Corgoň liga souhrn - 28. kolo

03.05.2008, 21:28, aktualizováno 05.05.2008, 19:36
Trnava prohrála v Trenčíně a hodně si zkomplikovala boj o třetí místo. Artmedia využila zaváhání Žiliny, vyhrála nad Košicemi a na čele tabulky má již šestibodový náskok. Nerozhodně skončily i zápasy Slovanu s Ružomberkem a Dubnice proti Senci. Banská Bystrica jasně vyhrála na hřišti Zlatých Moravců.

Slovan Bratislava - MFK Ružomberok 0:0

03.05.2008 18:00

Góly: -

V úvodnom zápase 28. kola Corgoň ligy sa na Tehelnom poli zrodila v súboji o šieste miesto medzi bratislavským Slovanom a ružomberským MFK bezgólová remíza.

Do prvej veľkej príležitosti sa dostal domáci Slovan, hneď v samom začiatku stretnutia ale Meszároš nedodal svojej strele z pár metrov potrebnú razanciu a brankár Smieška si s jeho pokusom bez väčších problémov poradil. O pár minút na to sa belasí pokúšali o ďalšie prekonanie ružomberskej obrany, tá však Breznaníka a Masaryka dokázala zastaviť. Krátko nato strielal ružomberský Pilára, jeho strela však bola zblokovaná. V 20. minúte neuspel po svojom sóle Meszároš, o niekoľko minút nato musel pri šanci Ruže zakročiť domáci brankár Mucha. Aj ďalšie dve vážnejšie príležitosti si vypracovali hostia. Pilár po peknej akcii zakončoval iba do bočnej siete a neuspel ani Sivčevič. Skóre mohol v 36. minúte otvoriť domáci stopér Švestka, Smieška však vyrazil jeho strelu na rohový kop. V závere prvého polčasu musel po nepríjemnej zrážke opustiť hraciu plochu druhý stopér belasých, kapitán Michal Hanek, ktorý bol prevezený do nemocnice. Kapitánsku pásku po ňom prevzal Samuel Slovák.

Slovan začal druhý polčas rovnako ako ten prvý. Obrovskou príležitosťou na skórovanie. Masaryk sa pekne uvoľnil cez niekoľkých hráčov súpera avšak trafil iba brankára hostí. Slovan bol v druhej polovici zápasu aktívnejším tímom. Slovákovi zabránil v streľbe Božok, Janekovu strelu zblokoval Maslo a Meszárošov prienik zastavil kapitán hostí Novotný. V krátkom časovom slede mal Slovák ďalšie dve šance, ani jedna z jeho hlavičiek sa však neujala. So záverom zápasu sa začali rodiť aj šance Ružomberčanov, keďže Slovan bol nútený otvoriť obranu. Hlavičku Kucku fantastickým reflexívnym zákrokom vyrazil Mucha. V samom závere stretnutia vykopával loptu z bránkovej čiary Szabó.

FC Zlaté Moravce - Dukla Banská Bystrica 0:4

03.05.2008 19:00

Góly: 32. V. Gajdoš, 62. Uškovič, 65. Ďuriš, 86. Pečovský

Dukla Banská Bystrica uspela na pôde nováčika zo Zlatých Moraviec a po výbornom výkone ho nad ním zvíťazila 4:0.

Pred úvodným výkopom zápasu odovzdali funkcionári domáceho klubu pamätný dres s číslom 400 záložníkovi Marekovi Ujlakymi, ktorý nastúpil na svoj okrúhly 400. zápas v najvyššej slovenskej súťaži. Oba tímy predvádzali zaujímavý futbal. Do prvej zaujímavej príležitosti sa dostal už v 5. minúte domáci útočník Tóth, jeho strela však neletela do priestoru medzi troma žrďami Borošovej brány. Aj v druhej šanci stretnutia sa ocitli domáci futbalisti. Po peknej kombinácii zakončoval Juska, Boroša však neprekonal. Od tejto chvíle prevzali taktovku hostia z Banskej Bystrice. V 21. minúte po centri Hučka hlavou neuspel Uškovič. O niekoľko minút nato sa peknou strelou prezentoval Gajdoš, Brezina však vyrážal na rohový kop. Gajdoš mal prsty aj v ďalšej akcii zápasu, tentokrát už gólovej, keď nechytateľnou strelou pod brvno otváral skóre.

Zlaté Moravce vybehli do druhého polčasu s dvoma novými hráčmi. Bednářa nahradil Peter Farkaš a Jusku Číž. Hre zverencov Jána Rosinského však tieto dve zmeny nepomohli naštartovať obrat v stretnutí a Dukla bola aj naďalej jednoznačne lepším tímom. V 62. minúte po peknej kombinačnej akcii zvyšoval hlavou na 2:0 Uškovič. Ten istý hráč mal prsty aj v ďalšom presnom zásahu svojho tímu o tri minúty neskôr. Jeho strelu zo zhruba 16 metrov Brezina neudržal Ďuriš z dorážky zvyšoval už na 3:0 pre Banskú Bystricu. Domáci sa dostali do ojedinelej príležitosti zásluhou Tótha, jeho strelecký pokus však letel mimo. Dukla pokračovala v ofenzívnom futbale, výborne hrajúci Gajdoš mohol pridať svoj druhý gól v zápase, avšak jeho strela letela iba do brvna Brezinovej brány. 4 minúty pred koncom pridala Banská Bystrica predsalen ešte jeden presný zásah, na konečných 4:0 zvyšoval Pečovský.

MFK Dubnica - FC Senec 0:0

Góly: -

V Dubnici nad Váhom sa celý zápas niesol v znamení domácich hráčov, ktorí sa snažili prekonať Novotu v bráne svojho súpera. Gólový recept počas celého zápasu aj napriek prevahe najmä v prvom polčase nenašli a tak si Senec odváža z Považia ďaľší cenný bod.

Prvú výraznejšiu šancu mali Dubničania v 14. minúte, kedy sa lopta po priamom kope cez Kuzmu až k Chmelíkovi, ktorý však nenamieril presne. V 26. minúte sa do prečíslenia domácich dostal aj Obert, ktorý však Novotu v bráne Senca neprekonal. Ďaľší pokus o otvorenie skóre v prospech domácich mal po Obertovej prihrávke Kuzma, Novota si s jeho hlavičkou ale bez väčších problémov poradil. Senčania sa do príležitostí nedostávali počas celého zápasu. Zvolili pre divákov neatraktívnu vyčkávaciu taktiku, ktorá futbal na Považí ničila.

Druhý polčas ponúkol fanúšikom futbalu pod umelým osvetlením ešte menej ako ten prvý. Dubnici sa v druhej časti stretnutia nedarilo nájsť vlastnú tvár a Senčania boli úplne neschopní. S bodom však môžu byť spokojnejší hostia, ktorí v zápase neponúkli prakticky vôbec nič a na remízu sa ani nijak zvlášť nenadreli. Víťazstvo mohol na stranu Dubnice ešte strhnúť v 85. minúte Kuzma, príležitosť ho ale prekvapila a útočník domácich nedokázal ani zakončiť. Slabý zápas s minimom šancí tak skončil deľbou bodov za výsledok 0:0.

MŠK Žilina - FC Nitra 1:1

03.05.2008 19:30

Góly: 26. Štyvar - 48. Gruber

MŠK Žilina si rovnako ako na jeseň ani tentoraz na domácom ihrisku nedokázala poradiť s Nitrou, ktorá to zdá sa na majstra vie. Žilinčania však po 28. kole titul s najväcšou pravdepodobnosťou už neobhája a budú sa tak musieť uspokojiť tentoraz len s titulom vicemajstra.

Do zápasu vstúpili prekvapivo aktívnejšie hostia, ktorí si vypracovali aj prvú výraznejšiu príležitosť. V 9. minúte vyslal strelu mimo bránky Semeník a o desať minút neskôr pohrozili hostia aj druhý raz. Gruberova hlavička ale cestu do brány nenašla. Priama strela na bránu však prišla už o dve minúty neskôr, kedy natiahol brankára Šošonov Kuciaka Čeman prudkou strelou z 25. metrov.

Napriek očividnej prevahe hostí ale udrelo na druhej strane skúsenejšie mužstvo Žiliny. Jež vyslal v 26. minúte perfektnou prihrávkou pred brankára Hrošša Štyvara a domáci útočník pohodlne otvoril skóre. Gól akoby domácich prebudil a Štyvar mohol onedlho zvýšiť, hlavičkoval ale tesne nad brvno Hroššovej brány. Do polčasu si Žilinčania vytvorili ďaľšie veľké šance, Jež strielal tesne vedľa ľavej žrde, Pečalkov center mieriaci do siete Hroššo výborne vyrazil a Vomáčkova hlavička sa iba obtrela o brvno hosťujúcej svätyne.

Hneď po prestávke mohol štyvar pochovať nádeje Nitry, sám pre brankárom hostí ale nedal a tak sa potvrdilo staré známe porekadlo nedáš - dostaneš. Hneď z protiútoku totiž Grajciar perfektne vysunul Grubera a ten strelou k pravej žrdi prekonal Kuciaka. Neskôr sa hra naplno rozbehla po necelej hodine hry, kedy jeden útok striedal druhý a v šanciach sa ocitli Vladavič, ktorý len tesne obstrelil bránu, strelu Kolára na druhej strane Kuciak chytil a Semeník svojim lobom minul aj bránu.

Ďaľšie vzrušenie poskytli aktéri dvaapol tisícke divákov v 75. minúte, kedy perfektne vystrelil Vomáčka, lopta však skončila tesne nad brvnom. Festival zahadzovaných šancí však pokračoval, Grajciar sám pred Kuciakom netrafil ani bránu, domáci Ďurica krátko nato z dobrej pozície prestrelil a keď v 90. minúte z dvoch sľubných šancí nestrhol víťazstvo na stranu Šošonov Štyvar, bolo všetkým zainteresovaným jasné že zápas skončí remízou.

Artmedia Petržalka - MFK Košice 1:0

04.05.2008 10:30

Góly: 65. Čišovský

Artmedia uspela v dôležitom domácom zápase proti Košiciam a 5 kôl pred koncom zvýšila svoj náskok na čele tabuľky pred druhou Žilinou už na 6 bodov.

Tréner Artmedie Vladimír Weiss splnil to, čo avizoval pred zápasom. V základnej zostave nastúpilo niekoľko hráčov širšieho kádra. Do úvodnej šance zápasu sa dostali práve Petržalčania. Po kombinácii Pospěcha s Cleberom sa lopta dostala k Piroškovi, ten však svoju príležitosť nezužitkoval. Lepším herným dojmom sa však prezentovali hostia z východu Slovenska. Už v 4. minúte zápasu mohol skórovať kanonier Novák, ale nezakončil presne. Blízko gólu bol aj Matiča, jeho pokus však skončil na brvne Kamenárovej brány. V 11. minúte mali Košice už tretiu nebezpečnú príležitosť na otvorenie skóre, tentokrát zásluhou Bicáka, ale ani on brankára domácich nedokázal prekonať. Košičania naďalej držali opraty stretnutia pevne vo svojich rukách. Prišli ďalšie šance, do ktorých sa dostali postupne Matič, Novák, a opäť Matič, Kamenár však nekapituloval. Domáci tréner Weiss sa rozhodol zasiahnuť do vývoja stretnutia a už po polhodine hry stiahol z trávnika Clebera a nasadil Czinegeho. Petržalčanom toto oživenie pomohlo, v závere prvého polčasu mali viac z hry práve oni. Skórovať mohli s prispením Košičana Bicáka, ktorý si dal takmer vlastný gól. O prekonanie Putnockého sa pokúšali Čišovský s Guédém, ani jeden však nemieril presne.

Na začiatku druhého polčasu pokračovala Artmedia vo svojej aktívnejšej hre. Už v 48. minúte sa do šance dostal Czinege, ale nemieril presne. Putnocký si následne poradil s hlavičkou Salátu, ale v 65. minúte to už Petržalčanom vyšlo. Štandardnú situáciu zahral Kozák, Pospěch loptu priťukol Čišovskému a tento pravý obranca otvoril svojim ôsmym gólom v sezóne skóre zápasu. Hostia sa už nedokázali vrátiť k svojej aktívnej hre z väčšej časti prvého polčasu a šancu si v druhej polovici stretnutia vypracovali až v 80. minúte zásluhou Nováka, jeho hlavičku ale Kamenár vyrazil na rohový kop. To bol aj posledný zaujímavý moment celého zápasu, Petržalka spravila ďalší veľmi dôležitý krok k zisku majstrovského titulu, Košice ostávajú na piatom mieste štyri body za Trnavou, ktorá má zápas k dobru.

AS Trenčín - Spartak Trnava 2:1

05.05.2008 17:30

Góly: 2. Jašurek, 68. Depetris - 31. R. Michalík

Prvé a o to prekvapivejšie jarné víťazstvo si na domácej pôde zaznamenal posledný Trenčín a skomplikoval tak trnavskú cestu za treťou ligovou priečkou. Bodový zásah domácich ale prichádza na škodu Trenčína prineskoro a s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať na konečné tabuľkové účtovanie žiadny vplyv.

Trnavčanov, ktorý si prišli pod hrad Matúša Čáka po tri body zaskočil už v druhej minúte domáci Jašurek. Po priamom kope sa totiž stredopoliar Trenčína dostal k odrazenej lopte a poslal najslabší celok ligy do vedenia. To však Spartakovcom ešte pravdepodobne nestačilo a tak mohol na 2:0 zvýšiť v ôsmej minúte po krásnej samostatej akcií a peknej strele k žrdi Gergel, Rybánsky ale zasahoval.

Po kratšej hluchej fáze predznamenal vyrovnanie hostí presne po polhodine hry Guldan, jeho hlavička si ale cestu do siete nenašla. Čo sa však nepodarilo jemu napravil krátko nato Michalík. V rozhodenej trenčianskej obrane sa najlepšie zorientoval práve trnavský futbalista a poslal loptu za Volešákov chrbát. V 33. minúte už mohli Spartakovci dokonca viesť, skvelú Bernáthovu prihrávku ale nevyužil Vaculík. O päť minút sa ocitol v stopercentnej šanci domáci Depetris, podstrelil Rybánskeho, lopta sa však dokotúľala len tesne vedľa brány.

V druhom polčase mal po pomalom rozbehu prvú šancu opäť domáci Depetris, v 63. minúte ale jeho hlavičku vytlačil Rybánsky na roh. Už o päť minút neskôr ale domáci predsalen skórovali a opäť zásluhou Depetrisa. Aktívny trenčiansky útočník sa totiž perfektne zorientoval na hranici malého vápna a z prvej pomedzi nohy Rybánskeho rozhodol.

Zvyšné minúty sa niesli v znamení hosťujúcej snahy o vyrovnanie, Trnavčania si ale vypracovali jedinú výraznejšiu príležitosť vďaka Tomčákovi. Ten sa v 78. minúte snažil prelobovať Volešáka, ktorý ale svoje mužstvo podržal a tri body tak tentoraz zostali v Trenčíne.