28.07.2018, 21:04, aktualizováno 29.07.2018, 20:55
Slovan neměl problémy s Podbrezovou a v domácí lize se může pyšnit stoprocentní bilancí, stejně na tom je i Dunajská Streda. Ružomberok vyloupil Trenčín, v sobotu uspěly domácí týmy a tři body braly Trnava, Sereď a Žilina...

Slovan Bratislava - Železiarne Podbrezová 3:0

29.07.2018 19:00

Góly: 5. Vasil Božikov, 65. Andraž Šporar, 77. Andraž Šporar

ŠK Slovan Bratislava si na domácej tráve poľahky poradil s FK Železiarne Podbrezová, ktorý zdolal presvedčivo 3:0 (1:0).

Slovan vzal od začiatku opraty stretnutia pevne do svojich rúk a nedovolil Horehroncom opustiť vlastné obranné pásmo. Belasí to skúšali kombinačne po stranách aj stredom ihriska. Domácemu celku vyšla v piatej minúte štandardná situácia. Vtedy Holman našiel Božikova a kapitán Slovana trafil presne - 1:0. Hostia prvýkrát vážnejšie ohrozili Šullovu bránu v 16. minúte, keď Dávid Leško z priameho kopu trafil len múr. Bratislavčania mali hru naďalej pod kontrolou. Do prestávky stihol ešte opakovane a nebezpečne zakončiť Savičevič. Pri svojom prvom pokuse obtrel loptu o ľavú žrď, pri tom druhom sa kvalitným zákrokom predviedol gólman Podbrezovej Kuciak. Gól si pýtal aj pokus Čavriča. Loptu z jeho kopačky úspešne zblokovali brániaci hráči.

V druhom polčase bol Slovan naďalej aktívny a kontroloval hru. Jeho kombinácia však začala viaznuť a k tomu sa pridal piskot z tribún. Nespokojných divákov umlčal v 65. minúte Šporar. Legionár po prihrávke Mohu strelil druhý gól belasých - 2:0. Slovinský útočník sa gólovo presadil aj v 77. minúte, keď obstrelil Kuciaka. Slovan po víťazstve v prvom kole aktuálneho ročníka Fortunaligy bral všetky tri body aj v tom druhom a v tabuľke má plný počet - šesť bodov. Šk Slovan Bratislava zdolal v nedeľu večer Železiarne Podbrezová vysoko 3:0.

DAC Dunajská Streda - Zemplín Michalovce 4:1

Góly: 27. Vakoun Issouf Bayo, 30. Vakoun Issouf Bayo, 32. Zsolt Kalmár, 74. Kristopher Vida - 88. Dawid Kurminowski

Slovenský pohárový zástupca DAC Dunajská Streda potvrdil úlohu mierneho favorita a MFK Zemplín Michalovce zdolal na Žitnom ostrove jednoznačne 4:1 (3:0).

V 15. minúte sa Kavka ocitol sám v šestnástke a prudko vystrelil nad bránu. V 26. minúte pomohol svojmu tímu Kira, keď zastavil strelu k žrdi. Autorom pokusu bol Ljubicić. Už o minútu nato hráči hostí ukazovali postavenie mimo hry, ale Bayo v ofsajde nebol a volejom prekonal Kiru - 1:0. V 30. minúte Vida sprava odcentroval a nestrážený Bayo poslal loptu do siete hlavou - 2:0. V 32. minúte napálil Kalmár do pravého horného rohu a bolo 3:0. Vakoun Issouf Bayo neuspel sám zoči voči Kirovi, ktorý včas vybehol.

V 48. minúte si vydýchol Macej. Zlá rozohrávka trafila hosťujúceho hráča a Sadam Sulley si mohol pripísať kuriózny gól. Avšak nevšedné zakončenie tesne minulo bránu. V 68. minúte to vzal počas prečíslenia troch na dvoch na svoje kopačky Vida. Jeho tvrdú strelu Kira eliminoval a dorážka tesne minula pravú žrď. V 74. minúte predviedli domáci tri prihrávky na jeden dotyk. Vida sa ocitol sám pred brankárom, odkiaľ pridal ďalší gól - 4:0. Päť minút pred koncom riadneho hracieho času mohol svoj druhý gól v zápase zaznamenať Vida, ale proti Kirovi nepochodil. V 88. minúte potiahol loptu po ľavej strane Cheick Alan Diarra a našiel v šestnástke striedajúceho spoluhráča. Dawid Kurminowski posadil domáceho obrancu na zadok a s prehľadom poslal loptu k tyči - 1:4 z pohľadu Zemplína. DAC Dunajská Streda zdolal Michalovce vysoko 4:1.

AS Trenčín - MFK Ružomberok 1:4

Góly: 25. Antonio Mance - 36. Ismar Tandir (pen.), 70. Kristi Qose, 87. Kristi Qose, 89. Dalibor Takáč

AS Trenčín nadviazal v novom ročníku Fortunaligy na prekvapujúce a nevyrovnané výkony z predchádzajúcej sezóny a v druhom kole najvyššej slovenskej súťaže podľahol Ružomberku nečakane jednoznačne 1:4 (1:1).

Hostia pohrozili už v desiatej minúte. Vtedy priamy kop zahral faulovaný Daniel. Rozhodol sa pre prihrávku, ktorá našla Gála-Andrezlyho. Jeho center do šestnástky prijal Twardzik, ktorého pohotovú strelu vyrazil brankár Šemrinec. O pätnásť minút neskôr Trenčín otvoril skóre. Čatakovič našiel v šestnástke Manceho, ktorý zakončil rutinérsky a lopta skončila v sieti - 1:0. V 35. minúte hlavný arbiter nariadil pokutový kop pre "Ružu". Príčinou mal byť faul na Kostadinova. Loptu si na biely bod postavil Tandir a poslal ju k žrdi - 1:1.

V druhom dejstve stretnutia druhého kola prišiel Trenčín rýchlo o dvoch hráčov. Druhú žltú a následne červenú kartu uvidel najprv v 57. minúte Šulek a v 64. minúte aj jeho spoluhráč Bukari. Početnú výhodu o dvoch hráčov premenil MFK Ružomberok na tri góly. V 69. minúte odcentroval Urdinov a Qose v šestnástke zvýšil na 2:1. Tri minúty pred koncom riadneho hracieho času rovnaký hráč upravil na 3:1. Na konečných 4:1 uzavrel v 89. minúte strelou k žrdi Takáč. MFK Ružomberok porazil domáci AS Trenčín vysoko 4:1 a po bezgólovej domácej remíze s nováčikom zo Serede zaznamenal prvý trojbodový zápis v sezóne.

Spartak Trnava - FC Zlaté Moravce 1:0

28.07.2018 19:00

Góly: 60. Ján Vlasko (pen.)

Prvé body v novej sezóne má už aj majster z Trnavy. Na odvetu proti Legii Varšava sa Látalovci naladili výhrou, hoci len gólom z penalty. O troch bodoch rozhodol Ján Vlasko.

Už pred zápasom majstri svorne hovorili o tom, že duel ako so Senicou sa nesmie opakovať. A ani body sa v lige nemôžu darovať každé kolo. Preto sa od úvodu snažili domáci potvrdiť rolu favorita a súpera zneškodniť čím skôr. Nedarilo sa im však poriadne ohroziť bránu, hoci loptu na kopačkách mali v moci.

Prvú šancu mal po desiatich minútach Pekár, ale mieril len nad a potom neuspel Miesenböck pretože Chovan ho vychytal. Na druhej strane Rusov najskôr vyriešil prihrávku Brašeňa do päťky a potom po priamom kope Udeh prehlavičkoval domácu bránu. V závere polčasu kiks Godála s Rusovom skončil na hornej sieti a potom ešte zahrozil Ewertona, no gól z toho nebol.

Veľa nechýbalo k tomu, aby sa po prestávke menilo skóre v prospech Trnavy. Dangubič nahrával do šance Miesenböckovi, ale ten mieril len do spleti tiel. Neskôr po centri Dimitrijeviča mieril na druhej strane nad bránu Urgela. Dangubič sa nepresadil ani o niečo neskôr, ponad Chovana loptu neprepasíroval. Bežala 54. minúta.

Po hodine hry prišiel faul v šestnástke hostí od Udeha a Vlasko z penalty premenil šancu na 1:0. Vion sa snažil vyrovnať, ale Rusov si poradil ako s Orávikovou šancou, tak aj s Urgelovou. Štvrťhodinu pred koncom strelu Casada kryl na dvakrát trnavský brankár.

Vion v 85. minúte takmer vyrovnal, ale zaskvel sa Rusov. Gól už nedali ani Grendel či Dangubič v závere a tak tri body ostali doma, majster bodoval prvýkrát v sezóne. To Zlaté Moravce majú po dvoch dueloch skóre 1:5 a dve prehry.

ŠKF Sereď - FK Senica 2:1

Góly: 75. Aldo Baez, 79. Nikola Gatarić - 43. Désiré Sègbè Azankpo

Históriu vo Fortuna lige zmenili hráči Serede, pretože nielenže skórovali prvé góly v najvyššej súťaži, ale rovno si pripísali aj prvé víťazstvo. A to proti Senici najprv prehrávali. Dokonca sa na čas vyšvihli aj na 1. miesto ligy.

Boli to však hostia, ktorí začali lepšie a aktívnejšie smerom dopredu na začiatku stretnutia. Strelou Solana sa mohlo meniť skóre, neskôr zaujímavú šancu mohol upiecť Herrera, ale nenašiel adresáta. Strela potom nevyšla Ulrichovi na druhej strane, Sereď tak čakala na svoj prvý ligový gól aj po tejto akcii. Po polhodine hry mal sľubnú šancu Morong, no aj keď vystihol chybu Diasa, Taborda v bráne si poradil. Sereď sa potom viac tlačila dopredu, ale po veľkej chybe išiel sám na bránu pre zmenu Azankpo. A placírkou k žrdi aj otvoril skóre - 0:1.

S domácimi to nevyzeralo najlepšie, takmer tisícka divákov v Myjave však sledovala zaujímavý zápas. Sereď to skúšala kombinačne, dobre hrali skúsení hráči. Pokusy Moronga a Ulricha sa neujali a nováčik neudrel ani po šanci po hodine hry. Pred Tabordom totiž zaváhal Richnák, skóre sa nemenilo. Ale neskôr po akcii na ľavej strane prenikla lopta do šestnástky k Baezovi, ktorý prudkou ranou vyrovnal na 1:1.

Netrvalo dlho a domáci sa radovali opäť. Po trme vrme a akcii pred brankárom Tabordom skončila lopta v sieti aj o tri minúty, tešil sa Gatarič. Letné posily nováčika tak rozhodli o tom, že prvýkrát sa v najvyššej súťaži raduuje z troch bodov aj Sereď.

MŠK Žilina - FC Nitra 2:1

28.07.2018 18:30

Góly: 13. Michal Škvarka, 54. Róbert Boženík - 32. Andrej Fábry

Prvý zápas novej sezóny zvládla Žilina na výbornú, pretože doma získala tri body. Nebolo to však proti húževnatej Nitre vôbec jednoduché, rozhodujúci gól padol v druhom polčase.

Nejeden hráč zažil debut v tomto zápase, na strane Žiliny bol pre zmenu kapitánom premiérovo Miroslav Káčer. Spočiatku sa hralo opatrne a nervózne, potom zahrozila nebezpečná hlavička Taiwa. Gólom sa však neujal a tak udrelo na druhej strane. Holúbek pekne nahral do vápna a Škvarka nemal problém otvoriť skóre - 1:0.

Ten istý hráč mal ďalšiu zaujímavú šancu, ale strela bola zblokovaná. Po polhodine hry bolo vyrovnané, pretože Kuník centroval a Fábry prekonal obranu domácich gólom na 1:1. Hostia mohli skóre dokonca otočiť, ale Taiwo smeroval na bránu, no Holec ho vychytal a nepripustil pohromu pre MŠK. V závere polčasu nedal Jánošík a takisto potom ani ďalšia aká-taká možnosť sa neujala.

Po zmene strán sa čakalo, že MŠK súpera poriadne zatlačí. A Boženík, debutant v lige, to aj potvrdil. Pekne sa uvoľnil a po teči bolo už 2:1. Strelu vyslal neskôr aj Mihalík, ale tentoraz Hroššo zasiahol. Nebezpečný bol z radov hostí najmä Taiwo, ale šošoni si s ním vedeli poradiť. Križan potom po hodine hry nevyrovnal, pretože hlavičkoval po rohu len do žrde. Domáci stále hrozili z nebezpečných brejkov, no vo finálnej fáze im vždy chýbalo málo ku gólu. Nitrania sa snažili o vyrovnanie, ale debut na lavičke šošonov trénerovi Kentošovi napokon vyšiel vďaka výhre 2:1.