Souhrn Ligue 1 (1.)
Sezona ve Francii je za námi a na řadu tak přichází první díl souhrnu toho nejdůležitějšího, co v jednotlivých týmech bylo k vidění. V prvním díle jsme se věnovali klubům, které se umístily v dolní polovině ligové tabulky.
Nenápadný klub v podstatě bez větších ambicí, který každým dalším rokem v L1 překračuje svůj plán a jehož hlavním úkolem je vychovávat budoucí skvělé hráče pro věhlasnější kluby. Takový je Gourcuffův Lorient, tým, který za poslední tři roky ve Francii proslul svým atraktivním herním projevem, častým útočením a jasnou filozofií, která bretaňské i přes skromné prostředky drží dlouhodobě v klidných vodách středu tabulky.
Co se povedlo
Kévin Gameiro a Morgan Amalfitano. Tato dvojice táhne Lorient už tři roky a každý z nich se vždy s další sezonou posouvá ještě výš. Nicméně nebyly to pouze životní výkony ústřední ofenzivní dvojice (která nakonec tým po sezoně opustí, ale to už je jiný příběh...), které v Bretani zanechaly dobrou stopu; výrazným pozitivem je například zlepšení obranné činnosti, a to i přesto, že Gourcuff obranu před sezonou v součtu moc neposílil, spíše naopak.
Les Merlus přesto až na několik výpadků fungovali vzadu nečekaně spolehlivě a připsali si i poměrně hodně čistých kont. Loňská sezona zároveň udělala vycházející hvězdu z Bruna Écuelé Mangy, skvělého stopera, jehož styl věrně kopíruje věhlasnějšího Mamadou Sakha.
Co se nepovedlo
Lorient se umístil na horší pozici než předcházející sezonu, ale to se dá těžko označit za nějaký výraznější neúspěch, vzhledem k tomu, že ve středu tabulky jsou rozestupy každoročně minimální a skromný tým nemá ambice sahat po vyšších příčkách. I když - letos to bylo už podruhé za sebou, co v malém městečku žila šance na poháry, tentokrát šlo dokonce o šanci nesmírně reálnou a to ještě pár kol před koncem. Nehledě na to, jak by si (v létě pravidelně brakovaná) družina v Evropě vedla, se tedy nepovedený závěr sezony za negativum označit dá. Znatelný výkonnostní sestup potom zaznamenali Franco Sosa a v některých fázích roku i brankář Fabien Audard; ani největší zimní akvizice Kévin Monnet-Paquet nepředvedla prakticky nic.
Gourcuffovi navíc příliš nevyšel experiment se změnou rozestavení, kdy osvědčené 4-3-3 vyměnil za klasické 4-4-2 a do té doby šlapající mašina se povážlivě zadrhla; naštěstí se charismatický stratég včas vrátil zpátky ke svému trademarkovému pojetí fotbalu.
Osobnost sezony: Kévin Gameiro
Nenápadné Valenciennes stálé platí za relativně neznámý a neokoukaný tým, v minulosti koneckonců pendlovalo spíše nižšími soutěžemi, poslední roky ale určitě mohou být v klubové kronice zaznamenávány zlatým písmem - letošní ročník byl již pátým v řadě, kdy příznivci klubu ze severu Francie mohli sledovat, kterak se jejich "koním” daří v Ligue 1. Hlavní cíl - udržet prvoligovou příslušnost - splnili bezezbytku; po lítých bojích mezi kluby ze spodní části tabulky ukořistili cennou dvanáctou příčku. Podařilo se jim tedy vyrovnat jejich historicky druhý nejlepší výsledek v nejvyšší soutěži (rekordní umístění bylo loňské desáté místo).
Co se povedlo
Pokud fanoušek "červenobílých” může být na něco pyšný, je to bezpochyby pohledný fotbal, které pod koučem Montanierem Va’nnes i přes omezené finanční prostředky pravidelně praktikovalo, a to povětšinou bez nějakého většího ohledu na sílu soupeře.
Ofenzivním oporám se navíc dařilo - nestárnoucí Grégory Pujol dal zapomenout na odchod kanonýra Audela a byl to právě on, kdo senzačními sedmnácti brankami vystřílel záchranu. Dvěma brankami do sítě tehdy ještě mistrovského Marseille ve druhém kole na sebe upozornil asi nejvýrazněji. Nejvíce s ním držel krok další zkušený borec, levonohý křídelník Gaël Danic, který zažil asi nejlepší sezonu ve své kariéře, šestnáct kanadských bodů (9 gólů a 7 asistencí) budiž tím nejpatrnějším důkazem.
Jak je dobře známo, v Ligue 1 bývá často nejdůležitějším postem sestavy střed zálohy, není tedy žádným překvapením, že stěžejními byly i výkony sehrané dvojice Renauda Cohadeho a Carlose Sáncheze; zatímco Sánchez se staral spíše o neviditelnou "černou práci” a střelbu ze střední vzdálenosti, Cohade jako správný playmaker promýšlel do detailu akce svého týmu a adresoval finální pasy.
Dalším trumfem Montaniera byla poctivá práce krajních beků, dvojice Gaëtan Bong a Rudy Mater, svojí prací podél autové čáry napříč celým hřištěm byla neocenitelná. Na chodu samotné defenzivy měl největší podíl Milan Biševac - srbský stoper spolu s gólmanem Nicolou Penneteauem působil jako tmel, který zachraňoval největší podíl nebezpečných akcí soupeře, do toho navíc přispíval, podobně jako ofenzivněji zaměřený spoluhráč Sánchez, i nebezpečnou střelbou ze střední a delší vzdálenosti.
Co se nepovedlo
Jak již bylo zmíněno, VA je tým, který sází, na poměry Ligue 1, na relativně ofenzivní styl, někoho tak asi může napadnout otázka, jestli při podobném projevu nemohou vznikat v obraně okénka? Odpověď je jednoduchá: ano, mohou a často tomu tak bylo, navíc vzhledem k zřejmému faktu, že Biševac doopravdy není Superman, těžko mohl zastavit do puntíku všechny ofenzivní vlny valící se na branku kolegy Penneteaua.
Po většinu sezony vedle Srba působící Benjamin Angoua navíc sice není špatný stoper, ale do kvalit svého kolegy mu něco stále chybí, otázkou je, jestli ještě jeho výkony porostou (je mu pořád teprve 24 let), nebo pouze ustrne na současné výkonnostní křivce. Z tohoto nám vychází, proč bleskové protiútoky (velká část celků Ligue 1 se pyšní rychlým přechodem do útoku) ostatních týmů mohly být právě pro Va’nnes často smrtící, jednoduše řečeno se ne vždy stihli úplně všichni vrátit po ofenzivním snažení.
Osobnost sezony: Grégory Pujol
I Nancy patřilo mezi zhruba deset týmů, které se až do konce muselo obávat o udržení účasti v nejvyšší soutěži Francie, prakticky po celý rok na tom ale bylo lépe než někteří konkurenti; druholigový strašák sice byl stále blízko, nikoli však vyloženě na dosah, výsledné třinácté místo můžeme hodnotit jako úspěšné naplnění předsezónních ambicí.
Pozitiva sezony
AS nám svým taktickým zaměřením ukázkově prezentuje tradiční francouzský tým ze spodních pater tabulky: vzhledem k menším fotbalovým kvalitám hráčů sází spíše na fyzicky zaměřený fotbal s defenzivně orientovaným pojetím a zesíleným středem hřiště, i proto se obrana Západofrancouzů překonává opravdu těžko. Postavení několika urostlých hráčů někam poblíž vápna ale samo o sobě nezaručuje úspěch, každá obrana totiž potřebuje vůdce a toho Nancy k radosti všech tamních fanoušků ve svých řadách má, Brazilec André Luiz letos jako správný generál dirigoval své kolegy vstříc úspěšné záchraně, na stopera navíc vstřelil úctyhodných pět branek.
Hlavní penzum v ofenzivě obstarává taktéž jeden muž - Julien Féret i letos potvrdil výjimečné fotbalové kvality a právě na jeho přehledu a překvapivých pasech byl závislý celý útok, nezklamal ani několika cennými góly.
Negativa sezony
Pozitivum v podobě urputného bránění se dá zároveň brát i jako negativum - ne náhodou má AS přezdívku Bodláci, podobně jako pád do bodláčí totiž i kontakt s obranou Nancy může bolet a lze říci, že zuřivé bránění ničí šance na pohledné utkání. Zklamala i opora z let minulých Michaël Chrétien, nehrál sice vyloženě mizerně, ale už to nebyl ten skvělý krajní bek, který větral obrany, posílal do vápna jeden centr za druhým a občas i vstřelil nějaký ten pěkný gól. Palec dolů zaslouží i správce trávníku, bylo by totiž záhodné, aby v příštím roce byl na stánku Nancy konečně k dispozici pažit, na kterém půjde hrát pořádný fotbal...
Osobnost sezony: Julien Féret
Sezonu jako na houpačce prožili fotbalisté v modrooranžových dresech. Girardova družina sice začala sezonu váhavě (dokonce vypadla v předkole Evropské ligy s maďarským Györem), ale brzy se dostala do optimální herní pohody a dlouho to vypadalo, že bude stejně jako předcházející rok atakovat pohárové příčky. Strašidelný finiš však katapultoval montpellierské do druhé poloviny tabulky, a kdyby se liga hrála ještě o něco déle, nejspíš by je namočil i do bojů o záchranu.
Co se povedlo
Olivier Giroud. Zřejmě nejlepší letní nákup v rámci celé ligy, což vyniklo zejména v ostrém kontrastu s ostatními posilami montpellierských. Giroud se na hrotu útoku bil jako lev, vybojoval spoustu míčů a především střílel góly, a to nezřídka góly hodně důležité. Kromě něj se na vyšší level posunuli i talentovaní obránci Mapou Yanga-M’Biwa s Garrym Bocalym, i když u obou to na podzim vypadalo ještě o hodně slavněji, ofenzivní univerzál Younés Belhanda, a také nenápadný střední záložník Romain Pitau, z něhož v jinak zpackané sezoně vyrostl výborný dispečer hry typicky francouzského střihu. Jinak se pozitiva v uplynulé sezoně hledají pro Girardův tým hodně, hodně těžko, ale můžeme říci, že MHSC nakonec vcelku bez problémů přežili druhou "nováčkovskou" sezonu. A to je často mnohem složitější, než by se bývalo zdálo.
Co se nepovedlo
Útok na poháry. Prakticky všechny posily až na Girouda. Trápení Emira Spahiće. Drtivá většina taktických kroků Reného Girarda. (Ne)Rozvinutí talentu Abdelhamida El Kaoutariho a Karima Aït-Fany. Evropská mise (která vlastně celou sezonu odstartovala). Snaha ustálit výkony a atmosféru v týmu na nějakém dlouhodobě udržitelném bodě. Coby výčet největších strastí montpellierské sezony to, myslíme, stačí; za největší problém bychom však označili právě bod poslední, totiž labilitu, jíž kádr modrooranžových vládne.
Montpellierští mají evidentně dostatečně kvalitní kádr na lepší střed tabulky (a v případě formy klíčových hráčů i na poháry), ale sráží je k zemi neskutečná nestabilita, jak herní, tak psychická. Jsou schopni prohrát i vyhrát s každým, prakticky neznají pojem forma (a tudíž ani úspěšné či neúspěšné šňůry) a žádná pozice v tabulce jim až do poslední chvíle nemůže vůbec nic zaručit. Pokud chce Girard ze svého týmu udělat etablovaného člena francouzské elity, čeká ho ještě notný kus práce.
Osobnost sezony: Olivier Giroud
Nejsilnější z předsezónních nováčků se nakonec i přes notně nahnuté období kolem zimní přestávky dokázal zachránit. Tým manažera Francka Dumase byl přitom nade vší pochybnost obrovským zpestřením sezony, o což se zapříčinilo několik výborných hráčů, celkově atraktivní herní pojetí i řada nečekaných výsledků. Caen v průběhu sezony nikdy nepůsobilo tak sevřeným a týmovým dojmem jako Brest, zato odhalilo mnohem více individualit, které můžou být pro francouzský fotbal velkým přínosem.
Co se povedlo
Mluvíme-li o individualitách, musíme zmínit především tři jména. Jsou to Youssef El-Arabi, skvělý mladý střelec, o jehož služby už projevili zájem v Anglii, hbité a technicky pravé křídlo Romain Hamouma, a nenápadný brankář Aléxis Thébaux, který za děravou obranou modročervených předváděl často doslova zázraky. Tahle trojice byla naprosto stěžejním důvodem, proč se Caen nakonec podařilo zachránit; El-Arabi střílel góly hlavně na podzim, Hamouma pak našel jedinečnou formu během ligového finiše.
Za pozitivum však můžeme označit především jednu věc: Dumasův tým bavil. Bavil fanoušky i nestranné diváky skvělými zápasy (jako hned ten první, vítězný, na věhlasném Vélodrome), gólovými přestřelkami a sympatickou bojovností i v dobách největší krize, kdy zkrátka nešlo vyhrát za žádnou cenu, ale Caen přitom nikdy nepůsobilo tak odevzdaným dojmem jako třeba Lens. A samozřejmě si tým splnil předsezonní cíl - udržet nejvyšší soutěž.
Co se nepovedlo
Kromě už zmíněné výsledkové krize, která nabyla skutečně obludných rozměrů, je na tomto místě třeba vyzdvihnout především hru obrany. Dumas se při své premiérové prvoligové štaci nakonec příliš nevytáhl; Caen celou sezonu táhly především skvělé individuality, ale co se taktiky a defenzivní organizace týče (což jsou elementy, které jsou ve spodních patrech L1 prakticky životně důležitými součástmi), nebylo kromě Lens a Arles v lize naivnějšího týmu.
Ne že by Heurtaux, Tafforeau, Leca nebo Proment byli vyloženě špatnými fotbalisty, ale chaotickou obrannou hru mužstva zorganizovat nedokázali, a kam nedosáhly imaginární ruce zkušeného kapitána Seubeho, tam vládla bez většího přehánění anarchie. Nakonec lze říci, že i tato skutečnost pomohla k oné atraktivitě zápasů zmíněné v předchozím odstavci; pro caenského stratéga se však nejedná o příliš lichotivé vysvědčení.
Osobnost sezony: Youssef El-Arabi
Poté, co se loni druhému týmu Ligue 2 podařil báječný vstup do sezony, okořeněný skvělou prací obrany a uctivou formou Nolana Rouxe na hrotu útoku, by se člověk neznalý francouzského fotbalu mohl domnívat, že je v silách Brestu zaútočit i na poháry. Nicméně nedostatečná kvalita nezkušeného týmu se nakonec přece jen projevila a Dupontovi svěřenci museli v závěru soutěže horko těžko zachraňovat holou kůži.
Co se povedlo
Záchrana. Víc si tým z nejzápadnějšího cípu Francie ani nepřál, a upřímně řečeno, málokdo mu před sezonou prorokoval něco jiného než okamžitý návrat zpátky do L2.. Brest však zaujal skvělou organizovaností, perfektně propracovaným systémem 4-2-3-1 (kde velkou práci odvedla i česká akvizice Mario Lička, který na důležité pozici středního záložníka podával solidní výkony) a zejména na podzim precizně fungující obranou, která pod vedením stopera Kantariho vytvořila nejdelší šňůru bez inkasovaného gólu v celé sezoně. Z individualit pak vedle snajpra Nolana Rouxe (který však měl také výrazně lepší podzim než jaro) nejvíce zaujal podceňovaný Bruno Grougi, výborný střední záložník s dělovou ránou ze střední vzdálenosti.
Co se nepovedlo
Poté, co Rouxovi přes zimu odešla forma, byl Brest v útoku prakticky neškodný. Zklamal i Omar Daf, který měl na levém beku předat týmu cenné zkušenosti, ale sezona se mu vůbec nevyvedla, a ke smutku českých fanoušků se hodně rychle vytratil i Tomáš Mičola, který se po slibném začátku nakonec ukázal jako příliš slabý konkurent pro zavedeného Benoïta Lesoimiera. Fanoušci Brestu by možná dodali, že by po fenomenální podzimní jízdě rádi vyšší umístění v tabulce, ale v porovnání s předsezónními prognózami by nakonec měli být spokojeni. Body nahrané na podzim nakonec červenobílé zachránily, stejně jako tomu nedávno bylo v případě anglické půlsezonní senzace - Hullu.
Osobnost sezony: Bruno Grougi
Těžko hledat v Ligue 1 méně výrazný tým. Nijak nevyniká v útoku, nijak nevyniká v obraně, mezi hráči najdeme jednu, dvě osobnosti, jinak spíše dělníky, držící pospolu a fungující jako tým. Na záchranu s odřenýma ušima to přesto stačilo a klub z nádherného Azurového pobřeží se může těšit na boje v Ligue 1 i v následující sezoně.
Co se povedlo
Dle stručného výčtu výše si můžeme položit otázku - lze vlastně nalézt vůbec nějaké jiné pozitivum než samotné udržení ve francouzské nejvyšší soutěži? Pár jmen mezi hráči, kteří zaujali, se rozhodně našlo, na prvním místě tradičně skvělý gólman David Ospina, mladý Kolumbijec, jenž plnohodnotně nahradil Huga Llorise a letos nejspíš definitivně dorostl do brankářské ligové špičky. Dobře se uvedly i nové posily v obraně; Nemanja Pejčinović a Francois Clerc patřili k tomu lepšímu, co nám Nice v letošní sezoně vůbec nabídlo. Emerse Faé byl opět nejlepší středopolař týmu a můžeme spekulovat, jestli by neměl uvažovat o změně týmu, slušel by mu celek s většími ambicemi. Podobně je na tom i největší útočná hvězda týmu, Anthony Mounier, po odchodu z Lyonu si drží vysoký nadstandard (letošní bilance 3 góly a 11 asistencí je na křídlo vynikající) a pokud se chce v kariéře posunout, je na místě přestup za lepším.
Co se nepovedlo
Právě místy nezáživný, snad až nudný, projev rozhodně zaslouží ohodnocení "Negativum číslo jedna”, vše je ještě umocněné i mizernou návštěvností, která je dlouhodobě jednou z nejhorších v rámci Ligue 1 vůbec. Hráči sází spíše na bojovnost, zarputilost a fanoušek dobrého fotbalu si na své přijde opravdu málokdy, bohužel ale těžko můžeme čekat v budoucnu nějaké výrazné změny v projevu Royových svěřenců, klub z jihu Francie by jinak asi těžko mohl pomýšlet na každoroční udržení.
Ze samotných fotbalistů určitě zklamal nejvíce Chaouki Ben Saada, který se stále více profiluje jako fotbalista zasloužící si označení "věčný talent”, předpovídala se mu velká budoucnost, nicméně vše nasvědčuje tomu, že tento potenciál zůstane nevyužit.
Osobnost sezony: David Ospina
Katastrofa! Jinak se sezona v Monacu ani hodnotit nedá, místo toho, aby knížecí klub bojoval dle předpokladů o pohárové příčky, tak zabředl v sestupových vodách, které jej ve finále i pohltily, původní úmysl zaútočit na pohárové příčky dnes vyznívá trochu úsměvně. Kluby Ligue 2 se tak mohou příští sezonu těšit na prestižního soupeře...
Co se povedlo
Těžko hledat ve světle šokujícího pádu o patro níže nějaká pozitiva, přesto se našly výjimky, jež si pochvalu zaslouží. Největší opora byl jednoznačně korejský šikula Park Chu-Young, který se ale musel smířit při trápení spoluhráčů z útoku s novou rolí dvorního střelce, a přestože vyniká spíše citem pro finální přihrávku než střílením jedné branky za druhou, nakonec se stal nejlepším střelcem klubu s dvanácti zásahy a asistenci nezaznamenal ani jednu! Kdo Parka zná, ví, že tato statistika je pro něj velmi netypická, letos jsme se ale mohli přesvědčit, že v Monacu je možné naprosto vše...
Druhým a posledním příslibem byla dobře pracující obrana, která příliš neinkasovala vzhledem k výrazné kvalitě jednotlivců - Peter Hansson, Sébastien Puygreier, Laurent Bonnart, do toho navíc opět čaroval i tradičně skvělý gólman Stéphane Ruffier.
Co se nepovedlo
Co že vlastně zapříčinilo tragédii v podobně sestupu? V první řadě je povinností zmínit jméno trenéra Guye Lacomba - místo, aby své svěřence dovedl na vrchní pozice tabulky, monacká družina působila všelijak, jen ne jako tým a na hřišti tak výkony velké většiny jednotlivců vypadaly jako když pejsek a kočička vařili dort. Jeho nástupce Laurent Banide už nestojí ani za kritiku, na sestupových strastech svých svěřenců nedokázal změnit vůbec nic.
Hrozivý byl především příspěvek ofenzivy - kromě zmíněného tahouna Parka zklamali naprosto všichni, ať už kvůli podivným rolím na hřišti (Aubameyang, Niculae) či prostě kvůli mizerným výkonům (Mbokani). Právě u Mbokaniho se dá hovořit o zřejmě největším provaru monackých, přišel za sedm milionů eur, což není málo, a přispěl všehovšudy jedním gólem, než se pakoval na hostování do Německa - ostuda.
Za nic nestála ani divácká podpora na Stade Louis II, v této statistice si totiž AS vedlo naprosto tristně, žádný tým v lize neměl horší bilanci průměrných návštěv. I z toho je vidět, že "ozdravný pobyt” v Ligue 2 možná nebude na škodu...
Osobnost sezony: Park Chu Young
Dobám, kdy se Lens pravidelně vyhřívalo na vrcholu tabulky, zřejmě definitivně odzvonilo, podruhé během čtyř let totiž pocítilo nepříjemnost v podobě sestupu z Ligue 1. Po loňském slibném jedenáctém místě tak přišlo kruté vystřízlivění... Tradiční klub ze severu tak opět čekají krušné časy v druhé lize, pozitivem je, že pokud nedopustí příliš masivní exodus hráčů, budou s Monacem jasnými kandidáty na opětovný návrat do nejvyšší soutěže.
Co se povedlo
Lens letos svým příznivcům bohužel příliš velkou porci pozitiv opravdu nepřineslo, z hráčů jen velmi málo jmen sneslo přísnější měřítko, nejvíce asi dvojka ze středu zálohy, Sébastien Roudet, Adil Hermach, jelikož právě jejich zásluhou mohli Les Sang et Or věřit v záchranu, byť teoretickou, až do posledních kol.
Ve zmaru lenských pak o to více vynikli před sezonou neznámí zadáci Raphael Varane a Serge Aurier, kteří se ale na severu Francie nijak dlouho neohřejí - po dobrých výkonech v obraně nyní stojí u dveří klubového ředitele celá řada zájemců, kteří by ať jednoho či druhého mladíka rádi viděli dozrát právě ve svém celku. Výraznou oporou bylo, jako již tradičně, i publikum, Stade Félix Bollaert je jeden z největších stadionů ve Francii a třetí nejvyšší návštěvnost v uplynulé sezoně rozhodně zaslouží respekt (lépe na tom byli v tomto ohledu pouze fandové gigantů Marseille a Lyonu).
Co se nepovedlo
Zde by se mohl negativista opravdu vyřádit; lenští si totiž letošní ročník těžko mohou dát za rámeček, na sestupových příčkách se drželi prakticky neustále, nevycházelo skoro nic, útok se trápil, obrana předváděla občas hrozivé hrubky, jindy se zase zdálo, že pro změnu vůbec neexistuje, podpora z krajních prostor byla mdlá, příliš nepodržel ani veterán v brance Vedran Runje.
Jako takové memento celoročních strastí pak posloužil záříjový duel, kdy byly ligové boje stále teprve na začátku - Lens na svém hřišti přivítalo arcirivala z Lille, proti kterým je přijatelná za jakýchkoliv okolností pouze výhra. Fandové žlutočervených ale místo radovánek museli spolknout hořkou pilulku; nenáviděné Dogy vyhrály drtivým rozdílem 4:1 a tento zápas už tehdy naznačil, kterým směrem se asi letošní ročník bude ubírat.
Osobnost sezony: Adil Hermach
Podle očekávání se prvoligová pouť klubu z malebného městečka neprotáhla na více než jednu sezonu; tým vyznávající žlutomodré barvy se přitom hned zpočátku soutěže nebezpečně přiblížil neslavnému rekordu Grenoblu z předcházející sezony, takže se jen stěží dá mluvit o nějakém překvapení. Nováček nezaujal ani sympatickým herním pojetím, ani bůhvíjakou bojovností nebo týmovým duchem; sezonou se zkrátka protrápil jako leklá ryba na chvostu tabulky a po zásluze se vrací zpět tam, odkud v létě 2010 uprchl, totiž do Ligue 2.
Co se povedlo
Těžko, přetěžko lze ve zpackané sezoně nováčka hledat nějaké pozitivní body. Většina hráčů byla až na výjimky nevýrazná či podávala vyloženě špatné výkony; podzimní tahoun Franck Dja-Djédjé si svoji formu nedokázal udržet po celou sezonu a naopak jarní tahoun Rémy Cabella se vrací do Montpellieru. Jako pozitivum lze tudíž hodnotit snad jen to, že Arles získalo přece jen víc bodů, než se od nich před sezonou, případně po (očekávatelně) strašidelném začátku, očekávalo, přičemž vítězství nad (v té době stále o poháry bojujícím) Toulouse či remízy s Lyonem a na půdách Bordeaux nebo Auxerre (kde avignonští Lvi dokonce chvíli vedli) byly pro skromný tým skutečně příjemnými překvapeními. Nicméně ani několik takto získaných bodů nakonec neřešilo vůbec nic.
Co se nepovedlo
A stejně složitě se hledají i vyložená negativa, vzhledem k tomu, že od Arles skutečně málokdo očekával nějak dramaticky víc, než tým nakonec skutečně předvedl. Nicméně na otázku "co se nepovedlo" je přece jen jednoduchá odpověď: překvapit. Je otázka, jestli se dá říct, že nováček odehrál sezonu se ctí; vzhledem k prognózám snad i ano. Určitě se však nepovedlo pozvednout kariéru Alvára Mejíi, Kamela Ghilase či Angelose Charistease, druhdy talentovaných a slibných fotbalistů; nepovedlo se ani zalátat díru v útoku po André Ayewovi, bez nějž by se Arles do L1 nejspíš vůbec nepodívalo (také vás napadá analogie s Dijonem a odchodem Sébastiena Ribase?), a nepovedlo se ani dostatečně zpeněžit těch několik kmenových hráčů, kteří si našli místo v základní sestavě. Arles čeká krušná budoucnost.
Osobnost sezony: Franck Dja-Djédjé
FC Lorient Bretagne Sud
Nenápadný klub v podstatě bez větších ambicí, který každým dalším rokem v L1 překračuje svůj plán a jehož hlavním úkolem je vychovávat budoucí skvělé hráče pro věhlasnější kluby. Takový je Gourcuffův Lorient, tým, který za poslední tři roky ve Francii proslul svým atraktivním herním projevem, častým útočením a jasnou filozofií, která bretaňské i přes skromné prostředky drží dlouhodobě v klidných vodách středu tabulky.
Co se povedlo
Kévin Gameiro a Morgan Amalfitano. Tato dvojice táhne Lorient už tři roky a každý z nich se vždy s další sezonou posouvá ještě výš. Nicméně nebyly to pouze životní výkony ústřední ofenzivní dvojice (která nakonec tým po sezoně opustí, ale to už je jiný příběh...), které v Bretani zanechaly dobrou stopu; výrazným pozitivem je například zlepšení obranné činnosti, a to i přesto, že Gourcuff obranu před sezonou v součtu moc neposílil, spíše naopak.
Les Merlus přesto až na několik výpadků fungovali vzadu nečekaně spolehlivě a připsali si i poměrně hodně čistých kont. Loňská sezona zároveň udělala vycházející hvězdu z Bruna Écuelé Mangy, skvělého stopera, jehož styl věrně kopíruje věhlasnějšího Mamadou Sakha.
Co se nepovedlo
Lorient se umístil na horší pozici než předcházející sezonu, ale to se dá těžko označit za nějaký výraznější neúspěch, vzhledem k tomu, že ve středu tabulky jsou rozestupy každoročně minimální a skromný tým nemá ambice sahat po vyšších příčkách. I když - letos to bylo už podruhé za sebou, co v malém městečku žila šance na poháry, tentokrát šlo dokonce o šanci nesmírně reálnou a to ještě pár kol před koncem. Nehledě na to, jak by si (v létě pravidelně brakovaná) družina v Evropě vedla, se tedy nepovedený závěr sezony za negativum označit dá. Znatelný výkonnostní sestup potom zaznamenali Franco Sosa a v některých fázích roku i brankář Fabien Audard; ani největší zimní akvizice Kévin Monnet-Paquet nepředvedla prakticky nic.
Gourcuffovi navíc příliš nevyšel experiment se změnou rozestavení, kdy osvědčené 4-3-3 vyměnil za klasické 4-4-2 a do té doby šlapající mašina se povážlivě zadrhla; naštěstí se charismatický stratég včas vrátil zpátky ke svému trademarkovému pojetí fotbalu.
Osobnost sezony: Kévin Gameiro
Valenciennes FC
Nenápadné Valenciennes stálé platí za relativně neznámý a neokoukaný tým, v minulosti koneckonců pendlovalo spíše nižšími soutěžemi, poslední roky ale určitě mohou být v klubové kronice zaznamenávány zlatým písmem - letošní ročník byl již pátým v řadě, kdy příznivci klubu ze severu Francie mohli sledovat, kterak se jejich "koním” daří v Ligue 1. Hlavní cíl - udržet prvoligovou příslušnost - splnili bezezbytku; po lítých bojích mezi kluby ze spodní části tabulky ukořistili cennou dvanáctou příčku. Podařilo se jim tedy vyrovnat jejich historicky druhý nejlepší výsledek v nejvyšší soutěži (rekordní umístění bylo loňské desáté místo).
Co se povedlo
Pokud fanoušek "červenobílých” může být na něco pyšný, je to bezpochyby pohledný fotbal, které pod koučem Montanierem Va’nnes i přes omezené finanční prostředky pravidelně praktikovalo, a to povětšinou bez nějakého většího ohledu na sílu soupeře.
Ofenzivním oporám se navíc dařilo - nestárnoucí Grégory Pujol dal zapomenout na odchod kanonýra Audela a byl to právě on, kdo senzačními sedmnácti brankami vystřílel záchranu. Dvěma brankami do sítě tehdy ještě mistrovského Marseille ve druhém kole na sebe upozornil asi nejvýrazněji. Nejvíce s ním držel krok další zkušený borec, levonohý křídelník Gaël Danic, který zažil asi nejlepší sezonu ve své kariéře, šestnáct kanadských bodů (9 gólů a 7 asistencí) budiž tím nejpatrnějším důkazem.
Jak je dobře známo, v Ligue 1 bývá často nejdůležitějším postem sestavy střed zálohy, není tedy žádným překvapením, že stěžejními byly i výkony sehrané dvojice Renauda Cohadeho a Carlose Sáncheze; zatímco Sánchez se staral spíše o neviditelnou "černou práci” a střelbu ze střední vzdálenosti, Cohade jako správný playmaker promýšlel do detailu akce svého týmu a adresoval finální pasy.
Dalším trumfem Montaniera byla poctivá práce krajních beků, dvojice Gaëtan Bong a Rudy Mater, svojí prací podél autové čáry napříč celým hřištěm byla neocenitelná. Na chodu samotné defenzivy měl největší podíl Milan Biševac - srbský stoper spolu s gólmanem Nicolou Penneteauem působil jako tmel, který zachraňoval největší podíl nebezpečných akcí soupeře, do toho navíc přispíval, podobně jako ofenzivněji zaměřený spoluhráč Sánchez, i nebezpečnou střelbou ze střední a delší vzdálenosti.
Co se nepovedlo
Jak již bylo zmíněno, VA je tým, který sází, na poměry Ligue 1, na relativně ofenzivní styl, někoho tak asi může napadnout otázka, jestli při podobném projevu nemohou vznikat v obraně okénka? Odpověď je jednoduchá: ano, mohou a často tomu tak bylo, navíc vzhledem k zřejmému faktu, že Biševac doopravdy není Superman, těžko mohl zastavit do puntíku všechny ofenzivní vlny valící se na branku kolegy Penneteaua.
Po většinu sezony vedle Srba působící Benjamin Angoua navíc sice není špatný stoper, ale do kvalit svého kolegy mu něco stále chybí, otázkou je, jestli ještě jeho výkony porostou (je mu pořád teprve 24 let), nebo pouze ustrne na současné výkonnostní křivce. Z tohoto nám vychází, proč bleskové protiútoky (velká část celků Ligue 1 se pyšní rychlým přechodem do útoku) ostatních týmů mohly být právě pro Va’nnes často smrtící, jednoduše řečeno se ne vždy stihli úplně všichni vrátit po ofenzivním snažení.
Osobnost sezony: Grégory Pujol
AS Nancy-Lorraine
I Nancy patřilo mezi zhruba deset týmů, které se až do konce muselo obávat o udržení účasti v nejvyšší soutěži Francie, prakticky po celý rok na tom ale bylo lépe než někteří konkurenti; druholigový strašák sice byl stále blízko, nikoli však vyloženě na dosah, výsledné třinácté místo můžeme hodnotit jako úspěšné naplnění předsezónních ambicí.
Pozitiva sezony
AS nám svým taktickým zaměřením ukázkově prezentuje tradiční francouzský tým ze spodních pater tabulky: vzhledem k menším fotbalovým kvalitám hráčů sází spíše na fyzicky zaměřený fotbal s defenzivně orientovaným pojetím a zesíleným středem hřiště, i proto se obrana Západofrancouzů překonává opravdu těžko. Postavení několika urostlých hráčů někam poblíž vápna ale samo o sobě nezaručuje úspěch, každá obrana totiž potřebuje vůdce a toho Nancy k radosti všech tamních fanoušků ve svých řadách má, Brazilec André Luiz letos jako správný generál dirigoval své kolegy vstříc úspěšné záchraně, na stopera navíc vstřelil úctyhodných pět branek.
Hlavní penzum v ofenzivě obstarává taktéž jeden muž - Julien Féret i letos potvrdil výjimečné fotbalové kvality a právě na jeho přehledu a překvapivých pasech byl závislý celý útok, nezklamal ani několika cennými góly.
Negativa sezony
Pozitivum v podobě urputného bránění se dá zároveň brát i jako negativum - ne náhodou má AS přezdívku Bodláci, podobně jako pád do bodláčí totiž i kontakt s obranou Nancy může bolet a lze říci, že zuřivé bránění ničí šance na pohledné utkání. Zklamala i opora z let minulých Michaël Chrétien, nehrál sice vyloženě mizerně, ale už to nebyl ten skvělý krajní bek, který větral obrany, posílal do vápna jeden centr za druhým a občas i vstřelil nějaký ten pěkný gól. Palec dolů zaslouží i správce trávníku, bylo by totiž záhodné, aby v příštím roce byl na stánku Nancy konečně k dispozici pažit, na kterém půjde hrát pořádný fotbal...
Osobnost sezony: Julien Féret
Montpellier HSC
Sezonu jako na houpačce prožili fotbalisté v modrooranžových dresech. Girardova družina sice začala sezonu váhavě (dokonce vypadla v předkole Evropské ligy s maďarským Györem), ale brzy se dostala do optimální herní pohody a dlouho to vypadalo, že bude stejně jako předcházející rok atakovat pohárové příčky. Strašidelný finiš však katapultoval montpellierské do druhé poloviny tabulky, a kdyby se liga hrála ještě o něco déle, nejspíš by je namočil i do bojů o záchranu.
Co se povedlo
Olivier Giroud. Zřejmě nejlepší letní nákup v rámci celé ligy, což vyniklo zejména v ostrém kontrastu s ostatními posilami montpellierských. Giroud se na hrotu útoku bil jako lev, vybojoval spoustu míčů a především střílel góly, a to nezřídka góly hodně důležité. Kromě něj se na vyšší level posunuli i talentovaní obránci Mapou Yanga-M’Biwa s Garrym Bocalym, i když u obou to na podzim vypadalo ještě o hodně slavněji, ofenzivní univerzál Younés Belhanda, a také nenápadný střední záložník Romain Pitau, z něhož v jinak zpackané sezoně vyrostl výborný dispečer hry typicky francouzského střihu. Jinak se pozitiva v uplynulé sezoně hledají pro Girardův tým hodně, hodně těžko, ale můžeme říci, že MHSC nakonec vcelku bez problémů přežili druhou "nováčkovskou" sezonu. A to je často mnohem složitější, než by se bývalo zdálo.
Co se nepovedlo
Útok na poháry. Prakticky všechny posily až na Girouda. Trápení Emira Spahiće. Drtivá většina taktických kroků Reného Girarda. (Ne)Rozvinutí talentu Abdelhamida El Kaoutariho a Karima Aït-Fany. Evropská mise (která vlastně celou sezonu odstartovala). Snaha ustálit výkony a atmosféru v týmu na nějakém dlouhodobě udržitelném bodě. Coby výčet největších strastí montpellierské sezony to, myslíme, stačí; za největší problém bychom však označili právě bod poslední, totiž labilitu, jíž kádr modrooranžových vládne.
Montpellierští mají evidentně dostatečně kvalitní kádr na lepší střed tabulky (a v případě formy klíčových hráčů i na poháry), ale sráží je k zemi neskutečná nestabilita, jak herní, tak psychická. Jsou schopni prohrát i vyhrát s každým, prakticky neznají pojem forma (a tudíž ani úspěšné či neúspěšné šňůry) a žádná pozice v tabulce jim až do poslední chvíle nemůže vůbec nic zaručit. Pokud chce Girard ze svého týmu udělat etablovaného člena francouzské elity, čeká ho ještě notný kus práce.
Osobnost sezony: Olivier Giroud
SM Caen
Nejsilnější z předsezónních nováčků se nakonec i přes notně nahnuté období kolem zimní přestávky dokázal zachránit. Tým manažera Francka Dumase byl přitom nade vší pochybnost obrovským zpestřením sezony, o což se zapříčinilo několik výborných hráčů, celkově atraktivní herní pojetí i řada nečekaných výsledků. Caen v průběhu sezony nikdy nepůsobilo tak sevřeným a týmovým dojmem jako Brest, zato odhalilo mnohem více individualit, které můžou být pro francouzský fotbal velkým přínosem.
Co se povedlo
Mluvíme-li o individualitách, musíme zmínit především tři jména. Jsou to Youssef El-Arabi, skvělý mladý střelec, o jehož služby už projevili zájem v Anglii, hbité a technicky pravé křídlo Romain Hamouma, a nenápadný brankář Aléxis Thébaux, který za děravou obranou modročervených předváděl často doslova zázraky. Tahle trojice byla naprosto stěžejním důvodem, proč se Caen nakonec podařilo zachránit; El-Arabi střílel góly hlavně na podzim, Hamouma pak našel jedinečnou formu během ligového finiše.
Za pozitivum však můžeme označit především jednu věc: Dumasův tým bavil. Bavil fanoušky i nestranné diváky skvělými zápasy (jako hned ten první, vítězný, na věhlasném Vélodrome), gólovými přestřelkami a sympatickou bojovností i v dobách největší krize, kdy zkrátka nešlo vyhrát za žádnou cenu, ale Caen přitom nikdy nepůsobilo tak odevzdaným dojmem jako třeba Lens. A samozřejmě si tým splnil předsezonní cíl - udržet nejvyšší soutěž.
Co se nepovedlo
Kromě už zmíněné výsledkové krize, která nabyla skutečně obludných rozměrů, je na tomto místě třeba vyzdvihnout především hru obrany. Dumas se při své premiérové prvoligové štaci nakonec příliš nevytáhl; Caen celou sezonu táhly především skvělé individuality, ale co se taktiky a defenzivní organizace týče (což jsou elementy, které jsou ve spodních patrech L1 prakticky životně důležitými součástmi), nebylo kromě Lens a Arles v lize naivnějšího týmu.
Ne že by Heurtaux, Tafforeau, Leca nebo Proment byli vyloženě špatnými fotbalisty, ale chaotickou obrannou hru mužstva zorganizovat nedokázali, a kam nedosáhly imaginární ruce zkušeného kapitána Seubeho, tam vládla bez většího přehánění anarchie. Nakonec lze říci, že i tato skutečnost pomohla k oné atraktivitě zápasů zmíněné v předchozím odstavci; pro caenského stratéga se však nejedná o příliš lichotivé vysvědčení.
Osobnost sezony: Youssef El-Arabi
Stade Brestois 29
Poté, co se loni druhému týmu Ligue 2 podařil báječný vstup do sezony, okořeněný skvělou prací obrany a uctivou formou Nolana Rouxe na hrotu útoku, by se člověk neznalý francouzského fotbalu mohl domnívat, že je v silách Brestu zaútočit i na poháry. Nicméně nedostatečná kvalita nezkušeného týmu se nakonec přece jen projevila a Dupontovi svěřenci museli v závěru soutěže horko těžko zachraňovat holou kůži.
Co se povedlo
Záchrana. Víc si tým z nejzápadnějšího cípu Francie ani nepřál, a upřímně řečeno, málokdo mu před sezonou prorokoval něco jiného než okamžitý návrat zpátky do L2.. Brest však zaujal skvělou organizovaností, perfektně propracovaným systémem 4-2-3-1 (kde velkou práci odvedla i česká akvizice Mario Lička, který na důležité pozici středního záložníka podával solidní výkony) a zejména na podzim precizně fungující obranou, která pod vedením stopera Kantariho vytvořila nejdelší šňůru bez inkasovaného gólu v celé sezoně. Z individualit pak vedle snajpra Nolana Rouxe (který však měl také výrazně lepší podzim než jaro) nejvíce zaujal podceňovaný Bruno Grougi, výborný střední záložník s dělovou ránou ze střední vzdálenosti.
Co se nepovedlo
Poté, co Rouxovi přes zimu odešla forma, byl Brest v útoku prakticky neškodný. Zklamal i Omar Daf, který měl na levém beku předat týmu cenné zkušenosti, ale sezona se mu vůbec nevyvedla, a ke smutku českých fanoušků se hodně rychle vytratil i Tomáš Mičola, který se po slibném začátku nakonec ukázal jako příliš slabý konkurent pro zavedeného Benoïta Lesoimiera. Fanoušci Brestu by možná dodali, že by po fenomenální podzimní jízdě rádi vyšší umístění v tabulce, ale v porovnání s předsezónními prognózami by nakonec měli být spokojeni. Body nahrané na podzim nakonec červenobílé zachránily, stejně jako tomu nedávno bylo v případě anglické půlsezonní senzace - Hullu.
Osobnost sezony: Bruno Grougi
OGC Nice Côte d’Azur
Těžko hledat v Ligue 1 méně výrazný tým. Nijak nevyniká v útoku, nijak nevyniká v obraně, mezi hráči najdeme jednu, dvě osobnosti, jinak spíše dělníky, držící pospolu a fungující jako tým. Na záchranu s odřenýma ušima to přesto stačilo a klub z nádherného Azurového pobřeží se může těšit na boje v Ligue 1 i v následující sezoně.
Co se povedlo
Dle stručného výčtu výše si můžeme položit otázku - lze vlastně nalézt vůbec nějaké jiné pozitivum než samotné udržení ve francouzské nejvyšší soutěži? Pár jmen mezi hráči, kteří zaujali, se rozhodně našlo, na prvním místě tradičně skvělý gólman David Ospina, mladý Kolumbijec, jenž plnohodnotně nahradil Huga Llorise a letos nejspíš definitivně dorostl do brankářské ligové špičky. Dobře se uvedly i nové posily v obraně; Nemanja Pejčinović a Francois Clerc patřili k tomu lepšímu, co nám Nice v letošní sezoně vůbec nabídlo. Emerse Faé byl opět nejlepší středopolař týmu a můžeme spekulovat, jestli by neměl uvažovat o změně týmu, slušel by mu celek s většími ambicemi. Podobně je na tom i největší útočná hvězda týmu, Anthony Mounier, po odchodu z Lyonu si drží vysoký nadstandard (letošní bilance 3 góly a 11 asistencí je na křídlo vynikající) a pokud se chce v kariéře posunout, je na místě přestup za lepším.
Co se nepovedlo
Právě místy nezáživný, snad až nudný, projev rozhodně zaslouží ohodnocení "Negativum číslo jedna”, vše je ještě umocněné i mizernou návštěvností, která je dlouhodobě jednou z nejhorších v rámci Ligue 1 vůbec. Hráči sází spíše na bojovnost, zarputilost a fanoušek dobrého fotbalu si na své přijde opravdu málokdy, bohužel ale těžko můžeme čekat v budoucnu nějaké výrazné změny v projevu Royových svěřenců, klub z jihu Francie by jinak asi těžko mohl pomýšlet na každoroční udržení.
Ze samotných fotbalistů určitě zklamal nejvíce Chaouki Ben Saada, který se stále více profiluje jako fotbalista zasloužící si označení "věčný talent”, předpovídala se mu velká budoucnost, nicméně vše nasvědčuje tomu, že tento potenciál zůstane nevyužit.
Osobnost sezony: David Ospina
AS Monaco FC
Katastrofa! Jinak se sezona v Monacu ani hodnotit nedá, místo toho, aby knížecí klub bojoval dle předpokladů o pohárové příčky, tak zabředl v sestupových vodách, které jej ve finále i pohltily, původní úmysl zaútočit na pohárové příčky dnes vyznívá trochu úsměvně. Kluby Ligue 2 se tak mohou příští sezonu těšit na prestižního soupeře...
Co se povedlo
Těžko hledat ve světle šokujícího pádu o patro níže nějaká pozitiva, přesto se našly výjimky, jež si pochvalu zaslouží. Největší opora byl jednoznačně korejský šikula Park Chu-Young, který se ale musel smířit při trápení spoluhráčů z útoku s novou rolí dvorního střelce, a přestože vyniká spíše citem pro finální přihrávku než střílením jedné branky za druhou, nakonec se stal nejlepším střelcem klubu s dvanácti zásahy a asistenci nezaznamenal ani jednu! Kdo Parka zná, ví, že tato statistika je pro něj velmi netypická, letos jsme se ale mohli přesvědčit, že v Monacu je možné naprosto vše...
Druhým a posledním příslibem byla dobře pracující obrana, která příliš neinkasovala vzhledem k výrazné kvalitě jednotlivců - Peter Hansson, Sébastien Puygreier, Laurent Bonnart, do toho navíc opět čaroval i tradičně skvělý gólman Stéphane Ruffier.
Co se nepovedlo
Co že vlastně zapříčinilo tragédii v podobně sestupu? V první řadě je povinností zmínit jméno trenéra Guye Lacomba - místo, aby své svěřence dovedl na vrchní pozice tabulky, monacká družina působila všelijak, jen ne jako tým a na hřišti tak výkony velké většiny jednotlivců vypadaly jako když pejsek a kočička vařili dort. Jeho nástupce Laurent Banide už nestojí ani za kritiku, na sestupových strastech svých svěřenců nedokázal změnit vůbec nic.
Hrozivý byl především příspěvek ofenzivy - kromě zmíněného tahouna Parka zklamali naprosto všichni, ať už kvůli podivným rolím na hřišti (Aubameyang, Niculae) či prostě kvůli mizerným výkonům (Mbokani). Právě u Mbokaniho se dá hovořit o zřejmě největším provaru monackých, přišel za sedm milionů eur, což není málo, a přispěl všehovšudy jedním gólem, než se pakoval na hostování do Německa - ostuda.
Za nic nestála ani divácká podpora na Stade Louis II, v této statistice si totiž AS vedlo naprosto tristně, žádný tým v lize neměl horší bilanci průměrných návštěv. I z toho je vidět, že "ozdravný pobyt” v Ligue 2 možná nebude na škodu...
Osobnost sezony: Park Chu Young
Racing Club de Lens
Dobám, kdy se Lens pravidelně vyhřívalo na vrcholu tabulky, zřejmě definitivně odzvonilo, podruhé během čtyř let totiž pocítilo nepříjemnost v podobě sestupu z Ligue 1. Po loňském slibném jedenáctém místě tak přišlo kruté vystřízlivění... Tradiční klub ze severu tak opět čekají krušné časy v druhé lize, pozitivem je, že pokud nedopustí příliš masivní exodus hráčů, budou s Monacem jasnými kandidáty na opětovný návrat do nejvyšší soutěže.
Co se povedlo
Lens letos svým příznivcům bohužel příliš velkou porci pozitiv opravdu nepřineslo, z hráčů jen velmi málo jmen sneslo přísnější měřítko, nejvíce asi dvojka ze středu zálohy, Sébastien Roudet, Adil Hermach, jelikož právě jejich zásluhou mohli Les Sang et Or věřit v záchranu, byť teoretickou, až do posledních kol.
Ve zmaru lenských pak o to více vynikli před sezonou neznámí zadáci Raphael Varane a Serge Aurier, kteří se ale na severu Francie nijak dlouho neohřejí - po dobrých výkonech v obraně nyní stojí u dveří klubového ředitele celá řada zájemců, kteří by ať jednoho či druhého mladíka rádi viděli dozrát právě ve svém celku. Výraznou oporou bylo, jako již tradičně, i publikum, Stade Félix Bollaert je jeden z největších stadionů ve Francii a třetí nejvyšší návštěvnost v uplynulé sezoně rozhodně zaslouží respekt (lépe na tom byli v tomto ohledu pouze fandové gigantů Marseille a Lyonu).
Co se nepovedlo
Zde by se mohl negativista opravdu vyřádit; lenští si totiž letošní ročník těžko mohou dát za rámeček, na sestupových příčkách se drželi prakticky neustále, nevycházelo skoro nic, útok se trápil, obrana předváděla občas hrozivé hrubky, jindy se zase zdálo, že pro změnu vůbec neexistuje, podpora z krajních prostor byla mdlá, příliš nepodržel ani veterán v brance Vedran Runje.
Jako takové memento celoročních strastí pak posloužil záříjový duel, kdy byly ligové boje stále teprve na začátku - Lens na svém hřišti přivítalo arcirivala z Lille, proti kterým je přijatelná za jakýchkoliv okolností pouze výhra. Fandové žlutočervených ale místo radovánek museli spolknout hořkou pilulku; nenáviděné Dogy vyhrály drtivým rozdílem 4:1 a tento zápas už tehdy naznačil, kterým směrem se asi letošní ročník bude ubírat.
Osobnost sezony: Adil Hermach
AC Arles-Avignon
Podle očekávání se prvoligová pouť klubu z malebného městečka neprotáhla na více než jednu sezonu; tým vyznávající žlutomodré barvy se přitom hned zpočátku soutěže nebezpečně přiblížil neslavnému rekordu Grenoblu z předcházející sezony, takže se jen stěží dá mluvit o nějakém překvapení. Nováček nezaujal ani sympatickým herním pojetím, ani bůhvíjakou bojovností nebo týmovým duchem; sezonou se zkrátka protrápil jako leklá ryba na chvostu tabulky a po zásluze se vrací zpět tam, odkud v létě 2010 uprchl, totiž do Ligue 2.
Co se povedlo
Těžko, přetěžko lze ve zpackané sezoně nováčka hledat nějaké pozitivní body. Většina hráčů byla až na výjimky nevýrazná či podávala vyloženě špatné výkony; podzimní tahoun Franck Dja-Djédjé si svoji formu nedokázal udržet po celou sezonu a naopak jarní tahoun Rémy Cabella se vrací do Montpellieru. Jako pozitivum lze tudíž hodnotit snad jen to, že Arles získalo přece jen víc bodů, než se od nich před sezonou, případně po (očekávatelně) strašidelném začátku, očekávalo, přičemž vítězství nad (v té době stále o poháry bojujícím) Toulouse či remízy s Lyonem a na půdách Bordeaux nebo Auxerre (kde avignonští Lvi dokonce chvíli vedli) byly pro skromný tým skutečně příjemnými překvapeními. Nicméně ani několik takto získaných bodů nakonec neřešilo vůbec nic.
Co se nepovedlo
A stejně složitě se hledají i vyložená negativa, vzhledem k tomu, že od Arles skutečně málokdo očekával nějak dramaticky víc, než tým nakonec skutečně předvedl. Nicméně na otázku "co se nepovedlo" je přece jen jednoduchá odpověď: překvapit. Je otázka, jestli se dá říct, že nováček odehrál sezonu se ctí; vzhledem k prognózám snad i ano. Určitě se však nepovedlo pozvednout kariéru Alvára Mejíi, Kamela Ghilase či Angelose Charistease, druhdy talentovaných a slibných fotbalistů; nepovedlo se ani zalátat díru v útoku po André Ayewovi, bez nějž by se Arles do L1 nejspíš vůbec nepodívalo (také vás napadá analogie s Dijonem a odchodem Sébastiena Ribase?), a nepovedlo se ani dostatečně zpeněžit těch několik kmenových hráčů, kteří si našli místo v základní sestavě. Arles čeká krušná budoucnost.
Osobnost sezony: Franck Dja-Djédjé
Komentáře (140)
Přidat komentářLorient - co se povedlo, to bohužel odešlo
No, to asi u vic klubu
Ale tak letni zmeny budou zahrnuty v predsezonnim review.
To LENS je fakt škoda, už len kvôli ich fanúšikom a návštevám. Mohol spadnúť radšej niekto iný, škoda.
Také Nice, napríklad. Alebo Brest.
Vsak Brest k tomu nemel daleko.. tak za rok.
Heleď, nevíš jak to teď vypadá v PSG s fanoušky? Je to pořád tak na pendrek, jako od smrti Yanna? Já jsem teda žádný pohyb k lepšímu nezaznamenal.
Ahoj, no je to tak BOYCOOT stále trval celú sezónu. Dokonca aj boycootovali fanále FRANCE poháru. LILLE:PSG. Stále sa nevie, ako to bude v novej sezóne. Ani to či si budú môcť Fans skupiny, teda aj Ultras PSG, kúpiť permanentky. O zájazdoch k súperom ani nehovoriac. Pravdepodobne, to bude ako práve skončená sezóna. A to že výjazdy bude organizovať klub. A to je o níčom. K vstupenkám, sa nijak nedostanú. ALLEZ ULTRAS PSG ! ! !
Takže pořád na píču...nejhorší je, že díky těm francouzským zákonům už nebudou moct původní skupiny už nikdy existovat (pokud nedostanou milost). Takže Supras Auteuil v trapu, Boulogne Boys v trapu, Lutece Falco v trapu...
Presne ako píšeš. To boli a podľa mňa aj keby fungovali ďalej jedne najlepšie Ultras a Boulogne hools skupiny. Snáď, sa to otočí k lepšiemu.
má L1 nejaké video season review?
Hledal jsem to, ale ne zrovna peclive, nekde neco urcite bude.. podivam se jeste.
někdy minulý týden bylo něco takového na Digi Sport, takže určitě někde bude
aha, já po přečtení nadpisu myslel, že už se hrálo 1. kolo nový sezony
Jo no, asi jsme to sem meli dat trochu driv, ale jsme lini jak vsi a mame zkousky a maturitu
prej zkoušky a maturitu...
Ticho tam
Palec Frankiemu za strucne a jasne shrnuti negativ Nancy
Pěkné, pěkné.
pěkné počtení k večeři
frankie ,domingo
Monaco
Super článek. domingo a frankie smekám
Dik, pockej na druhy, tam bude Auxerre a Lyon :)
Kdyby tu nahodou zabloudil Tomanatura..
..co je zac Schildenfeld z Grazu?
Absolutní opora Sturmu, prý bez něj budou úplně v řiti... Silný, ve vzduchu neprohraje souboj, na zemi ale dělá školácký chyby. Podle všeho má klauzuli na jeden milion a nějak vidí míň na jedno oko.
(nikdy jsem ho neviděl, jen jsme o něj měli asi před rokem zájem my a teď ho má chtít Köln, tak to mám načtený z diskusí)
Aha, tak toho nechci, do vzduchu je Coulibaly, spis by byl potreba nekdo, kdo dokaze rozehrat. Diky
To Köln bude taky potřebovat v případě odchodu Geromela, ne tohohle, no... Nemáš zač.
Pěkné shrnutí ...
Za dnešek tu jsou 4 nové články o Ligue 1, víc takových dnů! :-)
Chrétien to zatím vypadá do Toulouse a co mě dnes potěšilo, Varane se rozhodl, že pro jeho kariéru bude nejlepší, když setrvá ve Francii a chtěl by se jen posunout o krok výše, do L1. Pěkný přístup, snad mu to vydrží.
Ja si myslím, že ani rok v L2 by mu neuškodil, základ by mal istejší. A ak by náhodou Lens nepostúpilo, tak by mohol potom prestúpiť. Sám sa vyjadril, že je pre neho najdôležitejšie hrávať.
To by bylo ideální. Bral jsem to spíš z toho pohledu, že ještě nedávno měl být jeho přestup do MU prakticky jistý, takže já jsem hrozně rád, že pravděpodobně zůstane. :)
Nemám rád, keď veľkokluby skupujú talenty hneď v ich prvej seniorskej sezóne. Prvé roky v nich hrávajú za rezervy alebo hosťovačky po nižších súťažiach. A aj tak nakoniec 3/4 z nich potom prestúpia do nejakého menšieho klubu. A pritom v domácom, alebo v nejakom menšom týme by zrejme napredoval oveľa rýchlejšie ako v rezerve veľkoklubu alebo v prípade Anglicka na hosťovaní v 2 či 3 lige. Ale darmo, dajú výhodnú zmluvu, mladá hlava sa zatočí a uteká hneď. Aspoň že pár z nich sa to snaží riešiť racionálne.
Celkom sa mi pozdáva pravidlo v niektorých ligách, že hráč mladší ako 18 rokov nemôže prestupovať do zahraničia.
Je to pravda. Když si vezmeš, Varane se ukázal zhruba v půli sezóny a hned do MU? Hloupost, řekl bych, že by ho to odrovnalo. Ono se stačí podívat na Obertana, z Francie odcházel jako jeden z největších talentů a dnes je to synonymum pro tragičnost, u fanoušků MU. Smutný. Jj, takové pravidlo by bylo nejlepší.
Tých talentov z Francúzska, čo v Anglicku stagnuje sa nájde viacero. Mňa celkom teší napríklad Lukaku, ktorý sa nehrnie za každú cenu. Len škoda, že keď prestúpi, tak to s najväčšou pravdepodobnosťou bude Chelsea.
To je pravda, je jich více, on je jen zářný příklad. Lukaku se nehrne jen teď, tipuju, že do měsíce bude hráčem Chelsea. Ale on je přeci jen trochu jiný příklad, září už déle, talent je to ohromnej, typově se jim tam nehodí nikdo více za Drogbu než právě Lukaku.
To je síce pravda, ale Paríž by mu sedel viac ako Londýn.
Jo takhle :) Je to možné. Teď s příchodem těch Katařanů se s vámi spekulace opravdu jenom hrnou, jednáte s Parkem, ptáte se na Sissoka, zájem máte o Payeta a Matuidiho, poslali jste nabídku za Martina. Je to síla.
Tak snáď budú investovať rozumne, nie rozhadzovať ako napr. City. Z tých menovaných by som bral hlavne Payeta a Matuidiho, čo sa týka Martina, tam mám otáznik, lebo si neviem predstaviť, ako by potom vyzerala zostava. No a tréner. Keby o tom rozhodujem, tak mu na túto sezónu dám ešte šancu. Ak neuspeje, tak au revoir.
Mě by hrozně zajímalo, co s tím útokem plánují. Gameiro, Hoarau, Erding, teď tedy zájem o podhrota Parka, není mi to úplně jasné, protože pustit Erdinga by byla ohromná chyba. Martin by šel na pravé křídlo. Já si myslim, že na defenzivní záloze a na křídle posílí dobře, tam jsou ty spekulace pořád stejným směrem a dost jasné, otázka bude, co obrana. I tak, pokud se nestane nic neočekávaného, bude PSG pro mě osobně jedním z největších favoritů na titul pro příští sezónu. :)
Už by sa patrilo, od 94 ďaleko. A snáď MHSC nebude špekulovať ako na jar a nebude musieť bojovať o záchranu.
park podle me neprijde, ten pujde do anglie. martin zustane v sochaux, preci jen ma pohary.
Park asi jo, i když PSG může nabídnout teď hodně peněz, na čem ostatně pohořela jeho předešlá jednání, tak uvidíme. Já bych řekl, že stoprocentně půjde, Sochaux má poháry, ale z nich půjdou nejspíš rychle ven a i v lize půjdou dost dolů, vábení těch velkých klubů neodolá
Ako si sa k nim vlastne dostal?
Já s tím bojem o záchranu tak nějak počítám ... ještě uvidíme, co přivedou za posily, začali dobře.
Tak, spíš oni se dostali ke mně. Začal jsem sledovat více L1 na začátku minulé sezóny a tudíž bylo třeba vybrat si tým, který budu preferovat, nováček v soutěži, navíc se pěkně rozjížděli a hráli výborný fotbal, takže jsem začal preferovat je. Nějaká širší vazba na ně před tím nebyla, i když spolu s Nantes jsem měl o nich nejméně matnou "představu" :))
OT (ale potěšující): tak Puel s největší pravděpodobností končí, jeho nástupcem nejspíš Remi Garde
http://www.onsenfoot.com/2011/06/12/puel-licencie/
Konečně to je oficiální
Pěkný článek, těším se na druhou část
o GL nic takového
akorát u Lyonu převáží spíš negativa...
Jen jim dej, nic jiného si nezaslouží
Miluju souhrny ligových soutěží
Ještě poslední poznámka k příběhu Toulalan. Málaga údajně zvýšila na 11 mil., přičemž si s ním už před tím dohodla podmínky smlouvy, takže by měl být celý transfer dotažen tento týden.
Opět, nechápu, proč do toho nevstoupí nějaký tým "adekvátní" schopnostem Toulalana.
Super, prodaji Toulalana za 11 a privedou Matuidiho za 15, Aulas
To ne, toho jim vezme PSG, oni přivedou nějakýho Fernanda z Porta za 12,5
No jo, holt u Aulase jde znát celkem rapidní výkonnostní pokles. Větší už má jenom Cris, asi i proto mu Aulas prodloužil smlouvu, aby ho Cris kryl. :-)
prodáme Toulalana a v rámci úspor nepřijde nikdo a bude hrát Gonalons
Aulas
ikdyby to bylo obráceně, Toulalan za 15 a Matuidi za 11 tak je to demence...Jeremy je hlavní pilíř celé defenzívy, tak proč ho prodávat a přivádět někoho kdo sice má potenciál, ale stejně se bude muset nejdřív sehrát
Tak minimalne by to podruhe v kratky dobe nasralo Stephanois
tenhle tvůj zvrácený humor nemam rád
OT: Lille získalo z Nantes Rodelina
Asi o něm nikdo neví něco víc, co? :-)
Nic moc. Je hodně vysokej, atletickej, silnej ... prostě taková mladší verze Hoaraua, s větším potenciálem co se techniky týče. Slušně se ukázal v Nantes, kromě hrotu zahraje i na obou krajích, byť na hrotu je doma. Za tu cenu do budoucna slušný nákup.
Díky. Na oficiálních stránkách o něm píšou jako o technicky vyspělém útočníkovi s dobrým výskokem a výběrem místa. Takže to sedí. Předpokládám, že to je náhrada za P.-A. Fraua, jemu nebude vadit, když bude sedět a čekat na šanci, má potenciál, do budoucna se může vyšvihnout. Kdyby se vyšvihl jako Hoarau, zlobit se nebudu. Dobrá posila. :-)
Vzdyt hlavickare na lavce uz mate a Frau nema s Hoarauem spolecnyho prakticky nic
ale prosadit se urcite muze, tenhle typ je do systemu Lille dobry..
Nemyslím náhrada ve smyslu stejný typ hráče, jako spíš kvantitativní doplnění kádru. ;-)
dobra stranka maju prehlad ale ligue1 malo koho zaujima
Nechapem, ze niekto ma potrebu pisat take posolstvo...
A koľko zápasov si videl v Ligue 1 ? LIGUE 1
tak v podstate mas pravdu, v porovnani s tema top 4 ligama, ale snazime se aspon poskytnout informace tem, kteri o nem zajem maji.. koneckoncu z L1 chodi kazdorocne 'do sveta' spousta kvalitnich hracu a dalsi spousta jich v L1 zatim hraje.. jako nejlepsi prestupni liga na svete si pozornost podle me zaslouzi.. i kdyz treba nezajima tolik lidi jako PL nebo PD.
těžko říct, ja bych pod články o L1 nejspíš chodil i kdybych nebyl fanda PSG, libí se mi ,,kultura,, zdejších diskuzí, páč jsou tu většinou normální lidi a ne třináctiletí ,,odjakživaužskororokvícemeněvěrní,, drsní fanoušci, vyznačujicí se enormním množstvím smajlů na počet slov v komentáři.
To je pravda. Diskusie pod PL a PD su take inaksie...kvantitne, ale uz menej kvalitne (obsahovo a informaciami).
A děláte to moc dobře, tahle vaše práce je pro francouzskou sekci neocenitelná. Sice to neděláte pro masy lidí, jako by tomu bylo v případě Premier League nebo Primera División, ale o to to je krásnější, protože tím, že tady chodí menší kvantum lidí, jsou diskuze tady nejlepší na celém EF. Hlavně díky nim jsem se rozhodl opět začít přispívat na eurofotbal.
Dekuju
Mi prostě chybělo to, že jsem si s nikým nemohl pokecat o Lille a francouzské lize jako takové. O West Hamu to šlo i na jiných webech, ale prostě o Francii nikde ani ťuk. Začal jsem tu zase chodit tak měsíc před tím, než jsem tady něco zase napsal a viděl ty vaše souhrny, což je fakt paráda. A diskuze pod Francií jakbysmet. Pak jsem si k tomu řekl, že je škoda, aby tady nejlepší francouzský tým neměl svého zástupce a začal tu zas psát. :-D Takže hoši, vydržte u toho, co děláte, protože to je vážně kvalitní práce. :-)
Píšeme sem už rok, pokud máš chuť a zájem, určitě mohu doporučit články Týden v Ligue 1, psali jsme je vcelku pravidelně do doby, než mě postihla maturitní horečka...
Podzimní souhrn a pohled na účastníky před uplynulou sezonou byly podobně jako tento souhrn delšího rozsahu, tam si taky počteš.
Týden v Ligue 1 je super, to je fakt dobrý počtení. Doufám, že v tom budete pokračovat. :-) Stejně jako v dalších nápadech. Vše myslím všichni, co tady přispíváme, oceníme. :-)
Moje řeč
...za chvíli ale Katařani nakoupí do PSG Rooneyho, Forlána, Agüera, Alonsa a spol. a máme po ptákách
PL keby nemalo zahraničných hráčov tak
. Mňa osobne nezaujíma celá PL.
super názor, takové si vždycky rád přečtu
A to me zas jo, bavi me, ze je relativne ruznoroda a navic je fakt nejkvalitnejsi na svete
nejake deleni na domaci a zahranicni hrace jsem nikdy moc rad nemel, at si tam hrajou treba sami Hotentoti.. L1 mam ale samozrejme radsi.
http://top-news.fr/nouveau-stade-velodrome-video-photos/
Pánové, Marseille ohromně závidím.. Snad si to tam fanoušci hned nezničej..
http://www.grandstade-lillemetropole.com
:-))))))))
Btw, ten nový stadión Lyonu se bude otvírat taky za rok?
často se ty informace různí, já jsem viděl u termínu dokončení i rok 2013
To nee, sakra, všechno špatně. Potřeboval bych, aby to otevřeli už za rok. :-D
Chceš jet na Lyon - Lille, nebo proč?
Kamarád by měl příští rok v létě odjet na rok do Saint-Étienne, tak říkal, že počítá s tím že u něj budu častým hostem, tak už jsem ho v předstihu informoval, že budu chtít na fotbal. :-D Takže buď S-E nebo Lyon, případně Marseille. A kdyby Lyon hrál už na novým, tak bych si na něj zašel ikdyby hráli proti Évianu. :-) Ale vše budu směřovat do toho, kdy v některém z těchto měst bude hrát Lille samozřejmě. :-D
Pokud bys někdy na Lyon jel, určitě pamatuj i na mě...
Beru na vědomí. Plánuju, že tam pojedu za ten rok, co tam ten kámoš bude, víckrát. Takže se potom můžeme domluvit. Ale je to ještě moře času, než k tomu dojde. Nejdřív si ten kámoš musí zajistit, aby tam opravdu jel a já tam měl kde bydlet. :-D
JJ, já zatím byl na Lyonu pouze v Gelsenkirchenu proti Schalke, kdy jsem jel s kamarády, co přejí Schalke... U Lyonu je problém, že z fandů les Gones, co znám, má každý hluboko do kapsy (neříkám, že já ne, ale ten 1 výlet za rok bych utáhl) a samotnému se mi nechce, tak snad někdy zajdem, Lyon - Lille by byla paráda, to je vždy skvělý fotbal se vším všudy.
No já už teď šetřím, protože toho chci využít. To už víckrát nebude, abych tam měl takovou možnost tam jet a mít tam kamaráda, který mě ubytuje.
Kdyby to vyšlo na Lyon - Lille, tak by to bylo maso. To bych si užil neskutečně. :-)
To by byla hecovačka už od Česka...
No to každopádně. :-)
Nádhera, tedy všechny ty plánované stadióny vypadají parádně ...
Lyon by měl otevírat 2013, ale jistý si nejsem :)
Víc jak tohle nikde není :)
http://tinyurl.com/6ddku39
Tady je utříděné vše i s doprovodným infem ..
http://tinyurl.com/69lun6v
Jasně.. Píšu Chaban-Delmas, když to má být úplně nový stadion
To bude ještě zajímavý jak to pojmenujou, Chaban-Delmas je kvůli tomu dodneška kritizovaný a nevěřím, že Girondins nechá jméno jen tak pro sponzora..
Jako osobně se mi taky víc líbí Parc Lescure, ale to by byla úplná blbost, když to v Lescure neni
Jo, tak to je potom jasné.
Já se na to fakt těším, protože Stadium Lille Métropole, to je fakt otřesný stadión. Lille může hrát sebekrásněji, ale na tom stadiónu ta estetika prostě jde do háje. :-D Zlatej Grimonprez-Jooris...
Tak to byl útulný stadionek, jak na to koukám.. Pro provinční klub typu Lille absolutně v pohodě
Jop, to byl. Takový akorát. Za rok to už bude jiný kafe. Teď ta hrůza, na který Lille hraje, je fakt k pláči. Už aby to bylo.
Chu-Younga prý loví Paris SG
Paris Saint-Germain nedávno získalo z Lorientu ofenzivní hvězdu Kevina Gameira, do hlavního města Francie by mohl přicestovat i další věhlasný útočník - a to 25letý Korejec Park Chu-Young, jehož Monako letos sestoupilo do druhé nejvyšší soutěže.
Všechno co má ruce, nohy a umí kopnout do míče směr PSG!!!!
Do p***, do p***, do p***! Co ten Bolton sakra???
Měl by se radši probudit, než ho Katařani definitivně uloví, po sestupu Monaca bude k mání se slevou.
V Boltonu chybí podhrot?
Co chybí, zoufale mu schází už tak dva tři roky!
V tom případě doporučuju spěchat, než ho katarská bažina definitivně pohltí
(zrovna tobě jakožto znalci asijské kopané nemá smysl u Parka dvakrát vysvětlovat, že těžko Bolton sežene někoho lepšího)
Nemá, přeju si ho jako do Boltonu ještě nikoho.
Moc nevím, jaké s ním mají úmysly, ale rozjeli to ve velkém :)
Gameiro, Payet, Park, Erdinç, Nene, Giuly, Sankharé
Jj, to by byl logický tah, kdyby odešli oba jejich útočníci. A to už se stihli i dotazovat na Moussu, byť tam máte náskok ..
už aby jim někdo typu Wenger ukradl Sakha
od Moussy ruce pryč
Sakho by se mi líbil jako nástupce Terryho.
To teda, taková stoperská dvojka Sakho, Luiz ... jedna báseň.
Neskutečný potenciál....
Třeba vyjde ten Thiago.
Snad nechceš, aby ještě vyhrávali..
Pardon, ono jde o Bolton.. Jak vidím tebe, tak mám před očima Arsenal.
Noo, nechci .. i když, mají docela sympatický tým, byť jedni z těch největších sympaťáků je opustí či už opustili.
Snad ne Elmander...?
Sturridge, Cahill
Tak to ještě kvituju, hlavně toho Cahilla. Sturridge má (nejen) u mě vroubek za to neustálý válení se.
Nejlepší hráč Monaka, to bylo jasný, že odejde.. Klidně mohl do Bordeaux, trubec.
Zájem odejít mě nepřekvapuje vůbec, spíš zájemce o jeho služby... Vás zájem jsem čekal, ale víc odchod do ciziny.
100. pro OL
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele