Austrálii oficiálně zastupuje britského panovníka, hovořil Lipavský nejen o společné historii tohoto sportu v obou vzdálených zemí. Mluvili podle něj o ruském imperialismu a o tom, jak je bezpečnost Evropy propojena s bezpečností Indo-Pacifiku. Věnovali se také dalšímu rozvoji obchodní a obranné spolupráce, napsal ministr.

Lipavský do Austrálie přiletěl jako první český ministr zahraničí po 20 letech. Kromě představitelů tamní vlády a parlamentu se už setkal i s českými krajany. Připomněl, že Austrálie je zemí s pátou největší českou komunitou v zahraničí. "Zhruba 30.000 českých emigrantů či jejich potomků zde našlo nový domov. V neděli večer jsem měl některé z nich možnost pozdravit a poděkovat jim za to, jak českou kulturu udržují i na druhém konci planety," uvedl šéf české diplomacie.

Autor: ČTK

Komentáře (1)

Přidat komentář
Kornovec

To je moc pekne. Skoda, ze neni moznost takova soustredeni delat v letni pauze jako to delaji vetsi kluby v USA nebo Asii. My radeji volime 2 tydny v Jizni Evrope. Pak se nedivme, ze po nasem fotbale ve svete nestekne ani pes.

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele