Fortuna liga - souhrn 21. kola: Slovan otočil s Pohronie

18.02.2022, 18:56, aktualizováno 20.02.2022, 18:53
Radost hráčů Slovanu Bratislava (© AFP)
Sereď udržela šesté místo v přímém souboji se Senicou, kterou porazila 1:2. Pohroenie nad Slovanem Bratislava po poločase vedlo již o tři góly, přesto nemá po výsledku 3:4 ani bod. Žilina si poradila se Zemplínem Michalovce a Liptovský Mikuláš přetlačil Ružomberok. Dunajská Streda přišla o svou sérii bez porážky, když padla na půdě Zlatých Moravců...

FK Senica - ŠKF Sereď 1:2

20.02.2022 17:00

Góly: 90+3. Petr Pavlík - 7. Marin Ljubičič, 84. Roko Jureškin

FK Senica v dohrávanom zápase 21. kola Fortunaligy prehral na Záhorí s ŠKF Sereď 1:2 (0:1). Hostia si zabezpečili miesto v nadstavbovej prvej šestke o titul.

Úvod lepšie vyšiel hosťom. V siedmej minúte po Fábryho rohu prihral Šulek voľnému Ljubičičovi a nepokrytý chorvátsky stredopoliar poslal loptu za Ravasov chrbát - 0:1. Seredčania sa po vedúcom góle ešte viac stiahli do defenzívy. Vyrovnať mohol v 18. minúte Totka, ktorý napálil brvno Chudého brány. V 35. minúte po Piroskovom rohu zakončoval hlavou Mihál, no trafil len Chudého. O dve minúty grécky útočník Niarchos pálil vedľa. V 41. minúte po peknej kombinácii strieľal po zemi Vikri. Hostia sa dostali k zakončeniu až v nadstavenom čase: po priamom kope Fábryho hlavičkoval sám pred Ravasom Dias. Senický gólman podržal mužstvo a loptu vyrazil na roh.

Po prestávke boli aktívnejší v zakončení hráči Serede. V 49. minúte zakončil Jureškin nad. O dve minúty mal veľkú šancu bývalý hráč Senice Košťál. Loptu po samostatnom nájazde poslal vedľa pravej žrde. V 59. minúte Hašovu strelu Ravas vyrazil. O štyri minúty mieril vedľa Košťál. Domácim výraznejšie nepomohli ani striedania. V 84. minúte po rýchlom protiútoku ŠKF vysunul Mičin Jureškina a ten zoči-voči Ravasovi poslal loptu povedľa neho - 0:2. V 86. minúte po peknej kombinácii z vyloženej pozície napálil opäť do brvna striedajúci Anaba. V nadstavenom čase po rohu Pirosku prihral hlavou Niarchos Pavlíkovi a ten z päťky prepálil Chudého - 1:2. Sereď vyhrala v Senici 2:1 a definitívne postúpila do majstrovskej vetvy súťaže.

Tatran Liptovský Mikuláš - MFK Ružomberok 3:2

19.02.2022 15:00

Góly: 64. Richard Bartoš, 66. Richard Bartoš (pen.), 76. Tomáš Staš (pen.) - 4. Martin Bóďa, 30. Matej Kochan (pen.)

MFK Ružomberok neudržal na štadióne v Poprade dvojgólové vedenie nad domácim Liptovským Mikulášom, ktorému v 21. kole Fortunaligy napokon podľahol 2:3 (2:0).

Už v prvej minúte mal veľkú šancu domáci Voško, ale Krajčírik dobre zasiahol. Vo štvrtej minúte centroval do šestnástky hosťujúci kapitán Kochan a lopta skončila v domácej sieti - 0:1. Potom domáci stratili loptu pri rohovej zástavke. Na centrovanú loptu nabiehal Rymarenko, ktorého stiahol Pavúk, za čo videl žltú kartu. Nariadenú penaltu s prehľadom premenil Kochan, pre ktorého to bol druhý gól v zápase - 0:2. Ešte do prestávky mohol náskok Ružomberku zvýšiť Boďa, no jeho hlavička letela tesne vedľa Sváčekovej brány. Domáca lavička siahla po prestávke k dvojnásobnému striedaniu. Na ihrisko prišli Laura a Richard Bartoš. V 64. minúte po akcii striedajúcich hráčov vystrelil spoza šestnástky Švec. Strelu Krajčírik vyrazil pred dobiehajúceho Bartoša, ktorý rozvlnil sieť - 1:2. O minútu nato rozhodca nariadil penaltu v prospech domácich. Staš z nej vyrovnal na 2:2. Asi o desať minút centrovaná lopta prepadla za chrbát brankára hostí a stopér Luka hasil nebezpečnú situáciu iba s pomocou faulu. V Poprade sa kopala tretia penalta. Loptu si postavil opäť Staš a Liptovský Mikuláš dokonal obrat - 3:2. Tri minúty pred koncom mal vyrovnanie na kopačke Regáli. Jeho zakončenie tesne minulo Sváčekovu bránu. V nervóznom závere videli žlté karty obaja brankári.

"Hneď v úvodnej minúte mal Voško šancu, ale nedal. Naopak súper svoju premenil. Bolo to o psychologickej výhode. Tú po góle získal súper a v prvom polčase bol lepší, dominoval. Po dvoch inkasovaných góloch sme hrali bez väčšej emócie. Takto sa o záchranu nehrá. Chlapci ale dodržali, čo sme si povedali v kabíne po polčase. Dali sme kontaktný gól a proti silnému Ružomberku, ktorý mohol zápas ukončiť ďalším gólom na začiatku druhého polčasu, sme predviedli parádny obrat. Hráčom za predvedený výkon ďakujem," povedal po zápase tréner víťaza Marek Petruš. "Využili sme hneď prvú príležitosť. Chlapci boli v priebehu prvého polčasu aktívni. Získavali sme odrazené lopty. Prvých 15 minút druhého polčasu bolo z našej strany dobrých, ďalší gól sme ale nepridali. Budem na chlapcov apelovať, aby v našej hre vydržali počas celého zápasu. Dostali sme dva smolné a rýchle góly. Domácich sme tak posilnili v ich morálke. Odrazené lopty zbierali domáci, z čoho pramenili všetky ich šance. Nešťastné góly a penalty mojim hráčom zväzovali nohy. Zápasu by sa hodila skôr remíza," doplnil postrehy svojho kolegu tréner Ružomberka Peter Struhár.

MŠK Žilina - Zemplín Michalovce 2:1

Góly: 14. Mario Sauer, 51. Tomáš Nemčík - 23. Kubilay Yilmaz

MŠK Žilina sa s Michalovcami vytrápila, ale napokon v 21. kole Fortunaligy východniarov porazila pomerom 2:1 (1:1).

MŠK na úvod jari prehral v Ružomberku vysokým pomerom 1:5, Michalovce darovali všetky body Seredi, ktorej na východe republiky podľahli 0:1. Domáci mohli otvoriť skóre už v deviatej minúte. Sauer však po centri Jánošíka z hranice šestnástky minul. V 14. minúte sa k nemu lopta dostala od Gona a zvnútra šestnástky zaznamenal úspešný reparát - 1:1. Michalovce dokázali vyrovnať v 23. minúte: v pokutovom území domácich vyskočil najvyššie Yilmaz a preloboval brankára Belka - 1:1. Žilina bola aktívnejšia a vytvorila si ďalšie príležitosti. Hlavička Nemčíka v 37. minúte smerovala iba do brankára Kožuchara a tvrdá strela Ďuriša v 44. minúte bránku tesne minula.

Do druhého polčasu nenastúpil domáci kapitán Paur. V 50. minúte nezapadla do siete hlavička Marcina. O minútu nato išli domáci opäť do vedenia. Po rohu odvrátili hostia loptu k Nemčíkovi, ktorého tečovaná strela strhla vedenie na stranu žltozelených - 2:1. "Šošoni" mali potom dve šance vďaka Ďurišovi, skóre sa ale nezmenilo. Strelu Jánošíka v 70. minúte Kožuchar vyrazil na tyč. V závere mohol vyrovnať striedajúci Gembický; tiesnený trafil do nôh Belka. MŠK Žilina zdolal Zemplín Michalovce o gól 2:1 a upevnil si pozíciu v prvej šestke.

FK Pohronie - Slovan Bratislava 3:4

Góly: 3. Daniel Ožvolda, 18. Jaroslav Mihalík (pen.), 42. Jaroslav Mihalík (pen.) - 49. Andre Green, 54. Ivan Šaponjić, 63. Guram Kašia, 64. Vladimír Weiss

Priam neuveriteľný priebeh mal zápas Pohronia, ktorý hosťujúcemu Slovanu Bratislava podľahol napriek trojgólovému polčasovému vedeniu 3:4 (3:0).

V úvode stretnutia boli domáci hráči nanajvýš úspešní. Prvýkrát rozvlnili sieť súperovej bránky po akcii Blahúta z pravej strany. Z vnútra šestnástky zakončoval pohodlne voľný Ožvolda - 1:0. Hostia nevedeli smerom dopredu nič zaujímavé vymyslieť a v osemnástej minúte inkasovali druhýkrát. Po faule Kashiu na Blahúta premenil nariadenú penaltu bezpečne Mihálik - 2:0. Slovan potom smerom dopredu ožil, ale šancu nevyťažil ani z viacerých rohových kopov. V dvoch dobrých možnostiach sa ocitol Adler Da Silva; prvú strelu Slančík pokryl a druhú nasmeroval exhráč Pohronia v belasom drese vedľa. V 41. minúte bol v šanci opäť faulovaný Blahút, ktorého stiahol brankár Ružinský. Druhú penaltu domácich znovu premenil Mihálik - 3:0.

Slovan poslal do druhého polčasu štyroch nových hráčov, zvýšil aktivitu a po nepresnej hlavičke domáceho Klabníka začal diktovať tempo. Znižujúci zásah zaznamenal po strele Vojtka z rohu šestnástky z dorážky Green - 3:1. O päť minút nato vsietil kontaktný gól Šaponjič, ktorý sa najlepšie zorientoval v pokutovom území a po centri z pravej strany prekonal Slančíka - 2:3. Na opačnej strane v dobrých možnostiach neuspeli Ožvolda, keď hlavičkoval vedľa a Mihálik, ktorý v dobrej pozícii vystrelil slabo. V tej chvíli sa duel zlomil. Vyrovnávajúci gól si po hodine hry pripísal Kashia. Nabehol na prihrávku Hrnčára a loptu dotlačil do bránky. Obrat na 3:4 dokonal Vladimír Weiss ml. Za obranou Pohronia si loptu dobre spracoval a posunul ju za chrbát bezmocného Slančíka. Piaty gól mal na kopačke v 70. minúte Green, keď po centri z ľavej strany zakončoval v ťažkej pozícii pätičkou. Jeho pokus zneškodnil žiarsky gólman. V závere Slovan kontroloval hru, Mustafič prestrelil bránku. V nadstavenom čase sa do koncovky dostával Fofana, ale Ružinský si dal na neho pozor. ŠK Slovan Bratislava zvíťazil na pôde posledného Pohronia po hektickom priebehu o jediný gól 4:3.

Spartak Trnava - AS Trenčín 0:0

Góly: -

V 21. kole Fortunaligy remizoval Spartak Trnava s Trenčínom, ktorý bojuje o účasť v prvej nadstavbovej šestke, bez gólov 0:0.

Tréner Spartaka Michal Gašparík musel na zápas zložiť novú stopérsku dvojicu. Pre zranenie nehrali Škrtel s Kóšom a stred obrany vystužili Tumma a Grič. Post zraneného trenčianskeho útočníka Jendriška zaujal Ikoba. Prvú veľkú šancu mal Ristovski, keď sa po Mikovičovom odkope dostal za stopérsku dvojicu. Pires mu v poslednej chvíli stihol odkopnúť loptu. Ďalšiu príležitosť pre Ristovskeho vytvoril Iván, ktorý prešiel cez Maduho. Tiesnený trnavský útočník nedokázal zakončiť dostatočne dôrazne. Ristovskemu to nevyšlo ani do tretice po centri Ivána z pravej strany. Z päťky hlavičkoval tesne vedľa. Postupne sa hra vyrovnala a dej sa odvíjal prevažne medzi šestnástkami. Dve trenčianske možnosti mal Azango. Pri jednej premeškal moment na streľbu, pri druhej jeho pokus poľahky chytil Takáč. Gólovú šancu mal po zmene strán Ikoba, a trafil žrď. Po následnom rohu zlikvidoval Maduho hlavičku Takáč. Trnava hrala v druhom polčase v kŕči, nedarili sa jej kombinácie a nepomohli jej ani striedania. V druhom dejstve si vyloženú príležitosť nevypracovala. Kadák ešte z hranice šestnástky trafil vedľa a ďalšiu strelu chytil Takáč. Trnava s Trenčínom hrala bez gólov.

"Videli sme remízový zápas, hlavne prvý polčas bola Trnava o niečo lepši. V druhom sme sa trochu dvihli aj smerom do ofenzívy, dobre sme už pracovali vzadu. Vzhľadom na priebeh stretnutia musím skonštatovať, že remíza je maximum, čo sme dnes mohli dosiahnuť. V prvom dejstve som nebol spokojný s našou ofenzívnou časťou," povedal po zápase tréner Trenčína Juraj Ančic.

"Súhlasím, že to bol remízový zápas. Nemali sme dnes potrebnú kvalitu v ofenzívnej časti, aby sme sa presadili. V prvom polčase sme mali jednu dobrú príležitosť, keď Ristovski hlavou minul. Po zmene strán sme mali šťastie, keď Ikoba trafil tyč. Bolo to také bojovné, ani jedno mužstvo nebolo výrazne lepšie. Remíza je zaslúžená. Na poslednú chvíľu nám vypadli Škrtel s Kóšom. Improvizovali sme aj systémovo a nesedelo nám to. Mali sme veľa strát, situácie sa dali riešiť aj lepšie. Možno keby padol gól, zápas by sa trochu otvoril a bol by zaujímavejší. Nesadli nám ani striedania. Ďalšia vec, ktorá nám nesadla bola, že hráči, ktorí prišli ako striedajúci, nezmenili priebeh zápasu a v podstate zapadli do nevýrazného priebehu," pridal svoje postrehy kormidelník domácich Michal Gašparík.

FC Zlaté Moravce - DAC Dunajská Streda 2:0

18.02.2022 17:00

Góly: 64. Taofiq Jibril, 88. Anton Sloboda

FC ViOn Zlaté Moravce prekvapil futbalovú verejnosť a v predohrávke 21. kola Fortunaligy zdolal DAC Dunajská Streda 2:0 (0:0).

V piatkovej predohrávke sa hral opatrný futbal. Prvá šanca prišla v tretej minúte: Kyzidiris posunul Grozdanovskému, ktorý však z ôsmich metrov Ferreiru neprekvapil. To bolo na dlhé minúty všetko. V dvoch príležitostiach bol síce ešte Jibril, ale pri spracovávaní prihrávok si s loptou nepotykal. V 28. minúte mali dobrú pozíciu hostia. Baličov center poslal Pinto ďaleko od pravej žrde Lukáčovej brány. Po polhodine po zrážke Kyziridisa s Pintom rozhodca nariadil pokutový kop, ktorý však po konzultácii s VAR-om zrušil. V 39. minúte sa po centri Mondeka v čistej šanci ocitol Jibril; jeho hlavičke chýbali centimetre. V závere prvého dejstva Baličova ďalekonosná strela preletela popri ľavej žrdi.

Do druhého dejstva vbehli aktívnejšie domáci. V 48. minúte zahrával štandardku Kyziridis. Hlavička Horáka tesne minula ľavú žrď. V 64. minúte dobrá kombinácia Mondek - Čögley - Jibril skončila po strele za chrbtom bezmocného Ferreiru - 1:0. O minútu mohlo byť vyrovnané, keď Hahnovu strelu zastavila ľavá žrď Lukáčovej brány. V 70. minúte chcel sieť rozvlniť Ďubek, a hostí v poslednej chvíli ratoval Davis. V 88. minúte Ďubek rozohral rohový kop a Sloboda prízemnou strelou spoza 16-ky nedal brankárovi šancu. A tak sa ViOn po šiestich rokoch dočkal domáceho víťazstva nad DAC. ViOn Zlaté Moravce zdolal Dunajskú Stredu 2:0.