Srdce Anglie a Premier League

14.04.2009, 10:49
Aktuality
PR článek. Střed neboli srdce Anglie je nyní domovem tří fotbalových klubů anglické Premier League, dvou klubů z oblasti Birminghamu - Aston Villy a West Bromwich Albionu. Třetím klubem sídlícím v této části Anglie je klub Stoke City z města Stoke on Trent.

Nejslavnějším klubem ze srdce Anglie je Aston Villa. Tu založili v březnu roku 1874 čtyři hráči kriketu v Birminghamu. Když o několik let později prosadil člen klubu William McGregor plán na zřízení fotbalové ligy, stala se Aston Villa jedním ze zakládajících členů moderního fotbalu v Anglii. Právě začátky patří k tomu nejlepšímu, s čím se "Villans" mohou pochlubit. Na přelomu století totiž hned pětkrát vyhráli ligu a čtyřikrát Pohár (dnešní FA Cup).

Pak však následoval ústup ze slávy a pomalý návrat do vítězných kolejí znamenal až rok 1957, kdy Villans znovu vyhráli FA Cup. Stoupající počet trofejí vyvrcholil na počátku osmdesátých let. V roce 1981 totiž Aston Villa vyhrála první ligu, rok poté fascinovala celou Evropu vítězstvím v PMEZ (dnešní Liga mistrů) a v evropském Superpoháru potom narazila i věhlasná Barcelona. To vše přišlo v zapomnění roku 1987 kdy Villans spadli do druhé ligy. V následující sezóně ovšem postoupili zpět a za dva roky skončili na skvělém druhém místě.

Další rok se jako vůbec první zahraniční manažer představil ve Villa Parku slovenský rodák Dr. Jozef Vengloš, úspěchů však moc nesklidil, a brzy tak balil kufry. Nedočkal se tak odtržení Premier League od Ligy, v jejímž prvním roce Aston Villa opět řádila a nakonec skončila druhá za Manchesterem United. V průběhu devadesátých let celek z Birminghamu výrazně posiloval a v týmu se tak objevily ikony jako Gareth Soutghate nebo Savo Milošević, kteří si zahráli s legendou týmu Paulem McGrathem.

V novém tisíciletí přišla mnoha fanoušky týmu očekávaná změna. "Skrblík" Doug Ellis přepustil své místo vlastníka klubu americkému vojáku Randy Lernerovi, který přinesl do Birminghamu velký příslib do budoucnosti. Už jen příchod manažera Martina O'Neilla značil, že se Aston Villa ubírá tím správným směrem. Po odchodu českých hráčů Patrika Bergera a Milana Baroše tým stále vhodně posiloval a momentálně se může pyšnit mnoha špičkovými hráči. Kostra týmu Friedel - Laursen - Barry je v útočné linii doplněna talenty Agbonlahorem a Ashleym Youngem nebo zkušenými Carewem a Heskeym. Na fotbal Villans se tak pějí zasloužené ódy a čtyřicetitisícový Villa Park již každou sezónou očekává návrat úspěchů. Letos se tým dlouho držel v první čtyřce Premier League a hrál tak o Ligu mistrů, špatné výsledky z posledních týdnů však znamenaly pád a ve finále z toho zřejmě nebude víc než boj o páté místo.

Už od roku 1897 hraje klub své domácí zápasy na stadiónu Villa Park. Zpočátku byly se stadiónem velké plány, do jeho ochozů se mělo vejít až 120 tisíc diváků, ale realizaci překazila první světová válka a kapacita zůstala na 40 tisících. Stadión nikdy nebyl kompletně přestavován, tribuny byly modernizovány každá samostatně. Přesto je dnes z Villa Parku stadión spadající do kategorie UEFA Elite, tedy mezi ty nejlepší. Jeho nedostatkem je kapacita - zápasům může přihlížet "jen" 42,640 diváků. V plánu je dostavba rohových tribun, čímž by kapacita mohla dosáhnout 50 tisíc.


Nedaleko Birmignhamu leží město West Bromwich, kde sídlí letošní nováček Premier League West Bromwich Albion. Ten je jen o pár let mladší, než Aston Villa, vznikl v roce 1878 a brzy nato se stal jedním z prvních členů anglické ligy.

Právě anglickou ligu také jedinkrát vyhrál, a to v roce 1920. V téže sezoně se radoval i ze zisku prestižního Superpoháru. Avšak i na další velké úspěchy se už dávno usadil prach historie. Hráči "Baggies", jak se týmu často přezdívá nejčastěji zvedali nad hlavu trofej pro vítěze národního poháru. Jenže i to se jim podařilo naposledy před 41 lety.

Klub je od počátku věrný tradičním bílo-modrým barvám. Dlouho mu trvalo, než se usadil na jednom místě, do roku 1900 vystřídal pět různých stadiónů. Až poté se zabydlel na stadiónu The Hawthorns, kde je doma dodnes. V první polovině 20. století, kdy se na pohodlí a bezpečnost příliš nehledělo, se do ochozů vešlo i přes 60 tisíc diváků. Později byl stadión postupně modernizován a výsledkem je dnešní kapacita 28 tisíc sedících diváků.

V současné době West Bromwich zažívá své obrození a dokonce hraje anglickou nejvyšší soutěž. Krčí se sice na posledním místě tabulky, ale po peripetiích v nižších soutěžích, kterými musel projít, je i samotná jednoroční účast v Premier League velkým úspěchem.

Českým fotbalovým příznivcům je zřejmě tento klub známý především díky působení útočníka Romana Bednáře. Právě on se velkou měrou přičinil o postup do anglické Premier League. Kádr však jinak nedisponuje příliš zvučnými jmény, což je dáno na anglické poměry nízkým rozpočtem. Největší hvězdou je tak zřejmě reprezentační brankář Anglie Scott Carson.


Posledním prvoligovým klubem z regionu je další nováček, Stoke City. Ten se může pyšnit druhou nejdelší historii ze všech anglických klubů. Jenže i přesto, že existuje už téměř sto padesát let (rok založení 1863), žádných velkých a dlouhodobých úspěchů se nedočkal. Dosud nezískal jediný prvoligový titul, ani nevyhrál FA Cup. Několik sezón totiž strávil v nižších soutěžích, odkud pocházejí také jediné jeho ligové trofeje. V letech 1933 a přesně o třicet let později slavil trofej pro vítěze druhé nejvyšší soutěže. Podobného úspěchu málem dosáhl i loni, kdy skončil druhý. V roce 1972 naopak Stoke slavil jediný triumf ve finále League Cupu.

Potters, jak se z klubu z města Stoke-on-Trent s oblibou přezdívá, nyní po dlouhé době opět zažívají radostné časy. V letošní sezóně míří za záchranou a své působení mezi elitou si zřejmě prodlouží minimálně o rok. Fanoušci uctívající červenou a bílou barvu zároveň věří, že se v jejich klubu objeví nová legenda, která by si získala uznání jako například Sir Geoff Hurst, Sir Stanley Matthews nebo gólman Peter Shilton, jenž u Potters v minulosti působili.

Stánkem, na němž Stoke hraje své domácí zápasy, se nazývá Britannia Stadium a patří mezi poměrně nové stadióny. Otevřen byl v roce 1997 a vtěsná se na něj necelých třicet tisíc lidí. Současným majitelem klubu je islandská firma Stoke Holding, která se postarala o to, že je klub dlouhodobě finančně stabilizovaný.


Srdce Anglie

Stejně jako zbytek Anglie je i její střed kouzelně jedinečný, navíc leží na křižovatce sítě pozemních komunikací, takže je objevování každého jeho kousku úplně snadné! Najděte si čas na návštěvu Costwolds a podívejte se do některé z jeho malebných vesniček. Hrnčířská oblast Staffordshiru na severu oblasti sousedí s Shakespearovým krajem Stratfordu nad Avonou a nedalekými méně známými oblastmi Warwickshiru. Kousek odsud se nachází i Black Country, její návštěva vám odhalí bohatý zdroj umění, řemesel, tradic a kultury i moderní architektury ve vesničkách z viktoriánské éry. Objevte také hrabství Herefordshire a Shropshire na pomezí Anglie a Walesu a vyzkoušejte některou z řady skvělých restaurací a místních specialit. Nezapomeňte vychutnat skutečnou chuť venkova v proslulém jablečném vínu (cideru) z Herefordshire. Ve Worcestershire zase naleznete kostelíčky, historické stavby a úspěšnou uměleckou scénu s mezinárodně uznávanými festivaly a dalšími akcemi.

Birmingham

Birmingham, brána do srdce Anglie, je pestré a dynamické město. Může se pochlubit úžasnou historií a kulturní scénou světové úrovně, ale i skvělými obchody, významnými mezinárodními událostmi a výstavami, bohatým nočním životem a restauracemi ověnčenými řadou ocenění. Birmingham je prostě jedinečné město vyhlášené vzrušující atmosférou a dynamickým duchem.

V Birminghamu naleznete mnoho turistických lákadel a nádherné městské části, například vodní břeh u Brindleyplace, příjemné pěší zóny a místa, jako National Indoor Arena, symfonická hala a NEC Arena (National Exhibition Centre). Město je také domovem symfonického orchestru a královského baletu. Kultura v Birminghamu je skutečně na světové úrovni.

Stoke on Trent

Stoke on Trent je britským centrem výroby porcelánu a po celém světě se proslavil jedinečnou kombinací obchodů nabízejících výrobky místních továren, návštěvnickými centry, muzeem porcelánu a exkurzemi do továren. Místní muzeum, držitel významného ocenění, představuje příběh porcelánek, má výjimečné sbírky porcelánu i keramiky.

Město nabízí i spoustu možností jak strávit volný čas nebo se skvěle pobavit. Se soumrakem ožívá kulturní čtvrť plná restaurací, barů, klubů a divadel, včetně skvělého Regent Theatre a Victoria Hall s jejich hvězdným programem muzikálů z West-Endu, opery, dramatu, baletu a koncertů.

Autor: visitbritain.cz / redakce EuroFotbal.cz

Komentáře (10)

Přidat komentář
smazaný uživatel

Vsecky 3 kluby mam rad,teda pokud nehrozuji Manchester(U)

Reagovat
papos182

radsi at vyhraje titul nektery z techto tymu nez manutd...

Reagovat
smazaný uživatel

No jo postoupí ješte Wolwerhampton a Birmingham FC a budou mít skoro stejně klubů v PL jako Londýn

Reagovat
honziss

Jenže sestoupí WBA. Wolverhampton a Stoke jsou taky samostatná města, čili Birmingham bude mít v lize jen dva týmy.

Reagovat
irik

Myslel tím Srdce Anglie.

Reagovat
smazaný uživatel

Doufam ze Birmingham postoupi a pak bude zase dalsi mestske derby v PL. Este k tomu se nejspis potkaji dva manazeri, kteri spolu valcili jiz ve skotksu kazdy za jeden Glasgowsky klub.

Reagovat
smazaný uživatel

Tohle "srdce" Anglie je znamo predevsim zvysenym vyskytem obyvatel s koreny v Indii atd,po soumraku tam nebyva moc bezpecno a to vubec nemluvim o Stoke,tohle mestecko nabizi trosku odlisny druh "kultury",vyborny tip na vylet

Reagovat
smazaný uživatel

"...výsledkem jakékoli studie o rozdělování bohatství v rámci země by byla tabulka s městem Stoke-on-Trent na nejspodnější příčce. Kdyby naopak někdo sepsal špatné věci, Stoke by se dostalo na špičku: například máme nejvíce tlouštíků na obyvatele, nejvíc podvodů s mobilními telefony, nejnižší průměrnou délku života mužů. A tak dále."

"První zastávkou, kam rád vodím všechny návštěvníky svého rodného města, bylo místo ve starém centru Stoke, kde stával náš bývalý stadion Victoria. Od přestěhování na zhruba míli vzdálenou Britanii uplynulo šest let. Kdyby Stoke-on-Trent bylo aspoň trochu spořádané, živé, prosperující, pulzující nebo normální město, na prázdném pozemku by mezitím vyrostly prostory pro drobné podnikání, obytné domy a obchody. Nebo třeba multiplex, galerie či divadlo. Prostě něco. Parcela je však zarostlá plevelem a zaneřáděná odpadkya uprostřed stojí pozůstatek tribuny Boothen End jako betonový obelisk připiomínající zašlou slávu."

Stephen Foster - Hlavně nespadnout! nakl. BB/art 2006.

Reagovat
smazaný uživatel

ke stoke city: doporučuju knihu "Hlavně nespadnout" vynikající kniha fanouška potters, sehnal jsem v levných knihách za 30 kč...

Reagovat
smazaný uživatel

Máš pravdu, taky jsem jí četl, bylo to hodně zajímavé, i když se to dostalo ke mě několik let po vydání

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele