20.02.2021, 15:58, aktualizováno 21.02.2021, 17:02
Slovan se doma trápil s Pohronie, nakonec ale vyhrál a pojistil si vedení v tabulce. Náskok se navíc zvýšil na sedm bodů, protože Dunajská Streda v neděli ve šlágru pouze remizovala se Žilinou. Doma naopak uspěly i Zlaté Moravce, venku naplno bodovaly Trnava, Sereď a Trenčín...

DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina 1:1

21.02.2021 15:00

Góly: 11. Ion Nicolaescu - 47. Taofiq Jibril

V šlágri 20. kola Fortunaligy remizoval druhý FC DAC 1904 Dunajská Streda s tretím MŠK Žilina na Žitnom ostrove 1:1 (1:0).

Kvôli zraneniu prišiel domáci celok ešte pred úvodným hvizdom o strelca Zsolta Kalmára. Tréner Bernd Storck takisto nemohol počítať s chorvátskym legionárom Andrijom Baličom, ktorý mal stopku za päť žltých kariet. V desiatej minúte Christie-Davies vysunul Nicolaescua, ktorý pred Petrášom nezaváhal a otvoril skóre - 1:0.

O dve minúty mohol zvýšiť Ramirez, ale strelu z hranice pokutového územia Petráš efektne vyrazil. Žilina bojovala, podnikala nebezpečné útoky a usilovala sa vyrovnať. V 24. minúte Ramirezova prihrávka z pravej strany prešla medzi žilinskými obrancami. Do zakončenia sa dostal Nebyla, ale zoči-voči Petrášovi bol nedôrazný. V 33. minúte zakončoval z 30-tich metrov Kopas, ktorý bol nepresný. V posledných 15-tich minútach prvého dejstva dominovala Žilina, ale do šance sa nedostala. Tréner hostí Pavol Staňo urobil cez prestávku dve zmeny.

V 47. minúte Rusnák získal loptu na pravej strane. Centrovanú loptu poslal do protipohybu brankára Jibril - 1:1. Po vyrovnávajúcom góle zavelili oba tímy k ofenzíve. V 60. minúte zahral priamy kop z 18-tich metrov Divkovič a loptu musel Petráš vyraziť na roh. V 63. minúte z ostrého uhla vyskúšal pozornosť Jedličku Bičachčjan. Brankár DAC-u vyrazil na roh. Na druhej strane bol blízko ku gólu Nicolaescu, ale Kopas jeho pokus tečoval na roh.

V 74. minúte chytil Petráš Ramirezovu strelu z jedenástich metrov. V 77. minúte sa do veľkej šance dostal Divkovič, a jeho strelu zblízka vykryl Petráš nohou. V 84. minúte Kopas po priamom kope prestrelil múr a Jedlička musel loptu vyraziť na roh. V 87. minúte mal rozhodnutie na kopačke Divkovič; strelou z hranice pokutového územia trafil brvno. Dunajská Streda remizovala so Žilinou 1:1.

"Dnes sme videli iný tým, ako pred týždňom v Trenčíne. Súperovi sme ponechali málo priestoru, hrali sme lepšie medzi obranou a útokom. Podarilo sa nám streliť úvodný gól. Na druhý gól nám ale chýbala agresivita v pokutovom území. Na začiatku druhého polčasu po našej chybe súper vyrovnal. Dostávame góly o chybách, a tak to bolo aj dnes. V druhom polčase obe mužstvá chceli vyhrať, bol to otvorený zápas. Najbližšie ku gólu bol Divkovič, škoda, že lopta išla von, a nie dnu. V hre nájdeme veľa pozitív, ako napríklad bojovnosť. Pred nami je už najbližší zápas proti Michalovciam, chceme vyhrať," povedal po zápase tréner domácich Bernd Storck.

"Do zápasu sme vstúpili s istým zámerom, cieľom. Po prvom góle sme však museli niečo zmeniť. Od 30. minúty sme dobre vošli do zápasu. Cítili sme, že pôsobíme lepšie a môžeme so zápasom niečo robiť. Do druhého polčasu sme išli so zmenou. Trošku nám chýbala finálna fáza, ale celkový obraz hry bol v poriadku. Treba uznať, že aj súper mal dosť šancí, aby zápas zvrátil na svoju stranu. S bodom som momentálne spokojný. Za výkon som chlapcom poďakoval, odviedli dobrú robotu," okomentoval dianie v zápase i lodivod hostí Pavol Staňo.

FC Nitra - Spartak Trnava 0:1

20.02.2021 15:00

Góly: 79. Kyriakos Savvidis

Futbalisti FC Nitra podľahli v 20. kole Fortunaligy na domácom trávniku Spartaku Trnava, ktorý už má istotu prvej nadstavbovej šestky, najtesnejšie 0:1 (0:0).

Hráči spod Zobora hrali na domácom štadióne svoj prvý zápas v tomto kalendárnom roku. Prvý polčas bol vyrovnaný. Defenzívu hostí zamestnával v úvode najmä Jendrišek. Na opačnej strane v dvanástej minúte z uhla prudko pálil Bamidele Isa, ale iba do bočnej konštrukcie brány. Vyloženú gólovú šancu si však v prvom polčase napokon nevypracovalo ani jedno mužstvo. Do kabín schádzali tímy za nerozhodného stavu 0:0. Druhý polčas lepšie vyšiel malému Rímu. V 52. minúte po zrazenej lopte v malom vápne zblízka nebezpečne strieľal Bukata. Brankár Šípoš loptu zrazil na rohový kop. V 69. minúte sa do dobrej pozície dostal Ristovki, no úmysel mu v poslednej chvíli zmaril Celebi, ktorý loptu usmernil na bočnú sieť.

Jediný gól duelu prišiel v 79. minúte. Po hlavičke Ristovského z hranice päťky brankár Šípoš reflexívne vyrazil loptu pred seba, kde skóroval Grék Savvidis - 0:1. Nitra sa v ďalšom priebehu pokúšala o vyrovnanie, no v útoku jej chýbala iskra. V samom závere mohol výsledok prikrášliť Ristovski, no v dobrej pozícii prehral pomyselný súboj s gólmanom Nitry. Trnava vyhrala pod Zoborom 1:0 a naplno bodovala už v treťom tohtoročnom zápase.

FC Zlaté Moravce - MFK Ružomberok 3:1

20.02.2021 14:00

Góly: 30. Jozef Menich, 32. Martin Kovaľ, 73. Martin Kovaľ - 72. Peter Ďungel

Od Ružomberka sa očakával silnejší odpor. FC ViOn Zlaté Moravce zdolal v 20. kole Fortunaligy na domácej tráve Liptákov 3:1 (2:0).

V priamom súboji o hornú šestku hrali od úvodu oba celky ofenzívne. Už v druhej minúte mal dobrú pozíciu Kovaľ, ale mieril tesne vedľa. V jedenástej minúte po faule Grozdanovského na Brenkusa zahrávala "Ruža" pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil Maslo, ale napálil vysoko nad. O dve minúty nato sa zrodila pekná akcia domácich po osi Kovaľ - Čonka. Hrnčár ale v čistej šanci netrafil priestor bránky. V 27. minúte po rohu zakončoval Mrva, no Chovana neprekvapil. Skóre sa menilo po polhodine hry. Ďubekov center z rohového kopu Csögley posunul hlavou do päťky a Menich z prvej urobil z Krajčírika štatistu - 1:0. O ďalšie dve minúty poslal Hrnčár z pravej strany milimetrový center do päťky a nekrytý Kovaľ s prehľadom zvýšil na 2:0. V závere prvého polčasu Brenkusovu strelu z priameho kopu Chovan vyrazil. Následnú dorážku vyriešila obrana ViOn-u.

Druhý polčas na ťažkom teréne veľa futbalovej krásy nepriniesol. V 55. minúte Ďubek odcentroval na hranicu šestnástky, kde číhal Tóth. Jeho dobre mierenú strelu odvrátil jeden z obrancov Ružomberku na roh. Hostia sa vrátili do zápasu v 73. minúte: zmätky v domácej obrane využil Ďungel a zblízka znížil na 1:2. Odpoveď domácich prišla okamžite. Aktívny Hrnčár našiel centrom hlavu Kovaľa, ktorý svojim druhým gólom v zápase zvýšil na 3:1. V závere sa hostia snažili stav skorigovať, ale domáci si víťazstvo ustrážili. FC ViOn Zlaté Moravce porazil MFK Ružomberok presvedčivo 3:1.

FK Senica - AS Trenčín 2:3

Góly: 12. Martin Košťál, 77. Steve Kapuadi (vl.) - 37. Hamza Ćataković (pen.), 67. Milan Corryn, 78. Milan Šimčák (vl.)

FK Senica sa potápa čoraz hlbšie. V domácom zápase 20. kola Fortunaligy prehrala na svojej tráve s Trenčínom 2:3 (1:1).

V prvom polčase mali prevahu Trenčania. Zo začiatku boli nebezpeční domáci, keď už v tretej minúte na dvakrát zakončoval stopér Carrillo. Jeho prvá strela bola tečovaná, druhá išla nad. V dvanástej minúte ukázali Záhoráci peknú akciu. Po prihrávke Pirosku za obranu Košťál z vnútra 16-ky prestreli brankára Šemrinca - 1:0. Potom sa hralo prevažne na polovici Senice. V 17. minúte Čatakovičovu strelu z priameho kopu z 20-tich metrov Fryšták vyrazil na roh. Po jeho zahratí a signáli z rohu 16-ty prestrelil bránku El Mahdioui. V 26. minúte sa do veľmi dobrej pozície dostal Corryn, ale loptu netrafil. O šesť minút tvrdo pálil obranca Slávik; aj tentoraz Fryšták loptu vyboxoval. V 36. minúte po súboji Carrillu s Kadákom vyrovnal z nariadenej penalty Čatakovič - 1:1. Seničania sa konečne prebrali, hru vyrovnali a chýbal im kúsok šťastia. V 41. minúte po Piroskovom rohu skončila hlavička Asanoviča na pravej žrdi Šemrincovej brány.

Druhý polčas priniesol rušný futbal a gólovú prestrelku. V 48. minúte pálil z diaľky Košťál, a Šemrinec loptu vyrazil. O malú chvíľu si poradil aj s delovkou Gamboša. Hostia boli aktívni, v 63. minúte strieľal po zemi vedľa pravej žrde Kadák. V 67. minúte vyšla Trenčanom kombinácia Demitra - Kmeť. Druhý menovaný našiel v 16-ke Corryna, ktorý technickou strelou k ľavej žrdi upravil na 1:2. Už o dve minúty lopta po Malecovej hlavičke letela tesne vedľa ľavej žrde. V 77. minúte po centri Pirosku predĺžil loptu Asanovič a od Kapuadiho skončila v sieti - 2:2. O dve minúty mali výhodu rohového kopu hostia. Po jeho zahratí usmernil loptu do vlastnej siete Šimčák - 2:3. Záhoráci bojovali aspoň o vyrovnanie. Dudovu strelu Šemrinec kryl a Asanovičova hlavička z päťky letela vedľa. Seničania tak ani v druhom jarnom kole nezvíťazili a stále sú na poslednom mieste tabuľky. Senica podľahla Trenčínu 2:3.

Slovan Bratislava - FK Pohronie 1:0

Góly: 48. Erik Daniel

ŠK Slovan Bratislava len-len že nedopustil blamáž. V 20. kole Fortunaligy zvíťazil na Tehelnom poli nad Pohroním najtesnejšie 1:0 (0:0), no poriadne sa triasol o víťazstvo.

Od začiatku zápasu sa hralo medzi šestnástkami. Lopty sa brankár Pohronia Jenčo dotkol až v 29. minúte. To už na ihrisku nebol Holman, ktorého pre zranenie vystriedal Rabiu. Veľkú šancu mal v 23. minúte Moha. Nikým nekrytý v šestnástke prestrelil bránu. Slovan mal v prvom polčase územnú prevahu a kopal štyri rohové kopy, ale vážnejšiu šancu si nevypracoval. Krátko po prestávke sa lopta po akcii Mohu s Weissom dostala k Strelcovi. Ten poslal krížny center na Daniela a krídelník domácich rozhodol - 1:0. Tréner hostí dvakrát striedal a Pohronci boli od tej chvíle lepším tímom. V 66. minúte vystrelil Weir spoza šestnástky a Greif musel loptu vyraziť do bezpečia. V 80. minúte zahral rukou v šestnástke De Marco, ale Galuška vyslal z penalty len nepresný pokus. Slovan s istými problémami a kusom šťastia zdolal Pohronie 1:0.

"Očakával som, že to bude náročný zápas, Pohronie má dobre organizovaný tím. Začali sme dobre, mali sme hru pod kontrolou, ale robili sme chyby. Cez polčas som chalanov povzbudil, chceli sme súpera zlomiť. Ale po góle sme strácali veľa lôpt, nebolo to z našej strany dobré. Tri body berieme, ale musíme hrať celý zápas a nie, aby sme po góle takto poľavili," povedal lodivod víťazného tímu Darko Milanič. "Sme sklamaní, pretože bod sme nezískali. Začali sme nervózne, najmä v strede poľa sme nehrali efektívne a zle sme prechádzali do útočnej fázy. Dobre sme bránili, ale hneď po prestávke sme inkasovali. Potom sme začali hrať, boli sme nebezpeční najmä po stranách. Nepremenili sme však pokutový kop, a preto sme nemohli pomýšľať na body. V závere bol náš tlak už len platonický," doplnil svoje postrehy tréner hostí Jan Kameník.

Zemplín Michalovce - ŠKF Sereď 0:2

Góly: 56. Miloš Lačný, 83. Miloš Lačný

MFK Zemplín Michalovce nepotvrdil dobrý bod z Pohronia a v 20. kole Fortunaligy podľahol na východe republiky celku ŠKF iClinic Sereď 0:2 (0:0).

Pred úvodným výkopom odovzdala trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová cenu pre najlepšieho hráča MFK v zimnej časti Igorovi Žofčákovi. Prvý polčas futbalovou krásou veľmi neoslnil. Na náročnom teréne mali tímy s kombináciami problémy a brankári nemuseli riešiť zložitejšie situácie. Druhý polčas bol už predsa len futbalovejší. V 48. minúte mohli skóre otvoriť hostia. Avšak Fábryho strela ľavačkou skončila na žŕdke Markovičovej bránky. Po ďalšom pokuse Fábryho neustrážili domáci Lačného, ktorý poslal Sereď do vedenia - 0:1. Brankár Zemplína Markovič si o desať minút poradil so strelou Enejiho Mosesa. V 76. minúte mohol vyrovnať Ošima, ale v dobrej pozícii netrafil loptu ideálne. V 83. minúte po chybe Vaška skóroval opäť Lačný - 0:2. Domáci sa už k ofenzívnemu tlaku nedostali. Zemplín Michalovce prehral na východe republiky so Sereďou trochu prekvapujúco 0:2.

"Bol to bojovný zápas na ťažkom teréne. Obe mužstvá si vytvorili viaceré pološance. Hostia z toho dali dva góly, my ani jeden. Súpera sme do šancí veľmi nepustili, no zlý zápas sme odohrali predovšetkým v ofenzíve. Preto sme ho prehrali," zhodnotil priebeh duelu po jeho skončení tréner domáceho celku Jozef Majoroš. "Zápas sa pre nás od začiatku vyvíjal veľmi dobre. Hráči od začiatku pracovali na sto percent. Máme za sebou turbulentné obdobie, preto som rád, že sa to na tíme nijako neprejavilo. Hráči pracovali v každej formácii tak, ako sme si povedali pred zápasom. Na súpera sme sa pripravili veľmi dobre. Predovšetkým sme sa snažili eliminovať jeho štandardné situácie, v ktorých patrí k najlepším v lige. Okrem dvoch gólov sme mohli dať ešte jeden, ale v prvom rade sme veľmi radi víťazstvu," pridal svoje postrehy tréner víťazného mužstva Ján Blaháč.