Premier League v severní Anglii - západní část

23.04.2009, 11:55
Aktuality
PR článek. Severní část Anglie je nejbohatší na fotbalové kluby Premier League. V její západní části jich sídlí celkem sedm - United a City z Manchesteru, FC a Everton z Liverpoolu, dalšími kluby v blízkosti těchto měst jsou Bolton Wanderers a Wigan Athletic. Posledním sedmým klubem je Blackburn Rovers, sídlící trochu severněji od Manchesteru.


You'll Never Walk Alone - slova, při kterých musí být každému fanouškovi fotbalu jasné, o kterém týmu bude řeč. Liverpool FC je historicky nejúspěšnější anglický klub, který vyhrál už 18 ligových titulů a je pětinásobným vítězem Ligy mistrů (dříve Poháru mistrů evropských zemí).

Historie klubu se začala psát 15. března 1892, kdy obchodník a později i starosta Liverpoolu John Houlding založil klub s názvem Liverpool FC, který své zápasy hrál na Anfield Road. V prvních 30 letech 20. století klub vyhrál několik trofejí, zlaté časy ale přišly až v 70. letech pod vedením manažerů Billa Shankleyho a především Boba Paysleyho. V sezóně 1972/73 klub poprvé prorazil v Evropě, když vyhrál Pohár UEFA, v roce 1977 pak poprvé zvedl nad hlavu nejcennější trofej pro vítěze PMEZ. Mimo to šestkrát v řadě vyhrál anglický titul. Dalším slavným lodivodem byl Joey Fagan, který s klubem jako první v anglických dějinách dokázal v jedné sezóně (83/84) vyhrát tři hlavní trofeje - Ligový titul, Ligový pohár a Pohár mistrů evropských zemí.

Historie klubu ale má i dvě černé stránky. V roce 1985 hrál Liverpool proti Juventusu na nevyhovujícím Heysel Stadium v Bruselu. Výsledkem řádění liverpoolských fanoušků byla prolomená zeď, pod níž našlo smrt 39 diváků, převážně Italů. Anglické kluby dostaly zákaz působení v evropských pohárech po dobu 5 let, Liverpool po dobu 10 let. Tento trest mu byl ale nakonec snížen na 6 let.

Další obrovská tragédie potkala Liverpool 15. dubna 1989, ve finále FA Cupu s Nottinghamem Forest na stadionu Hillsborough v Sheffieldu. Na tribunu se dostalo více fanoušků, než byla její kapacita a několik stovek lidí bylo natlačeno na plot. Bilance byla tragická - zemřelo 96 fanoušků. Ve znaku klubu jsou umístěny dva plamínky, které tyto oběti připomínají.

Lepší časy opět přichází v novém tisíciletí. V roce 2001, pod vedením Gerarda Houlliera, tým vyhrává v jedné sezóně zároveň Ligový pohár, FA Cup, Pohár UEFA a Evropský Superpohár. V létě 2004 se manažerem stává Španěl Rafael Benítez, který s týmem po neuvěřitelném obratu utkání proti milánskému AC vyhrává nejprestižnější evropskou trofej - pohár pro vítěze Ligy mistrů. V té době byli v mužstvu i dva Češi, Vladimír Šmicer s Milanem Barošem, kteří se tak stali prvními českými hráči, kteří tuto prestižní trofej vyhráli.

Letos Liverpool po dlouhé době opět reálně útočí na ligový titul. S kanonýrem Fernandem Torresem, kapitánem a ikonou Stevenem Gerrardem a také se slovenským stoperem Martinem Škrtelem dlouho vedl, ale ztráta formu na začátku roku znamenala propad za Manchester United. Šance na titul se tak opět výrazně snížily a Liverpool musí spoléhat na bodové ztráty svého hlavního konkurenta.

Liverpool má od svého založení jediný domov - Anfield Road. První zápas nového klubu tam sice sledovalo jen 100 diváků, rekordní návštěva je však úctyhodná - v roce 1952 zápas s Wolverhamptonem vidělo 61.905 diváků. Současná kapacita několikrát modernizovaného stadiónu je něco málo přes 45 tisíc fanoušků, z nichž více než 12 tisíc nejvěrnějších sedává na slavné tribuně The Kop. Anfield Road však počítá poslední roky své existence - nedaleko se totiž již staví nový stadión Stanley Park, jenž pojme 60 tisíc diváků a dokončení je plánováno na rok 2012.


Druhým nejúspěšnějším klubem anglické historie je Manchester United. Byl založen roku 1878 pod jménem Newton Heath LYR F.C. jako tým pracovníků Lancashierských a Yorkshirských drah. Až v roce 1902 dostal své současné jméno. První ligový titul si mužstvo na své konto připsalo v roce 1908, o rok později se stěhovalo na nový stadion Old Trafford.

United jsou jedním z největších a nejvíce podporovaných klubů v Anglii. Třikrát vyhráli Ligu mistrů (dříve PMEZ), jsou držiteli sedmnácti anglických titulů, jedenáctkrát se radovali ze zisku FA Cupu a třikrát zvedli nad hlavu ligový pohár. V devadesátých letech pod vedením Sira Alexe Fergusona naprosto dominoval anglické lize způsobem, jakým se naposledy předvedl Liverpool v sedmdesátých a osmdesátých letech. Jedním z vrcholů byla sezóna 1998 - 1999, ve které klub získal takzvaný Treble - vyhrál Premier League, Anglický pohár a Ligu mistrů, čímž se definitivně zařadil mezi legendární světové týmy.

Manchester United měl ve svém období tři slavné éry - na počátku 20. století pod vedením J. Ernesta Mangnalla, v padesátých a šedesátých letech za legendárního Sira Matta Busbyho a v devadesátých letech až do současnosti pod taktovkou Sira Alexe Fergusona.

V poválečném období slavila svůj úspěch Busbyho taktika, kdy do prvního týmu zabudovával hráče z mládežnických týmů. Tento systém slavil úspěch téměř okamžitě, v roce 1956 vyhrálo mužstvo ligový titul s věkovým průměrem 22 let. Pak ale přišel 6. únor roku 1958 a s ním nejčernější událost v dějinách klubu. Mužstvo se vracelo letadlem ze zápasu Evropského poháru v Bělehradě a zastavilo se na doplnění paliva v Mnichově. Při vzletu v mlze se ale letadlo nemohlo odlepit od země, přejelo startovací dráhu a explodovalo. Osm hráčů a 15 dalších pasažérů zemřelo.

Busby jako zázrakem přežil a poté dokázal nemožné, hned v následující sezóně s ním skončil v lize druhý. V šedesátých letech přebudoval kádr, v roce 1968 vyhrál PMEZ a rok nato jako legenda na vrcholu slávy odešel.

Na Busbyho slávu navázal až Sir Alex Ferguson. Jeho začátky, po příchodu v roce 1986, sice nebyly jednoduché a byl i blízko vyhazovu, ale v 90. letech začal sbírat trofeje a nastartoval nejslavnější éru v historii klubu. Vrcholem byla sezóna 1998/99, kdy k triumfu v FA Cupu a Premier League přidal také vítězství v Lize mistrů po památném obratu ve finále s Bayernem Mnichov. Záloha Giggs - Keane - Scholes - Beckham a útočný tandem Dwight Yorke - Andy Cole se v ten rok stali legendami.

Manchester v posledních letech pravidelně sbírá vítězství v domácí ligové soutěži, ale na triumf v pohárové Evropě si musel počkat až do sezóny 2007/08, kdy v "bitvě o Anglii" porazil londýnskou Chelsea až 6:5 na penalty. I letošní sezóna je úspěšná, tým vyhrál Ligový pohár, v Lize mistrů už je v semifinále a i v Premier League je blízko třetímu titulu v řadě. Tým táhnou hvězdy jako Cristiano Ronaldo nebo Wayne Rooney, své si stále odehrají žijící legendy Scholes a Giggs.

Domovem United je stále stadión Old Trafford, přezdívaný "Divadlo snů". Stadión, jenž byl prakticky celý zničen během druhé světové války a následně znovu postaven, má rekordní návštěvu 76.962 diváků z roku 1939. Tento rekord ale zřejmě už moc dlouho nevydrží. Přestože kapacita po nutných úpravách v 90. letech klesla na 44 tisíc, v současnosti se na stadión vejde více než 76 tisíc diváků a v plánu jsou další rozšíření, která by kapacitu zvedla odhadem až na 96 tisíc míst.


Jeden z nejstarších a nejtradičnějších klubů, Everton FC, ležící ve městě Liverpool v části Everton, která nečítá ani deset tisíc obyvatel, byl vždy ve stínu svého slavnějšího rivala. Alespoň se může chlubit tím, že má delší tradici než Liverpool FC. Když se podíváme do historie, zjistíme, že cesty obou klubů jsou výrazně propleteny.

Everton byl založen v roce 1878, tedy o 14 let dříve než FC Liverpool jako St. Domingo FC. Jen o rok později ale už dostal název, pod nímž jej známe dnes. Nejprve hrál ve Stanley Parku, kde zanedlouho bude stát nový stadión konkurenčního FC, pak několik let dokonce obýval i slavný Anfield Road. Bohatý majitel John Houlding se ovšem pohádal s vedením, takže se klub přestěhoval zpátky do Evertonu. Houlding pak mimochodem o několik let později založil FC Liverpool.

Everton byl jedním z 12 klubů, který si zahrál premiérový ročník fotbalové ligy v roce 1888. O dvě sezóny později se mu jí podařilo vyhrát, v ročníku 1905/06 získal první titul v nejstarší klubové soutěži světa, FA Cupu. V tom triumfoval ještě pětkrát, naposledy v roce 1995, což je však bohužel poslední velká získaná trofej. V pohárové Evropě se může pyšnit prvenstvím v již zaniklém Pohárů vítězů poháru v roce 1985.

Právě osmdesátá liga byla nejplodnějším obdobím. Dvakrát v něm Everton slavil vítězství v lize, v roce 1985 mužstvu o vlásek uniklo treble, protože ve finále FA Cupu prohrál s Manchesterem United. Poslední roky patří Everton pod vedením skotského manažera Davida Moyese k rozhodně těm lepším v Anglii. Vychoval jednoho z největších talentů, nyní už ostrostřelce Red Devils Wayna Ronneyho, téměř pravidelně bojuje v evropských pohárech. Především záložní řada tvořená Artetou, Fellainim a Cahillem, která má na kontě skoro polovinu všech branek, vede boj o páté místo s Aston Villou. Mimo to je Everton blízko zisku trofeje po dlouhé době, probojoval se do finále FA Cupu, kde se střetne s Chelsea.

Domovským stánkem Evertonu je od roku 1892 Goodison Park s kapacitou 40 158 diváků. Je vůbec první navrženou budovou sloužící pro fotbal na světě a patří k nejstarším stadiónům v Anglii. Po něm pobíhal ve dvacátých a třicátých letech minulého století také nejslavnější hráč klubu Dixie Dean, který doteď drží se svými 60 góly rekord v počtu vstřelených branek za sezónu v nejvyšší soutěži. Nový stánek s kapacitou o deset tisíc více Everton Kirkby Project má být otevřen roku 2012. Jeho cena se má pohybovat okolo 400 miliónů liber.


Druhým fotbalový klubem z Manchesteru je Manchester City. Klub, jenž stále ve stínu svého slavnějšího konkurenta United, vznikl v roce 1880. Tehdy se název klubu několikrát změnil, z původního St. Mark’s vznikl Ardwick A.F.C, a až v roce 1894 došlo ke změně na současný Manchester City. The Citizens nebo The Sky Blues, jak se klubu přezdívá, mají na svém kontě několik trofejí, včetně zisku ligového titulu. Ten první slavili v roce 1937 a druhý až po třiceti letech v roce 1968. Spolu s dvěma ligovými tituly se slavil čtyřikrát FA Cup (1904, 1934, 1956, 1969), dvakrát Ligový pohár (1970, 1976) a jednou triumf v Pohár vítězů pohárů v roce 1970, tedy rok poté, co ve stejné soutěži triumfoval tehdy československý Slovan Bratislava. The Citizens čekají na další úspěch více než 33 let. Až v poslední době to opět vypadá, že by mohl klub z průmyslového města bojovat o nejvyšší pozice.

Klubu se totiž zmocnili bohatí šejkové ze Spojených arabských emirátů, kteří do něho investují ohromné peníze. Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan a Khaldoon Al Mubarak se netají velkými ambicemi udělat z Manchesteru City v nejbližších letech v tým schopný bojovat o titul. Proto na domácí stánek zvaný City of Manchester Stadium s kapacitou necelých 48 tisíc diváků přišly hvězdy kalibru Robinha nebo Shauna Wrighta-Phillipse ale i další. Fanoušci ale letos zažívají spíše zklamání, protože i přes nabitý kádr jsou svěřenci trenéra Marka Hughese v polovině ligové tabulky.

Stavba stánku Manchesteru City, o kterém už byla řeč, byla započata v roce 1999, původně pro Olympijské hry, jenomže ty se nakonec uskutečnily v Sydney. Nicméně pro Hry Commonwealthu v roce 2002 už se uplatnil a po jejich skončení byl upraven pro fotbalové zápasy. Během své historie vystřídali Citizens několik stadiónů, v prvních sedmi letech byli doma hned na pěti místech, pak se na 36 let nastěhovali na Hyde Road. Od roku 1923 hráli své zápasy na Maine Road, kde se v roce 1934 sešlo přes 84 tisíc diváků - nejvyšší návštěva v historii anglického klubového fotbalu vůbec.


Bolton Wanderers je jedním ze zákládajících členů nejvyšší anglické fotbalové soutěže. Na fotbalové mapě existuje již od roku 1874. Kdekdo by si mohl pomyslet, že je jeho historie prošpikovaná úspěchy, bohužel tomu tak ovšem není. Bolton do dnešního dne neměl tu čest oslavovat vítězství v Premier League ani jednou, a to hrál nejvyšší soutěž celkem 70 sezón. Nejslavnější období zažil ve 20. letech minulého století, kdy třikrát slavil FA Cup, počtvrté a naposledy pak jeho hráči pozvedli tuto trofej nad hlavu v roce 1958, když ve finále porazili Manchester United, poznamenaný leteckou tragédií v Mnichově.

Když se řeknou jména jako Joe Smith nebo Nat Lofthouse, každý anglický fanoušek si je ihned spojí právě s Boltonem, kde zanechali nesmazatelnou stopu. Pro fanoušky se staly legendami. Jen stěží mohou o něčem podobném přemýšlet současní hráči. Najít totiž nějakou výraznou individualitu v kádru kouče Garyho Megsona je velmi těžké. Nejvíce však, především díky vstřeleným gólům, bývá slyšet o útočníku Kevinu Daviesovi a záložníku Matthewu Taylorovi. Neměli bychom ale zapomínat ani na dlouholetého brankáře Jussiho Jaaskelainena.

The Trotters, přesně tak zní oblíbená přezdívka Boltonu. Jeho fanoušci ale příliš radostných chvílí v posledních dvou letech nezažili. Wanderers se totiž pohybují převážně v dolních patrech tabulky a na poháry rozhodně nemyslí. Letos by ovšem měli s největší pravděpodobností účast v Premier League udržet. Příznivci Boltonu tak budou moci také příští rok chodit na Reebok Stadium na ten nejkvalitnější fotbal.

Reebok Stadium je nový stánek, otevřen byl v roce 1997 a pojme necelých 29 tisíc diváků. Předtím byl domovem klubu celých 102 let Burnden Park.


Dalším ze zakládajících členů Football League a Premier League je Blackburn Rovers. Tým je z města Blackburn, ležící v Lancashire. Rovers, Blue and Whites nebo Riversiders, to jsou nejpoužívanější přezdívky klubu, jehož datum založení sahá až do roku 1875.

Rok 1890 znamenal pro Blackburn nový domov s názvem Ewood Park, který hostí zápasy Rovers dodnes a i když je jedním z nejstarších stadiónů v Británii, stále má své kouzlo. Přestože má Blackburn za sebou dlouhou historii, větší úspěchy spadají ještě před rok 1930, kdy klub několikrát vyhrál ligu i FA Cup.

V roce 1966 přišlo pro Blackburn období temna, tým vypadl z nejvyšší anglické ligy, do které se znovu probojoval až o 26 let později. Rovers se po návratu na výslunní začalo i díky štědrému majiteli Jacku Walkerovi dařit a v roce 1995 zvedl tým nad hlavu pohár pro vítěze Premiership.

Slavný tým z hvězdami jako Alan Shearer či Chris Sutton se však brzy rozpadl a v roce 1999 znovu Premier League opustil. Po Walkerově smrti se však Blackburn o dva roky později vrátil a zaznamenal úspěchy jako postup do Poháru UEFA a vítězství v ligovém poháru. V současnosti patří k průměru ligy, letos se mu ale nedaří a v posledních kolech jej čeká boj o záchranu.


Wigan Athletic F.C. patří mezi mladší kluby v Anglii. Založen byl až v roce 1932, jelikož čtyři kluby před ním ve Wiganu postupně zanikly. Až Athletic definitivně stabilizoval fotbal ve městě čítající nyní něco přes osmdesát tisíc obyvatel. Až do roku 1999 hrál na přes sto let starém Springfield Parku, teď sdílí společně s ragbyovým týmem hřiště na JJB Stadium, který má kapacitu 25 135 míst.

Wigan nemá historii bohatou na úspěchy, v jeho síni slávy není žádná z hlavních anglických trofejí. Až v roce 1995 přišel do klubu milionář a vlastník JJB Sports Dave Whelan, jenž měl ambice postoupit do nejvyšší soutěže. Za deset let se Wigan vyšplhal ze čtvrté ligy mezi elitu.

V Premier League se drží již čtvrtou sezónu v řadě. Pouze ve svém druhém roce se musel zachraňovat až v posledním kole, kdy díky výhře 2:1 seslal soupeře Sheffield United do nižší soutěže. Jinak je ovšem čestným a uznávaným účastníkem. Letos má na to zopakovat nejlepší výsledek historie, a to desáté místo z úvodního ročníku.

Ačkoli se Wiganu nepodařilo získat větší trofej, má fanoušky po celém světě. Právě on je klíčovým klubem Premier League, který dodává nejlepší fotbalové soutěži světa globální rozměry. Když se podíváme na letošní soupisku, nechybí hráči z Egypta, Hondurasu, Ekvádoru nebo Barbadosu. A přitom Egypťané Mido, Amr Zaki, autor letošních deseti branek, nebo Luis Valencia patří k základním článkům manažera Steva Bruce. Nemůžeme zapomenout také na hvězdu nejzářivější, a tou je bývalý anglický reprezentant Emile Heskey.

Wigan má jednu z nejlepších sítí scoutingu na světě, především pak ve Střední a Jižní Americe. Hodně příznivců má díky působení Wilsona Palaciose a Maynora Figueroy třeba v "banánové republice" Hondurasu.


Manchester

Pokud jste nikdy nebyli v Manchesteru, nevíte, o co přicházíte. Manchester patří k nejzajímavějším britským městům a obecně se považuje za nejvíce "cool" místo Velké Británie. Manchester nadobro odhodil svou špinavou industriální tvář a stal se skutečně současnou metropolí s jedinečnými moderními budovami, k nimž patří například Lowry Centre, s vynikajícím uměním a kulturou, skvělými bary a pohostinností světové úrovně. Unikátní charakter Manchesteru je dán zajímavou směsicí starého a nového.

Manchester nabízí vše, od dobrého jídla, přes prvotřídní divadelní představení, důležitá sportovní utkání po celoroční festivaly. Do Manchesteru se také jezdí za nákupy, které se mohou rovnat těm londýnským.

Liverpool

Pravděpodobně nejslavnějším vývozním artiklem Liverpoolu jsou Beatles. Věděli jste ale, že v Liverpoolu najdete více muzeí a galerií než v jakémkoli jiném městě kromě Londýna? A pokud by to nestačilo, byl Liverpool vyhlášen Evropským městem kultury roku 2008. Toto bohaté a rušné město má kouzelnou moc uchvátit každého návštěvníka - ať již bohatou historií či moderními atrakcemi.

Poznejte historické památky, jako jsou Albertovy doky (Albert Dock) s muzeem Beatles Story, umělecká galerie Walker Art Gallery i kulturní "nej", jako jsou galerie Tate Liverpool nebo slavný Cavern Club.

Fascinující historie Liverpoolu se píše už 800 let. Město bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Liverpool se také může pochlubit fascinující námořní historií, a jeho role světového obchodního přístavu zanechala jasné stopy i v jeho umění a architektuře, což dává městu charakteristický vzhled a jedinečnou atmosféru.

Bolton

Pokud milujete kulturu, venkov, historii, starobylé kulturní dědictví, krásné ubytování, skvělá lákadla a spoustu zábavy a v neposlední řadě dobré jídlo, zvolte Bolton. Pro milovníky nakupování jsou tu tři obří nákupní centra, tradiční a vyhlášený lancarshirský trh a úžasné viktoriánské tržiště.

Wigan

Když se řekne Wigan, řada lidí si představí uhlí a štěrk. Realita je dnes ale docela jiná - město se změnilo a je úplně jiné, než bývalo. Zajeďte se sem podívat - čeká vás malebný venkov, oblíbené a vyhlášené atrakce, události, festivaly, bohaté kulturní dědictví.

Blackburn

Blackburn, to je živé město v srdci v Hill Country v hrabství Lancashire. Během návštěvy budete mít možnost obdivovat zajímavé kontrasty tvořené kombinací bohaté historie a starověkého dědictví s nejmodernějšími skvosty 21. století.

Autor: visitbritain.cz / redakce EuroFotbal.cz

Komentáře (18)

Přidat komentář
smazaný uživatel

Manchester United

Reagovat
smazaný uživatel

Liverpool FC

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
smazaný uživatel

... a pokud v Liverpoolu odbočíte z hlavní třídy do některé z bočních uliček zažijete nevětší zdejší atrakci - dostanete přes držku a odevzdáte peněženku příslušníkovi některé z místních menšin...

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
smazaný uživatel

to máš pravdu, pár mejch známejch už tam okradli..

Reagovat
Ronaldo.com

manchsetr United

Reagovat
C-M@ster

EVERTON

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
božský John

Sympatickej mančaft,i když já z Anglie nejradši Blackburn(jinak nikomu jinýmu moc nepřeju)...

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
Tomanatura

Do Manchesteru se přijíždí taky na určité místa, které jsou zajímavé pro 4procentní menšinu....

Reagovat
božský John

Se nějak vyznáš...

Reagovat
SqueeZy

treba Ronaldovo barak?

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
Tomanatura

Nečekal jsem, že na mě bude někdo reagovat s tímhle...

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele