Fortuna liga - souhrn 19. kola

13.02.2021, 16:04, aktualizováno 14.02.2021, 16:56
Vedoucí Slovan Bratislava zahájil jarní část soutěže remízou v Ružomberku, Dunajská Streda si odvezla jen bod z Trenčína. Žilina si poradila doma vcelku jasně se Zlatými Moravci a nastřílela jim čtyři branky. Tři body brala nakonec i Trnava z duelu proti Senici. Utkání mezi Seredí a Nitrou se nehrálo kvůli nezpůsobilému terénu.

AS Trenčín - DAC Dunajská Streda 3:3

14.02.2021 15:00

Góly: 26. Jakub Kadák, 29. Lucas Demitra, 70. Hamza Ćataković - 57. Ion Nicolaescu, 61. Zsolt Kalmár (pen.), 90+5. Eric Ramírez (pen.)

AS Trenčín odohral v 19. kole Fortunaligy premiérový ligový duel na skolaudovanom štadióne. S druhým celkom tabuľky DAC Dunajská Streda remizoval 3:3, keď v polčase viedol 2:0.

Trenčín viedol po prvom polčase už o dva góly. Svoj premiérový zásah v najvyššej súťaži dosiahol pri debute 17-ročný Lucas Demitra, syn tragicky zosnulého hokejistu Pavla Demitru. Favorizovaní hostia po prestávke v priebehu štyroch minút vyrovnali a hoci v 70. minúte Hamza Čatakovič poslal AS opäť do vedenia, bod pre DAC zachránil v piatej minúte nadstavenia z penalty Eric Ramirez. AS Trenčín sa na domácom ihrisku predstavil bezmála po 1000 dňoch. Zápas sa hral za mrazivého počasia.

Prvý väčší vzruch priniesol v šiestej minúte prienik mladučkého Demitru. Ten sa po pravom krídle prebojoval až do šestnástky. V neprehľadnej situácií sa lopta aj so šťastím odrazila mimo troch žrdí. O štyri minúty neskôr Kružliakova hlavička po rohovom kope letela tesne nad brvno. Po prudkom zakončení Čatakoviča v dvanástej minúte zvonila konštrukcia za Jedličkom. Hra sa následne zo šestnástok presunula do stredu poľa. Náznaky šancí mala Dunajská Streda, no bez vážnejšej príležitosti. V 25. minúte po kombinačnej akcii na jeden dotyk zostal na hranici jedenástky voľný Kadák, ktorý umiestnil loptu k pravej žrdi - 1:0.

O tri minúty si dobre nabehol Corryn. Prihral po celej šírke ihriska Demitrovi, ktorý po zemi podstrelil Jedličku a zaznamenal svoj premiérový gól vo Fortunalige - 2:0. V 36. minúte musel z ihriska pre svalové zranenie odísť Corryn. Namiesto neho prišiel Gaži, ktorý si po pár sekundách pobytu na ihrisku zasekol protihráča a z pár metrov trafil bočnú sieť.

V úvode druhého polčasu mali územnú prevahu hostia. V 55. minúte sa do šestnástky vrútil Ramírez, a v súboji s obrancom neuspel. O minútu nato sa po centri z pravej strany hlavou presadil Nicolaescu - 2:1. Prakticky hneď mohlo byť 3:1, ale Čatakovičova strela z vnútra pokutového územia neskončila v bráne. V 60. minúte Zubairu zbytočne fauloval Kalmára a kopal sa pokutový kop. S prehľadom ho premenil sám faulovaný - 2:2.

O šesť minút zaskočených Trenčanov mohol potešiť Čatakovič. Jeho technickú strelu z hranice šestnástky vyrazil Jedlička. V 70. minúte prijal Čatakovič vo veľkom vápne spätnú prihrávku Zubairua a nikým neatakovaný upravil na 3:2. Tesne vedľa vystrelil Divkovič. O domácom víťazstve mohol definitívne rozhodnúť Demitra, ktorému nabíjal Čatakovič, no sám pred Jedličkom zaváhal.

V nadstavenom čase hlavný rozhodca odpískal pokutový kop pre hostí. Loptu si na biely bod postavil Ramirez a zachránil celok zo Žitného ostrova pred prehrou. Futbalisti AS Trenčín remizovali pri súťažnom návrate na svoj zrekonštruovaný štadión s DAC Dunajská Streda 3:3, keď o triumf prišli v nadstavenom čase. Dunajská Streda stráca z druhého miesta na lídra Slovan naďalej päť bodov.

"Som skutočne veľmi sklamaný, ako i chlapci v šatni. Až do konca sme mohli veriť, že môžeme zdolať silný tím. Prišiel pre nás smolný záver. Dokázali sme si vytvoriť tlak, dali sme góly. Prišli však zranenia, museli sme striedať, a to sa prejavilo na vývoji zápasu. Hostia vyrovnali a ak sa pozrieme, dva mesiace dozadu sme takéto zápasy prehrávali. Dvihli sme hlavu a Demitra mohol zápas uzavrieť. Myslím, že sme si zaslúžili zvíťaziť," zhodnotil duel tréner domácich Stijn Vreven.

"Videli sme veľmi otvorený zápas od dvoch tímov, ktoré chceli od začiatku zvíťaziť. Pokiaľ nevyužijeme šance, treba byť vzadu veľmi koncentrovaný, čo sme neboli. V zápase, kde musíte dobiehať náskok súpera, to nie je jednoduché. Za prvý polčas si Trenčín vedenie zaslúžil. Za druhý polčas musím dať kompliment mojim hráčom. Vrátili sme sa do zápasu a vyrovnali výsledok. V poslednej minúte sme mali pri penalte šťastie, ale za šance, čo sme mali, je 3:3 ideálnym výsledkom. Škoda, že na tribúnach chýbali diváci," okomentoval dianie lodivod hostí Bernd Storck.

FK Pohronie - Zemplín Michalovce 1:1

14.02.2021 14:00

Góly: 18. Adler Da Silva - 45+2. Martin Bednár

FK Pohronie nedovŕšilo víťazný jarný hetrik, keď v 19. kole Fortunaligy remizovalo s Michalovcami 1:1 (1:1).

Pohronie v dvoch dohrávkach získalo najprv šesť bodov, keď postupne zdolalo Nitru a Sereď. Hosťom stačil na zisk bodu jeden strelecký pokus na bránu. Zemplín neprehral v piatom ligovom zápase v sérii, no v tabuľke okupuje až predposledné jedenáste miesto. Pohronie bodovalo po štvrtý raz za sebou a je ôsme. V úvode stretnutia si ani jeden tím nevytvoril vážnejšiu príležitosť. V 18. minúte Fadera prihral na stred Da Silvovi a ten z prvej trafil šibenicu Markovičovej bránky - 1:0.

Michalovciam sa podarilo vyrovnať ešte do prestávky. V nadstavenom čase prvého polčasu zahral Žofčák rohový kop na prednú tyč. Soler predĺžil loptu ďalej a Bednár z bezprostrednej blízkosti vsietil na 1:1.

Po zmene strán mali šancu Zemplínčania: na Mazanovu prihrávku za obranu súpera si nabehol Chvěja, ale Markovič vyrazil jeho pokus na roh. Na opačnej strane Federa utiekol Magdovi. V poslednej chvíli predviedol dobrý zákrok Neofytidis. V závere mohol o víťazstve hostí rozhodnúť striedajúci Adekuoroye, ale hlavou tesne minul. Pohronie si s Michalovcami podelilo po bode za remízu 1:1.

"Súper vstúpil do zápasu aktívnejšie, mal väčšie držanie lopty. Veľa šancí sme im ale nedovolili. Po zisku lopty sme chceli byť nebezpeční. Boli sme ale nepresní. Dali sme pekný gól, no v závere polčasu sme po rohu inkasovali, čomu predchádzali naše straty. V druhom polčase sa to viac otvorilo, obaja mohli udrieť, ale súper mal na lopte vyššiu kvalitu. Po troch zápasoch máme sedem bodov, máme radosť. Dnes bod musíme brať," zhodnotil duel tréner domácich Jan Kameník.

"Videli sme vyrovnaný zápas. Najmä prvý polčas mal dobrú úroveň z oboch strán. Snažili sme sa hrať trpezlivo, ale súper dobre bránil. Druhý polčas bol opatrnejší. Bolo to o jednom góle, mali sme šancu, nepremenili ju. Škoda. Chceli sme vyhrať," povedal lodivod hostí Jozef Majoroš.

MFK Ružomberok - Slovan Bratislava 0:0

13.02.2021 16:00

Góly: -

V mrazivom počasí Liptova remizovali domáci MFK Ružomberok s ŠK Slovan Bratislava bez gólov 0:0.

Úradujúci majster i domáci celok boli svorne veľmi skúpi na strelecké zakončenia. Slovan má na čele tabuľky šesťbodový náskok pred Dunajskou Stredou, ktorá má však ešte zápas k dobru. Ružomberok je šiesty. V 29. minúte Brenkus vystrelil zblízka, ale trafil len hráča súpera. V 39. minúte sa po malej domov od Pauscheka do problémov dostal brankár hostí Greif. Napádal ho Regáli, ale gólman Slovana situáciu vyriešil. Okrem týchto troch momentov prvý polčas viac zaujímavého nepriniesol. V mrazivom počasí, keď sa teplota držala na hodnote mínus šesť stupňov, mužstvá do prestávky prezentovali medzišestnástkový futbal bez jedinej strely na bránku. Druhé dejstvo sa nieslo v znamení zvýšenej aktivity majstra. V 51. minúte vystrelil Pauschek a pred ružomberskou bránkou trafil spoluhráča Daniela. V 62. minúte Ďungel poslal sprava center pred bránku ŠK. Našiel Regáliho, no ten loptu nespracoval. V 64. minúte Bajričovu hlavičku vykryl Krajčírik. O chvíľu nato mal veľkú príležitosť na zmenu skóre Moha, a jeho krížna strela tesne minula ľavý dolný roh bránky MFK. V 84. minúte Greif vychytal Regáliho, ktorý vypálil zblízka a z uhla. Ružomberok remizoval so Slovanom 0:0.

"Na našom ihrisku sme privítali najlepšie mužstvo v lige. Snažili sme sa urobiť všetko pre to, aby podmienky boli čo najlepšie, aby priali futbalu. Terén bol napokon taký, aký bol, pre oba tímy rovnaký. V prvom polčase sme sa súperovi vyrovnali po všetkých stránkach. Je pravda, že v druhej polovici, v určitých pasážach mal Slovan prevahu, pričom si vytvoril aj šance. Musím povedať, že v tomto zápase si nezaslúžil nikto vyhrať, ale ani prehrať. Preto sa mi remíza zdá spravodlivá. My sme so ziskom bodu veľmi spokojní," okomentoval duel lodivod domáceho tímu Ján Haspra. "Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom nám chýbala energia a akoby sme sa trochu zľakli ihriska, ktoré na prvý pohľad vyzeralo zle, no reálne nebolo až také ťažké. Po prestávke moje mužstvo podalo odlišný výkon. Mali sme oveľa viac dobrých akcií i príležitostí a vypracovali sme si aj gólové šance. Keď sa zápas skončí 0:0, bežne z toho nemáte dobrý pocit. V našom podaní však zápasu chýbal iba gól. Trápili sme sa v koncovke, bolo to bez efektivity," doplnil slová svojho kolegu tréner belasých Darko Milanič.

MŠK Žilina - FC Zlaté Moravce 4:1

13.02.2021 14:00

Góly: 41. Taofiq Jibril, 65. Matej Moško (vl.), 69. Patrik Iľko, 83. Tibor Slebodník - 62. Martin Kovaľ

Vo svojej jarnej ouvertúre potvrdila Žilina rolu favorita a v 19. kole Fortunaligy zdolala FC ViOn Zlaté Moravce vysoko 4:1 (1:0).

Úvod stretnutia patril domácim. Po ôsmich minútach duelu sa po priamom kope dostal do dobrej príležitosti Ďuriš, ale netrafil bránku. Hra sa postupne presunula do stredu ihriska. Ani jeden z tímov si nedokázal vypracovať lepšiu príležitosť. V 30. minúte poslal center do šestnástky Javorček, ale Ďuriš tentoraz netrafil loptu. Žilinčania sa prvýkrát radovali až v 41. minúte. Vtedy sa v pokutovom území hostí uvoľnil Jibril a otvoril skóre - 1:0. Po zmene strán domáci kontrolovali vývoj, ale Zlaté Moravce zvýšili aktivitu. V 58. minúte nechýbalo veľa, aby chybu v rozohrávke využil Kovaľ. Na druhej strane brankár Chovan pohotovo zasiahol po strele Iľka. Vzápätí domáca obrana zazmätkovala v rozohrávke znova. Kopasovu prihrávku brankárovi zachytil Kovaľ a vyrovnal na 1:1. Už o štyri minúty po tomto momente Žilinčania išli opäť do vedenia. Ďuriš poslal loptu z pravej strany a Moško ju nešťastne nasmeroval za chrbát vlastného brankára - 2:1. V 69. minúte sa individuálne presadil Iľko a v závere stanovil konečné skóre Slebodník, ktorý skóroval tri minúty po svojom príchode na ihrisko. MŠK Žilina zdolal Zlaté Moravce presvedčivo 4:1 a so vstupom do jarnej časti môže byť spokojný.

"Dovolím si tvrdiť, že sme podali jeden z najlepších výkonov za môjho pôsobenia. Bol to komplexný výkon, boli sme dobre zorganizovaní, pracovali sme vo vysokom tempe, hrali sme rýchlo. Takže dnes pred chlapcami klobúk dole. Treba im pogratulovať, lebo som ich už dlho nevidel takto hrať," pochválil svojich zverencov tréner Pavol Staňo. "Z našej strany rozhodli zápas situácie jeden na jedného, v ktorých sme zlyhali. Systémovo sme pripravili nejaké veci, ktoré sme predpokladali, že v zápase budú. Myslím si, že systémovo sme to zvládli. Výsledok sme sa snažili držať čo najdlhšie, čakali sme na našu príležitosť, nejaké náznaky tam boli. V druhom polčase sa nám podarilo vyrovnať. Ako som povedal, zápas rozhodli situácie jeden na jedného, ktoré sme nezvládli," uviedol tréner hostí Ľuboš Benkovský.

Spartak Trnava - FK Senica 1:0

Góly: 52. Martin Mikovič

V 19. kole Fortunaligy sa trnavský Spartak natrápil s poslednou Senicou, aby napokon zvíťazil jediným gólom zápasu 1:0 (0:0).

Úvod bol obojstranne bojovný. Prvú strelu na trnavskú bránku vyslal až v 18. minúte Košťál. Najväčšiu šancu prvého dejstva mali domáci v 26. minúte: po rýchlej kontre vysunul Twardzik Olejníka, ktorého zakončenie po zemi k vzdialenejšej žrdi tesne minulo cieľ. Seničania pohrozili Gallovičom. Senický stredopoliar prenikol do šestnástky, a jeho ranu zblokovala trnavská obrana. Na opačnej strane trafil z priameho kopu nad bránku Kolesár. Trnavčania po zmene strán zvýšili aktivitu. V 52. minúte ľavý bek Spartaka Mikovič napriahol spoza pokutového územia a lopta skončila za chrbtom Fryštáka pri vzdialenejšej žrdi - 1:0.

Išlo o vôbec prvú trnavskú strelu do priestoru bránky. Rusov po jedovke Košťála z niekoľkých metrov reagoval pohotovo a dorážka tiesneného Pirosku išla nad. V 74. minúte to na seba zobral Bamidele Yusuf, no jeho pokus skončil mimo bránky. Seničania sa snažili vyrovnať, Piroska mieril z voleja opäť privysoko. Domáci v závere držali loptu na súperovej polovici. Trnavské víťazstvo mohol ešte zvýšiť Vlasko, ale zblízka trafil žrď. Trnava zdolala Senicu tesne 1:0.

"Veľmi sme si priali, aby sme domáci zápas vyhrali; pravdepodobne nám to zaručí prvú šestku. Hoci nám v prvom polčase viazla kombinácia a hra nebola podľa našich predstáv, mohli sme ísť do vedenia. V druhom dejstve prišli na ihrisko skúsení chalani, ktorí vedeli podržať loptu. Boli sme oveľa nebezpečnejší a mali sme situácie na skórovanie. Je to veľmi dôležité víťazstvo, vážime si to a veríme, že sme už zlomili sériu na domácom ihrisku a bude sa nám viac dariť aj bodovo," povedal tréner víťazného celku Michal Gašparík. "Úvodných sedem minút sme nemali ideálnych, potom sme prebrali iniciatívu a súpera sme zavreli na jeho polovici. Nevychádzala nám však finálna fáza. Škoda, pretože v tejto časti zápasu by bolo dobré, keby sme ho otvorili gólom. V druhom polčase sme chceli predvádzať rovnakú hru, ale súper išiel po našej ľahkej chybe do vedenia. Dnes sme pohoreli na efektivite. V závere sme sa snažili o vyrovnanie, ale neprinieslo to nič. Bez efektivity a väčšej agresivity v súperovej šestnástke nemôžeme byť úspešní," pridal svoje postrehy tréner hostí Anton Šoltis.