Manchester City jako první oznámil odchod z plánované superligy

20.04.2021 21:10, aktualizováno 20.04.2021 23:01 - Aktuality
Etihad Stadium (© AFP)
 
Projekt evropské superligy je několik desítek hodin po svém ohlášení před krachem. Manchester City jako první z dvanácti klubů uvedl, že zahájil kroky k odchodu z uvažované soutěže, jejíž oznámení v noci na pondělí vyvolalo masivní odpor fotbalové veřejnosti. Podle britských médií bude lídra tabulky anglické Premier League brzy následovat Chelsea, jiná média zase hovoří o odchodu Atlética Madrid.

"Manchester City potvrzuje, že formálně zahájil kroky k odstoupení ze skupiny rozvíjející plány na evropskou superligu," uvedl dnes elitní anglický klub.

Chelsea a City patřily k šesti anglickým klubům, které společně s triem týmů ze Španělska a Itálie tvořily dvanáctku takzvaných zakládajících členů nové uzavřené soutěže. Superliga by byla přímou konkurencí Ligy mistrů a evropská unie UEFA i světová federace FIFA pohrozily klubům a jejím hráčům tvrdými sankcemi. Ryze komerční soutěž vyvolala i odpor fanoušků, národních federací a lig.

"Rozhodnutí Chelsea a Manchesteru City - pokud se potvrdí - je naprosto správné a já je za ně chválím. Doufám, že jejich příkladu budou následovat i ostatní kluby zapojené do evropské superligy," napsal na twitteru britský premiér Boris Johnson ještě před oficiálním oznámením City.

Proti účasti Chelsea v superlize dnes protestovala před stadionem Stamford Bridge zhruba tisícovka fanoušků. Mezi ně se vydal i dlouholetý brankář klubu a současný člen vedení Petr Čech, jenž je vyzýval, aby uvolnili cestu pro autobus dopravující tým k večernímu ligovému zápasu proti Brightonu. Podle agentury Reuters se po zveřejnění zprávy o plánovaném odchodu Chelsea ze superligy změnily protesty fanoušků v oslavy.

Pravděpodobně také v souvislosti se superligou dnes oznámil výkonný viceprezident Manchesteru United Ed Woodward, že na konci letošního roku ze své pozice odstoupí. Woodward patřil společně s prezidentem Realu Madrid Florentinem Pérezem a šéfem Juventusu Andreou Agnellim k hlavním postavám projektu.

Katalánská televize TV3 zase uvedla, že zadní vrátka k odchodu si nechala otevřená Barcelona. Kontrakt, který s ostatními 11 zakládajícími členy podepsal prezident Joan Laporta, obsahuje klauzuli, že klub bude moci z projektu odstoupit, pokud ho neodhlasují jeho členové.

Vyhlášení superligy vzbudilo ve fotbalovém světě téměř jednomyslné odmítnutí. Fanoušci, hráči, národní svazy i ligové soutěže kritizovaly její uzavřený systém nerespektující soutěžního ducha. Vedení anglické Premier League dnes pohrozilo šesti superligovým klubům vyřazením.
Autor: ČTK
Počet zobrazení: 19158
Související články
Komentáře (1297 / 0 nových)
Komentáře k článku naleznete zde
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.