Fortuna liga - souhrn 9. kola nadstavbové části

Trenčín rozstřílel Podbrezovou a vyhne se přímému sestupu, navíc má naději skončit na desáté příčce, jelikož Zlaté Moravce prohrály se Senicí. Michalovce se rozešly smírně se Slovanem...
O titul

Zemplín Michalovce - Slovan Bratislava 3:3

18.05.2019 17:00

Góly: 25. José Casado, 28. Cheick Alan Diarra (pen.), 68. Jozef Šimon Turik - 40. Andraž Šporar, 62. Kenan Bajrič, 76. Andraž Šporar

Zemplín Michalovce remizoval v predposlednom kole nadstavbovej časti Fortunaligy so Slovanom Bratislava 3:3 (2:1).

Zemplín začal v oslabenej zostave (pre zranenia niektorých hráčov) odvážne. V 25. minúte otvoril skóre Casado, ktorý hlavičkovým lobom prekonal Šulu - 1:0. O chvíľu fauloval v pokutovom území Apau a Diarra z penalty zvýšil na 2:0. V 40. minúte dal po vniknutí do šestnástky 27. gól v sezóne Šporar - 2:1. Belasí v druhom polčase tlačili. Dva náznaky mal Šporar, no potom opäť zatlačili domáci. Po hodine hry vyrovnal Bajrič - 2:2. V 68. minúte Turík využil stratu lopty hostí a po prihrávke od Tounkaru zakončil k žrdi - 3:2. V 76. minúte zblízka opäť vyrovnal Šporar a bol už len jeden gól od vyrovnania streleckého rekordu Róberta Semeníka. Domáci kontrovali šancami Sulleyho, ktorý trafil tyč a Trusu. Šporar mohol v 83. minúte zavŕšiť hetrik, ale obrana ho vytlačila. Michalovce remizovali so Slovanom 3:3.

"Súperovi vyšiel vstup do zápasu, nám naopak vôbec nie. Po desiatich minútach mohlo byť čiastočne po zápase. Nevydarený úvod môžeme pripisovať aj tomu, že nastúpila prakticky nová zostava a chvíľu trvalo, kým si to sadlo a začali sme lepšie riešiť defenzívne situácie. Následne sme dali pekný prvý gól, po ktorom nám narástlo sebavedomie. Začali sme si viac veriť, čo vyústilo do ďalšieho presného zásahu. Prvý polčas bol veľmi dobrý, ak nepočítam nevydarený vstup. V druhom polčase to bolo hore-dole, obaja chceli vyhrať. Aj súper mal svoje šance, kým my sme mohli lepšie riešiť naše brejkové situácie. Videli sme dobrý zápas, ktorý sa ľuďom musel páčiť. Zaslúžená remíza, na našej strane spokojnosť," povedal tréner domácich Anton Šoltis.

"Vstup do zápasu nám vyšiel na výbornú. Hneď v úvode sme mali dve vyložené príležitosti, ktoré musíme premieňať. Ešte do 15. - 20. minúty to bolo z našej strany relatívne v poriadku, súpera sme do ničoho nepustili. Potom začala pracovať hlava a prišiel pocit, že sa nám nič nemôže stať. Neboli sme dôslední v herných situáciách, ktoré vyžadujeme. Komunikačné zlyhanie v našej obrane potom viedlo k prvému gólu Michaloviec, následne prišla penalta po kombinačnej akcii súpera. Dostali sme dve tvrdé facky. Do druhého polčasu sme mali opäť dobrý vstup a vyrovnali sme na 2:2. Hráčom zdôrazňujem, aby v strede nevolili rizikovú prihrávku. V tomto konkrétnom prípade ju volil Nono na Šporara, čo bolo zbytočné riziko, z ktorého plynula strata lopty a tretí gól súpera. Som rád, že sme následne reagovali a vyrovnali. Škoda, že sme potom nevyužili ďalšie šance, mohli sme strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Som rád, že Andraž strelil dva góly a priblížil sa k splneniu jedného z našich čiastkových cieľov, ktorým je prekonanie rekordu," uviedol po zápase tréner nového slovenského majstra Martin Ševela.

ŠKF Sereď - MŠK Žilina 2:3

Góly: 40. Dino Špehar, 57. Dino Špehar - 13. Michal Škvarka, 32. Michal Škvarka, 37. Lukáš Jánošík

ŠKF iClinic Sereď podľahol v predposlednom fortunaligovom kole na bratislavských Pasienkoch MŠK Žilina 2:3 (1:3).

Žilina vstúpila do zápasu priam ideálne. Do vedenia išla už v trinástej minúte. Po rýchlej akcii nahral z pravej strany Jánošík a Škvarka nezaváhal - 0:1. Rovnaká dvojica zopakovala spoluprácu aj v 32. minúte a Škvarka pridal druhý zásah duelu - 0:2. O päť minút neskôr sa trafil aj Jánošík, keď hlavičku Hučka vyrazil brankár Penksa iba pred seba a Jánošík upravil na rozdiel triedy - 0:3. Trojgólové vedenie netrvalo dlho, lebo už v 40. minúte skorigoval Špehar na 1:3.

Po zmene strán Sereď stretnutie zdramatizovala. V 57. minúte po náprahu z diaľky prekonala Holeca a bolo 2:3. Žilinčania mohli pridať ďalšie góly, ale Gamboš, Jánošík aj Kopas netrafili bránku. V závere zápasu Ulrichovu strelu chytil Holec. V nadstavenom čase prišli "Šošoni" o striedajúceho útočníka Boženíka, ktorý nedohral po faule Baa. Žilinčania teda o výsledku rozhodli už v prvom polčase, v ktorom uspeli 3:1. Žilina však zostala pred bránami Európskej ligy, keď v paralelnom dueli tretí Ružomberok zdolal Dunajskú Stredu a v tabuľke má pred posledným kolom päťbodový náskok.

MFK Ružomberok - DAC Dunajská Streda 1:0

Góly: 6. Zinedin Mustedanagić

Vo Fortuna lige je rozhodnuté aj o poslednom účastníkovi európskych pohárov, definitívne si túto miestenku zabezpečil Ružomberok. Ten vyhral doma s Dunajskou Stredou tesne 1:0, ale na tri body to stačilo.

Už do začiatku sa hralo aktívne pred bránou DAC, domáci tím si to chcel odpracovať čím skôr. A podarilo sa to, pretože v 6. minúte Gerec sklepol loptu Mustedanagičovi a ten otvoril skóre - 1:0. V 11. minúte po domácom rohovom kope Qose tesne hlavou minul bránu hostí. V 33. minúte spoza "veľkého vápna" napriahol Ronan a Macík musel vytiahnuť svoj prvý zákrok. O tri minúty na to na na druhej strane mohli domáci svoje vedenie zveľadiť, keď Gereca vychytal Jedlička a Qose nedokázal odrazenú loptu dopraviť do siete. Macík potom v závere vyriešil ešte nepríjemné momenty pred bránou a podržal svoj tím.

Po prestávke chceli hostia vyrovnať, ale dlho sa pred bránu súpera nedostávali. Naopak v 55. minúte na druhej strane pekné sólo predviedol Mustedanagič, lenže vo výhodnej pozícii tesne minul bránu. Po brejku a uplynutí hodiny hry nedal ani Gál-Andrezly. V 71. minúte po ružomberskej štandardke zblízka hlavičkoval Kružliak a Jedlička na bránkovej čiare čaroval. Viac sa toho v dueli už ale neudialo a preto si Ruža doma opäť udržala čisté konto a aj si postrážil účasť v pohároch v budúcej sezóne.

Góly: 80. David Depetris

Posledný domáci duel v tejto sezóne Nitra nezvládla podľa predstáv a Trnave podľahla tesne 0:1. Hostia sa tak napokon pohodlne vyhli záchranárskym prácam a pomaly ukončujú turbulentnú sezónu celkom priaznivo.

Úvod bol opatrný, prvá šanca prišla v 16.minúte. Chari nahrával Vestenickému, ale jeho strela smerovala nad. V 22. minúte prudko pálil z ľavej strany Chobot a z následnej dorážky Kóňa, ale ani jeden pokus sa nezmestil medzi tri žrde. Asi päť minút pred koncom polčasu Nitra kopala penaltu po faule na Chobota, Vestenický však nedal, Rusov opäť skvele zasiahol pri penalte. Aj preto diváci v prvom zápase gól nevideli.

Vestenický v šanci po prestávke nedal, potom po hodine hry smerovala nebezpečná lopta do pokutového územia, dobre zasiahol Farkaš a poslal loptu do bezpečia. V 72.minúte prihrával Vestenický Charimu, ktorého strelu zblokoval Turňa. Desať minút pred koncom si dobre na loptu nabehol Depetris a dal jediný gól zápasu - 0:1. V závere stretnutia sa v peknej individuálnej akcii ocitol Chobot, loptu posunul, bol tam ešte Bilovský, ale jeho pokus smeroval tesne vedľa brány a napokon tri body putujú do Trnavy.

AS Trenčín - Železiarne Podbrezová 4:0

Góly: 5. Joey Sleegers (pen.), 45+2. Hamza Ćataković (pen.), 65. Joey Sleegers (pen.), 72. Hamza Ćataković

AS Trenčín výrazne posilnil svoje šance na záchranu v najvyššej súťaži, keď na svojej tráve zdolal FK Železiarne Podbrezová vysoko 4:0 (2:0).

Už v piatej minúte rozhodca Glova odpískal jedenástku po zákroku Oravca na Corryna. Premenil ju Sleegers - 1:0. Hral sa bojovný futbal. Po centri Paura sa hostia ubránili. Ofenzívne akcie boli naďalej v réžii Trenčína. Corryn našiel v šestnástke Paura, ktorého zakončenie zblokoval protihráč. Ešte väčšiu šancu mal Zubairu; jeho strelu zvnútra šestnástky zneškodnil Vantruba. Tutovku v bezprostrednej blízkosti spálil Čatakovič. Podbrezová vystriedala už v 23. minúte. Wiezik nahradil Obročníka a práve on mohol vzápätí vyrovnať. Jeho pokus však išiel nad. Rýchlo striedal aj Trenčín: zdravotné problémy mal Paur a namiesto neho nastúpil Lamine. V 30. minúte zahodil tutovku na 2:0 Sleegers. V nadstavenom čase úvodného dejstva Kiwior fauloval Sleegersa a Čatakovič s prispením žrde z pokutového kopu prekonal Vantrubu - 2:0.

Cez prestávku Špyrka nahradil Halgoša. Podbrezová sa tlačila vo väčšom počte dopredu. To otváralo priestor na kontry Trenčanom. Lamine vysunul do samostatného úniku Čatakoviča, no márne. Na opačnej strane Šemrinca preveril striedajúci Špyrka. Tretí pokutový kop zapískal arbiter po súboji Bartoša s Corrynom. Sleegers si pripísal druhý gól - 3:0. Rezignovaní Horehronci inkasovali aj v 71. minúte, keď Čatakovič poľahky prešiel obranou a tiež pridal svoj druhý zásah. Na 5:0 mohol zvýšiť striedajúci Roguljič, ale neurobil to, a tak Trenčín porazil Podbrezovú 4:0 a poslal ju do druhej ligy.

"Povedali sme si, že budeme hrať ako na tréningu, kde hráme krásny ofenzívny futbal. Tým sa nám možno podarilo striasť napätie z chlapcov a hrali pekný futbal. Teším sa, že Trenčín sa vrátil k tomu, čo ho zdobilo: k ofenzívnemu futbalu, pekné akcie, góly, šance aj v závere zápasu. Všetci, ktorí sme tu, sa pokúsime pomôcť Trenčínu dostať sa z tejto ťažkej situácie," povedal tréner Považanov Ivan Galád. "Gratulujem domácim k víťazstvu, dali štyri góly, my ani jeden. Prevýšili nás v dôraze, agresivite, osobných súbojoch. Za stavu 0:3 sme sa snažili stretnutie zdramatizovať. Domáci už hrali uvoľnene, dostali krídla a pridali štvrtý gól. Mali aj ďalšie príležitosti a zvíťazili zaslúžene," uviedol po zápase tréner Podbrezovej Vladimír Veselý.

FK Senica - FC Zlaté Moravce 3:1

Góly: 11. Noé Kwin (vl.), 26. Désiré Sègbè Azankpo, 54. Jean Deretti - 56. Tomáš Ďubek (pen.)

Ďalší trojbodový zápis pred koncom sezóny si pripísala Senica, už siedmykrát v rade. Porazila Zlaté Moravce a hostia tak ešte v poslednom kole budú čeliť hrozbe účasti v baráži o zotrvanie na diaľku s Trenčínom.

Taká formua, akú ukazujú Seničania v závere sezóny sa len tak nevidí. Už v 11. minúte si po priamom kope Zezinha hlavou strelil vlastný gól stopér Kwin - 1:0. Potom prišla hrubá chyba vo vápne, faul na Derettiho znamenal červenú kartu pre hosťujúceho Kwina. Neskôr mal šancu El Moundane, ale trafil brvno. Skóre sa ale menilo o niečo neskôr, Zezinhov center našiel Segbeho a ten upravil už na 2:0. Válovčanova strela neskôr sa iba obtrela o pravú žŕdku Vorelovej bránky, ktorý debutoval v senickom drese. Veľkú šancu mal ešte Segbe, ale v závere polčasu nedal.

Všetko bolo dané jasne, Senica hrala v pohode a hostia sa trápili aj po prestávke. Domáci mali dobrý brejk, po centri Segbeho sa z päťky presadil Deretti - 3:0. O dve minúty neskôr sa hosťom podarilo streliť čestný gól, keď po faule Otrísala na Šveca nariadil rozhodca Chmura pokutový kop - Ďubek upravil na 3:1. Skóre sa ešte mohlo meniť viackrát, ale Diaz a ani Segbe v dobrých šanciach nemali pokoj v zakončení. Skvelú formu tak Senica potvrdila aj v sobotu a zdolala Zlaté Moravce o dva góly, vyhrala siedmykrát v rade. To Vion ešte nemá istú účasť v lige, ešte sa bude snažiť vyhnúť baráži a nechať tam Trenčín.