Zástupci UEFA v Praze přednesli českým klubům změny v evropských pohárech

12.04., 18:28
Aktuality
Sídlo UEFA v Nyonu (© AFP)

Rozšíření Ligy mistrů, Evropské ligy a Evropské konferenční ligy bude pro kluby výhodné nejen po sportovní, ale i finanční stránce. S tímto poselstvím do Prahy dorazili zástupci Unie evropských fotbalových asociací (UEFA), kteří přednesli detaily nového formátu klubových soutěží. Platit bude již od nového ročníku. Podle předsedy FAČR Petra Fouska se všichni přítomní mohli osobně přesvědčit, že český fotbal na změnách výrazně vydělá.

Zástupce generálního sekretáře UEFA a ředitel soutěží Giorgio Marchetti a vedoucí úseku klubových soutěží Tobias Hedtstück se dnes v Praze setkali s vedením FAČR a představiteli LFA i českých prvoligových klubů. Detailně jim představili změny v evropských pohárech od ročníku 2024/25 a z nich plynoucí výhody. Tím, že se základní část všech tří soutěží změní, navýší se počet účastníků, přibude počet "velkých" zápasů, zároveň vzroste počet zápasů mezi týmy na podobné úrovni a výrazně stoupne částka rozdělovaných peněz, a to i pro neúčastníky v rámci solidarity.

"Hlavní výhody nového formátu? Změny přinesou víc zajímavých zápasů, kluby budou mít o co hrát až do konce ligových částí a pořadí bude od začátku hůř predikovatelné. Ligové části budou pro fanoušky opravdu zajímavé. Jsem moc rád, že jsme českým klubům mohli změny představit," citoval Marchettiho web FAČR.

"I podle reakcí zástupců klubů mohu říct, že změny jsou pro nás pozitivní. A to nejen po sportovní, ale i finanční stránce. Věřím, že budoucnost ukáže, že pro český fotbal i celý evropský fotbal šlo o krok správným směrem," uvedl výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

Marchetti ve čtvrtek společně s Fouskem, který je zároveň členem výkonného výboru UEFA, navštívil první utkání čtvrtfinále Konferenční ligy Plzeň - Fiorentina (0:0). "Český fotbal prožívá skvělou sezonu. V evropských soutěžích se dařilo Slavii, Spartě i Plzni, která je navíc stále ve hře. Česko uhrálo hodně bodů do koeficientu, čímž se posunulo mezi nejlepších deset zemí a bude mít přímého účastníka v Lize mistrů," poukázal ředitel soutěží UEFA.

"Vážím si, že Giorgio Marchetti pozvání přijal a že byl navíc osobně u významného milníku pro český fotbal, který si díky remíze Plzně a předchozím výsledkům Slavie a Sparty zajistil pro rok 2025 účast svého šampiona v základní fázi Ligy mistrů. I já bych proto chtěl poblahopřát Plzni k výbornému výsledku, který jí navíc před odvetou nadále dává šance na postup, a celému fotbalu ke skvělému koeficientu," zdůraznil Fousek.

Autor: ČTK

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele