Fortuna liga - souhrn 19. kola

15.02.2020, 15:59, aktualizováno 16.02.2020, 17:09
Trnava a Slovan se rozešly v derby bez branek. Stejně skončil i duel Dunajské Stredy se Senicí. Ve velkém stylu odstartoval druhou polovinu sezony Trenčín, doma znemožnil Michalovce a nastřílel jim osm gólů. Ružomberok v nastavení přišel o výhru ze Seredě, nerozhodný výsledek se zrodil také v Nitře. Žilina naopak s přehledem zvládla doma Zlaté Moravce a nasázela jim tři góly.

DAC Dunajská Streda - FK Senica 0:0

16.02.2020 15:00

Góly: -

V zápase bolo k videniu množstvo zaujímavých situácií pred bránami, zvonili aj žrde, ale gól napokon diváci v Dunajskej Strede nevideli. DAC sklamal a nevyhral doma so zdecimovanou Senicou.

Až tri zápasy vo Fortuna lige sa skončili bez gólov, jeden z nich aj v MOL aréne. A to napriek tomu, že sa hralo svižne a živo, šance sa rodili na oboch stranách, ale spočiatku najmä na kopačkách hráčov hostí, čo bolo celkom prekvapujúce. V 18. minúte sa dostal do šance Moses Eneji, ktorý sa medzi dvoma obrancami dostal k zakončeniu, Száraz však bravúrne chytil. V 26. minúte boli Seničania blízko ku gólu, keď Baumgartnerovu strelu musel Száraz poslať na roh. Nedotiahnuté center, či akcie bez finálneho zakončenia pokračovali. Pár minút pred koncom Olanrewaju pekne prešiel do šance, ale mieril nad. Neuspel v závere polčasu so šancou ani Meliš.

Po zmene strán DAC zvýšil obrátky a snažil sa viac smerom dopredu. V 51. minúte Fábry nastrelil pravú žrď, na druhej strane Totkova strela skončila na ľavej žrdi. Obrovskú šancu spálil v 63. minúte Moses Eneji. Rýchly brejk však nezakončil a skóre sa opäť nemenilo. Pätnásť minút pred koncom Šimič mieril hlavou, no Vorel bol pripravený. V 79. minúte Baumgartner poslal strelu vedľa ľavej žrde. Vorel sa vyznamenal aj pri ďalšej šanci Fábryho. V závere sa ešte kopal roh, ale Šimič nedal v dobrej pozícii a tak si tímy podelili jeden bod.

Spartak Trnava - Slovan Bratislava 0:0

Góly: -

Ani veľké derby medzi Trnavou a Slovanom gól v prvom jarnom kole Fortuna ligy neprinieslo. Hoci za gólom hnala hráčov početná enkláva fanúšikov, nestalo sa tak a v tabuľke sa Žilina na belasých mierne dotiahla.

Brankár Greif mal prácu už hneď na začiatku, pretože Orlandič bol v šanci, ale v zakončení to dobre neurobil. Inak sa však tímom nedarilo podľa predstáv smerom dopredu a diváci sa museli nudiť. Na šancu čakali do 24. minúty. Moenza vtedy našiel Yaoa, no tomu sa nepodarilo dať zásah a mieril nad. Veľa sa toho nedialo ani v ďalších minútach, v závere polčasu si akurát Moha vytvoril šancu, ale mieril to len nad bránu, takže do kabín sa išlo za rovnakého stavu, ako pred úvodným hvizdom.

Abena hneď po prestávke fauloval vo vápne a kopala sa penalta. Mitrea však nedal a Greif sa stal hrdinom momentu. Hoci prebiehal dynamický duel, chýbalo viac šancí. Asi dvadsať minút pred koncom mal možnosť Tavares, ktorý si poradil s Greifom, ale do siete napokon nenamieril. Chybovali aj hráči Trnavy, no Slovan to nedokázal potrestať. Nepresadil sa ani Nono po priamom kope a takisto ani Tešija 6 minút pred záverečným hvizdom. Fantasticky totiž zachránil Greif! Keďže nedal potom v šanci ani Orlandič, skóre sa ani raz nemenilo a tímy si berú po jednom bode.

MŠK Žilina - FC Zlaté Moravce 3:0

16.02.2020 14:00

Góly: 27. Lukáš Jánošík, 60. Lukáš Jánošík, 87. Dawid Kurminowski

MŠK Žilina vstúpil do jarnej časti Fortuna ligy veľmi dobre. FC ViOn Zlaté Moravce zdolal presvedčivým výsledkom 3:0 (1:0).

Pod Dubňom panovalo pekné slnečné počasie. Duel odohrali aktuálne druhý a šiesty tím tabuľky. V dvanástej minúte strieľal z tesnej blízkosti a z otočky Meszároš, Holec bol však pozorný. Na začiatku 17. minúty našla prihrávka v pokutovom území Jánošíka. Obhod gólmana mu nevyšiel. Prvý gól stretnutia padol po osi Paur - Káčer - Jánošík. Žilinský útočník z uhla napálil do horného roku - 1:0. V 38. minúte po zmätku v šestnástke v páde zakončoval Mészáros, avšak slabo i nepresne. V 40. minúte poslal dorážku veľkým oblúkom na bránu Jánošík, ale padáčik skončil tesne vedľa. O minútu neskôr chýbali Balajovi k zakončeniu centimetre. V 43. minúte Anag centroval na vzdialenejšiu žrď. Balaj loptu trafil, ale sieť nerozvlnil.

Hrnčárovu hlavičku v druhom polčase zneškodnil Holec. V 51. minúte išiel Paur sám na bránu hostí, obranca hostí Pintér ho však dobehol a loptu vypichol na roh. Na konci 60. minúty prebral loptu Jánošík. Následne pred ustupujúcimi obrancami vypálil spoza pokutového územia do šibenice. Lopta zapadla do siete od brvna - 2:0. V 63. minúte Káčerov center z priameho kopu nezužitkoval hlavičkou Králik. Demiriho prihrávku z krídla napálil Fazlagić bez spracovania nad bránu.

V 78. minúte rovnaký hráč vysunul Kurminowskeho, ktorý z uhla zakončoval tesne vedľa. Na konci 85. minúty skúšal šťastie spoza veľkého vápna Kaša. Brankár prudkú ranu vyrazil na roh. Dlhý center Demiriho od vlastnej šestnástky spracoval Káčer a zoči-voči brankárovi ešte prihral Kurminowskemu. Ten pred prázdnou bránou nezaváhal - 3:0. V 89. minúte Kovaľovu prihrávku z krídla nepretavil do gólu Chren. Žilinčania zvíťazili v jarnej ouvertúre na domácej tráve nad Zlatými Moravcami 3:0. Ich počínanie sledovali vyše dve tisícky divákov.

AS Trenčín - Zemplín Michalovce 8:1

15.02.2020 14:00

Góly: 10. Ante Roguljić, 21. Ruben Ligeon, 51. Ante Roguljić, 54. Osman Bukari, 75. Aschraf El Mahdioui, 78. Osman Bukari, 87. Osman Bukari, 89. Jakub Kadák - 14. Jakub Grič

Až nečakane hladko prevalcovali Považania východniarov. V prvom jarnom kole zvíťazil AS Trenčín nad MFK Zemplín Michalovce vysoko 8:1 (2:1).

V Žiline sa hralo vo veľmi peknom počasí. Aktívnejší boli spočiatku domáci. Bukari v druhej minúte nemal potrebnú presnosť. Začiatkom desiatej minúty padajúci center zľava od van Kessela zasunul hlavou do Kirovej brány Roguljić - 1:0. O tri minúty sa po rohu a zlom odkope zblízka hafvolejom presadil Grič - 1:1. V 16. minúte Bukari obišiel takmer celú obranu hostí a prihral van Kesselovi. Ten zoči-voči Kirovi trafil presne, gól však neplatil pre ofsajd. Po centri Bukariho, ktorý s loptou prešiel polovicu ihriska, vypálil van Kessel a trafil Kiru. V 21. minúte center Ligeona zľava nečakane zapadol k vzdialenejšej tyči hostí - 2:1. Kiru neprestrelil Bukari a z dorážky nemieril presne Čataković. O minútu neskôr zlyhala dvojica Trenčanov, ktorí si dávali prednosť pred prázdnou bránou a slabú hlavičku stihol eliminovať vstávajúci Kira.

Na niekoľko náznakov hostí v druhom dejstve odpovedali domáci v 51. minúte. Po centri Bukariho sa strelou k ľavej žrdi zapísal do streleckej listiny opäť Roguljić - 3:1. V 54. minúte sa po peknej prihrávke menovaného nekompromisne uviedol Bukari - 4:1. V 60. minúte si na center nabehol Križan. Jeho hlavička letela tesne nad bránu. Po umiestnenej strele Roguljića dobre zasiahol Kira a vyrazil na roh. V 68. minúte Kvocera obišiel Bergsena, z uhla však napálil do obrancu, ktorý stihol priskočiť na čiaru. V 75. minúte z priameho kopu utešene zavesil loptu pod brvno El Mahdioui - 5:1. V 79. minúte vypichol loptu v strede poľa van Kessel. Zbehol si po krídle a nabil Bukarimu, ktorý pohodlne zvýšil na 6:1. Ďalší únik van Kessela v 87. minúte zakončil Bukari - 7:1. Minútu pred koncom riadneho hracieho času uzavrel hlavičkou na konečných 8:1 striedajúci Kadák. Bez minúty nadstaveného času v zápase pod Dubňom padlo deväť gólov. AS Trenčín rozdrvil michalovský Zemplín 8:1 a do jarnej časti Fortunaligy vstúpil ideálne.

FC Nitra - FK Pohronie 0:0

Góly: -

Nič sa v tabuľke na chvoste nemení, Nitra doma len remizovala s Pohroním 0:0.

Trochu aktívnejšie začala Nitra, skúsil to napriklad Faško, ale mieril nepresne. Smerom dopredu sa hosťom nedarilo, ale hru aspoň ako tak vyrovnali. Neskôr zahrozila Nitra, Ristovského strela z diaľky však zazvonila iba na brvno. Pohronie odpovedalo potom z priameho kopu, keď brankára Šípoša vystrašil nebezpečnou strelou Pellegrini. Skóre sa však nemenilo. Do polčasu sa už neujala ani Gataričova krížna strela z rohu šestnástky a tak sa za gólmi naďalej čakalo.

Po prestávke mali šancu hostia, po peknej kombinačnej akcii a centri Mazana bol blízko ku gólu Gerebenits, ale skóre sa nemenilo. V ďalších minútach sa lopta pohybovala väčšinou len medzi šestnástkami. Po hodine hry Chobot ľavačkou zahrozil, no nič z toho nebolo. Oživenie nepriniesla ani záverečná časť zápasu, diváci tak gól nevideli.

ŠKF Sereď - MFK Ružomberok 2:2

Góly: 52. Adam Morong, 90+3. Matej Vuk - 23. Filip Twardzik, 67. Štefan Gerec

V úvodnom jarnom kole si domáci ŠKF iClinic Sereď podelil doma body s Ružomberkom za remízu 2:2 (0:1), keď sa v zápase aj červenalo.

V Zlatých Moravciach to bolo od začiatku vyrovnané. V 15. minúte sa na hranicu malého vápna predral Takáč. Jeho strelu však Michalík odvrátil na roh. V 20. minúte Takáč prihral Mojžišovi, ktorého kvalitné zakončenie vytesnil Kanurič nad brvno. V 22. minúte mal príležitosť Jarovič, a jeho hlavička trafila obrancu. V 23. minúte rozohral Twardzik priamy kop a na prekvapenie všetkých skončila lopta v pravom dolnom rohu brány - 0:1. V 35. minúte vychytal Krajčirík Jaroviča. V 42. minúte bol po druhej žltej karte vylúčený hosťujúci Mojžiš. V závere prvého polčasu mohol skóre dvakrát zmeniť Jarovič, nebol však úspešný ani v jednom prípade. V nadstavenom čase prvého dejstva nevyužil ešte príležitosť Morong.

Po zmene strán začali tlačiť na pílu domáci. V 52. minúte rozohral štandardnú situáciu Iván. Z pravej strany sa k lopte dostal Morong a zblízka prekonal Krajčiríka - 1:1. Po hodine hry našiel Dabó centrom Jaroviča, ktorého hlavička tesne minula bránu. V 69. minúte sa zblízka presadil Gerec - 1:2. Od tohto momentu domáci vrhli všetky sily do útoku, no chýbali šance. V hektickom závere rozhodla o výsledku tretia minúta nadstaveného času. Deľbu bodov zabezpečil Seredi domáci žolík Vuk. iClinic remizoval v prvom jarnom kole s Ružomberkom 2:2.

"Pre nás je to sklamanie. Úvod sme zachytili, zlomil nás však nešťastný prvý gól. Šance sme mali aj do prestávky; škoda, že sme nevyrovnali. Do druhého polčasu sme išli nátlakovo. Podarilo sa nám zrovnať skóre. Dnes sme však dostali dva góly. Mali sme sedem šancí, nakoniec sa nám podarilo vyrovnať v nadstavenom čase," povedal po zápase lodivod domáceho tímu Peter Lérant. "Úvod stretnutia bol z našej strany rozpačitý. Šťastným gólom po priamom kope sme sa však ujali vedenia. Do druhého polčasu sme vstúpili s tým čo najdlhšie neinkasovať, čo sa nám však nepodarilo. I keď v oslabení sme opäť išli do vedenia, súper nakoniec v úplnom závere vyrovnal a asi to tak malo byť. Takže zaslúžená remíza," uzavrel tréner hostí Ján Haspra.