Mistrovství Evropy do 21 let - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy do 21 let - kvalifikace 2025

skupina 9
12.09.2023 18:30 CET
2 : 1
(?:?)

statistiky zápasu nejsou k dispozici

Andri Gudjohnsen (© AFP)

Lvíčata mezi sopkami výsledkově vyhořela. Výbuch na Islandu nesl i podpis syna ikony

Čeští reprezentanti do 21 let ve svém úvodním utkání kvalifikace na mistrovství Evropy prohráli na Islandu 1:2. Nově skládaný tým Jana Suchopárka musel po gólu ze závěru první půle v podání Andriho Gudjohnsena, syna bývalého hráče Chelsea a jedné z největších osobností historie islandského fotbalu Eidura Gudjohnsena, dotahovat. To se mu nakonec v 87. minutě povedlo, poslední slovo ovšem měl na ostrově známém pro velké množství sopek Andri Fannar Baldursson.

Nový kvalifikační cyklus začínal pro Lvíčata pikantním utkáním se soupeřem, přes kterého se v loňské baráži probojovala na mistrovství Evropy. Islandský kouč nemohl spoléhat na dva potenciální lídry ofenzivy, jak Hákon Arnar Haraldsson z Lille, tak teprve 19letý Orri Óskarsson už totiž byli součástí A-týmu. Češi se na složitý duel na umělém trávníku naladili výhrou nad Slovenskem, ke které pomohli střídající hráči v čele s Davidem Tkáčem, jenž si pro tentokrát vysloužil místo v základní sestavě.

Po většinu prvního dějství se Islanďané těšili poměrně výrazné převaze v držení míče, úvodní šance si ale vypracovali čeští mladíci. Už v sedmé minutě střelou z přímého kopu orazítkoval břevno Patrik Vydra. O chvíli později si naběhl za obranu Matěj Jurásek, který se po přihrávce Tkáče snažil oběhnout domácího gólmana. To se mu sice podařilo, ale zásahu skluzem zabránil Hlynur Freyr Karlsson. O první ohrožení Lukáše Horníčka se postaral těsně před půlhodinou hry Óskar Borgthórsson, jenž vypálil z hranice velkého vápna a těsně minul pravou tyč. Úvodní změnu skóre obstaral na konci poločasu Gudjohnsen. Islandský kapitán se po nahrávce Ísaka Andriho Sigurgeirssona zorientoval v pokutovém území a překonal brankáře portugalské Bragy.

Druhou půli zahájili lépe Češi, když se po minutě hry objevil sám v šestnáctce Michal Černák. Ten ovšem balon nezpracoval ideálně a zamířil pouze do boční sítě. V dresu Islanďanů poté vyslal dělovku na branku soupeře Baldursson, jeho pokus však vyrazil pozorný Horníček. V 64. minutě byli hosté blízko k vyrovnání. Po nízkém centru z pravé strany usměrňoval míč před bránou Adam Karabec, trefil ovšem pouze tyč. Lvíčata se v závěru utkání dočkala vyrovnání. Po chybě domácího kapitána využil šanci Christophe Kabongo, když ho v levé části pokutového území našel pěknou přihrávkou přes celou šířku vápna skvěle hrající Černák. Ani to ale na zisk bodu Čechům nestačilo. Ve čtvrté minutě nastavení se totiž krásnou střelou do šibenice prosadil Baldursson.

Islandští mladíci si tak pro svého soupeře připravili pomstu za nedávnou baráž a zvítězili. Kvalifikace pro ně bude pokračovat 17. října duelem v Litvě, Češi už o čtyři dny dříve přivítají Wales.

Autor: Livesport.cz / Matěj Kourek