23.10.2012 16:30 CET
1 : 2
(0:0)

Žilina zvládla prvý zápas, zvíťazila v Senici 2:1

Prvý zápas štvrťfinále Slovnaft Cupu skončil lepšie v prospech Žiliny, ktorá zvíťazila na pôde Senice 2:1 a má tak skvelú pozíciu do odvety, ktorú bude chcieť zúžitkovať postupom do semifinále.

Súboj dvoch minuloročných finalistov bol spočiatku veľmi nervózny, obe mužstvá často kazili svoje kombinácie. Prvá vážnejšia akcia sa zrodila v 15. minúte, kedy pekný pokus Ceesaya nožničkami zblokoval dobre postavený Brabec. O štyri minúty neskôr po rohovom kope zahlavičkoval Piaček, ale jeho pokus mieril tesne vedľa Švengerovej bránky. Onedlho nepríjemne ohrozil Švengera Gergel, ale jeho pokus napokon český gólman zlikvidoval. Hra sa v týchto minútach prelievala z jednej strany na druhú. V 22. minúte vystrelil Frýdek, ale Dúbravka si dal pozor. Onedlho na druhej strane Barčík našiel Gergela, ktorého pokus zastavila iba žrď. Neskôr sa hra upokojila a presunula sa skôr medzi šestnástky. Po polhodine hry prebrala iniciatívu Senica, ale nedokázala dlhšie priamo ohroziť Dúbravku. V 40. minúte sa však odvážil k strele domáci zadák Matej Krajčík, a mladý žilinský gólman mal čo robiť. V závere prvého polčasu sklepol Blackburn nakopnutý center na Ďuricu, ktorého vydarený pokus skončil na spojnici. Prvý polčas sa tak skončil bez gólov, aj napriek tomu, že si obe mužstvá vytvorili dosť šancí...

Úvod druhého polčasu patril skôr Senici. V 51. minúte zakončoval Kalabiška po centri Pirosku len na Dúbravku. V 55. minúte sa už Senica ujala vedenia, kedy po centri Frýdka zasunul hlavou loptu do siete Lamine Diarrassouba - 1:0. Žilinu tento gól zaskočil, ale uradujúci majster Slovenska sa vôbec nevzdával. V 58. minúte hľadal Nunes centrom Ľupča, ale žilinský debutant nedočiahol na loptu. Onedlho zakončoval po krásne akcii domácich Blackburn, ale Dúbravka si s jeho pokusom ľahko poradil. V 61. minúte nastal zlom zápasu. Doteraz celkom dobre hrajúci Martin Ďurica dostal červenú kartu za hru rukou v pokutovom území, a nasledoval pokutový kop. Žilina "zabila dve muchy jednou ranou", keďže nariadenú penaltu Nunes premenil - 1:1. V 63. minúte nacentroval Piroska na Diarrassoubu, ktorého hlavička tesne míňala bránu. Vzápätí na druhej strane zasahoval Švenger po dobre zahratom priamom kope od Nunesa. Žilina mala v nasledujúcich minútach prevahu, a dalo sa predpokladať, že Senica v oslabení dlho nevydrží. V 75. minúte krásne vystrelil Roman Gergel, ale Švenger znovu krásnym zákrokom zabránil gólu. O štyri minúty neskôr sa Žilina dočkala vedúceho gólu: po akcii Ceesaya sa lopta odrazila k Pichovi, ktorý pohotovou strelou prekonal Švengera - 1:2. V závere zápasu sa snažila Senica niečo urobiť s výsledkom, ale v oslabení toho veľa nevymyslela. Žilina si svoje jednogólové vedenie postrážila a získala tak skvelú pozíciu do odvety.

Autor: Filip Kubaliak